Jaką aplikacje do rysunku technicznego wybrać? Oto 5 najlepszych darmowych programów

Projektowanie wspomagane komputerowo stało się standardem. Dzięki programom do rysunku technicznego można zaprojektować praktycznie wszystko, od drobnych elementów sprzętu elektronicznego, po duże budynki, tamy i nie tylko. Większość popularnych aplikacji jest płatna, ale można znaleźć również bezpłatne wersje. Dlatego bez zwłoki sprawdź najlepsze darmowe oprogramowanie do rysunku technicznego, wszystkie propozycje znajdziesz poniżej.

Co to jest projektowanie wspomagane komputerowo?

Projektowanie wspomagane komputerowo (Computer-aided design), w skrócie CAD, w praktyce odnosi się do komputerów używanych do wspomagania procesu projektowania we wszystkich gałęziach przemysłu. Oprogramowanie CAD umożliwia stworzenie całego modelu budynku, mechanizmu, części. Modele mogą być wyświetlane w postaci 2D lub 3D, co pozwala na wizualizację właściwości, takich jak wysokość, szerokość, odległość, materiał lub kolor.

Początkowo CAD był używany tylko do celów badawczych, ale w latach 70. duże firmy motoryzacyjne i lotnicze zaczęły opracowywać własne oprogramowanie, rozszerzając jego zastosowania na inne branże. Dopiero w latach 90. narodziły się takie narzędzia jak CATIA i AutoCAD. Oprogramowanie przeznaczone do projektowania jest niezbędnym narzędziem, pomagającym zmniejszyć fatalne wady projektu, które mogą pojawić się podczas produkcji.

Ręczny rysunek techniczny

Najlepsze darmowe programy do rysunku technicznego

Jeśli działasz w branży, która w dużym stopniu zajmuje się projektowaniem, prawdopodobnie już wiesz, że uzyskanie dobrego oprogramowania może być dość kosztowne. Dlatego, gdy planujesz dopiero rozpocząć naukę lub jesteś studentem, skorzystaj z bezpłatnych programów do rysunku technicznego. Oto lista 5 darmowych propozycji:

FreeCAD – dobry program dla początkujących

FreeCAD, jak sama nazwa wskazuje, jest darmowym oprogramowaniem CAD o otwartym kodzie źródłowym. Przez wielu aplikacja uważana jest za najlepszy wybór dla początkujących twórców. Nie znaczy to jednak, że nie nada się również do profesjonalnych zastosowań. Interfejs użytkownika w FreeCAD jest intuicyjny i posiada mnóstwo funkcji. Program pozwala cofać i edytować działania, umożliwia instalowanie wtyczek, ma moduł Robot Simulation i wiele innych. 

Strona programu FreeCAD

Uruchomiony program FreeCAD

QCAD – twórz rysunki techniczne za darmo

QCAD to aplikacja, której możesz używać, jeśli chcesz tworzyć rysunki techniczne budynków, części mechanicznych, a nawet schematów i diagramów. Ponieważ jest to oprogramowanie typu open source, QCAD koncentruje się bardziej na modułowości, rozszerzalności i przenośności. Jest on prosty w użyciu nawet dla początkujących, którzy mają niewielkie lub żadne doświadczenie w aplikacjach CAD. Program uruchomisz na systemach: Windows, macOS i Linux. 

Strona programu QCAD

Okno programu QCAD

LibreCAD – oprogramowanie typu open source

LibreCAD to bezpłatne oprogramowanie do modelowania 2D dla systemów Windows, macOS i Linux. Dzięki dystrybucji typu open source, aplikacje możesz wykorzystać zarówno do użytku osobistego, jak i komercyjnego. Program Oferuje interaktywne projektowanie geometrii, śledzenie promieni do renderowania i analizy, pakiet porównawczy i nie tylko. Ponadto obsługuje zarówno formaty plików DWG, jak i DWF, dzięki czemu można łatwo importować zapisane projekty z programu AutoCAD lub innych aplikacji. 

Strona programu LibreCAD

LibreCAD interfejs programu

JFDraw – prosta aplikacja napisana w środowisku Java

JFDraw to niezły darmowy program przeznaczony do tworzenia rysunków technicznych i grafiki wektorowej 2D. Z jego pomocą możesz tworzyć schematy elektroniczne, grafy, proste wykresy oraz rysunki techniczne. Program jest napisany w środowisku Java, przez co cechuje się niską wagą zaledwie 0,5 MB. Oprócz wymienionych powyżej cech ma też szereg innych zalet takich jak: szeroki wybór domyślnych grafik wektorowych, możliwość skalowania projektu oraz wiele innych. 

Strona programu JFDraw

Projekt programu JFDraw

SketchUp Make – darmowa internetowa wersja

SketchUp to profesjonalne oprogramowanie używane do modelowania 3D w kilku branżach, takich jak projektowanie wnętrz, architektura, inżynieria, projektowanie gier wideo itp. Program oferuje bezpłatną wersję do użytku osobistego dla użytkowników prywatnych i studentów. Ogólnie rzecz biorąc, bezpłatna internetowa wersja programu SketchUp jest doskonałym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Natomiast płatna wersja Pro kosztuje 274 euro na rok i pozwala na komercyjne wykorzystanie projektów.

Strona programu SketchUp Make

Układ sypialni w programie SketchUP