Jaki tablet dla grafika? Najważniejsze parametry i polecane modele

Od urządzeń przeznaczonych do pracy kreatywnej wymaga się z reguły więcej. Nie inaczej jest w przypadku tabletu dla grafika komputerowego. Taki sprzęt musi posiadać nie tylko najlepsze cechy i parametry znane z tradycyjnego urządzenia, ale dawać również nieskrępowaną przestrzeń do artystycznych uniesień i wielopłaszczyznowych projektów. Sprawdź, na czym polega fenomen tego sprzętu, jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi wariantami i jaki tablet dla grafika warto wybrać w 2023 roku.

Tablet graficzny dla grafika komputerowego (i nie tylko)

Z przymrużeniem oka można by puścić plotkę, że tablet graficzny został wymyślony przez nieodnalezionego do tej pory potomka Pabla Picassa, który docenił nowe technologie i nauczył się efektywnie korzystać z ich dobrodziejstw. Mówiąc jednak poważnie, to wyjątkowe i znane szczególnie w kręgach grafików komputerowych narzędzie powstało już jakiś czas temu z myślą o sztuce digitalnej i szeroko pojętych twórcach kreatywnych. Głównie po to, aby ułatwić im wykorzystywanie technologii i jej potencjału w swoich projektach.

Następnie, z biegiem czasu możliwości tabletu graficznego dostrzegły także osoby z innych branż i środowisk, w tym np. fotografowie, projektanci, inżynierowie, kartografowie, a nawet uczniowie i studenci, którzy z powodzeniem wykorzystują jego atuty np. do odręcznych notatek. W praktyce tablet graficzny doskonale sprawdza się także przy pracy z różnorodnymi grafikami, w tym zarówno tymi artystycznymi, jak i użytkowymi, np. mapami, schematami przestrzennymi czy projektami CAD. 

Cyfrowa forma, mnóstwo możliwości edycji i konstrukcja przypominająca tradycyjny tablet to cechy, które sprawiły, że po wersję tego urządzenia dla grafików sięgają chetnie wszyscy, którzy chcą kreatywnie obcować z technologią, a przy tym stawiają na przyjemny i efektywny proces twórczy. 

jaki tablet dla grafika

Jak działa tablet graficzny? 

Bez dwóch zdań tablet dla grafika to urządzenie wyjątkowe. Co więcej, bardzo prosto można wykorzystać jego potencjał na różnych płaszczyznach. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić. Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, że tego rodzaju tablet, mimo że na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjną wersję tego urządzenia, różni się od niego sposobem i zakresem działania. O co dokładnie chodzi?

Otóż głównym zadaniem tabletu graficznego jest przenoszenie odręcznej i w 100% manualnej pracy użytkownika wprost na ekran komputera. Bez względu na to, czy chodzi o grafikę, czy notatki, wszystko to, co znajduję się w przestrzeni roboczej tabletu, w mgnieniu oka pojawi się na skonfigurowanym z nim komputerze. Najpierw jednak trzeba narysować taki projekt specjalnym rysikiem na ekranie lub ultraczułej podkładce zaimplementowanej w urządzeniu. Zwykle proces twórczy przebiega bardzo prosto i przyjemnie, bo panele te charakteryzują się niezwykłą czułością na nacisk i precyzyjnymi rysikami w zestawie, dzięki czemu z powodzeniem wychwytują najmniejsze szczegóły. 

Z ekranem czy bez? Rodzaje tabletów graficznych

Już na pierwszy rzut oka widać, że różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami tabletów graficznych tkwi nie tylko w ich możliwościach, ale przede wszystkim w konstrukcji urządzenia. O co chodzi? Na rynku spotkasz tablety dla grafików z ekranem i urządzenia bez wyświetlacza. 

W pierwszym przypadku wszystko co narysujemy/zaznaczymy/napiszemy za pomocą rysika wyświetli się bezpośrednio na panelu LCD. Takie urządzenie jest całkowicie samowystarczalne, ponieważ do podejrzenia efektów nie potrzebujesz łączyć go ze sprzętem posiadającym ekran, np. z laptopem. 

Z kolei druga opcja to najbardziej tradycyjna wersja tabletu graficznego, która nie posiada  wyświetlacza. Takie urządzenie działa na podobnej zasadzie, jak touchpad czy myszka.  Wykazuje się przy tym mega dużą czułością. Ponadto obsługiwanie go specjalnym rysikiem sprawia, że efekt końcowy jest o wiele bardziej precyzyjny. W związku z brakiem ekranu, aby go podejrzeć, tablet dla grafika trzeba z kolei podłączyć bezpośrednio do sprzętu komputerowego i na nim obserwować swoją pracę z urządzeniem.

