Przeglądarka internetowa – jaką wybrać? Ranking najlepszych przeglądarek

Wybór przeglądarki internetowej porównałbym do zakupu idealnej klawiatury czy myszki. Każda ma w sobie coś innego, charakterystycznego i przydatnego, a na koniec dnia i tak robią to samo. I podobnie jak myszka czy klawiatura, przeglądarka internetowa w dużym stopniu umożliwia nam interakcje ze światem, Internetem. Dlatego warto wybrać taką, która dobrze wpisze się w nasze potrzeby, nawyki, umożliwi odpowiednie opcje personalizacji – będzie po prostu wygodna. Na jaką przeglądarkę się zdecydować? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze najlepszej przeglądarki internetowej.

Przeglądarki internetowe w 2021

Rynek przeglądarek internetowych powoli stabilizuje się już od kilku lat. W sieci możemy znaleźć statystyki pokazujące wyścig między przeglądarkami na przełomie lat.

Wszystkie źródła wskazują na dominację przeglądarki Google Chrome praktycznie na każdej platformie. Czy jest ona najlepsza? To pytanie, na które musisz odpowiedzieć sam. Tym artykułem pomożemy Ci podjąć inteligentny wybór.

W Polsce na komputerach w zdecydowanej większości jest zainstalowany Google Chrome. Na drugim miejscu, dawny król, czyli Mozilla Firefox. Za nim Opera z blisko 12% udziałem. Tuż za nią Edge, który od ponad roku z miesiąca na miesiąc zyskuje kolejnych użytkowników. Stawkę zamyka Safari – wynika to z małego udziału desktopów z MacOS na naszym rynku, a przeglądarka nie jest już dostępna na Windowsie.

Przeglądarka internetowa to nie tylko program

Dzisiaj, kiedy większość programów stała się usługami, często streamingowymi, przeglądarka internetowa to już nie tylko narzędzie do wyszukiwania informacji w sieci czy czytania newsów. Przeglądarki stały się portalami do plików, zdjęć, dokumentów, a także rozrywki, która w znacznej większości przechowywana jest w chmurze. I tutaj warto zastanowić się nad środowiskiem, w którym na co dzień się poruszamy.

Środowisko pracy, a przeglądarka

Czym jest środowisko pracy i dlaczego ma wpływ na wybór przeglądarki internetowej? Już tłumaczę. Środowiskiem pracy określamy zbiór aplikacji i programów używanych codziennie lub bardzo często, które są ze sobą powiązane i umożliwiają synchronizację danych.

Prościej rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że to technologiczny ekosystem w którym funkcjonujesz. Posiadacze iPhonów, iPadów, laptopów i komputerów od Apple doskonale wiedzą, o co chodzi. Co ważne, użytkownicy Windowsa (i Androida) już od kilku lat mogą korzystać z podobnych rozwiązań, niezwiązanych stricte z hardwarem.

Każdy z nas korzysta z co najmniej jednego ekosystemu

Kto z nas nie ma konta Google i (lub) konta Microsoft? Praktycznie każdy z nas codziennie ich używa, począwszy od logowania do komputera, przez korzystanie z wyszukiwarki, a na wieczornym seansie YouTube’a kończąc. To nie wszystko. Konta Google i Microsoft wykorzystujemy do pracy w chmurze, wymiany informacji i przechowywania plików, a przy kontach firmowych możliwości i codziennych zastosowań robi się jeszcze więcej. Korzystając z dedykowanej przeglądarki – Chrome przy ekosystemie Google i Edge dla odpowiednika Microsoft’u możemy znacząco zwiększyć komfort i efektywność swojej obecności w sieci.

A Ty, na czym pracujesz?

Dzisiaj, niezależnie czy pracujesz w korporacji, jesteś freelancerem lub prowadzisz swoją firmę, używasz poczty e-mail. To już pierwsza wskazówka przy wyborze przeglądarki, chociaż nie decydująca.

Jeżeli wszystkie usługi komunikacji w Twojej pracy są oparte o rozwiązania Microsoftu, zastanów się nad  wyborem Edge’a. Dzięki temu logując się na dowolny komputer w domenie kontem Microsoft, po uruchomieniu domyślnej przeglądarki Windowsa, jaką jest Edge, zostaniesz automatycznie zalogowany. Zsynchronizują się Twoje ustawienia i zakładki, a także zostaną przygotowane dane do uwierzytelnienia w usługach Microsoftu – wystarczy je tylko potwierdzić raz hasłem lub korzystając z TFA (Two Factor Authentication).

