Potrzebujesz niewielkiego urządzenia, które zapewni Ci dobrej jakości dźwięk w domu? Pomyśl o zakupie mini wieży. Tak, te sprzęty nadal istnieją i mają się całkiem dobrze. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu mini wieży i zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych modeli.
Na wstępie należy zaznaczyć, że poniższe informacje mają stanowić tylko punkt wyjścia dla osób szukających tego typu sprzętów. Piszemy o tym, czym są mini wieże i na jakie podstawowe parametry powinien zwrócić uwagę przeciętny użytkownik.
Zastanówmy się zatem w pierwszej kolejności, dla kogo nada się mini wieża? Z pewnością dla tych, którzy chcą, by muzyka zagościła w ich domu.
Kompaktowe wieże Hi-Fi były kiedyś popularnym domowym sprzętem audio dla przeciętnego użytkownika szukających solidnego dźwięku. Choć wydaje się, że teraz, kiedy sprzedaż płyt CD znacznie spadła nawyki dotyczące słuchania muzyki mocno się zmieniły. Coraz więcej osób używa smartfonów do strumieniowego przesyłania utworów, mimo że jakość dźwięku czasem pozostawia wiele do życzenia.
Ta zmiana tendencji nie oznacza jednak, że scena mini hi-fi jest martwa. Mini wieże przez ostatnie lata znacząco poprawiły swoje parametry, a producenci wraz z rozwojem technologicznym musieli dostosować te urządzenia do trendów panujących na rynku.
Audio z segmentu mini to dobry wybór dla osób, które chcą wypełnić dźwiękiem niewielkie pomieszczenia, zależy im na sprzęcie o niewielkich rozmiarach. Przyglądając się bliżej tym dwóm cechom, musimy zwrócić uwagę na samą budowę tego typu sprzętów. Mini wieża jest bowiem zestawem z osobnymi głośnikami, co stanowi niewątpliwie ogromną zaletę tego sprzętu. Można w każdej chwili dobrać sobie zupełnie inne głośniki wtedy, kiedy się zepsują, ale także wtedy, gdy chcesz zakupić sobie jakieś lepsze.
Dodać trzeba, że taki system to świetny wybór dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca i postawienie dużego urządzenia stanowiłoby dla nich problem. Mini wieżę stereo można postawić np. na kilku półkach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy oferowana cena obejmuje głośniki, czy tylko główną część urządzenia.
Wybierając jakikolwiek sprzęt grający, prawdopodobnie najczęściej zależy nam na jakości dźwięku. Nawet jeśli nie jesteś melomanem i Twoje ucho nie jest wyczulone na wszelkie subtelne różnice w brzmieniu, dźwięk z głośników sprawi, że szybko zauważysz różnicę w doznaniach w porównaniu do dźwięku ze słuchawek, czy np. niedrogich głośników przenośnych.
Mini systemy Hi-Fi mają przewagę nad większością głośników Bluetooth, ponieważ dobry system Hi-Fi może odtwarzać pliki wyższej jakości w porównaniu z większością głośników i stacji dokujących w podobnym przedziale cenowym.
Przesyłanie strumieniowe z telefonu komórkowego, tabletu lub komputera do głośnika przez Bluetooth z usługi takiej jak Spotify to popularny sposób słuchania muzyki. Ma jednak pewne wady. Mianowicie Bluetooth może kompresować pliki, co obniża jakość dźwięku. Nowoczesne mini systemy hi-fi, które obsługują sieci, wbudowują w system łącze do jednej lub większej liczby usług strumieniowych, korzystając z funkcji zwanej „połącz”.
Zamiast wysyłać piosenkę z telefonu do systemu przez Bluetooth, Twój telefon działa jak pilot, podczas gdy koncentrator Hi-Fi komunikuje się bezpośrednio z serwerami Spotify. Dodatkowy poziom kompresji dodany przez Bluetooth został usunięty, dzięki czemu dźwięk jest lepszy.
Tam, gdzie Bluetooth kompresuje rozmiar pliku muzycznego, a tym samym obniża jakość, głośnik kompatybilny z Wi-Fi ma wystarczającą przepustowość, aby przesyłać utwory z wysoką wiernością. Nieco zaawansowani technicznie użytkownicy mogą nawet przechowywać swoje stratne lub bezstratne pliki na dysku sieciowym (NAS) lub komputerze i przesyłać je strumieniowo do miniwieży, jeśli wbudowana jest sieć Wi-Fi.
Istotnym parametrem wieży nie jest moc szczytowa, a RMS – czyli moc znamionowa albo nominalna. W związku z tym podczas porównywania urządzeń kieruj się przede wszystkim tym elementem. Najmniejsze wieże mogą oferować nawet 5 W RMS, co sprawdzi się wyłącznie w niewielkich pomieszczeniach. Urządzenie o mocy 40 W, w którym każda z kolumn ma 20 W mocy, zapewni świetny dźwięk nawet w dużym salonie.
Sprawdź też:
Para głośników zewnętrznych prawie zawsze będzie brzmieć lepiej niż mniejsze, przenośne urządzenia Bluetooth. W przypadku wież Hi-Fi komponenty są większe i można je rozmieścić, aby umożliwić lepszą separację dźwięku stereo. To ważne cechy, których nie mają pojedyncze głośniki Bluetooth. Zwykle też mają trochę większą moc, więc możesz podkręcić melodie, nie martwiąc się o słabą jakość dźwięku i zniekształcenia (pamiętaj jednak, że wszystko ma swoje granice).
Oprócz wymienionych wyżej cech mini wieże mają także inne zalety. Oto kilka z nich:
Jeśli zaś chodzi o wady, zaliczyć do nich można np. to, że:
Mini wieże to zminimalizowane wersje klasycznych zestawów Hi-Fi. W przypadku mikro wieży mamy do czynienia z jeszcze mniejszą wersją – mogą one ważyć nawet ok. 3 kg i mieć zaledwie 15 cm wysokości.
Soundbar to dobry wybór, jeśli szukasz sprzętu, który będzie dodatkiem do Smart TV i ma zastąpić wbudowane głośniki telewizora, a przy tym zajmować mało miejsca. Miniwieża natomiast sprawdzi się, jeżeli szukasz sprzętu bardziej muzycznego i bez problemu zagospodarujesz gdzieś miejsce na jej jednostkę centralną oraz 2 kolumny.
Jeśli mini wieża obsługuje Bluetooth wystarczy, że sparujesz ją ze swoimi słuchawkami. Sposób parowania będzie różnił się od modelu wieży. Natomiast jeśli Twoja miniwieża nie posiada tego rodzaju łączności będziesz musiał zakupić zewnętrzny transmiter Bluetooth.
W tej kategorii cenowej możemy spodziewać się naprawdę dobrej jakości dźwięku. Tutaj możemy znaleźć sprzęt z możliwością odtwarzania płyt CD oraz z portem USB. W przypadku wież do tysiąca złotych możemy liczyć również na interfejsy bezprzewodowe, takie jak Bluetooth oraz Wi-Fi.
Przeczytaj też: