Jak skonfigurować inteligentne oświetlenie Philips Hue? Miniporadnik

Zakupiliście inteligentne oświetlenie Philips Hue i pojawiają się wątpliwości. Jak wygląda konfiguracja? Co i gdzie trzeba ustawić? Czy coś jeszcze trzeba dokupić lub pobrać? Sprawdźcie nasz mały poradnik i dowiedzcie się, jak skonfigurować oświetlenie Philips Hue?

Mostek Philips Hue Bridge, czyli bez czego obyć się nie można (?)

Czy mostek Philips Hue jest absolutnie niezbędny do użytkowania oświetlenia Philips Hue? Nie do końca. Można bowiem korzystać z połączenia Bluetooth. Możemy wtedy przyciemniać światło, ustawiać kolory, a nawet korzystać z komend głosowych. Chodzi o te proste. Nie jest też wówczas wymagane połączenie Wi-Fi. Mostek pozwala jednak na znacznie więcej.

Philips Hue Bridge mostek w pudełku
Źródło: Philips Hue

Przede wszystkim umożliwia sterowanie światłem także spoza domu, gdy jesteśmy jeszcze w pracy lub w podróży. Możemy też podłączyć akcesoria Hue (o których więcej niżej), ustawić harmonogramy świetlne czynności rutynowe (pobudka, zasypianie…) albo zmieniać temperaturę barwową.

Gdy mamy Philips Hue Bridge, można połączyć do 50 różnych świateł Philips Hue – żarówek, lamp itd. Przy łączności tylko przez Bluetooth będzie to maksymalnie 10. Mostek pozwala także na wydawanie bardziej złożonych komend głosowych. Dodatkowo nie wszystkie żarówki lub lampy, mogą wspierać łączność Bluetooth. To szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie (będzie to napisane na karcie produktowej i pudełku).

Mostek jest dostępny osobno, ale zakupimy go też w zestawie startowym. Ważne, by był to możliwie jak najnowszy model. Odradza się kupowanie starszych, okrągłych (o ile gdzieś uda się je jeszcze znaleźć). Są one zwyczajnie przestarzałe i nie będą poprawnie funkcjonowały.

A propos zestawu startowego – jeśli zaczynamy przygodę z inteligentnym oświetleniem, możemy zacząć właśnie od niego. Jak tłumaczy Alex Kidman z Gizmodo, znajdziemy w nim wszystko, czego nam potrzeba do stworzenia podstawowego systemu Philips Hue.


Gdy mamy Philips Hue Bridge, podłączamy go do prądu. A następnie do sieci przez kabel Ethernet. Mostek będzie gotowy do działania, gdy zapalą się wszystkie trzy kontrolki.

Aplikacje Philips Hue i wprowadzanie ustawień

Philips Hue jak skonfigurować oświetlenie para aplikacja
Źródło: Philips Hue

Niezależnie od tego, czy korzystamy z mostka, czy nie, do sterowania oświetleniem Philips Hue będziemy potrzebowali któreś z aplikacji. Przy mostku jest to Philips Hue, przy łączności Bluetooth – Philips Hue Bluetooth. Prócz tego jest jeszcze aplikacja Philips Hue Sync – do łączenia oświetlenia z telewizorem. Wszystkie trzy aplikacje można pobrać z App Store albo Google Play Store. Po instalacji postępujemy zgodnie z wyświetlającymi się polecaniami.

Jeżeli korzystamy z mostka, to pamiętajmy, że on i smartfon z aplikacją muszą działać w tej samej sieci Wi-Fi. Nie ma też możliwości kontrolowania dwóch mostków Hue jednocześnie (gdy, na przykład, mamy dwa zestawy startowe). Trzeba się albo przełączać pomiędzy mostkami, albo przypisać żarówki wszystkie żarówki do jednego mostka.

Jak skonfigurować żarówkę lub lampę Philips Hue?

Z Philips Hue Bridge

Wchodzimy w aplikację, wybieramy kartę Dom i ikonę trzech kropek (…). Klikamy Dodaj światła oraz Szukaj. Aplikacja powinna sama je znaleźć. Jeśli tego nie zrobi, wpisujemy numer seryjny danej żarówki czy lampy. Gdy światło zostało znalezione, klikamy Rozpocznij konfigurację. Możemy nazwać dane światło oraz przypisać typ. Światła możemy teraz przenieść do istniejącego pomieszczenia lub utworzyć nowe. I tak dla każdego produktu.

Światła można dodać jeszcze inaczej. Wchodzimy po prostu w Ustawienia, wybieramy Światła i klikamy ikonkę plus (+).

W opisany powyżej sposób można także skonfigurować oświetlenie zewnętrzne. Tu właśnie Philips Hue Bridge będzie niezbędny.