Jeżeli pracujesz głównie na usługach od Google (Gmail, dokumenty i arkusze Google, Google Drive), pomyśl o Google Chrome. Podobnie do Edge’a, po zalogowaniu kontem do przeglądarki unikniesz logowania do poszczególnych usług Google. Na koncie zapisane będą także zakładki i ustawienia.

Ikony usług Google

Wyszukiwarka to nie przeglądarka, ale też ma znaczenie

Artykuł skupia się na przeglądarkach internetowych, ale czym by one były bez wyszukiwarek? Zaraz, to przeglądarka i wyszukiwarka – to nie to samo? Nie, chociaż są one ściśle powiązane. Przeglądarka internetowa (np. Google Chrome, Microsoft Edge, Opera czy Mozilla Firefox) to program, który służy to wyświetlania stron internetowych. W dużym skrócie przeglądarka to taki program z Internetem. Wyszukiwarka z kolei to strona internetowa, która umożliwia wyszukiwanie w Internecie innych stron, szukając po wpisanej frazie lub haśle np. x-kom, geex itp.

Wyszukiwarki Google chyba nie trzeba przedstawiać – korzysta z niej większość użytkowników. A słyszałeś o Bingu? Tak, to domyślna wyszukiwarka w przeglądarce Microsoft Edge, którą praktycznie każdy wyłącza. Jeżeli używasz Edga do celów prywatnych, na prywatnym koncie Microsoft wcale Ci się nie dziwię. Ale uwaga – spróbuj Binga w pracy.

Microsoft Edge na dotykowym laptopie

Wiem, że to ryzykowne stwierdzenie, ale przeglądarka Edge w połączeniu z wyszukiwarką Bing i służbowym kontem Microsoft to naprawdę wygodne i praktyczne połączenie. Na stronie wyników wyszukiwania, obok znanych zakładek, pojawia się karta Praca, gdzie możemy znaleźć wyniki wyłącznie z wewnątrzfirmowych zasobów, a także łatwo wyszukiwać pracowników naszej organizacji. Spróbuj i sprawdź sam – ja używam tego częściej, niż przypuszczałem.

Niestety, ale Google nie oferuje jeszcze takich funkcji. Jednak sądząc po tempie rozwoju usługi Google Workspace, pewnie już niedługo podobny mechanizm zagości również w ekosystemie spod G.

Skoro już wiesz, w jakim ekosystemie funkcjonujesz w sieci, skupmy się na funkcjach i możliwościach przeglądarek internetowych, aby wybrać tę najlepszą.

Najlepsza przeglądarka internetowa – czym kierować się przy jej wyborze

Każdy z nas ma swoje indywidualne przyzwyczajenia, preferencje, styl surfowania po sieci, czy też zadania jakie wykonuje za pomocą przeglądarki internetowej. Na co innego zwracamy uwagę pracując, grając czy robiąc zakupy online. Co sprawia, że przeglądarki wyróżniają się między sobą, a co je łączy?

Ikony przeglądarek internetowych na telefonie

Interfejs

Przeglądarka z przyjaznym i wygodnym interfejsem będzie nie tylko przyjemna dla oka, ale co najważniejsze pozytywnie wpłynie na efektywność pracy użytkownika. Dlatego sprawdź, jak wygląda kilka przeglądarek internetowych, zanim wybierzesz tę najlepszą.

Przede wszystkim zwróć uwagę na sposób prezentacji kart, czy można je grupować, czy nawigacja między nimi jest prosta, a także czy w przeglądarce działają używane przez Ciebie skróty klawiszowe.

Sprawdź, jak wygląda i działa pasek (menedżer) zakładek – czy umożliwia łatwe dodawanie nowych stron, grupowanie w folderach, a także ukrywanie lub usuwanie nazwy zakładki (aby oszczędzić miejsce na pasku).

Zwróć uwagę na menu z ustawieniami. Panel sterowania powinien być łatwo dostępny, umożliwiać wyszukiwanie poszczególnych pozycji, a sekcje z opcjami odpowiednio nazwane. Dzięki temu łatwo będziesz mógł np. wyłączyć powiadomienia, czy wyczyścić pamięć podręczną.

