Jak przygotować się do randki i zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdź, co najbardziej stresuje singli podczas randkowania

Czy wiesz, że aż 78% randkujących singli uważa, że pierwsze minuty spotkania są najbardziej nerwowymi momentami w randkowaniu? Niezręczne momenty podczas randki potrafią skutecznie zniechęcić singli do poszukiwania partnera. Sprawdźmy zatem, z czego to wynika, jak radzić sobie z nadmiarem emocji podczas pierwszego spotkania i skupić się wyłącznie na dobrej zabawie.

Aplikacje randkowe – czy warto korzystać?

W momencie swojego powstania aplikacje randkowe były dedykowane głównie singlom, którzy nie mieli możliwości znalezienia partnera w swoim środowisku. Ich główną zaletą było bowiem to, że skutecznie poszerzały perspektywy poznania kogoś o region, kraj, a czasem nawet świat. Chętnie korzystały z nich też osoby, które są zbyt nieśmiałe, aby nawiązać kontakt  bezpośrednio – tu mogły zrobić to najpierw w wirtualnej rzeczywistości.

Co jeszcze zachęcało do korzystania z aplikacji randkowych? Z pewnością była to też ich jasna i prosta forma, która pozwala m.in. na sprawną selekcję kandydatów pod kątem prywatnych kryteriów i upodobań oraz możliwość błyskawicznego kontaktu z osobami, które wpadną randkowiczowi w oko. 

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy całe nasze życie przeszło w „tryb online”, nieco się to zmieniło. Aplikacje randkowe nabrały wówczas nowego znaczenia i stały się polem do nawiązywania nowych znajomości również dla osób, które wcześniej nie miały z tym problemów, a które w tym czasie musiały znacznie ograniczyć życie towarzyskie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie sprawdź:

💕Jak pandemia wpłynęła na podejście do randek? Poznajcie najlepsze aplikacje do randkowania online

💕 Tinder – co to jest? Jak działa? Czy ta aplikacja randkowa to dobry sposób na znalezienie miłości?

💕Aplikacja randkowa Badoo. Wszystko, co warto o niej wiedzieć

💕 Sparked – nowa aplikacja Facebooka do szybkich randek wideo

💕Facebook Dating już w Polsce. Czy podbije serca Polaków?

💕Aplikacja randkowa SwoonMe. Liczy się to, co niewidoczne dla oczu?

pierwsza randka co nas stresuje single

Co najbardziej stresuje przed pierwszą randką? 

Według analizy przeprowadzonej przez zespół aplikacji Badoo okazuje się, że największy stres odczuwamy nie tylko w pierwszych momentach spotkania, ale także tuż przed nim. Aż 80%  z 1000 ankietowanych osób potwierdziło, że czuje zdenerwowanie w drodze na spotkanie, a ponad połowa respondentów już na dwie godziny wcześniej. Okazuje się też, że najbardziej nieśmiałe osoby potrafią stresować się nawet dłużej, niż dwa dni przed pierwszą randką. 

Te liczby są naprawdę duże i pokazują, że większość z nas stresuje się przed pierwszą randką. Ale można też spojrzeć na te wyniki z innej strony. Skoro 8 na 10 osób odczuwa zdenerwowanie, to daje nam bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba, z którą się spotykamy, czuje się podobnie jak my. Pamiętanie o tym powinno pomóc nam się zrelaksować przed i w trakcie spotkania.
Anna Szlęzak
ekspert od relacji

Sposób przywitania 

Zdecydowana większość zestresowanych randkowiczów zadaje sobie jedno, podstawowe pytanie: jak się przywitać? 

Okazuje się, że to właśnie sposób powitania potencjalnego partnera spędza sen z powiek singli – aż 46% z nich nie wie, co powiedzieć na powitanie, a 44% ma wątpliwości, jak najlepiej przywitać nowo poznaną osobę, aby zrobić na niej pozytywne wrażenie i nie doprowadzić do niezręczności. 

Złe doświadczenia

Wiele osób już przed randką układa tzw. „czarne scenariusze”, które wynikają z ich wcześniejszych doświadczeń podczas randkowania. Mowa m.in. o nachalności ze strony drugiej osoby, albo własnym niezręcznym lub niezgrabnym zachowaniu. 

Inne obawy przed pierwszą randką

Niektórzy single obawiają się również, że nie poznają osoby, z którą się umówili, uzasadniając to różnicą pomiędzy jej zdjęciami w aplikacji a rzeczywistym wyglądem. 

Pozostałymi, najczęściej wymienianymi lękami są m.in. nieumiejętność zachowania się w danej sytuacji oraz wypowiedzenia się na konkretny temat. Pod uwagę brane są również takie wpadki, jak np. próba otworzenia drzwi w niewłaściwą stronę, potknięcie się, czy rozlanie drinka. 

Jak skutecznie poradzić sobie ze stresem przed randką?

Najlepiej  byłoby podchodzić do pierwszej randki jak do spotkania, podczas którego chcesz po prostu lepiej poznać drugą osobę, spędzić z nią miło czas i wyśmienicie się bawić. Jak widać, nie jest to jednak takie proste.

Zanim więc zdecydujemy się na pierwszą randkę, warto trzymać się kilku „złotych zasad”, które pomogą okiełznać nerwy i uspokoić kołatające serce: 

  • Po pierwsze, pamiętajmy o adekwatnym stroju. Dobrze, aby był on nie tylko ładny i modny, ale również komfortowy. Dopasujmy swój styl do miejsca spotkania i aktualnego nastroju. Pomoże to czuć się naturalnie i doskonale podniesie pewność siebie. 
  • Zadbajmy o odpowiednie miejsce spotkania. Lepiej postawić na coś mniej oficjalnego – wykwintna restauracja zawsze dodaje spotkaniu powagi, przez co możemy się jeszcze bardziej stresować. 
  • Warto też naprowadzić swoja „randkę” w krótkiej  wiadomości na to, jak wyglądamy, oraz który stolik zajmujemy. Jest szansa, że odwdzięczy się ona tym samym, a wtedy zyskamy pewność, że witamy się z właściwą osobą. 
  • Pamiętajmy, że dobrą i nieinwazyjną formą powitania jest po prostu tradycyjne podanie ręki. Jeśli bardzo sie stresujemy się tym faktem, możemy np. zażartować na głos: nie wiedziałem/wiedziałam, jak się przywitać, ale od teraz już będę pamiętać! Z pewnością rozluźni to atmosferę, a Tobie pozwoli pozbyć się nadmiaru emocji. 
Ważne jest nastawienie – często wydaje nam się, że jeśli będzie niezręcznie albo zaliczymy jakąś nawet najmniejszą wpadkę, to od razu zostaniemy skreśleni i ta osoba już nigdy się z nami nie umówi. Jednak ludzie są znacznie bardziej wyrozumiali niż nam się wydaje i nie patrzą na nas aż tak krytycznym okiem, jak my sami.
Anna Szlęzak
ekspert od relacji