Rysik do tabletu graficznego – jaki jest najlepszy?

Dołączony do tabletu dla grafika rysik jest jednym z jego najważniejszych elementów. To właśnie on ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pracy z tym zaawansowanym urządzeniem, ale także na jej ostateczny kształt. Rola rysika polega na przenoszeniu nacisku na wyznaczony obszar roboczy, który wraz z nim tworzy pole elektromagnetyczne. Jeśli odbywa się to precyzyjnie, można spodziewać się naprawdę oszałamiających wyników. Dobry wskaźnik do tabletu graficznego cechują:

  • wysoka czułość – im rysik jest wrażliwszy, tym więcej szczegółów i detali można ująć na ekranie i uzyskać bardziej precyzyjne projekty;
  • reagowanie na siłę nacisku – pozwala na proste i intuicyjne nanoszenie linii różnych grubości, która zmienia się pod wpływem nacisku wskaźnika;
  • rozpoznawanie kąta nachylenia – daje możliwość tworzenia linii o różnej intensywności, najbardziej doceniana funkcja w środowisku artystycznym;
  • wysokość odczytu rysika – innymi słowy odległość z jakiej tablet dla grafika potrafi zaczytać ruchy elektronicznego pióra.
  • intuicyjne prowadzenie użytkownika – inteligentne przewidywanie kolejnych ruchów ręką na podstawie obserwowanych dotychczas tendencji;
  • funkcja gumki w konstrukcji. 
Praca na tablecie graficznym bez ekranu

Jaki tablet dla grafika? Jak kupować? 

Oprócz rodzaju tabletu graficznego, warto także dopasować jego konkretne parametry, budowę i możliwości pod swoje potrzeby. W tym miejscu warto zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać takie urządzenie. Określenie własnych wymagań pozwoli łatwiej wybrać sprzęt, a następnie czerpać z niego niewymuszoną radość i satysfakcję. Sprawdź kluczowe właściwości tabletu dla grafika i dowiedz się, na co zwrócić uwagę kupując urządzenie dla siebie. 

Rozmiar tabletu graficznego 

Mowa o bardzo ważnym parametrze, który zadecyduje nie tylko o tym, czy wybrany tablet graficzny będzie poręczny i łatwy do transportowania, ale także podpowie, ile powierzchni roboczej jest w stanie zaoferować. Możesz spośród małych, najbardziej mobilnych urządzeń, po duże, dające sporo przestrzeni formaty, które potrafią sięgać nawet A0. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Proporcje ekranu

Pamiętaj, że proporcje obszaru roboczego w tablecie dla grafika, muszą odpowiadać proporcjom ekranu komputera, na którym projekt będzie wyświetlany. W przeciwnym razie może on ulec zniekształceniu. Im bardziej zaawansowane projekty planujesz za jego pomocą wykonywać, tym większy tablet warto wybrać, bo tylko wówczas jego obszar roboczy pomieści wszystkie niezbędne szczegóły. 

Rozdzielczość ekranu

Kolejna, ale nie mniej ważna cecha tabletu dla grafika to jego rozdzielczość, którą określa się tu w skali lpi – ilość linii na cal. Im lpi jest więcej, tym naturalnie lepiej.  Mamy wówczas widoczną większą ilość detali, a co za tym idzie zyskujemy lepszy komfort pracy. Rozdzielczość tabletu dla grafika również powinna być adekwatna do rozdzielczości monitora, na którym przyjdzie nam wyświetlać materiały. 

Kompatybilność z komputerem oraz dostępne oprogramowanie 

Tablety graficzne posiadają różne oprogramowania, przez co współpracują z różnymi systemami, w tym Windows, Mac OS, Android. Dodatkowo korzystając z ich poszczególnych wersji będziesz mieć możliwość skorzystania z konkretnych, dedykowanych im programów, w tym np. Adobe Photoshop®, Anime Studio® Debut, Corel AfterShot™ Pro czy GIMP. Sprawdź zatem, czy i z jakim, oprogramowaniem graficznym jest sprzedawany konkretny model. 

Funkcje dodatkowe

Wśród najczęściej spotykanych dodatków w budowie tabletów dla grafików należy wymienić m.in. pokrętła i przyciski, które mają ułatwiać manualną obsługę urządzenia. Niektóre z nich są nawet programowalne, dzięki czemu można do nich przypisać różne komendy, np. te najczęściej używane.

tablet graficzny dla grafika komputerowego

Ceny i polecane modele tabletów dla grafika 

Ceny tabletów do towrzenia i obróbki grafiki wahają się zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poszczególne warianty oferują szerokie możliwości edycji, tworzenia i pracy z grafiką. Poniżej zostawiamy kilka propozycji, na których zdecydowanie warto w tym zakresie „zawiesić oko”.