Panel ustawień Google Chrome

Wbudowane funkcje

Niektóre przeglądarki, aby wyróżnić się na tle konkurencji, oferują dodatkowe funkcje wbudowane w program:

  • blokada reklam, czyli popularny ad-block – w trakcie ładowania strony analizuje ją i „wycina” z niej obiekty rozpoznawane jako reklamy. Dzięki temu nic Cię nie rozproszy, a strona załaduje się szybciej;
  • blokowanie śledzenia ruchu w sieci – ta funkcja blokuje (lub nawet usuwa) ciasteczka (pliki cookie), które tworzysz, przeglądając stronę internetową. Dane z ciasteczek mogą służyć do profilowania i dostosowania reklam na podstawie Twojej aktywności na stronie;
  • VPN – skrót od wirtualna sieć prywatna, która jest usługą szyfrującą dane przesyłane przez nas w Internecie. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo w sieci i zapewnia trochę anonimowości. Więcej o VPN przeczytasz tutaj!
  • ochrona przed „kopaniem” – ta funkcja wykryje strony, które zostały stworzone w taki sposób, aby wykorzystać moc obliczeniową Twojego urządzenia do kopania kryptowalut. Zablokuje część, która chce to robić, a także poinformuje Cię, że przebywasz na takiej stronie;
  • zarządzanie wydajnością – umożliwia wybranie „trybu pracy” przeglądarki. Dzięki temu możesz wybrać, czy program ma działać na pełnych obrotach (kiedy przeglądasz Internet) lub w trybie oszczędzania zasobów (kiedy np. grasz w gry online). Sprawdź, jak wygląda ta funkcja w pierwszej przeglądarce internetowej dla graczy!
  • wbudowane aplikacje – niektóre przeglądarki umożliwiają korzystanie z aplikacji, takich jak Messenger, Instagram, Spotify, Slack czy Discord z poziomu programu, a nie kolejnej karty w przeglądarce. Dzięki temu możemy komunikować się, czy zmieniać playlistę nie zamykając obecnie przeglądanej strony.

Dostępność dodatków

Kiedy wbudowane funkcje to za mało, z pomocą przychodzą dodatki. Ich ilość i różnorodność przytłacza, dlatego nie będę się rozpisywał, co oferują – możliwości są praktycznie nieograniczone. Żebyś mógł to wykorzystać, upewnij się, że Twoja przeglądarka obsługuje „sklep” z dodatkami, nie tylko autorskimi, ale również dodawanymi przez społeczność. Na uwagę zasługują przeglądarki, które umożliwiają pobieranie dodatków z repozytoriów innych przeglądarek, np. Edge pozwoli Ci zainstalować ulubione dodatki z Google Chrome.

A o tym jakie dodatki wybrać, aby ułatwiły Ci codzienną pracę, pisaliśmy tutaj.

Personalizacja

Personalizacja to również ważny aspekt, kiedy mówimy o możliwościach przeglądarki internetowej. Przecież wygodne narzędzie to takie, które możesz do siebie dopasować. Zobacz, czy do wybranej przeglądarki dostępne są motywy i sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli lubisz minimalizm, zerknij na pasek zakładek i spróbuj ukryć tekst, zostawiając wyłącznie ikony. RGB? Proszę bardzo – są przeglądarki, które oferują dostosowanie efektów wizualnych i kolorowych akcentów aż w 16,8 mln kolorów.

Ranking najlepszych przeglądarek internetowych

Wiesz już, czym właściwie jest przeglądarka internetowa w 2021 roku, a także jakie aspekty powinieneś wziąć pod uwagę dokonując swojego, inteligentnego wyboru. 

Dzisiaj ciężko jest wskazać zwycięzcę takiego rankingu, ponieważ jedyny miarodajny aspekt (wydajność) nie odgrywa już tak dużej roli, jak jeszcze kilka lat temu. Każdy z nas ma swoją ulubioną przeglądarkę, która najlepiej wpisuje się w nasze przyzwyczajenia i styl pracy.

macbook na biurku, stanowisko pracy

Najlepsze przeglądarki internetowe

Poniżej przedstawiam 3 najpopularniejsze i najlepsze w mojej ocenie przeglądarki internetowe, z których możesz skorzystać na swoich urządzeniach. Dodatkowo w zestawieniu znalazła się przeglądarka Safari, z której skorzystasz na sprzętach z nadgryzionym jabłkiem.

Microsoft Edge

Minusy

Plusy

 

Google Chrome

Minusy

Plusy

 

Opera (GX)

Minusy

Plusy

 

Safari

Minusy

Plusy