Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, aby z łatwością przelać obrazy z Twojej wyobraźni na papier? Teraz jest to możliwe dzięki generatorom obrazów, takim jak Midjourney. Nie ma znaczenia, czy jesteś utalentowanym artystą czy nie masz nawet niewielkiego doświadczenia z pędzlem. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, możesz w kilka minut stworzyć obrazy, które wcześniej pozostawały jedynie w Twojej głowie. Wystarczy, że opiszesz je słowami. Sprawdź, czym jest, jak działa Midjourney i wszystkie najważniejsze informacje na temat tego narzędzia AI.
Nie, korzystanie z Midjourney nie jest już darmowe. Firma zakończyła bezpłatny okres próbny z powodu ogromnego popytu i nadużywania wersji próbnej.
Plany abonamentowe Midjourney wahają się od 10 do 120 USD miesięcznie z ograniczoną liczbą szybkich generacji obrazów.
Nie, Midjourney nie może utworzyć pełnego filmu. Ale jeśli chcesz tylko wideo z procesu generowania obrazu w Midjourney, możesz dodać parametr –video na końcu monitów.
Od papieża Franciszka w puchowej kurtce po plakaty filmowe inspirowane Wesem Andersonem, obrazy generowane przez sztuczną inteligencję stają się coraz bardziej powszechne w Internecie. Nietrudno zrozumieć dlaczego — te nowoczesne narzędzia AI stały się tak przekonujące, że stworzone przez nie zdjęcia zdobyły nawet prestiżowe nagrody fotograficzne.
Midjourney to przykład generatywnej sztucznej inteligencji, która potrafi tworzyć grafiki na podstawie instrukcji tekstowych. To tylko jeden z wielu generatorów obrazów opartych na uczeniu maszynowym, które pojawiły się w ostatnim czasie. Mimo to, to właśnie Midjourney stało się jednym z największych i najpopularniejszych tego typu narzędzi AI obok DALL-E i Stable Diffusion .
Do korzystania z Midjourney nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu ani oprogramowania, ponieważ działa ono w całości za pośrednictwem aplikacji do czatu Discord. Jedyny minus? Konieczność zapłacenia pewnej kwoty, aby rozpocząć generowanie obrazów, co odróżnia Midjourney od większości konkurencyjnych rozwiązań, które często oferują co najmniej kilka darmowych generacji obrazów.
Mimo to, korzystanie z Midjourney jest niezwykle łatwe i dostępne dla każdego, ponieważ koszt nie jest wygórowany, a uzyskane rezultaty mogą być naprawdę oszałamiające, w zależności od tego, co użytkownik wprowadzi jako opis obrazu.
W przeciwieństwie do DALL-E, który jest wspierany przez twórcę Chata GPT, Midjourney określa się jako samofinansujący się i niezależny projekt. Firma Midjourney została założona przez Davida Holza, który jest także współzałożycielem Leap Motion, znanego startupu w przestrzeni wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, który został przejęty przez UltraHaptics w 2019 roku.
W skład zespołu stojącego za Midjourney wchodzą wybitne postacie, takie jak Jim Keller (inżynier procesorów dla Apple, AMD, Tesla, Intel i współautor x86-64), Nat Friedman (dyrektor generalny Github i przewodniczący Fundacji GNOME) oraz Philip Rosedale (założyciel Second Life).
Rozwój tekstowo-obrazowej sztucznej inteligencji Midjourney rozpoczął się od zamkniętej wersji beta, która następnie została przeniesiona do otwartej wersji beta w lipcu 2022 r. Umożliwiło to społeczeństwu dostęp do narzędzia i korzystanie z niego, co pomogło mu zyskać popularność. W przeciwieństwie do innych narzędzi AI, Midjourney przynosił zyski już w sierpniu 2022 r., udowadniając swój sukces na rynku.
