Od urządzeń przeznaczonych do pracy kreatywnej wymaga się z reguły więcej. Nie inaczej jest w przypadku tabletu dla grafika komputerowego. Taki sprzęt musi posiadać nie tylko najlepsze cechy i parametry znane z tradycyjnego urządzenia, ale dawać również nieskrępowaną przestrzeń do artystycznych uniesień i wielopłaszczyznowych projektów. Sprawdź, na czym polega fenomen tego sprzętu, jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi wariantami i jaki tablet dla grafika warto wybrać w 2023 roku.
Z przymrużeniem oka można by puścić plotkę, że tablet graficzny został wymyślony przez nieodnalezionego do tej pory potomka Pabla Picassa, który docenił nowe technologie i nauczył się efektywnie korzystać z ich dobrodziejstw. Mówiąc jednak poważnie, to wyjątkowe i znane szczególnie w kręgach grafików komputerowych narzędzie powstało już jakiś czas temu z myślą o sztuce digitalnej i szeroko pojętych twórcach kreatywnych. Głównie po to, aby ułatwić im wykorzystywanie technologii i jej potencjału w swoich projektach.
Następnie, z biegiem czasu możliwości tabletu graficznego dostrzegły także osoby z innych branż i środowisk, w tym np. fotografowie, projektanci, inżynierowie, kartografowie, a nawet uczniowie i studenci, którzy z powodzeniem wykorzystują jego atuty np. do odręcznych notatek. W praktyce tablet graficzny doskonale sprawdza się także przy pracy z różnorodnymi grafikami, w tym zarówno tymi artystycznymi, jak i użytkowymi, np. mapami, schematami przestrzennymi czy projektami CAD.
Cyfrowa forma, mnóstwo możliwości edycji i konstrukcja przypominająca tradycyjny tablet to cechy, które sprawiły, że po wersję tego urządzenia dla grafików sięgają chetnie wszyscy, którzy chcą kreatywnie obcować z technologią, a przy tym stawiają na przyjemny i efektywny proces twórczy.
Bez dwóch zdań tablet dla grafika to urządzenie wyjątkowe. Co więcej, bardzo prosto można wykorzystać jego potencjał na różnych płaszczyznach. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, że tego rodzaju tablet, mimo że na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjną wersję tego urządzenia, różni się od niego sposobem i zakresem działania. O co dokładnie chodzi?
Otóż głównym zadaniem tabletu graficznego jest przenoszenie odręcznej i w 100% manualnej pracy użytkownika wprost na ekran komputera. Bez względu na to, czy chodzi o grafikę, czy notatki, wszystko to, co znajduję się w przestrzeni roboczej tabletu, w mgnieniu oka pojawi się na skonfigurowanym z nim komputerze. Najpierw jednak trzeba narysować taki projekt specjalnym rysikiem na ekranie lub ultraczułej podkładce zaimplementowanej w urządzeniu. Zwykle proces twórczy przebiega bardzo prosto i przyjemnie, bo panele te charakteryzują się niezwykłą czułością na nacisk i precyzyjnymi rysikami w zestawie, dzięki czemu z powodzeniem wychwytują najmniejsze szczegóły.
Już na pierwszy rzut oka widać, że różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami tabletów graficznych tkwi nie tylko w ich możliwościach, ale przede wszystkim w konstrukcji urządzenia. O co chodzi? Na rynku spotkasz tablety dla grafików z ekranem i urządzenia bez wyświetlacza.
W pierwszym przypadku wszystko co narysujemy/zaznaczymy/napiszemy za pomocą rysika wyświetli się bezpośrednio na panelu LCD. Takie urządzenie jest całkowicie samowystarczalne, ponieważ do podejrzenia efektów nie potrzebujesz łączyć go ze sprzętem posiadającym ekran, np. z laptopem.
Z kolei druga opcja to najbardziej tradycyjna wersja tabletu graficznego, która nie posiada wyświetlacza. Takie urządzenie działa na podobnej zasadzie, jak touchpad czy myszka. Wykazuje się przy tym mega dużą czułością. Ponadto obsługiwanie go specjalnym rysikiem sprawia, że efekt końcowy jest o wiele bardziej precyzyjny. W związku z brakiem ekranu, aby go podejrzeć, tablet dla grafika trzeba z kolei podłączyć bezpośrednio do sprzętu komputerowego i na nim obserwować swoją pracę z urządzeniem.