Przez Bluetooth

Przede wszystkim upewnijmy się, czy dana żarówka lub lampa obsługuje Bluetooth. Jeśli nie, konieczne będzie skorzystanie z Philips Hue Bridge. W aplikacji Hue Bluetooth wchodzimy w Ustawienia. Wybieramy Światła i klikamy ikonkę plusa. Światła zostaną automatycznie wyszukane i pojawią się na karcie Dom.

Sprawdźcie też:

Konfiguracja akcesoriów Philips Hue

Gdy konfigurujemy je przy pomocy mostka, zasadniczo wszystko wygląda bardzo podobnie. Wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria i Dodaj akcesorium. Następnie postępujemy zgodnie z informacjami, które pojawiają się na ekranie. Pewne różnice pojawiają się już przy konkretnych akcesoriach.

Kiedy natomiast chcemy jakiemuś akcesorium przywrócić ustawienia domyślne, też wchodzimy w Ustawienia i Akcesoria. Tam wybieramy interesujące nas akcesorium. Klikamy Resetuj i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Dziewczyna na łóżku Philips Hue Dimmer na ścianie
Źródło: Philips Hue

Jak skonfigurować ściemniacz Philips Hue Dimmer?

Z Philips Hue Bridge

Wchodzimy kolejno Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i Hue Dimmer switch. Jeżeli nasz przełącznik ma plastikowy pasek, który wystaje z komory baterii, usuwamy go. Przełącznik powinien wtedy migać pomarańczowym kolorem. Jeżeli takiego paska nie ma albo przełącznik nie miga, naciskamy i przytrzymujemy przycisk ustawień z tyłu aż zacznie migać.

Gdy przełącznik zostanie wykryty w aplikacji, postępujemy zgodnie z kolejnymi instrukcjami.

Przez Bluetooth

Bierzemy przełącznik i przytrzymujemy go w kierunku światła, którym chcemy sterować (należy znajdować się w odległości 15 cm od niego). Naciskamy i trzymamy przycisk włączania przez 3 sekundy aż zacznie migać zielona lampka. Kiedy chcemy dodać kolejne światło, powtarzamy czynność. Przy czym – jak piszemy powyżej – maksymalnie możemy mieć połączonych tutaj 10 źródeł światła.

Jeśli chcemy rozłączyć Hue Dimmer od konkretnego światła, robimy to samo, co przy dodawaniu. Tyle tylko, że przez 10 sekund (a nie przez 3) przytrzymujemy przycisk wyłączania (a nie włączania).

Jak skonfigurować włącznik światła Philips Hue Smart Button?

Z Philips Hue Bridge

Najpierw przytrzymujemy przycisk Hue Smart Button przez 3 sekundy. Następnie wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i Hue Smart Button. Gdy zostanie wykryty, postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Przez Bluetooth

Podobnie jak przy Philip Hue Dimmerze, przytrzymujemy akcesorium w kierunku źródła światła, którym chcemy sterować. Natomiast aby je odłączyć od Smart Buttona, przytrzymujemy guzik przez 10 sekund. Podobnie jak przy ściemniaczu, musimy znajdować się w odległości 15 cm. Również tutaj możemy podłączyć maksymalnie 10 źródeł światła.

Jak skonfigurować Philips Hue Dimmer lub Philips Hue Smart Button, gdy znajdują się one w zestawie?

Oba wyżej wymienione akcesoria są dostępne także od razu w zestawie z oświetleniem. W takim wypadku, jak podaje Philips, akcesorium powinno być od razu sparowane z lampą. Gdybyśmy jednak chcieli zmienić domyślne ustawienia, trzeba zresetować urządzenia i dodać je do aplikacji Hue.

Żeby to zrobić, przytrzymujemy przez 10 sekund przycisk resetowania (jest na odwrocie Hue Dimmera i Hue Smart Buttona). Następnie wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria i Dodaj akcesorium. Wybieramy, co chcemy dodać (ściemniacz czy włącznik światła). Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami. Do zresetowania i wprowadzenia własnych ustawień potrzebny jest nam Hue Bridge.

Philips Hue wall switch module x2
Źródło: Philips Hue

Jak skonfigurować moduł przełącznika ściennego Philips Hue?

Możemy to zrobić tylko przy pomocy Hue Bridge. Najpierw instalujemy moduł za dowolnym, standardowym przełącznikiem w domu. W aplikacji Hue wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i moduł przełącznika ściennego Hue. Gdy aplikacja go wyszuka, możemy wybrać pokój lub strefę, którą moduł kontroluje, oraz działanie przełącznika.

Jak skonfigurować czujnik ruchu Philips Hue Motion sensor?

Także i ten element możemy skonfigurować przy pomocy Hue Bridge. W aplikacji Philips Hue wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i Hue Motion sensor. Aplikacja sama znajdzie czujnik. Postępujmy zgodnie z instrukcjami. Po skonfigurowaniu czujnika, kładziemy go tam, gdzie chcemy, by włączał światła.

Jak skonfigurować zewnętrzny czujnik Hue?

