Jak skonfigurować router bezprzewodowy?

Świetlana era kabli odeszła w zapomnienie i teraz na salonach królują routery bezprzewodowe. Jak skonfigurować router bezprzewodowy, by użytkowanie go było bezproblemowe? Na szczęście dziś nie jest to większym problemem, ale warto pamiętać o kliku kwestiach, które zapewnią nam długie, spokojne i bezpieczne korzystanie z Internetu.

Zaczynamy od instrukcji!

Niech nie zmylą nas przebiegłe czasy systemów plug-and-play. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań warto, a nawet trzeba zapoznać się z załączoną do produktu instrukcją obsługi. Na 99,99% znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje, najpewniej wraz z załączonymi do nich obrazkami, tak byśmy jeszcze sprawniej podłączyli nasze urządzenie. Co, jeśli mamy router używany i bez instrukcji? Szukamy na obudowie urządzenia jego nazwy i wpisujemy ją w wyszukiwarkę internetową. Producenci utrzymują takie instrukcje w formacie pdf na swoich stronach.

Co na to operator?

Może się tak zdarzyć, że bez telefonu do operator nic nie zacznie działać. Warto więc przedzwonić do swojego dostawcy Internetu i dopytać, jak to wygląda z ich strony. Zazwyczaj podłączamy router do kabla „wychodzącego ze ściany” i pojawia się on u operatora jako urządzenie podłączone do sieci, ale nieaktywne. Po wykonaniu telefonu na infolinię technik zdalnie dopisze adres karty sieciowej routera do systemu i dopiero wtedy będziemy mieli Internet w naszym routerze.

Dlatego właśnie najlepiej dopisać router, a nie laptopa czy komputer stacjonarny, gdyż później ułatwi nam to życie. Gdy będziemy potrzebowali szybko pobrać jakiś ogromny plik i zdecydujemy się podpiąć kabel do rutera, to wszystko będzie działało, jak należy, a cały czas będziemy mogli korzystać na innych urządzeniach z Wi-Fi.

router Wi-Fi połączenia kablowe
Dzięki routerowi wszystkie urządzenia w domu będą mogły łączyć się poprzez Wi-Fi, ale jesli zajdzie taka potrzeba wykorzystamy również kabel sieciowy.

Konfiguracja routera. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Domyślnie router może nie mieć hasła wcale lub mieć takie samo hasło i login np.: admin i admin. Zatem po podłączeniu w pierwszej kolejności musimy wejść w panel sterowania naszego routera, tak, by dostęp do jego ustawień należał tylko do nas, a nie także do siedmiu sąsiadów z mieszkań obok.

Tutaj znów pomocna będzie instrukcja obsługi, która konkretnie dla danego modelu pokieruje nas do sekcji menu, w której ustawimy hasło administratora. By z pozycji przeglądarki wejść do menu naszego routera i ustawić hasło, po połączeni się z siecią bezprzewodową routera lub przewodowo z routerem poprzez kabel, wpisujemy w pole adresu przeglądarki 192.168.1.1 lub czasem 192.168.1.0, 192.168.0.1 czy też 192.168.2.1 Tutaj znów pomocna będzie instrukcja obsługi. Dalej kierujemy się do ustawień administracyjnych i zmieniamy lub nadajemy hasło administratora. Uf! Od teraz sąsiad psotnik piętro niżej nic już nam nie na grzebie w ustawieniach.

Gdybyśmy tego hasła zapomnieli, wystarczy przywrócić router do ustawień fabrycznych – stosowny przycisk „reset” znajduje się na każdym szanującym się urządzeniu.

Aktualizujmy nasze routery!

Jeśli nie śledzicie wiadomości o zagrożeniach w sieci, to nie wiecie, że w wyniku braku aktualizacji routerów Wi-Fi hakerzy tworzą z nich wielkie zespoły urządzeń przy pomocy których dokonywane są ataki. Nie dajmy się wciągnąć do takiej sieci! Każdy router ma opcję aktualizacji oprogramowania i tuż po podłączeniu, a następnie okresowo, raz na jakiś czas, warto sprawdzać, czy nasz producent nie wypuścił nowej wersji oprogramowania łatającej znalezione luki bezpieczeństwa.

Konfiguracja routera. Jak ustawić hasło do Wi-Fi?

Skoro mamy już nadane hasło do panelu administracyjnego i zaktualizowaliśmy nasz router to warto nadać również hasło do Wi-Fi. Często hasło takie jest już nadane fabrycznie i znajduje się również na urządzeniu po to, by ułatwić nam użytkownie. W panelu administracyjnym możemy je zmienić, ale ustawmy je tak by nie można było łatwo go złamać.  Mówiąc krótko 123456 odpada. Jeśli przypadkiem zapomnisz swojego hasła, lub będziesz chciał je zmienić, a nie będziesz wiedział jak, to zawsze możesz skorzystać z naszego poradnika.

router bezpieczeństwo
Nasz router powinien mieć ustawione mocne hasło administratora oraz hasło na W-Fi

Firewall wbudowany w router

Na komputerach stacjonarnych i laptopach system Windows oferuje nam firewall, czyli zaporę ogniową mającą filtrować ruch i chronić nas przed zagrożeniami z sieci. Czasem firewall jest też częścią pakietu antywirusa, jaki instalujemy na naszym urządzeniu.

Dodatkową warstwą zabezpieczającą może być firewall na naszym routerze. Przy jego konfiguracji najlepiej posłużyć się szczegółowym poradnikiem dedykowanym dla naszego modelu, gdyż zmiany tam wprowadzane mogą mieć daleko idące konsekwencje i nawet przy małym błędzie wręcz uniemożliwić korzystanie z sieci. Taki wbudowany Firewall może np. blokować niektóre porty sieciowe i uniemożliwić nam korzystanie z gier lub aplikacji. Jeśli nie wiemy, co robimy, najlepiej zostawić go w ustawieniach fabrycznych. Tutaj znów przydatne będę instrukcje producentów, które podpowiedzą najbardziej optymalne ustawienia.

Konfiguracja routera. Porty sieciowe.

Porty sieciowe umożliwiają nam łączenie się z różnymi usługami. Inny port przypisany jest np. do przeglądarki internetowej i połączeń tego typu, a inny do synchronizacji czasu. Domyślnie porty sieciowe powinny być zamknięte, a otwarte winniśmy mieć jedynie te, których używamy. W idealnej sytuacji nasze porty powinny być w trybie stealth, czyli niewidoczne, tak by dodatkowo zmniejszyć wektor ataku. Ustawienia portów można sprawdzić np. poprzez stronę internetową weterana zabezpieczeń Steve Gibsona, gdzie szybko i w sposób przejrzysty zobaczymy, co nasz router puszcza, a czego nie.

Wszelkie zmiany w portach sieciowych powinny być dobrze przemyślane, a ich wprowadzanie zgodne z wytycznymi producenta i najlepszymi praktykami. Tutaj znów powinna zadziałać zasada, że jeśli nie wiemy co robimy, to nie próbujmy.

Podsumowanie

Po wykonaniu tych podstawowych czynności możemy śmiało przystąpić do korzystania z naszego rutera i poza okresowymi aktualizacjami zapomnieć o jego istnieniu.

Jeśli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach. Postaramy się pomóc.

Sprawdźcie również najnowsze routery w ofercie x-komu.