Korzystanie z Midjourney może początkowo przysporzyć problemów. Tym bardziej, że twórcy zdecydowali się na nietypowe rozwiązanie. Mianowicie zamiast dedykowanej aplikacji do generowania obrazów, otrzymujemy link do bota na Discordzie o nazwie Midjourney Bot. Prześledźmy zatem wszystkie kroki, jakie trzeba przejść, by wygenerować grafikę za pomocą narzędzia Midjourney.
Zaczynając swoją przygodę z Midjourney musimy mieć konto na Discordzie. Discord to aplikacja do czatowania, podobna pod pewnymi względami do Slack. Chociaż pierwotnie została zaprojektowana dla graczy próbujących koordynować taktykę podczas grania w gry online dla wielu graczy, takie jak League of Legends i World of Warcraft, teraz jest niezwykle popularna także wśród innych społeczności.
Dowiedz się więcej:
Zatem, jak już wspomnieliśmy, zanim będziesz mógł korzystać z Midjourney, musisz założyć konto Discord. To nic nie kosztuje. Wejdź na stronę Discord, by się zarejestrować. Tam przejdź przez wszystkie kroki według pokazujących się instrukcji. Jeśli już masz lub właśnie założyłeś konto na Discordzie, możesz przejść do kolejnego kroku.
Po założeniu konta Discord przejdź do witryny Midjourney i kliknij opcję Dołącz do wersji beta. Spowoduje to otwarcie zaproszenia do dołączenia do kanału Midjourney Discord. Kliknij Zaakceptuj zaproszenie. Jako bezpłatny członek nie będziesz mieć możliwości tworzenia obrazów, ale możesz przeglądać interfejs, aby zobaczyć, o co tyle zamieszania. Możesz przeglądać też dzieła innych użytkowników, odwiedzając różne pokoje (nazwanych w stylu #newbies-14 i #newbies-21), aby zapoznać się z działaniem Midjourney.
Aby rozpocząć generowanie obrazów za pomocą Midjourney, musisz wykupić abonament. W tym celu odwiedź stronę Midjourney.com/account, zaloguj się przy użyciu zweryfikowanego konta Discord i wybierz odpowiadający Twoim potrzebom plan subskrypcji. O cenach poszczególnych planów piszemy w dalszej części tekstu.
Po dołączeniu do serwera Midjourney Discord i zasubskrybowaniu planu możesz zacząć generować obrazy. Wykonaj następujące kroki:
Na kanale dla nowicjuszy lub własnym kanale wpisz „/imagine”, a następnie tekst instrukcji. Aby rozpocząć prywatny czat z botem, znajdź ikonkę Midjourney Bot na liście użytkowników po prawej stronie ekranu. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Wyślij wiadomość” lub “Message”.
Bądź jak najbardziej konkretny i opisowy, aby dostarczyć AI informacji wystarczających do wygenerowania pożądanego obrazu. Na przykład możesz dołączyć szczegóły, takie jak styl, gatunek, nastrój i inne elementy, aby pomóc sztucznej inteligencji stworzyć obraz, który sobie wyobrażasz. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części tekstu.
Każdy, kto korzystał z Midjourney, wie, że im lepiej opisze się obraz, który chce się otrzymać, tym bardziej żywy i niepowtarzalny będzie wynik. Użytkownicy na ogół używają surowych i bezpośrednich podpowiedzi. I np. podanie prostej instrukcji takiej jak: „robot używający AI do tworzenia grafiki”, wygeneruje m.in. coś takiego:
Jak widać, taka prosta instrukcja nie wystarczy ( a przynajmniej nie zawsze) do wygenerowania pożądanych efektów, dlatego kluczem do sukcesu jest napisanie doskonałego monitu wyjaśniającego.
Podoba Ci się styl konkretnego artysty? Chcesz, aby twoja grafika była wykonana w stylu innej epoki? A może istnieje jakaś konkretna technika, którą chcesz, aby wykorzystał generator obrazów? To wszystko da się osiągnąć. Sztuczna inteligencja to wyszkolony system mający niezliczone obrazy źródłowe, aby stworzyć z nich idealną grafikę. Jedyną częścią, o którą Ty musisz zadbać, jest jak najlepsze przekazanie AI opisu tego, czego oczekujesz od niej. Ale jak to zrobić? Na szczęście znamy tę odpowiedź.
