HarmonyOS 2.0 – Huawei zaprezentowało swój autorski system oraz nowe urządzenia, które będą na nim oparte

Huawei pochwaliło się nowym systemem operacyjnym – HarmonyOS. Jak mówią szefowie chińskiego giganta, ma on wprowadzić nas w zupełnie nową erę urządzeń mobilnych, smart home oraz IoT. Idea jest prosta – jedno urządzenie do sterowania wszystkimi, wszystkie urządzenia podłączone do jednego. Ponadto Huawei pochwaliło się nowymi produktami, które zasilać będzie HarmonyOS. Sprawdźcie, co w najbliższym czasie będzie reklamował Robert Lewandowski.

HarmonyOS – co to?

HarmonyOS to uniwersalny system operacyjny wyprodukowany przez Huawei. Oprogramowanie ma obsługiwać bardzo dużą liczbę urządzeń, w tym: smartfony, smartwatche, tablety, telewizory, czy sprzęt smart home. Trafi także do samochodów czy urządzeń kuchennych. Zabraknie go jedynie w komputerach i laptopach, ponieważ Huawei na razie nie planuje rezygnacji z Windowsa.

Oczywiście HarmonyOS będzie się nieco różnił w zależności od urządzeń, na jakie trafi – w porównaniu ze smartfonami, inne funkcje otrzymają np. telewizory. System bazować będzie jednak na tym samym kodzie, a więc z pewnością poprawi to kompatybilność urządzeń. Takie zresztą jest założenie – HarmonyOS ma stworzyć spójny ekosystem, zbliżony do tego, jaki oferuje Apple.

HarmonyOS – najważniejsze funkcje. Jakie nowe rozwiązania proponuje system?

Trzeba od razu zaznaczyć, że podobieństwo do Androida jest bardzo duże. HarmonyOS ma natomiast wyróżniać panel kontrolny, który umożliwi sterowanie innymi urządzeniami ze smartfona. Kiedy telefon wykryje głośnik, wystarczy przejść do specjalnego widgetu i przeciągnąć jego ikonkę w celu sparowania. Możemy też za pomocą smartfona przenieść dźwięk z telewizora do słuchawek – tutaj również wystarczy przeciągnięcie ikonek.

System umożliwi też łączenie urządzeń, by np. przenieść zdjęcie z tabletu na smartfon. Fotografię po prostu wystarczy przesunąć z jednego urządzenia na drugie. Podobnie wygląda łączenie smartfona z komputerem – ekran telefonu pojawia się na pulpicie. Możliwe jest również włączenie gry na tablecie i przeniesienie jej na smartfon (lub odwrotnie), dokładnie w tym samym stanie.

Nie zabraknie też synchronizacji z urządzeniami kuchennymi. Smartfon umożliwi sterowanie np. piekarnikiem czy lodówką z HarmonyOS.

Ciekawą funkcją jest też przerzucanie wideorozmowy z jednego urządzenia na drugie. Jeśli ktoś do nas dzwoni, możemy jednym kliknięciem przenieść rozmowę ze smartfona na telewizor lub zegarek.

System ma być też o wiele lepiej zoptymalizowany niż Android. Niezależnie od zapełnienia pamięci smartfon ma działać płynnie, wydłuży się czas pracy na baterii, a procesor i układ graficzny mają ze sobą lepiej współpracować. Bardziej zaawansowany ma być też system odblokowywania twarzy. Będziemy mogli ustawić go tak, by w pobliżu został wykryty smartwatch, który potwierdzi naszą tożsamość.

harmonyos

Na jakie urządzenia trafi HarmonyOS?

Wersja oznaczona numerkiem 1.0 trafiła już wcześniej do routerów i telewizorów Huawei. Nowa wersja – 2.0, dostępna będzie na smartfonach i tabletach, a w niedalekiej przyszłości zastąpi system LiteOS, który jest obecnie sercem zegarków i opasek sportowych.

Huawei zdecydował, że wdrażanie nowego systemu zależne będzie od wielkości pamięci RAM w danych urządzeniach. HarmonyOS znalazł się już na urządzeniach z RAM-em do 128 MB. Obecnie jest udostępniony dla sprzętu do 4 GB RAM, a od października pojawi się na urządzeniach z pamięcią RAM większą niż 4 GB. Do końca 2021 roku HarmonyOS ma trafić na ponad 200 milionów urządzeń i nie będzie to jedynie sprzęt Huawei.

Nowe urządzenia Huawei z systemem HarmonyOS

Huawei pochwaliło się również zupełnie nowymi urządzeniami, które oparte będą na systemie HarmonyOS. Ich sprzedaż ruszyła od razu po premierze.

