Dodatki do Google Chrome, które znacznie ułatwią Ci pracę

Google Chrome jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Jedną z jego zalet jest szeroki katalog dodatków, jakie można do niego zainstalować. Wtyczki te nie są oczywiście niezbędne, ale potrafią bardzo ułatwić codzienną pracę, czy uprzyjemnić rozrywkę. Poznajcie zatem te, bez których ja nie wyobrażam już sobie codziennej pracy.

O Google Chrome słów kilka

2 września 2008 została wydana 43 językach pierwsza wersja beta przeglądarki na systemy Windows. Już w grudniu tego samego roku została wypuszczona oficjalna wersja Chrome’a i bardzo szybko zdobyła około 1 proc. udziałów w rynku.

Po latach, według wszystkich źródeł, Google Chrome uznawany jest za najpopularniejszą przeglądarkę, także w Polsce, i nic nie wskazuje na to, aby pozycja Google Chrome miała być zagrożona.

Przydatne wtyczki

Wtyczki pozwalają lepiej korzystać z możliwości przeglądarki. W sklepie Chrome Web Store jest już dostępnych ponad 200 000 dodatków. Są one podzielone na różne kategorie, m.in: By grało się lepiej, Rozszerzenia ułatwień dostępu, Produktywność oraz Pogoda i aktywność na świeżym powietrzu. Sprawdźcie kilka przykładowych, które pokazują w jaki sposób można wzbogacić funkcjonalność przeglądarki Google Chrome.

Awesome Screenshot – zrobi szybkie zrzuty ekranu

Chyba każdy potrzebuje czasami zrobić zrzut ekranu, żeby łatwiej przedstawić to, co się na nim znajduje. Jeśli do tej pory robiliście to za pomocą przycisku Print Screen, wrzucaliście to do Painta, obrabialiście, zapisywaliście plik i dopiero wysyłaliście – to ta wtyczka znacznie ułatwi Wam życie. Tutaj wszystko macie dostępne w jednym miejscu. Obraz możecie od razu obrobić, przyciąć, a później, bez konieczności zgrywania na dysk, wgrać zrzut ekranu na serwer. Dzięki tej wtyczce nagracie filmiki prezentujące akcje wykonywane na ekranie. W ramach darmowej wersji stworzycie 30-sekundowy materiał. Nagrane działania wtyczek wymienionych w artykule zarejestrowałam właśnie za pomocą Awesome Screenshot.

Turn of The Lights – ułatwi skupienie na odtwarzanym filmie

Turn Off The Lights jest bardzo prostym rozszerzeniem i wśród wybranych przeze mnie dodatków przykładem takiego, który posłuży nam głównie prywatnie, np. podczas oglądania klipu swojego ulubionego artysty. Jego zadaniem jest przyciemnienie całej strony, pozostawiając na pierwszym planie jedynie odtwarzany film, dzięki czemu nic dookoła nie rozprasza i łatwiej skupić uwagę na filmie.

Dzięki dodatkowym funkcjom można włączyć efekt wejścia, stopniowego przyciemnienia, a także zmienić dowolnie kolor poświaty nawet tak, aby z każdej strony odtwarzanego filmu był inny. Nie do końca wiem, czemu miałoby to służyć, ale jak ktoś ma taką fantazję, to proszę bardzo. O tej wtyczce śpiewała już dekadę temu Nelly Furtado.

No dobrze, może niezupełnie o tym, ale Wy możecie przypomnieć sobie jej teledysk, urozmaicając go estetycznie właśnie za pomocą tego dodatku.

LastPass: Free Password Manager

Last Pass to bardzo przydatne narzędzie służące do zapisywania haseł i nazw użytkownika. Oprócz zapisywania danych i automatycznego wypełniania formularzy ma dostępne jeszcze inne funkcje jak np. dane karty kredytowej, dane do poczty email, klucze SSH itp.
wtyczka LastPass

Ghostery – blokuje reklamy i chroni prywatność

Prywatność w sieci to temat często niesłusznie lekceważony. Przywykliśmy już do śledzących nas reklam i mimo że jest to irytujące, rzadko robimy coś, żeby to zmienić. Niesłusznie, bo wystarczy niewiele, aby ich uniknąć, być lepiej chronionym w sieci i przy okazji przyspieszyć ładowanie stron. W tym celu posłuży np. wtyczka Ghostery, która nie tylko blokuje reklamy, ale i skrypty śledzące. W ustawieniach w łatwy sposób można zadecydować o tym, co chcemy blokować.

OneTab – stworzy jedną zakładkę zamiast wielu otwartych kart

To jeden z bardziej przydatnych i praktycznych dodatków do Chroma. Często argumentem, który wytaczają przeciwnicy tej przeglądarki, jest duże zużycie pamięci RAM. Z OneTab ten problem jest zminimalizowany, jak twierdzą producenci, aż o 95%.
wtyczka OneTab

Działanie wtyczki jest proste: lista wszystkich otwartych stron jest wyświetlana w jednej karcie. W każdej chwili możemy przywrócić je wszystkie, albo każdą pojedynczo.

LanguageTool – znajdzie błędy w tekście

Z tego dodatku korzystam już od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że jest bardzo przydatnym narzędziem. Wychwytuje błędy związane zarówno z ortografią, jak i gramatyką, których zwykły moduł, np. w Wordzie, nie wykrywa. LanguageTool Obsługuje ponad 25 języków, w tym: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, polski i rosyjski. Zatem jeśli tworzycie teksty np. na bloga albo po prostu zawsze mieliście problemy na dyktandach, ten dodatek okaże się nieoceniony.
wtyczka LanguageTool

Dodatki do Chrome’a i praca staje się prostsza

Powyższe zestawienie jest oczywiście tylko przykładem dostępnych wtyczek, które mają wiele alternatyw. Jeśli do tej pory ich nie znaliście lub w ogóle nie korzystaliście z tego typu dodatków do przeglądarki, bardzo Wam je polecam. Ze mną one na pewno zostaną na dłużej. A może Wy macie jakieś swoje ulubione dodatki do przeglądarki Google Chrome? Podzielcie się nimi w komentarzach.