Większość interpunkcji, której użyjesz w swoich podpowiedziach, nie będzie brana pod uwagę przez Midjourney. jedyną interpunkcją, którą rozumie Midjourney, jest następująca:
Przede wszystkim należy pamiętać, że w Midjourney prompty muszą być pisane w języku angielskim, wtedy program najlepiej je zrozumie. Każdy prompt zaczyna się od komendy /imagine i musi zawierać opis tego, co chcesz otrzymać. Dobrze nadać podpowiedziom pewną strukturę. Nie jest to konieczne, ale na pewno bardzo przydatne do tego, by jak najszybciej uzyskać wymarzoną grafikę i w razie potrzeby łatwo ją modyfikować.
W pierwszej opisu części zawrzyj wszystkie elementy, które jak najlepiej opisują Twój obraz. Możesz np. poprosić Midjourney o naśladowanie określonego stylu w sztuce sugerując artystów, na których można go oprzeć. Oto przykład: „Obraz słonia w stylu Van Gogha”:
Jednakże, Midjourney jest naprawdę interesujący w swojej zdolności do reprodukcji obrazów, które wyglądają jak fotografie. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Możesz np. wybrać typ aparatu, który sztuczna inteligencja ma naśladować: SLR dla aparatów filmowych i DSLR dla lustrzanek cyfrowych. Możesz również zaproponować typ obiektywu (18, 35, 50 lub nawet 250 mm) oraz konkretny model aparatu.
W dalszej kolejności możesz dodawać dodatkowe polecenia. Powinny one być poprzedzone znakiem „–” i pozwalać ukierunkować sztuczną inteligencję na pewne aspekty np. dotyczące wersji Midjourney (v 4, v 5), formatu obrazu (3:2, 16:9 itp.) lub parametrów stylu (s 100 dla średniego, s 250 dla wysokiego lub s 750 dla bardzo wysokiego). Niskie wartości w parametrze stylu tworzą obrazy, które ściśle odpowiadają monitowi, ale są mniej artystyczne. Wysokie wartości tworzą grafiki bardzo artystyczne, ale mniej związane z monitem.
Pełną listę parametrów (–) i poleceń (/) udostępnia na swojej stronie Midjourney.
Tak wygląda przykładowy prompt i grafika uzyskana dzięki niemu:
image of a sweet little mouse lying on the beach. Photo with a Canon R5, 50mm, DSLR, –v 5 –ar 3:2 –s 750
Aby nadać zdjęciom kontekst, umieść wymyślone przez siebie obiekty w określonym otoczeniu. Midjourney pozwala uczynić niewyobrażalne sceny ultra-realistycznymi. Możesz chcieć jakąś postać umieścić w domu urządzonym w określonym stylu, na plaży albo na ulicach konkretnego miasta.
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę ponieważ przynosi niesamowite efekty jest światło. O tym, jak wielkie ma ono znaczenie przy fotografowaniu na pewno nikogo nie trzeba przekonać. Nie inaczej jest w przypadku grafik AI, które przecież często do złudzenia przypominają prawdziwe fotografie.
W zależności od pory dnia oświetlenie nie jest takie samo. Dlatego kolory i kontrasty na zdjęciach różnią się od siebie. Midjourney jest w stanie odtworzyć te kontrasty. Nie musisz już np. polować na zachód słońca, wystarczy, że poprosisz o wygenerowanie określonego zdjęcia, dodając słowo „golden hour”.
Kolejnym czynnikiem, którym można się bawić, jest kąt widzenia obrazu. W niektórych przypadkach konieczne będzie dostosowanie optyki, aby było to możliwe. W zależności od tego, co chcesz zaprezentować, może to znacząco zmienić Twoją grafikę.
