Jaki procesor dla grafika? Które CPU do grafiki komputerowej?

Jak ważny jest procesor w komputerze dla grafika? Czy jego wybór powinien być zależny od konkretnych zastosowań i aplikacji? Które CPU będą uniwersalne do projektów graficznych? Praca grafika wbrew pozorom może być bardzo wymagająca dla podzespołów komputerowych, dlatego bez odpowiednio wydajnego i optymalnego pod względem konfiguracji rdzeni i wątków procesora się nie obejdzie. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jaki model CPU wybrać do grafiki komputerowej.

Jaki procesor dla grafika wybrać? Które CPU będzie najlepsze do grafiki?

Grafik potrzebuje dość szybkiego komputera z względnie dużą ilością RAM-u (optymalnie chociaż 16 GB) i szybkim nośnikiem SSD (najlepiej PCIe 3.0 NVMe wzwyż). Jednak to karty graficzne i procesory są uznawane za najistotniejsze podzespoły, bo mają największy wpływ na wydajność. Choć te pierwsze są coraz częściej wykorzystywane w profesjonalnych zastosowaniach i przynoszą coraz większe korzyści, to rola jednostki centralnej (CPU) pozostaje nadal bardzo ważna, o ile nie najważniejsza, w projektowaniu graficznym.

Jaki procesor jest potrzebny grafikowi? Więcej rdzeni i wątków? Czy taktowanie ma większe znaczenie? A może więcej pamięci cache? Intel Core i5, i7 czy i9, a może Ryzen (Threadripper)? Jeśli nie poruszasz się zbyt pewnie po tematyce sprzętu komputerowego, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z grafiką komputerową, czy nie, to trafiłeś w dobre miejsce.

grafik przy komputerze

Do wielu zadań potrzebujesz przynajmniej przyzwoitego CPU. Jednak jego konfiguracja i wydajność powinna być dopasowana do programów graficznych i zadań, którymi się w nich zajmujesz. Nie do każdych bowiem obliczeń i aplikacji potrzebujesz 12- lub 16-rdzeniowego CPU. Dowiedz się, na jakie parametry zwracać przy wyborze modelu procesora.

Jakie parametry procesora mają największe znaczenie dla grafika?

W przypadku procesora dla grafika kilka czynników jest niezwykle istotnych, przy czym są one de facto uniwersalne. Poznaj najważniejsze z nich:

Liczba rdzeni i wątków do grafiki

Im więcej rdzeni i wątków ma procesor, tym więcej może obsługiwać równoległe zadań. Jest to niezwykle przydatne przy wymagających projektach graficznych, gdzie CPU musi się zająć wieloma operacjami jednocześnie. Większa liczba rdzeni pozwala także na bardziej komfortową obsługę różnych aplikacji naraz bez ryzyka (przesadnego) spowolnienia komputera.

Dziś 4 rdzenie z obsługą wielowątkowości to absolutne minimum. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w projektowaniu graficznym, to nawet nowoczesne Intel Core i3 może Cię zadowolić (np. i3-12100F, i3-13100F). Zalecałbym jednak wybierać jednostki optymalne – z 6 rdzeniami i 12 wątkami, np. AMD Ryzen 5 5600 albo Intel Core i5-12400F. Dla wielu (nie tylko początkujących) grafików takie procesory zapewnią wystarczającą moc i odpowiedni komfort pracy.

Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są modele z konfiguracją 8/16 (np. Ryzen 7 5800X lub Intel Core i7-12700K z 8 rdzeniami P), 12/24 (np. Ryzen 9 7900X) albo nawet 16/32 (np. Ryzen 9 7950X). W przypadku ostatnich generacji Intela podział na dwa typy rdzeni (P i E) trochę komplikuje sprawę. Generalnie większe znaczenie mają te pierwsze – te drugie je odciążają, zajmując się procesami w tle. Im więcej, tym lepiej (odpowiednikiem dla np. Ryzena 9 7950X jest Intel Core i9-13900K z 24 rdzeniami i 32 wątkami).

central processing unit

Jednak nie wszystkie czynności, jakie wykonujesz w programach graficznych wymagają wielu rdzeni. Może być tak, że bardziej będzie liczyć się moc pojedynczego rdzenia – a tutaj wniosek jest oczywisty: im nowsza generacja, tym jest on wydajniejszy. Dobieraj model CPU i jego konfigurację do swoich potrzeb oraz zadań, które wykonujesz w aplikacjach do grafiki.