Dołączony do tabletu dla grafika rysik jest jednym z jego najważniejszych elementów. To właśnie on ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pracy z tym zaawansowanym urządzeniem, ale także na jej ostateczny kształt. Rola rysika polega na przenoszeniu nacisku na wyznaczony obszar roboczy, który wraz z nim tworzy pole elektromagnetyczne. Jeśli odbywa się to precyzyjnie, można spodziewać się naprawdę oszałamiających wyników. Dobry wskaźnik do tabletu graficznego cechują:
Oprócz rodzaju tabletu graficznego, warto także dopasować jego konkretne parametry, budowę i możliwości pod swoje potrzeby. W tym miejscu warto zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać takie urządzenie. Określenie własnych wymagań pozwoli łatwiej wybrać sprzęt, a następnie czerpać z niego niewymuszoną radość i satysfakcję. Sprawdź kluczowe właściwości tabletu dla grafika i dowiedz się, na co zwrócić uwagę kupując urządzenie dla siebie.
Mowa o bardzo ważnym parametrze, który zadecyduje nie tylko o tym, czy wybrany tablet graficzny będzie poręczny i łatwy do transportowania, ale także podpowie, ile powierzchni roboczej jest w stanie zaoferować. Możesz spośród małych, najbardziej mobilnych urządzeń, po duże, dające sporo przestrzeni formaty, które potrafią sięgać nawet A0. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Pamiętaj, że proporcje obszaru roboczego w tablecie dla grafika, muszą odpowiadać proporcjom ekranu komputera, na którym projekt będzie wyświetlany. W przeciwnym razie może on ulec zniekształceniu. Im bardziej zaawansowane projekty planujesz za jego pomocą wykonywać, tym większy tablet warto wybrać, bo tylko wówczas jego obszar roboczy pomieści wszystkie niezbędne szczegóły.
Kolejna, ale nie mniej ważna cecha tabletu dla grafika to jego rozdzielczość, którą określa się tu w skali lpi – ilość linii na cal. Im lpi jest więcej, tym naturalnie lepiej. Mamy wówczas widoczną większą ilość detali, a co za tym idzie zyskujemy lepszy komfort pracy. Rozdzielczość tabletu dla grafika również powinna być adekwatna do rozdzielczości monitora, na którym przyjdzie nam wyświetlać materiały.
Tablety graficzne posiadają różne oprogramowania, przez co współpracują z różnymi systemami, w tym Windows, Mac OS, Android. Dodatkowo korzystając z ich poszczególnych wersji będziesz mieć możliwość skorzystania z konkretnych, dedykowanych im programów, w tym np. Adobe Photoshop®, Anime Studio® Debut, Corel AfterShot™ Pro czy GIMP. Sprawdź zatem, czy i z jakim, oprogramowaniem graficznym jest sprzedawany konkretny model.
Wśród najczęściej spotykanych dodatków w budowie tabletów dla grafików należy wymienić m.in. pokrętła i przyciski, które mają ułatwiać manualną obsługę urządzenia. Niektóre z nich są nawet programowalne, dzięki czemu można do nich przypisać różne komendy, np. te najczęściej używane.
Ceny tabletów do towrzenia i obróbki grafiki wahają się zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poszczególne warianty oferują szerokie możliwości edycji, tworzenia i pracy z grafiką. Poniżej zostawiamy kilka propozycji, na których zdecydowanie warto w tym zakresie „zawiesić oko”.
Przeczytaj również:
🎨Sztuka wyboru cyfrowej kartki papieru. iPad i tablet graficzny – czym się różnią?
🎨Aplikacje do robienia notatek. Najlepsze notatniki na tablety, smartfony i laptopy
🎨Tablety graficzne Wacom polecają się na studia
🎨Jaki tablet dla dzieci wybrać? Ranking najlepszych modeli
🎨Jaki tablet wybrać? Sprawdź najlepsze tablety 2023 roku. Oto nasz ranking TOP 10