Niskiej jakości obraz z kamery czy brak połączenia z czujnikiem. Zadbaj o sieć bezprzewodową i rozwiąż problemy ze sprzętem smart home

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele urządzeń podłączonych jest jednocześnie do tej samej sieci domowej. Smartfony, laptopy, telewizory, a do tego jeszcze coraz więcej sprzętu smart home, który to przecież potrzebuje internetu, by móc wysyłać nam powiadomienia. I to właśnie pod kątem inteligentnych urządzeń odpowiemy na pytanie, dlaczego stabilna sieć Wi-Fi jest konieczna, by inteligentny dom nie płatał nam figlów.

Dlaczego stabilna sieć domowa jest niezbędna?

Właściwie jest to pytanie, które powstało przez to, że w pewnym momencie przestaliśmy kontrolować, ile urządzeń podłączamy do tej samej sieci. Teraz już nikogo nie dziwi, że w wielu domach jest kilka smartfonów, trzy laptopy, komputer stacjonarny, dwa telewizory, oczyszczacz powietrza, smart lampy, kamery, czujniki, gniazdka i można by wymieniać dalej. Wszystkie te urządzenia łączy natomiast jedno – sieć Wi-Fi, do której cały ten sprzęt jest podpięty.

Przez to nie zawsze wszystko działa tak, jak można tego oczekiwać. Oczyszczacz powietrza powinien włączać się wg harmonogramu, ale nic się nie dzieje. Jesteś w pracy i chcesz włączyć zmywarkę, ale nie możesz się z nią połączyć. Kamera wykrywa ruch w pobliżu domu, a Ty nie jesteś w stanie podejrzeć, co się dzieje. To tylko niektóre z problemów, jakie możesz napotkać przez słabą sieć, do której podłączone są inteligentne urządzenia.

Pierwszą kwestią, by mogło to sprawnie działać, jest oczywiście sprzęt w postaci routera lub systemu mesh, który potrafi obsłużyć dużą liczbę urządzeń. Drugą, która z reguły jest częstszym powodem kłopotów, to pokrycie sygnałem Wi-Fi. Szczególnie można to odczuć w domu jednorodzinnym, gdzie obszar pokryty przez sieć bezprzewodową musi być znacznie większy i oprócz dodatkowego piętra dobrze, jeśli obejmuje również dwór.

Dlatego nim stworzysz inteligentny dom z prawdziwego zdarzenia, zadbaj o to, by Wi-Fi działało stabilnie wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. A jeśli trafiłeś lub trafiłaś do tego artykułu, ponieważ przy coraz większej liczbie sprzętu przybywa również problemów, sprawdź, co zrobić, by poprawić ich działanie.

Urządzenia sieciowe znajdziesz w sklepie x-kom


Router do mieszkania, mesh do domu

Router wystarczy do mieszkania o powierzchni kilkudziesięciu metrów. A więc w standardowym lokum z dwoma lub trzema pokojami zwykle nie napotkasz problemów z działaniem sieci. Z reguły moc routerów w zupełności wystarcza, by nie pojawiły się problemy z działaniem urządzeń smart home, a także wszystkich pozostałych, podpiętych do sieci na takim obszarze. W mieszkaniu niezależnie od tego, czy jesteś w pokoju, kuchni czy łazience, zasięg z reguły zawsze jest dobry.

W wyborze dobrego routera pomoże Ci nasz ranking: Jaki router do domu lub biura wybrać?

Większym wyzwaniem jest już stworzenie stabilnej sieci bezprzewodowej w domku jednorodzinnym albo w biurze. W tym wypadku najlepiej postawić na system mesh. Jego zasada działania jest prosta – w odpowiedniej odległości od siebie ustawiasz nadajniki, a dzięki temu pokrywasz siecią większy obszar. Nie musisz obawiać się konfiguracji, ponieważ większość tego typu urządzeń przygotujesz do pracy za pomocą aplikacji w smartfonie, a dzięki temu zobaczysz krok po kroku, co zrobić, by internet działał wszędzie tam gdzie chcesz.

