Ukryte funkcje w przeglądarce Google Chrome. Jak włączyć flagi?

Google Chrome jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Nic więc dziwnego, że internauci rozkładają ją na czynniki pierwsze i odkrywają ukryte funkcje w postaci tzw. flag. Dzięki nim pobieranie dużych plików jest szybsze, ciemny motyw przeglądarki da się wymusić na każdej witrynie,super tajnej stronie, do której mają dostęp tylko wybrańcy a delfiny wracają do Wenecji. Zobacz, jak aktywować flagi Google Chrome.

Ukryte funkcje Google Chrome, czyli jak włączyć flagi?

Tak naprawdę aktywowanie ukrytych funkcji w Google Chrome pod postacią flag jest banalnie proste. Wystarczy, że w pasku adresu wpiszecie komendę: „chrome://flags” i zatwierdzicie ją enterem. To sprawi, że znajdziecie się na super tajnej stronie, do której mają dostęp tylko wybrańcy. Pojawi się przed Wami ogrom różnych funkcjonalności do aktywowania, z których większość rzeczywiście zrozumieją tylko wybrańcy, którzy posiedli wiedzę z zakresu IT. Ale część opcji może przydać się podczas codziennego użytkowania i poniżej przedstawiam ich działanie.

Co ważne, flagi działają zarówno na desktopach jak i w wersjach mobilnych przeglądarki Chrome, choć ich dostępność różni się w zależności od urządzenia. Aby aktywować wszystkie zmiany, należy wybrać Enable z rozwijanej listy i ponownie uruchomić przeglądarkę. Szukanie odpowiednich haseł najlepiej ułatwić sobie poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+F.

Pamiętajcie jednak, że wszystkie flagi są traktowane przez Google jako funkcje eksperymentalne i ich włączenie może spowodować problemy w działaniu przeglądarki lub nawet utratę danych. Google zastrzega sobie również ryzyko narażenia na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Flag używacie zatem na własną odpowiedzialność, choć zakładam, że największe problemy w działaniu przeglądarki może spowodować włączanie opcji typowo programistycznych.

Ukryte funkcje w Google Chrome

Wymuszanie ciemnego motywu na wszystkich stronach

Coraz więcej stron internetowych dysponuje czarnym motywem, co szczególnie doceniają nocne marki, posiadacze AMOLED-ów i fani black metalu. Instagram na desktopa dla tych ostatnich nie jest najbardziej przyjaznym miejscem – i nie chodzi mi o zatrzęsienie słodkich kotków – lecz właśnie o brak ciemnego motywu. Da się to jednak zmienić za pomocą flag i opcji, którą znajdziecie pod hasłem Force Dark Mode for Web Contents. Na dowód umieszczam poniższe zdjęcie:

Opcja ta przyda się również dla tych, którym nie chce się za każdym razem przełączać strony internetowej do trybu ciemnego, nawet jeśli witryna oferuje taką możliwość. Google Chrome z wykorzystaniem tej flagi zrobi to automatycznie za użytkownika.

Jeśli nie chcecie eksperymentować z flagami, a zależy Wam na ciemnym motywie, to możecie sprawdzić inny sposób na włączenie ciemnego motywu w wyszukiwarce Google.

Szybsze pobieranie plików

Nie jest to magiczny sposób na zwiększenie prędkości internetu za darmo [zobacz jak], lecz sprytne przyspieszenie ściągania dużego pliku poprzez podzielenie go na trzy części. Dzięki temu pobieranie części składowych jest szybsze, ale i bezpieczniejsze, ponieważ przerwa w pobieraniu nie musi skutkować utratą zapisanych danych, a jedynie jednej z trzech części. Żeby korzystać z tej funkcji, należy odnaleźć i aktywować opcję Parallel downloading.

Tryb czytnika

Tryb czytnika przydaje się do czytania dłuższych artykułów w internecie. W zależności od urządzenia ekran w tym trybie może zmienić jasność i kolory, co zmniejsza zmęczenie wzroku podczas czytania. Ponadto interfejs staje się na tyle minimalistyczny, na ile to możliwe, by do czytelnika docierało jak najmniej bodźców rozpraszających.

Blokada wyskakujących powiadomień

Już wyskakujące okno z zapytaniem o pozwolenie na wysyłanie powiadomień potrafi być irytujące, a co dopiero same powiadomienia. Przed takim scenariuszem chroni opcja Quieter notification permission prompts, która z automatu wycisza wyskakujące okna i pozwala skupić się na przeglądaniu zawartości strony.

Podgląd aktywnej karty

Przydatna funkcja podczas korzystania z wielu karty jednocześnie. Po najechaniu kursorem na kartę pojawi się jej podgląd bez konieczności wchodzenia na nią. Może zaoszczędzić czas na ponowne wczytywanie się witryny lub sprawdzenie, czy to właśnie ta karta, której aktualnie szukacie. Tę opcję znajdziecie pod hasłem Tab Hover Card Images.

Podgląd witryny przed jej otwarciem

Czas i uwaga internauty są najcenniejszą walutą, z czego zdają sobie sprawę wszystkie internetowe molochy. A funkcja podglądu strony internetowej przed jej otwarciem jest skutecznym narzędziem oporu przed zakusami na naszą atencję. Dzięki niej, żeby przejrzeć zawartość odnośnika nie trzeba opuszczać strony, na której został znaleziony. W ten sposób nie jesteście atakowani kolejnymi hiperłączami i nie tracicie czasu na przełączanie się między kartami. Tę funkcję znajdziecie na urządzeniach mobilnych pod nazwą An ephemeral Preview Tab using the bottom sheet.

Jakie są Wasze ulubione flagi Google Chrome?

Ukrytych opcji w zakładce z flagami w Google Chrome jest mnóstwo. Dajcie znać, jakie Wam udało się znaleźć ulepszenia do przeglądarki od giganta z Mountain View i w jaki sposób przydają Wam się do codziennego przeglądania internetu.