Jak wysokie taktowanie do grafiki?

Taktowanie procesora, wyrażane najczęściej w gigahercach (GHz), przekłada się na jego szybkość. Wyższa wartość oznacza szybsze wykonywanie pojedynczych zadań. Jednak taktowanie nie jest najważniejszym miernikiem wydajności CPU. To bardziej zależne jest od architektury i poczynionych w jej obrębie optymalizacji, a także od rdzeni i wątków oraz ich mocy.

Może być więc tak, że wyżej taktowany procesor starszej generacji od CPU nowszej generacji będzie znacznie odstawał wydajnością od tego drugiego. Jest to ważny parametr, ale zdecydowanie nie najważniejszy i dla grafika nie powinien być czynnikiem decydującym o zakupie.

Dziś procesory mają tak wysokie taktowanie, że nie warto sobie zawracać szczególnie nim głowy. Pamiętaj tylko, że modele bez dopisku K (u Intela) lub X (u AMD) będą mieć niższe taktowanie (bazowe i/lub boost), co będzie miało wpływ na wydajność (stosunkowo niewielki, ale jednak). Przy czym nie zawsze warto dopłacać do teoretycznie szybszych modeli.

praca przy grafice komputerowej

Ile pamięci cache w procesorze do grafiki?

To proste: im więcej, tym lepiej. To szybka, podręczna pamięć, która jest integralną częścią CPU. Przechowuje ona najczęściej używane dane, po które procesor sięgnie szybciej niż po te znajdujące się w pamięci RAM. Im więcej podręcznej, tym mocniej przyspieszy praca w wymagających aplikacjach graficznych, które bazują na operacjach z dużą ilością danych.

Współczesne procesory mają najczęściej łączną ilość pamięci cache (L1, L2 i L3) od kilkunastu megabajtów (MB) do nawet prawie 100 MB. Wyjątek stanowią procesory AMD Ryzen z dopiskiem X3D (np. Ryzen 7 5800X3D, Ryzen 7 7800X3D), które mają więcej pamięci cache L3. Nie są one jednak najlepszym wyborem dla grafików. To modele skierowane głównie do graczy.

Takich wyjątków jest więcej. Do nich należą także CPU np. z serii Ryzen Threadripper (AMD Ryzen Threadripper Pro 5959WX ma aż 288 MB!). Jednak są one – w odróżnieniu od jednostek AMD z 3D V-Cache – przeznaczone tylko do wybranych profesjonalnych zastosowań. Nie bez powodu potrafią kosztować od kilkunastu do nawet 30 tys. złotych. To przerost formy nad treścią nawet dla zaawansowanych grafików. To odpowiednie CPU do wybrańców, którzy faktycznie są w stanie wykrzesać pełny potencjał z tych nawet 64-rdzeniowych bestii.

Architektura procesora

Różni producenci projektują procesory oparte na różnych architekturach. Swoje rozwiązania ma Intel i swoje AMD. Każda z tych firm oferuje również modele procesorów z innej półki wydajnościowej i tym samym o odmiennych możliwościach. Zwykle warto wybrać procesor, który bazuje na jak nowszej architekturze (np. 12 generacji Intel Core zamiast 11. gen. Intel Core). Dlaczego nie zawsze? Kluczowy jest bowiem wtedy stosunek wydajności do ceny oraz progres generacyjny, bo ten może być duży lub zupełnie odwrotnie – mierny.

seria intel core i5

A dlaczego zwykle lepiej wybrać nowszą serię? Bo Intel Core i5 lub Intel Core i7 często są wydajniejszymi jednostkami niż np. Intel Core i9 starszych generacji. Wyjątkiem mogą być jednak aplikacje, które mocniej wykorzystują liczbę rdzeni i wątków (chyba że w danej serii one wzrosły). Wtedy może okazać się, że warto zainwestować nadal w Core i9 lub Ryzena 9, mimo przynależności do poprzedniej generacji. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich zastosowań i jakiego oprogramowania używasz.