Główną zaletą systemu mesh jest to, że tworzy się jedna sieć. Nie musisz więc osobno podłączać urządzeń do innej sieci Wi-Fi na piętrze czy na dworze. Wszystkie, które potrzebują internetu, łączą się z nadajnikiem, oferującym w danym miejscu najlepszy sygnał. Ponadto jeśli stwierdzisz, że w pewnym miejscu sygnał jest za słaby, możesz dokupić kolejny nadajnik, który rozwiąże problem.

Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku większości urządzeń smart home, takich jak czujniki, gniazdka czy lampki ważniejsze od uzyskiwanej prędkości jest pokrycie sieci. Inteligentny sprzęt lepiej jest łączyć na paśmie 2,4 GHz, ponieważ nie potrzebuje on wysokich transferów, ale stały dostęp. Fakt, że w niektórych miejscach wolniej ładują się filmy na YouTube nie świadczy o tym, że problem będzie z inteligentnymi urządzeniami. Wyjątkiem od tej reguły są kamery, które potrzebują wyższych transferów, by przesłać obraz.

Sprawdź: Ranking systemów mesh. Jakie urządzenia są najlepsze?

Popraw działanie sieci bezprzewodowej z urządzeniami Tenda

Jednym z czołowych producentów urządzeń sieciowych jest Tenda. To chińska marka, która w swojej ofercie posiada zaawansowane systemy mesh, routery bezprzewodowe (niektóre modele obsługują nawet karty SIM), wzmacniacze sygnału, access pointy czy switche. Znajdziesz tam wszystko, co pozwoli Ci stworzyć stabilny i szybki internet w każdym miejscu, gdzie tego potrzebujesz.

Urządzenia marki Tenda znajdziesz w sklepie x-kom

Urządzenia smart home z centralką

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu, tak również smart home najlepiej pracuje, jeśli wszystkie urządzenia są tego samego producenta. Wtedy stworzone jest jedno środowisko, którym zarządzać da się z poziomu jednej aplikacji, a dodatkowo wszystkie urządzenia spiąć może tzw. centralka, odciążając tym samym sieć bezprzewodową.  

Poszczególne urządzenia smart podłączone są do centralki właśnie, a ona za pośrednictwem domowej sieci łączy się ze smartfonem (w celu wysyłania powiadomień czy zmiany ustawień). Redukuje to liczbę urządzeń podłączoną do sieci, ponieważ z Wi-Fi wystarczy sparować tylko centralkę, a reszta inteligentnego sprzętu połączona jest bezpośrednio z nią. Sterowaniem żarówkami, zasłonami, czujnikami czy zamkami zajmuje się więc centralka, a nie router.

Poniekąd rozwiązuje to problem z pokryciem dużego obszaru siecią, ale trzeba mieć na uwadze, że również i wspomniana centralka nie gwarantuje nieograniczonego zasięgu, a wtedy jedynym rozwiązaniem może być spięcie niektórych urządzeń przewodowo.

A co zrobić jeśli mamy sprzęt różnych producentów i centralka nie wchodzi w grę? Wtedy nieoceniony będzie wspomniany w pierwszej części artykułu system mesh dla domu lub router w mieszkaniu, co zapewni stabilną sieć.

Stabilny smart home

Stabilnie działający smart home nie jest abstrakcją i mimo zwiększającej się liczby urządzeń, z jakich możemy korzystać w domu, nie musi to powodować problemów z działaniem inteligentnego sprzętu. Najlepszymi rozwiązaniami są centralki, które sterują sprzętem smart oraz systemy mesh, które umożliwiają pokrycie zasięgiem Wi-Fi dużego obszaru. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyeliminowanie albo przynajmniej znaczne zminimalizowanie problemów z działaniem inteligentnych urządzeń oraz pozostałego sprzętu, z jakiego korzystamy w domu.

Sprawdź inteligentne urządzenia w sklepie x-kom