Czym jest Discord? Wszystko o popularnym komunikatorze głosowym dla graczy

Ktoś zaprosił Cię na Discorda? Ale nie wiesz, co to tak naprawdę oznacza i jak tam dołączyć? W tym artykule wyjaśnimy Ci czym jest i jak używać jednej z najpopularniejszych komunikatorów głosowych wszechczasów. Został on zaprojektowany głównie dla graczy, ale jak się okazało, wykorzystywały go nawet szkoły podczas zdalnego nauczania. Dowiedz się więcej o Discordzie.

Fenomen Discorda. Geneza komunikatora

Czasy przed Discordem

Discord swój początek datuje na 13 maja 2015, jednak zanim to nastąpiło, Jason Citron (dzisiejszy prezes spółki) wraz ze Stanislavem Vishnevsky’m założyli OpenFeint, platformę do gier mobilnych. To dzięki niej zarobili pierwsze większe pieniądze, bowiem sprzedali ją kilka miesięcy później japońskiemu portalowi społecznościowemu o nazwie Gree za kwotę 104 milionów dolarów. Dzięki tym funduszom partnerzy założyli w 2012 roku własne studio deweloperskie z branży gier o nazwie Hammer & Chisel. Jednak ich pierwszy produkcja MOBA o nazwie Fates Forever wydana w 2014 roku nie odniosła sukcesu, jaki zakładano.

Discord jak działa?

Cały kilkuosobowy zespół odpowiadający za wcześniej wspomniany tytuł był mocno wciągnięty w Gaming. Dlatego też po pracy grywali oni zwykle w League of Legends i komunikowali się ze sobą przy pomocy wbudowanego w produkcję czatu głosowego Voice over IP (VoIP). Jednoznacznie stwierdzili, że jest on tak słabej jakości, że trzeba będzie z niego zrezygnować. Jednak na rzecz czego? Jedynymi dużymi platformami dostępnymi w tamtym okresie były TeamSpeak i Mumble, a jak wiadomo, oba programy są dość archaiczne. Postanowiono zatem opracować własny, bardziej przyjazny użytkowi komunikator, który będzie mógł działać w tle przy minimalnym w pływie na wydajność.

Zrealizować plan Discord

Jednak początki Discorda nie były tak proste, jakby się to mogło wydawać. Budżet, jaki udało się zgromadzić po sprzedaży OpenFeint został dosłownie mówiąc utopiony we Fates Forever, które nie przyniosło dochodu. Studio jednak postanowiło nie spocząć na laurach i szukało inwestorów. Pierwsze fundusze pozyskano z inkubatora przedsiębiorczości YouWeb 9+, a kolejne z kapitału Benchmark i Tencent. Tak o to w maju 2015 roku uruchomiono domenę discordapp.com (aktualnie discord.com).

Klient Discorda został zbudowany na bazie platformy Electron przy użyciu technologii webowych. Pozwoliło to twórcom na zbudowanie wieloplatformowego oprogramowania. Dlatego też aplikację możesz pobrać na iOS, Androida, Linuxa, Windowsa czy Maca. Nie lubisz instalować zbędnych aplikacji na komputerze? Żaden problem, ponieważ możesz używać komunikatora w przeglądarce.

Discord rozmowa

To właśnie dzięki powyższej fleksyjności Discord zdobył tak ogromną popularność. Jak mówi sam Jason Citron, studio nie wykonywało żadnych kampanii promocyjnych, żeby powiadomić społeczność graczy o nowym komunikatorze. Jednak użytkownicy niektórych subredditów związane z gamingiem na popularnym portalu Reddit zaczęli dodawać linki do swoich serwerów. Ten moment właśnie możemy nazwać początkiem Discorda. Potem przeszła lawina, aplikacja rozpowszechniła się wśród e-sportowców, a nawet na turniejach LAN-owych. Kolejnym motorem napędowym był Twitch, gdzie streamerzy, którzy zauważyli popularność programu, sami się na niego przenieśli i zaczęli go wychwalać (za darmo rzecz jasna).

Jak widać, gracze po prostu potrzebowali nowego, bardziej przyjaznego komunikatora, nie tylko do rozmowy, ale także wysyłania sobie memów i instalowania wielu pluginów rozszerzających możliwości aplikacji.

Jak dołączyć do serwera Discord?

Wiesz, że Twoi znajomi rozmawiają pomiędzy sobą przy pomocy Discorda, otrzymałeś nawet zaproszenie, ale w dalszym ciągu nie wiesz jak do nich dołączyć? Rozwiązanie jest proste, zrobisz to na jeden z dwóch sposobów, które opiszę poniżej.