Oto kilka przykładów kątów widzenia, które można włączyć do podpowiedzi dla Midjourney: dla odległych ujęć: Wide-Angle Shot, Ultra-Wide Angle, Far-Shot, Aerial View albo Satellite View, a przypadku bardzo bliskich ujęć Eye-Level Shot, Close-Up, Glamour Portrait, Macro-Shot lub Macrophotography.
Oto przykładowy prompt i jego wynik:
a handsome man walking the streets of Los Angeles, golden hour Photo with a Canon R5, 50 mm, DSLR, –v 5 –ar 3:2 –s 750
Pod każdym zestawem wygenerowanych obrazów zobaczysz osiem przycisków: U1, U2, U3, U4, V1, V2, V3 i V4. Wszystkie te przyciski pozwalają na precyzyjne dostrojenie i lepszą kontrolę nad rodzajem obrazów z Midjourney.
Jeśli używacz wersji wcześniejszej niż V5 przyciski U posłużą Ci do upscalingu, czyli przeskalowania oryginalnego obrazu, tworząc nową, większą wersję z dodatkowymi szczegółami. Są one ponumerowane U1 – U4, które służą do identyfikacji obrazów w sekwencji. Na przykład, jeśli chcesz przeskalować drugi obraz, kliknij przycisk U2 w górnym rzędzie. Najnowsze modele domyślnie generują obrazy o rozdzielczości 1024 x 1024 pikseli, więc przyciski U po prostu je izolują w celu dalszej edycji i łatwiejszego zapisywania.
Po prawej stronie pierwszego rzędu znajduje się przycisk Re-roll. To doskonałe narzędzie, które możesz wykorzystać, jeśli nie jesteś zadowolony z pierwszego zestawu obrazów, które Midjourney stworzył dla Ciebie. Kliknij ten przycisk regeneracji, aby poprosić Midjourney o wypróbowanie innej koncepcji opartej na oryginalnym monicie, a otrzymasz cztery nowe obrazy.
Przyciski V tworzą cztery nowe wariacje wybranego obrazu, dopasowując je stylem i kompozycją. Wybierając pomiędzy V1 – V4, możesz wybrać przycisk odpowiadający obrazowi, dla którego chcesz utworzyć wariacje.
Na sam koniec zostawiłam niesamowite polecenie, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć idealny prompt. Chodzi o funkcję /describe, która umożliwia przesłanie własnego obrazu i wygenerowanie czterech możliwych monitów na podstawie tego obrazu. Jak to działa? Po wpisaniu /describe pojawia się okno wyboru zdjęcia z dysku naszego komputera. Wybierz odpowiedni plik graficzny, prześlij do na serwer, a Midjourney zaproponuje Ci 4 propozycje tekstów go opisujących. Poniżej opis przesłanego przeze mnie zdjęcia:
Jak widać na powyższym screenie, dla każdego z czterech przedstawionych opisów pojawią się przyciski, które pozwalają wykorzystać wygenerowany przez Midjourney prompt. Po wybraniu grafiki pojawia się okno tekstowe z wybranym opisem. W tym momencie możesz zdecydować czy chcesz edytować tekst czy pozostać przy tym stworzonym.
Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze efekty sugeruję maksymalnie rozbudować opis, a tekst wygenerowany przez program traktować po prostu jako bazę. Po wybraniu przycisku Wyślij, wystarczy, że zaakceptujesz prompt i wyślesz go do Midjourney. Po chwili otrzymasz odpowiedź z przykładami obrazów:
Dla porównania poniżej pokazuje zdjęcie, które wgrałam jako przykładowe i zdjęcie, które wybrałam z przedstawionych propozycji:
Sprawdź też:
Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni, że chatboty, takie jak ChatGPT i Bing Chat, oferują prawie nieograniczone korzystanie za darmo, tego samego nie można powiedzieć o generatorach obrazów. Praktycznie wszystkie z nich mają pewne ograniczenia, a Midjourney nie jest już w ogóle darmowy, z wyjątkiem kilku krótkich okresów promocyjnych.
