Facebook Dating już w Polsce. Czy podbije serca Polaków?

Już w zeszłym roku 20 państw na świecie miało dostęp do funkcji Facebook Dating. Taka opcja wirtualnego randkowania na popularnym portalu społecznościowym przyjęła się na tyle dobrze, że Facebook zgodnie z zapowiedziami rozszerzył możliwość korzystania z niej na inne państwa, w tym Polskę. Sprawdźcie, czym jest Facebook Dating i jakie daje możliwości?

Mamy to! Facebook Dating nareszcie w Polsce

Już od wielu miesięcy spodziewaliśmy się wprowadzenia aplikacji randkowej Facebook Dating. Niektóre przecieki mówiły o tym, że może to nastąpić 14 lutego, czyli w Walentynki. Tak się jednak nie stało z bardzo prozaicznego powodu. Mianowicie Facebook nie złożył odpowiednich dokumentów w Irlandzkiej komisji ochrony danych, który jest organem nadzorującym Facebooka, w wymaganym terminie, czyli dziesięć dni przed uruchomieniem usługi. Na szczęście mamy happy end i ponad pół roku później spragnione miłości polskie serca mogą już odnajdywać się za pomocą aplikacji Facebook Dating.

randka

Mocny konkurent Tindera?

Randkowanie w internecie od wielu lat ma się dobrze. Istnieje kilkadziesiąt portali, które umożliwiają poznawanie ludzi online, ale od wielu lat prym w tej branży wiedzie Tinder. Fenomenu portalu można upatrywać m.in. w jego prostej obsłudze: wystarczy przesunąć palcem, by zdecydować czy zdjęcie danej osoby Was przekonuje, czy nie, a później oczekiwać na dopasowanie, czyli słynny match. Ta funkcja wyboru poprzez przesuwanie palcem ma jednak wielu swoich przeciwników i to postanowił wykorzystać Facebook. Mianowicie portal społecznościowy uważa, że taki wybór na podstawie jednego awatara jest krzywdzący. Dlatego możliwość szukania partnera w Facebook Dating oparta ma być przede wszystkim na podobieństwie zainteresowań.

Na korzyść Facebooka przemawia również fakt, że nowa funkcjonalność jest dodana całkowicie bezpłatnie i tak ma podobno już zostać. Tinder zaś utrzymuje się głównie z mikropłatności i subskrypcji, które ułatwiają znalezienie pary. Ponadto na każdym kroku Facebook przekonuje, że podczas projektowania platformy brał pod uwagę naszą prywatność i to też ma być cecha odróżniająca ten portal od Tindera.

Facebook Dating

Jak to działa?

Nasz randkowy profil na Facebooku jest tworzony na podstawie dotychczasowej aktywności na platformie, czyli wydarzeń, w których braliśmy udział, posty, które zamieściliśmy i polubione strony. To na  podstawie tych informacji i zachowań w serwisie algorytm ma proponować nam umówienie się na randkę z konkretnymi użytkownikami. Oczywiście istnieje też szereg informacji, które uzupełnia się samodzielnie.

Co ważne, profil na platformie Dating jest całkowicie oddzielony od głównego konta użytkownika na Facebooku i nie zamieszcza żadnych danych o jego aktywności na naszym podstawowym, oficjalnym profilu. Domyślnie ustawiona jest także funkcja uniemożliwiająca zobaczenia na Facebook Dating swoich znajomych z Facebooka. Nikt ze znajomych nie będzie też poinformowany o tym, że założyliśmy swój profil w Facebook Dating.

Facebook Dating w Polsce

Różnice pomiędzy portalami randkowymi, które były do tej pory dostępne, a Facebook Dating sa niewielkie i istnieje tak naprawdę tylko kilka niuansów, które odróżniają go od np. Tindera. Taką najznamienitszą różnicą jest Sympatia, czyli Secret Crush. Funkcja ta pozwala na dodanie do dziewięciu kontaktów z Facebooka lub Instagrama, którymi bylibyśmy potencjalnie zainteresowani. Jeśli osoba z takiej listy także doda nas do własnej, zyskamy dopasowanie. Do tego czasu nie dowie się ona, że została przez nas wybrana. Po dopasowaniu mogą rozpocząć wysyłanie wiadomości. Facebook twierdzi również, że celem jest, aby ludzie spróbowali nawiązać relacje z osobami, które znają, ale zbyt boją się do nich zbliżyć. To ciekawy i całkowicie unikalny pomysł Facebooka. 

Istnieje jeszcze jedna funkcja Facebooka, o której warto wspomnieć, a która także ma wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Chodzi o funkcję Udostępnij swoje plany, która ma ułatwić ludziom udostępnianie swojej lokalizacji, gdy zdecydują się pójść z kimś na randkę.

Inną interesującą opcją jest możliwość nawiązania połączenia wideo z osobą z którą jesteśmy dopasowani. Rozpoczęcie rozmowy następuje po wyrażeniu na nią zgody przez adresata.

Poza tymi kilkoma różnicami Facebook Dating wygląda prawie tak samo jak Tinder. Także wybieramy profile, które nam się podobają i oczekujemy na dopasowanie, jednak tutaj nie słuzy temu przesunięcie palcem w lewo lub w prawo, tylko kliknięcie przycisku w kształcie serca.  Dostępna jest także opcja polubienia określonych treści w profilu osoby, takich jak zdjęcie lub odpowiedź na jedno z pytań dotyczących lodołamacza.

Facebook Dating jest dostępna jedynie w aplikacji mobilnej i nie ma planów wprowadzenia jej do desktopowej wersji serwisu.

Randki w czasach pandemii

Czy Facebook zdaje sobie sprawę z tego, jak mocnym konkurentem jest Tinder? Na pewno tak. Czemu postanowiono uruchomić aplikację w momencie, w którym mamy tak utrudnioną możliwość spotkań? Ano można spojrzeć na tę sytuację dwojako, a Facebook wydaje się widzieć szklankę do połowy pełną. Co prawda rzeczywiście wydaje się, że w najbliższych miesiącach nie będą zalecane spotkania towarzyskie, ale… tym bardziej ludzie spragnieni są kontaktu z drugą osobą, chociażby wirtualnego.

Poza tym brak konieczności instalowania dodatkowej aplikacji może sprawić, że ludzie dotąd niekorzystający z tego typu aplikacji zainteresują się taką formą randkowania mając ją po prosu pod nosem. Od czasu uruchomienia serwisu w zeszłym roku w 20 krajach, użytkownicy uzyskali w sumie 1,5 miliarda dopasowani. Trzeba przyznać, że jest to imponujący wynik. Pozostaje czekać i obserwować, czy Facebook Dating odniesie sukces także w Polsce.