Discord w przeglądarce

Jeśli nie korzystaliście do tej pory z Discorda, najlepiej żebyście utworzyli swoje konto. Wystarczy, że wejdziecie na stronę discord.com i postąpicie zgodnie z następującymi krokami:

  1. Kliknij przycisk otwórz Discorda w przeglądarce
  2. Wpisz nick, którym chcesz się posługiwać
  3. Podaj swoją datę urodzenia
  4. Naciśnij na link na samym dole Masz już zaproszenie? Dołącz do serwera
  5. Wklej otrzymany link i naciśnij Dołącz

Następnie wystarczy, że dokończysz rejestracje, wprowadzając adres e-mail i hasło. Taka operacja jest gwarancją, że żaden inny użytkownik w przyszłości nie zajmie Twojej nazwy użytkownika. Później przy pomocy tych danych zalogujesz się do Discorda z każdego miejsca na ziemi na każdym komputerze, a serwery, do których dołączysz, będą zawsze z Tobą, tak samo jak wiadomości, czy lista znajomych.

Discord w aplikacji

W aplikacji sprawa wygląda bardzo podobnie jak w przeglądarce. Jeśli chcesz zainstalować program na komputerze, musisz wejść na stronę discord.com. Jeśli natomiast operacja ma się odbyć na smartfonie, musisz skorzystać z dedykowanego sklepu z aplikacjami. Dla Androida jest do Google Play a iOS’a App Store. Co należy zrobić dalej?

  1. Zarejestruj się, używając w tym celu adresu e-mail lub numeru telefonu i postępuj tak samo jak podczas rejestracji na Discordzie w przeglądarce.
  2. Naciśnij „+” znajdujący się w lewym górnym rogu aplikacji, a następnie „Dołącz do serwera”
  3. W polu „wprowadź zaproszenie” wpisz lub przekopiuj kod otrzymany od Twojego znajomego.

Warto dodać, że przy pierwszym uruchomieniu programu pojawi się w nim pomarańczowy wykrzyknik. Po jego kliknięciu otworzy się samouczek, dzięki któremu możesz zgłębić funkcję, jakie oferuje Discord. Jest to świetny sposób na wprowadzenie osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z aplikacją.

Jak zalogować się na Discord

Czy Discord jest bezpieczny?

Twórcy zarzekają się, że Discord jest całkowicie bezpieczny, wszystkie serwery są odpowiednio szyfrowane, a ich stan na bieżąco monitorowany. To prawda, ponieważ do tej pory nie słyszeliśmy o żadnych wyciekach danych z aplikacji. Najważniejsze, żeby podczas rejestracji ustawić silne hasło i skorzystać z weryfikacji dwuetapowej. Wtedy dodatkowo możemy mieć pewność, że nikt nie włamie się na nasze prywatne konto i nie zdobędzie dostępu do wszystkich serwerów, którymi jesteśmy administratorami oraz prywatnych wiadomości ze znajomymi.

Warto także wyjaśnić, że na serwerach publicznych mogą wystąpić przypadki nękania przez innych użytkowników. Zarówno na czacie głosowym, jak i tekstowym w Twoim kierunku mogą paść bezpodstawne wyzwiska lub oskarżenia, z którymi nie masz żadnego związku. Najlepiej w takich sytuacjach nie reagować na zaczepki i nie doprowadzać do eskalacji konfliktu. Na szczęście większość otwartych serwerów ma sprawnie działających moderatorów, którzy takie zachowania skutecznie eliminują banując prowodyrów.

Discord czy jest bezpieczny?

Od jakiego wieku można korzystać z Discorda?

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno korzystać z Discorda? Administratorzy programu wymagają, aby użytkownicy mieli ukończone co najmniej 13 lat. Jeśli podczas rejestracji podasz datę poniżej tego progu, nie zostanie ona pomyślnie ukończona.

Dlaczego 13 lat jest dolną granicą?

Na otwartych serwerach Discord użytkownicy tworzą wiele nieodpowiednich treści takich jak wulgaryzmy, wyzwiska, czy wysyłają niecenzuralne grafiki. Wiele czatów z rzetelną administracją posiada odpowiednie kanały oznaczone jako „NSFW”, gdzie umieszczane są wszystkie nieodpowiednie materiały. Przed dołączeniem do takiego kanału pojawia się odpowiednia informacja z prośbą o potwierdzenie, czy użytkownik ukończył 18 rok życia.

Pandemia jednak sprawiła, że z Discorda zaczęły korzystać szkoły, więc nawet młodsze dzieci musiały korzystać z aplikacji, aby uczestniczyć w lekcjach. Zazwyczaj jednak robiły to pod nadzorem dorosłych jedynie na serwerach lub rozmowach grupowych utworzonych przez szkołę.