Gdy usługa została uruchomiona po raz pierwszy w lipcu 2022 r., każdy mógł użyć jej do wygenerowania 25 obrazów za darmo. Wystarczyło założyć darmowe konto Discord i dołączyć do serwera Midjourney . Bezpłatna wersja próbna aktywowała się natychmiast po wysłaniu pierwszego monitu. Jednak po osiągnięciu limitu 25 obrazów trzeba było przejść na płatny plan.
Wszystko to zmieniło się w kwietniu 2023 r., kiedy dyrektor generalny Midjourney ogłosił przerwę w darmowym programie próbnym. W ciągu ostatniego roku Midjourney stał się bardzo popularny, a użytkownicy chętnie dzielili się stworzonymi tam grafikami w social mediach. Czemu zatem twórcy zdecydowali się na taki krok?
Decyzję o rezygnacji z darmowej wersji można łatwo zrozumieć. Każde zadanie generowania obrazu wymaga dużej mocy obliczeniowej, w szczególności jednostek przetwarzania grafiki (GPU). Ponadto każdy GPU ma ograniczoną pamięć wideo, która jest wykorzystywana w dużych ilościach do procesu odszumiania.
Mówiąc dokładniej generatory obrazów, używają energochłonnych procesorów graficznych, które nie tylko kosztują dużo pieniędzy, ale także istnieją tylko w ograniczonej liczbie. Zatem aby zachować jakość usług, firma zaprzestała bezpłatnego okresu próbnego do odwołania, co wobec powyższego nie powinno nikogo dziwić.
Na szczęście bezpłatny dostęp próbny może jeszcze kiedyś powrócić. Na przykład wraz z uruchomieniem wersji 5.1 Midjourney przywróciło bezpłatny okres próbny na jeden weekend.
Jednak, aby w każdej chwili korzystać z Midjourney musisz wykupić jeden z czterech planów abonamentowych. Najniższy koszt to 10 USD miesięcznie. Co otrzymujesz w zamian? Średnio Midjourney potrzebuje jednej minuty, aby zakończyć generowanie nowego obrazu. Jednak może być konieczne poświęcenie nieco więcej czasu, jeśli chcesz uzyskać przeskalowany obraz lub obraz o współczynniku proporcji innym niż kwadratowy. Można zatem przyjąć, że podstawowy, najtańszy plan Basic daje 3,3 godziny czasu GPU, co wystarcza na około 200 generacji obrazu.
Z każdym wyższym abonamentem otrzymujesz wyższy limit, który pozwala wygenerować więcej obrazów w ciągu jednego miesiąca. I tak następny plan, Standard, zapewnia 15 godzin generowania obrazu w trybie szybkim oraz nieograniczoną liczbę wolniejszych generacji (tryb relax) za 30 USD miesięcznie. Następny jest plan Pro , który kosztuje 60 USD miesięcznie i zapewnia 30 godzin szybkiego generowania obrazu, nieograniczone generowanie zrelaksowanego obrazu za 60 USD miesięcznie oraz tryb ukrycia.
W lipcu 2023 roku doszedł dodatkowo plan Mega, który kosztuje 120 USD i daje 60 godzin szybkiego czasu oraz, oczywiście, nielimitowaną liczbę godzin w trybie relax.
Jak widzisz, wszystkie wyższe plany Midjourney zapewniają nieograniczoną liczbę zdjęć w trybie Relaks, ale na grafikę musisz poczekać nawet 10 minut.
Najniższy poziom nie ma tej możliwości, ale kosztuje 10 USD miesięcznie, co sprawia, że warto przygodę z Midjourney zacząć od niego. Ten plan pozwala eksplorować platformę, generować obrazy i zapoznać się z interfejsem oraz sposobem działania podpowiedzi tekstowych. Jeśli spodoba Ci się to, co widzisz, zawsze możesz przejść na wyższy poziom, po prostu wprowadzając monit /subscribe , aby przejść do swojego konta, gdzie możesz łatwo dokonać aktualizacji.