Przed wyborem CPU warto zajrzeć na stronę producenta i do wymagań sprzętowych oraz rozejrzeć się po forach i grupach specjalistycznych lub choćby zajrzeć na bardzo pomocnego w takich sytuacjach Reddita. Po to, by dowiedzieć się, czy oprogramowanie używane przez Ciebie bardziej lubi się z rdzeniami, czy może innymi parametrami. Przydatne mogą być też testy w profesjonalnych aplikacjach na serwisach specjalizujących się w nich.

Polecane procesory do grafiki

Polecane modele CPU dla początkujących grafików

Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w projektowaniu graficznym albo zajmujesz się najprostszymi i najbardziej podstawowymi zadaniami typu skromna edycja zdjęć, nie potrzebujesz nie wiadomo jakiej mocy. Unikałbym może jednak tanich Celeronów lub Pentiumów i celował chociaż w nowoczesne Intel Core i3 lub (naj)tańszego Ryzena 5 (Ryzeny 3 są już trochę na wymarciu).

komputery do grafiki

W przypadku procesorów laptopowych możesz w tym przypadku zdecydować się na modele energooszczędne z dopiskiem U, czyli tzw. niskonapięciowe, które pracują przy niższym poborze mocy.

Polecane procesory dla zaawansowanych grafików

Zaawansowany grafik to już ktoś obeznany z tajnikami programów graficznych. Adobe Photoshopa (niekoniecznie) ma już w małym palcu i zajmuje się już coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami w różnych aplikacjach (albo dopiero stawia w nich pierwsze kroki). Nie musi się jednak tym zajmować profesjonalnie, ale np. dąży do tego.

Dla wielu wystarczające będą procesory o konfiguracji 6/12, choć do niektórych zastosowaniach warto rozważyć zakup modelu z przynajmniej 8 rdzeniami i analogiczną do nich liczbą wątków. Takie CPU pozwolą zająć się bardziej złożonymi projektami graficznymi, zapewniając bardzo solidną wydajność.

Natomiast do laptopów staraj się wybierać wydajniejsze jednostki z H w nazwie.

Polecane procesory dla profesjonalnych grafików

Zajmujesz się grafiką komputerową zawodowo, używając najbardziej wymagającego oprogramowania i chcesz przyspieszyć sobie pracę, jak tylko możesz? W takim razie warto rozważyć zakup najmocniejszych procesorów na rynku z większą dawką rdzeni i wątków czy pojemniejszą pamięcią cache. 

Profesjonalne procesory, takie jak AMD Ryzen Threadripper), rozważ tylko wtedy, gdy faktycznie je wykorzystasz. Większości grafikom – nawet tym profesjonalnym – się one nie przydadzą. Inaczej mówiąc, mogą nie wykorzystać potencjału w nich drzemiącego, a wydatek nie należy do najniższych, delikatnie rzecz ujmując.

W laptopach decyduj się na bezkompromisowe modele z dopiskiem HX i HK u Intela i H oraz HX u AMD.

Przed wyborem procesora ustal budżet oraz jego przeznaczenie i zakres prac, które wykonujesz w aplikacjach do grafiki (biorąc pod uwagę oczywiście, jakiego oprogramowania używasz). Staraj się zawsze dobierać modele CPU optymalne pod kątem specyfikacji oraz stosunku wydajności do ceny. W tym pomocne będą profesjonalne testy i porównania w specjalistycznych serwisach, które sprawdzają ich możliwości w różnych zastosowaniach.

Procesor powinieneś też dobrać do płyty głównej, a jeśli przytłaczają Cię wszelkie dopiski w modelach (np. K i X), to o różnicach dowiesz się z poniższych poradników:

grafika komputerowa

Warto także pamiętać, że procesor to tylko jedna z wielu części składowych komputera, które wpływają na wydajność w programach graficznych. Inne czynniki, takie jak karta graficzna, pamięć RAM i dysk, również mają niebagatelny wpływ na pracę w nich. To, które mają większe znaczenie, zależy już od używanych programów. Dlatego kieruj się głównie nimi i ich wymaganiami co do sprzętu, w tym właśnie CPU.

Jeśli interesuje Cię cały zestaw komputerowy dla grafika (i nie tylko), sprawdź ranking komputerów dla projektanta:

Przeczytaj także:

Odkryj pełną ofertę procesorów w x-komie

Zobacz również komputery oraz laptopy dla grafików w x-komie