Drukarka dla ucznia. Jaką kupić?

Przed zbliżającym się rokiem szkolnym warto uświadomić sobie, że wyprawka dla ucznia to nie tylko książki, zeszyty i gadżety, które dziecko spakuje do plecaka. Równie ważne jest wyposażenie jego stanowiska pracy. Odpowiednio dobrane urządzenia i akcesoria mogą przecież skutecznie podnieść komfort nauki i pomóc w przyswajaniu wiedzy. Jednym z nieśmiertelnych klasyków w tym kontekście jest drukarka. Jak ją wybrać? Poniżej znajdziecie kilka propozycji.

Drukarka dla ucznia – na co zwrócić uwagę?

Ustalmy fakty – uczeń z drukarki korzysta w domu. Drukarka jest niezbędna do przenoszenia na papier informacji i pomocy naukowych, które sprawiają, że edukacja w domowym zaciszu przebiega o wiele efektywniej. Oczywiście może również zlecić coś do wydrukowania w specjalnym punkcie ksero przy szkole, ale tam z reguły ani jego ani jego opiekunów nie interesuje to, ile tuszu zużywa, ani jak szybko pracuje taki sprzęt. Z kolei przy kompletowaniu wyposażenia stanowiska nauki w domu, to właśnie te kwestie będą jednymi z priorytetowych. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając sprzęt do domu? Oto kilka propozycji:

  • koszty eksploatacji,
  • prosty interfejs i intuicyjna obsługa,
  • szybkie działanie,
  • wielofunkcyjność,
  • funkcje dodatkowe.
drukarka skaner ksero uczeń nauka

Funkcje dodatkowe w drukarkach dla ucznia

Do wspomnianych wyżej funkcji dodatkowych możemy zaliczyć te, które dla ucznia będą najużyteczniejsze, czyli np. możliwość podłączenia urządzeń mobilnych i drukowania bezprzewodowego. Aby tak się stało, pamiętajcie, że urządzenie musi posiadać odpowiednie moduły łączności, np. Wi-Fi, NFC lub AirPrint czy Bluetooth.

Podążając myślą oszczędności, perfekcyjnie sprawdzi się tu również opcja duplex, czyli drukowanie dwustronne. Mając ją w swoim urządzeniu, uczeń wydrukuje więcej informacji na mniejszej ilości kartek. Nie dość, że oszczędnie, to jeszcze eko.

druk mobilny ze smartfona geex

Drukarka vs. urządzenie wielofunkcyjne

Drukarka to podstawa, jednak rozważając zakup sprzętu dla ucznia, warto zastanowić się, czy nie będzie mu potrzebne również ksero lub skaner? Jeśli odpowiedź składania Was do tej właśnie wersji, postawcie na urządzenie 3 w 1. Co prawda, jego cena będzie nieco wyższa, ale i pole manewru dla ucznia stanie się o wiele szersze. Kopiowanie notatek w trakcie choroby czy zeskanowanie artykułów analogowych do prezentacji multimedialnej to czynności, których nie zrobi zwykła drukarka. Aby móc z nich skorzystać, trzeba mieć do dyspozycji dobry sprzęt wielofunkcyjny.

Drukarka dla ucznia – atramentowa czy laserowa?

Za pomocą dobrej atramentówki wydrukujecie nie tylko tekst, ale i żywe w kolory zdjęcia oraz obrazy, które perfekcyjnie sprawdzą się jako pomoce dydaktyczne lub urozmaicenie szkolnej prezentacji. Pamiętajcie jednak, że drukarka atramentowa wyposażona jest w specjalne pojemniki z tuszem, które powinny być regularnie używane, w przeciwnym razie mogą zaschnąć i stać się bezużyteczne. Zatem jeśli uczeń będzie korzystał z drukarki raczej sporadycznie, wówczas lepiej postawić na model działający w oparciu o wiązkę lasera, która zapewnia precyzyjne i trwałe wydruki tekstu oraz wykresów.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne dla ucznia

Oprócz powyższego zwróćcie także uwagę producenta drukarki, a co za tym idzie kompatybilnych z nią produktów eksploatacyjnych, np. tuszy czy specjalnych tonerów. Niemałą rolę w kwestii kompletowania takiego sprzętu do domu, grają również jego gabaryty – zazwyczaj we własnych czterech kątach przestrzeń, w której musicie ją zmieścić, jest nieco ograniczona. Na szczęście, wybór na rynku jest niebywale szeroki. Poniżej zostawiam Wam kilka kultowych propozycji sprzętów drukujących dla uczniów.