Laptop do biura i domu. Ranking najlepszych modeli

Przywykliśmy już chyba do tego, że z większością zadań, jakie wykonywaliśmy dotąd na komputerach, jesteśmy w stanie poradzić sobie z poziomu smartfona. Wiele osób jednak wciąż ceni sobie możliwość pracy z większym wyświetlaczem i fizyczną klawiaturą, nie może więc dziwić, iż laptopy domowe i biurowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony konsumentów. W tym wpisie doradzamy, na jaki notebook do domu bądź biura warto postawić.

Top polecanych laptopów do domu i biura

Ten segment notebooków wskazuje na urządzenia przeznaczone przede wszystkim do prostych prac biurowych. Do takich zalicza się chociażby obsługę edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, korzystanie z przeglądarki czy konsumpcję treści multimedialnych – filmów, seriali, podcastów czy nawet niewymagających gier.

Laptopy biurowe, domowe czy multimedialne charakteryzuje przede wszystkim niewygórowana cena (przynajmniej w odniesieniu do innych segmentów, na których przeznaczenie sprzętu jest mniej lub bardziej sprecyzowane). Trzeba jednak od razu nadmienić, że w parze z ceną idzie również dostosowana do niej wydajność.

Nie oznacza to od razu, iż na tej płaszczyźnie nie jest zbyt kolorowo. Wręcz przeciwnie, wśród laptopów biurowych bez problemu znajdziecie urządzenia warte zakupu, po prostu ich wydajność i dobór komponentów rozłożone są tak, aby taki sprzęt nadawał się do wielu zastosowań po trochu. A przy tym nie kosztował zbyt wiele.

Tego typu laptopy są częstym wyborem dla dzieci, które dopiero wkraczają w świat nowych technologii, studentów, skrzętnie liczących każdą złotówkę, czy seniorów. Czy niższa cena i niekoniecznie flagowa wydajność sprawiają, że do wyboru domowego laptopa należy podchodzić bezkrytycznie? Nic bardziej mylnego, poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą Wam wybrać sprzęt, z którego będziecie zadowoleni. A to wszystko niezależnie od budżetu, jaki chcecie na niego przeznaczyć.

Komputer do domu i biura. W czym wybierać?

Budżet zaczynający się od 3000 zł daje sporo możliwości i pozwala na zakup naprawdę ciekawych laptopów o solidnych parametrach. Wystarczy wspomnieć, że w przedziale do 3000 zł znajdziecie laptopy z procesorami m.in. Intel Core i5 dziesiątej generacji czy AMD Ryzen 7 3700U. Kolejna rzecz – pojemność dysków SSD, która waha się od 256 a 512 GB, choć są też modele z dyskami 1 TB. 3000 zł to również budżet, z którym można wejść nieśmiało w sferę laptopów z kartami dedykowanymi.

Następnym zestawieniem, jakie dla Was przygotowaliśmy, są laptopy do 4000 zł. Jak nietrudno się domyślić, to urządzenia, które już wykraczają poza sferę podstawowych zadań biurowych i domowych. Ciche, stylowe, z wydajnymi podzespołami i akumulatorami wystarczającymi na wiele godzin bezprzewodowej pracy.

Najwyższą poprzeczkę zawiesiliśmy na pułapie 5000 zł. Z taką kwotą można już „powybrzydzać” przy wyborze laptopa do domu czy biura. Tutaj bowiem znajdują się już naprawdę wydajne ultrabooki, wykonane z solidnych materiałów, z podzespołami zapewniającymi komfortową i bezproblemową pracę. Bez problemu poradzą sobie z większością zadań domowych i biurowych, mogąc przy tym stać się też domowym centrum multimedialnym.

Na jakich producentów warto postawić?

W naszym zestawieniu, obejmującym laptopy domowe i biurowe z różnych przedziałów cenowych, rozciągniętych od 1500 zł do 5000 zł, umieściliśmy modele takich producentów, jak: Lenovo, HP, ASUS, Acer, Dell, MSI, Huawei czy Toshiba Dynabook.

Laptopy biurowe i do domu. Najczęściej zadawane pytania

To zależy przede wszystkim od zastosowań, jakie dla niego planujemy. Najbardziej pożądanymi cechami ogólnymi są: wystarczająco wysoka wydajność, bezgłośne działanie, wygodna klawiatura i efektywna bateria.

Jeśli chcemy połączyć oba te zastosowania, warto zwrócić uwagę na wyświetlacz (w końcu będziemy na nim nie tylko pracować w Wordzie czy Excelu, ale też oglądać seriale). Istotne są również ergonomiczne: klawiatura i gładzik, odpowiednia ilość RAM-u (szczególnie przy pracy na wielu otwartych zakładkach w przeglądarce).

Na to pytanie nie ma odpowiedniej odpowiedzi, ponieważ każde stanowisko w biurze wiąże się z innym zakresem obowiązku i innym "pakietem" używanych aplikacji. Jeśli natomiast praca ogranicza się do korzystania z przeglądarki i edytorów tekstu, dobrego laptopa kupicie już w cenie ok. 2500-3000 zł.

Ranking laptopów do domu i biura do 3000 zł

Ranking laptopów do domu i biura do 4000 zł

Ranking laptopów do domu i biura do 7000 zł

Zobacz również:

A może szukasz sprzętu do swojej firmy?