Jaką aplikacje do czyszczenia komputera wybrać? Oto 5 najlepszych programów do czyszczenia systemu

Nie od dziś wiadomo, że z biegiem czasu komputery osobiste zaczynają zwalniać. Na dysku gromadzą się niepotrzebne pliki, sterowniki stają się nieaktualne, a złośliwe oprogramowanie zaczyna się wkradać do systemu. Jak temu zaradzić? Oto lista najlepszych programów do czyszczenia komputera.

Czym są PC Cleanery?

PC Cleanery to programy, które poprawiają wydajność systemu operacyjnego poprzez jego optymalizację. Służą do czyszczenia pamięci podręcznej aplikacji, eliminowania uszkodzonych plików rejestru i usuwania plików tymczasowych. Mogą również ograniczyć procesy w tle oraz blokować aplikacje uruchamiana wraz ze startem systemu.

Wiele z powyższych czynności wykonasz samodzielnie, korzystając z wbudowanych narzędzi do konserwacji systemu Windows. Niestety wykonanie wszystkich operacji jest czasochłonne i męczące, musisz też wiedzieć jak to zrobić. Korzystanie z aplikacji sprowadza operacje do jednego miejsca, co minimalizuje ryzyko pominięcia jakiegoś procesu.

scrollowanie social mediów na komputerze i smartfonie

Cleanery dostępne na rynku są w większości darmowe. Co oferują? Głównie podstawowe funkcje czyszczenia systemu, jak: czyszczenie rejestru i usuwanie plików-śmieci. Jeżeli potrzebujesz więcej funkcji, wiele z tych darmowych optymalizatorów PC ma odpowiedniki premium, które mogą wykonywać bardziej zaawansowane zadania i oferują dodatkowe narzędzia, takie jak bezpieczne usuwanie plików i zaplanowane skanowania.

Jaki program do czyszczenia komputera? Który wybrać?

Przyglądając się ofercie dostępnych programów, możesz często zobaczyć puste slogany, w których producenci oferują nam niewyobrażalną prędkość po użyciu narzędzia. Pamiętać jednak należy że ilość plików-śmieci to nie jedyny czynnik który ogranicza prędkość Twojego komputera, a samo użycie dedykowanego narzędzia może nie przynieść zamierzonych skutków.

Użycie programu czyszczącego to tylko jedna z rzeczy które musisz wykonać. Potrzebna jest również poprawna diagnostyka problemu, którą podaję na końcu. Poniżej przedstawiam pięć z najlepszych programów do czyszczenia komputera:

CCleaner – najpopularniejszy program do czyszczenia komputera

CCleaner od dawna jest okrzyknięty najlepszym narzędziem do czyszczenia komputera dla systemu Windows 10. Głęboko czyści wszystkie zakamarki systemu takie jak, pliki tymczasowe, pliki cookie i pamięć podręczną przeglądarki. Chociaż większość funkcji otrzymujesz w darmowej wersji, występuje też w wersji premium, która umożliwia planowanie czyszczenia zgodnie z własnymi życzeniami i zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym.

Jeśli zależy ci na kompleksowym i bezpiecznym rozwiązaniu do czyszczenia komputera, rozważ wybór tej aplikacji. Interfejs programu jest przejrzysty i dobrze zaprojektowany. Program znajdziesz na stronie producenta pod linkiem ccleaner.com.

Okno programu CCleaner

Razer Cortex – gamingowy odkurzacz dla graczy

Propozycja od firmy Razer stanowi część oprogramowania Synapse. Głównym zadaniem aplikacji jest poprawa jakości rozgrywki. Cortex ma opcję łatwego czyszczenia pamięci RAM ze zbędnych procesów, opróżniania systemu z plików śmieci czy optymalizacji procesów. Zaletą aplikacji jest szereg udogodnień specjalnie dla graczy,  takich jak licznik ilości FPS i tryb “Autoboost”. Można ją pobrać ze strony razer.com

Okno programu Razer Cortex

AdwCleaner – klik i robi co chcesz

AdwCelaner to program, który nie wymaga instalacji występuje i posiada bardzo niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu można go używać nawet na starszym sprzęcie. Aplikacja tym razem nie skupia się na usuwaniu zbędnych plików, a jej głównym zadaniem jest pozbycie się z komputera złośliwego oprogramowania.

Aplikacja z łatwością usuwa oprogramowanie adware, które jest przyczyną wyświetlania się niechcianych reklam. Radzi sobie w walce z uporczywymi paskami narzędziowymi i toolbarami. Program znajdziesz na adwcleaner.pl, po pobraniu jest gotowy do użycia. 

Okno programu AdwCleaner

Iolo System Mechanic – komputer szybki, responsywny i wolny od błędów

To oprogramowanie do czyszczenia komputera wykrywa wszystkie niechciane elementy startowe, które mogą spowalniać komputer. Optymalizuje również różne ustawienia internetowe, co może wielokrotnie zwiększyć prędkość przeglądania. Mówiąc o przeglądaniu, usuwa także całą pamięć podręczną przeglądarki i rozszerzenia, które mogą narazić komputer na ataki. Program można pobrać ze strony iolo.com.

Okno programu iolo System Mechanic

Odkurzacz – produkt made in Poland

Polacy też mają swój program do czyszczenia PC i jest nim Odkurzacz. To swojsko brzmiące narzędzie rozpoznaje do 8 tyś. plików-śmieci, którymi są pliki tymczasowe, dzienniki zdarzeń, raporty czy pliki utworzone przez złośliwe oprogramowanie. Duża skuteczność oraz możliwość zaplanowania skanowania o dowolnej godzinie pomogą utrzymać porządek. Aplikacje znajdziesz pod franmo.pl.

Okno programu Odkurzacz

Co zrobić, by nie spowalniać komputera?

Aby uniknąć problemów z funkcjonowaniem komputera, musisz wypracować sobie dobre praktyki. Jedną z nich jest instalacja oprogramowania w trybie zaawansowanym. Uważnie czytaj każde okno instalatora. Większość darmowego aplikacji pobieranych z sieci, prócz programu głównego instaluje również niepotrzebne dodatki, które spowalniają pracę Twojego systemu.

A więcej informacji o tych dobrych praktykach znajdziesz w poradniku: Jak przyspieszyć komputer? Sposoby na optymalizację sprzętu i systemu

domowe biuro stanowisko komputerowe

Co zrobić, gdy programy nie pomagają?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest sprawdzenie, czy nasz sprzęt nie uległ awarii. Nie wszystkie uszkodzenia objawiają się tym, że komputer przestaje się włączać. Warto wykorzystać do tego programy diagnostyczne takie jak CrystalDiskInfo, QuickMemoryTestOK oraz HWiNFO. Szczególną uwagę musisz zwrócić na błędy dysku, pamięci RAM oraz temperatury podzespołów.

Jeżeli po wykonaniu testów wszystkie elementy okażą się sprawne, warto rozważyć czystą instalację systemu operacyjnego. Proces ten możesz wykonać za pomocą pendrive lub płyty. Sprawdź jak zrobić bootowalny pendrive USB z Windows. Taka operacja zapewni Ci świeży start, pamiętaj jednak aby zgrać wszystkie potrzebne dane. Do tego celu możesz wykorzystać dysk zewnętrzny lub pamięć USB.

najdroższe komputery świata