 • Huawei Watch 3 – ma zostać wyposażony w eSIM; zegarkiem będzie można kontrolować urządzenia domowe, a nawet otworzyć samochód, czy zdalnie ustawić w nim klimatyzację; zmierzy również poziom cukru, temperaturę, czy natlenienie krwi. Cena: 2599 juanów.
 • Huawei Watch 3 Pro – ulepszona wersja Watch 3 z tytanową obudową; będzie się charakteryzować bardzo dokładnym GPS-em i pracą na baterii nawet do 3 tygodni na jednym ładowaniu. Cena: 3299 juanów.
 • Huawei P50 – smartfon zapowiedziany, ale bez daty i szczegółów dotyczących specyfikacji; z renderu można wywnioskować, że z tyłu otrzyma dwie okrągłe wysypy z aparatami.
 • MatePad Pro – tablet z ekranem o przekątnej aż 12,6 cali; na pokładzie: wyświetlacz OLED, procesor Kirin 9000, Wi-Fi 6+ i bateria o pojemności 10050 mAh; osobno dostępna ma być również klawiatura. Ceny: wersja z Wi-Fi i 128 GB pamięci – 4999 juanów, Wi-Fi 256 GB – 5499 juanów, wersja z 5G i 256 GB pamięci – 7999 juanów; klawiatura – 799 juanów, etui – 249 juanów; dodatkowo zupełnie nowy M-Pencil w cenie 599 juanów.
 • Huawei MatePad Pro – drugi tablet, ale z ekranem 10,8 cala. Ceny: Wi-Fi 128 GB – 3799 juanów, Wi-Fi 256 GB – 4299 juanów, Wi-Fi 256 GB – 5299 juanów.
 • Huawei MateView – monitor o przekątnej 28,2 cala; główne parametry: 4K+, HDR400, DCI-P3 98%, jasność 500 nitów, smartbar zamiast guzików; głośniki stereo.
 • Huawei MateViewGT – monitor o przekątnej 34 cali z zakrzywionym ekranem; główne parametry: odświeżanie na poziomie 165 MHz, zamontowany soundbar, oświetlenie ambient light.
 • FreeBuds 4 – nowe słuchawki z mocniejszym o 50% basem, ulepszoną technologią ANC oraz automatycznym dopasowywaniem do ucha. Jedna słuchawka ma ważyć 4,1 grama.
Grafika przedstawia smartwatch Huawei Watch GT3

Urządzenia, które otrzymają Harmony OS

Huawei rozpocznie aktualizację swoich urządzeń do nowego systemu już teraz. Poniżej znajdziecie pełną listę produktów, na których spodziewać możecie się HarmonyOS w najbliższym czasie. Podane są w takiej kolejności, w jakiej będą otrzymywać aktualizacje. Ostatnie na liście dostaną nowy system na początku 2022 roku.

Lista urządzeń, które otrzymają aktualizację do systemu HarmonyOS:

 • Huawei Mate40 Series
 • Huawei P40 Series
 • Huawei Mate30 Series
 • Huawei MatePad Pro / Pro 5G
 • Huawei Mate 20 Series
 • Huawei nova 8 Series
 • Huawei nova 7 Series
 • Huawei nova 6 Series
 • Huawei MatePad
 • Huawei V Series
 • Huawei S Series
 • Huawei M6
 • Huawei Mate10 Series
 • Huawei Mate9 Series
 • Huawei nova 5 Series
 • Huawei P20 Series
 • Huawei P10 Series
 • Huawei M5

Sprawdź pełną listę urządzeń z HarmonyOS.

Więcej Androida niż HarmonyOS

Oficjalnie Huawei zaprzecza doniesieniom, jakoby HarmonyOS był pochodną wersją Androida. Na pierwszy rzut oka trudno jednak nie zauważyć rażącego podobieństwa. ArsTechnica na swojej stronie podaje, że kod jest niemal identyczny do androidowego, a w niektórych miejscach twórcy zapomnieli nawet zmienić nazwy na HarmonyOS. O ile teraz te podobieństwa da się jeszcze jakoś ukryć, kiedy już system trafi na pierwsze urządzenia, będzie o to niezwykle trudno.

Samo podobieństwo nie jest niczym nadzwyczajnym. Dla przykładu Amazon otwarcie przyznaje, że jego FireOS to nieco zmodyfikowany Android. Huawei twierdzi natomiast, że HarmonyOS jest zupełnie odrębnym oprogamowaniem, co wydaje się być dalekie od prawdy. Najbliższe miesiące jednak całkowicie zweryfikują kwestię podobieństwa – aktualizacje na pierwsze urządzenia rozwieją wszelkie wątpliwości.

HarmonyOS to uniwersalny system operacyjny, który trafi na urządzenia Huawei oraz Honor. Oprogramowanie ma obejmować bardzo dużą liczbę urządzeń, w tym: smartfony, smartwatche, tablety, telewizory, a także sprzęt smart home. 

Huawei aktualizuje oprogramowanie w kolejności od najnowszych do najstarszych urządzeń. Tegoroczne flagowce otrzymają więc HarmonyOS niebawem. Starsze będą musiały zaczekać nawet do początku przyszłego roku. Sprawdź szczegółową listę urządzeń z HarmonyOS.