Tutaj również możemy to zrobić tylko za pomocą mostka. W aplikacji wybieramy Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i zewnętrzny czujnik Hue. Z tylnej części czujnika zdejmujemy uchwyt ścienny. Odsłoni nam się przycisk konfiguracji. Naciskamy go i trzymamy aż czujnik zacznie migać. Gdy aplikacja wykryje akcesorium, postępujemy zgodnie z instrukcjami. Po skończonej konfiguracji, podobnie jak w przypadku czujnika ruchu, umieszczamy go tam, gdzie chcemy, żeby włączał światło.


Philips Hue czujnik ruchu zewnętrzny na zewnątrz domu obok człowiek w kapturze
Źródlo: Philips Hue

Jak skonfigurować wtyczkę Philips Smart plug?

Z Philips Hue Bridge

Wkładamy wtyczkę do gniazdka. W aplikacji Hue wchodzimy w Ustawienia, Akcesoria, Dodaj akcesorium i Hue Smart plug. Następnie klikamy Dodaj światło i Szukaj. Jeżeli aplikacja nie może znaleźć wtyczki, to – podobnie jak przy oświetleniu – wpisujemy numer seryjny. Po znalezieniu wtyczka zostanie dodana do listy świateł (możemy ją nazwać).

Przez Bluetooth

Wkładamy wtyczkę do gniazdka i sprawdzamy, czy na smartfonie mamy włączone połączenie BT. Otwieramy aplikację Hue Bluetooth. Następnie klikamy Ustawienia, Światła i ikonkę plusa. Wtyczka zostanie automatycznie wykryta i umieszczona na karcie Dom.

Pamiętajmy też, że wtyczka stworzona została do obsługi światła (innego niż Philips Hue). Nie należy więc używać jej do stworzenia inteligentnego żelazka, radia itp.

Jak skonfigurować Philips Hue Play HDMI Sync Box?

Akcesorium potrzebne do tego, by oświetlenie mogło dopasować się do treści, które wyświetla telewizor. Najpierw podłączamy je przewodowo do TV. Następnie sprawdzamy, czy na smartfonie lub tablecie z aplikacją Philips Hue Sync włączyliśmy Bluetooth. Otwieramy aplikację Sync – sama znajdzie akcesorium. Klikamy wtedy Kontynuuj. Wybieramy swoją sieć Wi-Fi i Połącz. Trzeba będzie wprowadzić hasło do Wi-Fi.

Philips Hue HDMI Play Sync Box obok mostek niebieskie oświetlenie
Źródło: Philips Hue

Dalej naciskamy i przytrzymujemy przycisk zasilania Philips Hue Play HDMI Sync Box. Gdy połączenie zostanie potwierdzone, dajemy w aplikacji Szukaj. Naciskamy teraz przycisk na mostku. W aplikacji Sync wybieramy obszar rozrywki, który ma być używany z akcesorium. Jeżeli go jeszcze nie ma, możemy utworzyć go w aplikacji Philips Hue (nie Hue Sync).

W aplikacji Hue możemy także nazwać poszczególne wyjścia HDMI (jest ich 4), zależnie od tego, do czego prowadzą. Można także sparować pilota TV z Hue Play HDMI Sync Box. Nie są to jednak rzeczy konieczne. Maksymalnie podłączymy akcesorium tego możemy podłączyć 10 źródeł światła.

Aktualizacje oprogramowania i bezpieczeństwo

Zarówno mostek Hue, jak i oświetlenie, dostają automatyczne aktualizacje. Ich aktualność można sprawdzić w aplikacji Hue. Wchodzimy w Ustawienia i Aktualizację oprogramowania – aktualny sprzęt ma obok nazwy zielony znacznik wyboru. Jeśli chodzi o aplikację, należy włączyć automatyczne aktualizacje. Aby sprawdzić aktualność, wchodzimy w Ustawienia i Aktualizację oprogramowania w aplikacji Hue.

Co do bezpieczeństwa – produkty Hue łączą się bezpiecznie z internetem tylko w specjalnej chmurze. Dzięki temu nie są widoczne z poziomu otwartej sieci. Stosuje się poza tym standardowe techniki szyfrowania i uwierzytelnienia do blokowania dostępu osób trzecich. Produkty są też aktualizowane o poprawki i łatki zabezpieczające. Ich funkcję można aktywować poprzez połączenie mostka z kontem Hue na osobnej stronie. Jednocześnie Philips, a my razem z nim, przypominamy o zabezpieczeniu domowej sieci Wi-Fi (silne hasło, aktualne oprogramowanie routera…).

Podsumowanie

Widać, że przy konfiguracji dużo kroków i czynności jest dość podobnych. Choć różnią się w szczegółach. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z producentem. Zachęcamy też do zadawania pytań pod tekstem.

Oświetlenie oraz akcesoria Philips Hue znajdziecie w sklepie x-kom.

Źródła: Philips Hue, Gizmodo