Warto także pamiętać, że Midjourney ma plany roczne dostępne z 20% zniżką.
Generatory obrazów AI są szkolone na miliardach obrazów od fotografów i artystów. Midjourney nie jest tu wyjątkiem. Wielu artystów uważa, że generatory obrazów AI naruszyły ich prawa autorskie, wykorzystując ich pracę do celów szkoleniowych. Niektórzy artyści złożyli nawet skargę w Stanach Zjednoczonych przeciwko generatorom grafiki AI, takim jak Midjourney, Stability AI i DeviantArt. Jednak druga strona twierdzi, że proces szkolenia mieści się w kategorii dozwolonego użytku. Kto więc jest faktycznym właścicielem obrazu wygenerowanego przez AI?
Założyciel Midjourney, David Holz, w rozmowie z Forbesem przyznał, że wykorzystuje obrazy bez uzyskania zgody właścicieli, ponieważ przy tak ogromnym zbiorze danych jest to praktycznie niemożliwe.
Wiemy zatem, że te obrazy są uzyskiwane bez praw autorskich, ale czy grafiki, które generujesz, mogą podlegać prawom autorskim? Odpowiedź nie jest prosta, ale generalnie można powiedzieć, że artyści AI mogą korzystać, nawet komercyjnie, z obrazów generowanych przez Midjourney, ale nie mogą powstrzymać innych przed ich używaniem.
Więcej o tym pisał Łukasz w tekście:
DALL-E stała się pierwszą generatywną sztuczną inteligencją, o której zrobiło się głośno w mediach społecznościowych. Z początku, kiedy została wprowadzona na rynek w 2021 roku, grafiki generowane pozostawiały wiele do życzenia. Jednak najnowsza wersja, DALL-E 2 dzięki lepszym możliwościom rozumienia języka i obrazom wyższej jakości to już zupełnie inny poziom. DALL-E może również edytować istniejące obrazy, umożliwiając zastępowanie lub dodawanie zupełnie nowych obiektów.
Jeśli potrzebujesz darmowej alternatywy dla Midjourney, możesz postawić na Bing Image Creator. Bing Image Creator jest wbudowany w pasek boczny przeglądarki Microsoft Edge, dzięki czemu można uzyskać do niego dostęp podczas korzystania z przeglądarki. Dzięki partnerstwu Microsoftu z OpenAI możesz bezpłatnie korzystać z generatora obrazów DALL-E 2 przez Bing.
Midjourney działa obecnie wyłącznie za pośrednictwem Discorda, którego obsługa może nie być zbyt intuicyjna. Za to DreamStudio oferuje bogatą stronę internetową z mnóstwem przycisków i pokręteł, które można dostosować, ale które mogą wydawać się dość skomplikowane. DreamStudio pod maską wykorzystuje otwarty model Stable Diffusion.
Sam Stable Diffusion to darmowe oprogramowanie typu open-source, które można zainstalować i uruchomić na swoim komputerze. Niemniej jednak, wymaga to pewnej wiedzy programistycznej oraz znacznej mocy obliczeniowej. Z tego powodu firma Stability AI, która jest odpowiedzialna za ten model, stworzyła platformę o nazwie DreamStudio. Podobnie jak w modelu Midjourney, Stable Diffusion na podstawie jednego polecenia (promptu) tworzy cztery różne obrazy. Użytkownik może je następnie modyfikować lub wykorzystać jako bazę do tworzenia nowych grafik. Istnieje również możliwość subtelnej kalibracji modelu, tak by generowane przez niego obrazy były bardziej zgodne z zapytaniem użytkownika, lub by model używał większej liczby etapów obliczeniowych, co może prowadzić do uzyskania bardziej precyzyjnego wyniku.