Mockup, czyli jak zaprezentować projekt w profesjonalny sposób

Czym jest mockup i w jaki sposób możesz go stworzyć, jeśli nie jesteś profesjonalną projektantką? W tym artykule omówimy nie tylko definicje mockupu, ale także przejdziemy przez wszystkie jego rodzaje. Wyjaśnimy również, dlaczego makiety są ważne dla każdego marketera czy właściciela firmy i zdradzimy skąd pobierać ich darmowe wersje.

Co to jest mockup?

Mockup może być modelem, obrazem lub sceną proponowanego projektu, lub produktu. Często wykorzystywany jest do demonstracji, edukacji lub promocji. W dzisiejszych czasach — dzięki technologii — nie musisz być profesjonalną artystką i spędzać niezliczonych godzin na projektowaniu. Teraz możesz stworzyć mockupy w ciągu kilku minut za pomocą narzędzi online a przez to zaoszczędzić cenny czas, energię i pieniądze.

podświetlenie argb w chłodzeniu wodnym be quiet pure loop 2 fx 360 mm

Dlaczego potrzebujesz mockupu?

Możliwe, że tak jak ponad połowa ludzi na świecie jesteś typem wzrokowca. Niestety często słowny opis produktu nie jest w stanie przekazać wszystkiego w pełni, a często staję się nużący już nawet po kilku linijkach czytania. Mockup jest w stanie przekazać odbiorcom jasny opisu tego, co chcesz stworzyć lub sprzedać. Bez warstwy wizualnej byłoby to po prostu niezwykle trudne.

Pamiętaj, że gdy tworzysz profesjonalny mockup – wszystko zależy od pierwszego wrażenia. Możesz zachwycić odbiorców, zbudować zaufanie do swojej pracy czy nawet wywołać emocje, które zostaną z nimi na długo.

Z drugiej strony – tak jak w życiu – nigdy nie ma się drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie. 

rozebrana na części obudowa be quiet pure base 500 fx

W czym pomoże Ci mockup?

Istnieją dwa główne powody używania mockupów:

Możliwość wczesnych poprawek

Makiety dadzą Ci możliwość uzyskania opinii na temat Twojego produktu, zanim go wyprodukujesz. Korzystanie z mockupów w ten sposób często pozwala zidentyfikować problemy w projekcie, które należy poprawić przed produkcją.

Zbudowanie realistycznej perspektywy

Twoi klienci będą mogli zobaczyć, jak rzeczywiście będzie wygląda Twój produkt, zanim zostanie on wyprodukowany. Niezależnie od tego, czy jest to aplikacja, ubranie, czy ogromny baner miejski, makieta produktu zawsze pomoże zwizualizować efekt.

 

Polecane laptopy dla grafika


Mockup to tania i skuteczna metoda reklamy

Pamiętaj, że dobrze wyglądający mockup może pomóc inwestorom zaangażować się i zainwestować w Twój produkt. Dobrze zaprojektowana makieta zapewnia, że Twój zespół zmierza w tym samym kierunku i wytwarza produkt, który jest wierny oryginalnemu projektowi.

Zespoły marketingowe od lat wykorzystują mockupy do prezentowania profesjonalnych reklam. Reklamy te rzucają nowe światło na to, w jaki sposób klienci mogą czerpać korzyści z produktu i zachęcają ich do działania. Dzięki wizualizacji celu końcowego makieta może pełnić funkcję przewodnika dla zespołu, który wie, do czego należy zaprojektować.

hohnor x8 5g

Na co zwracać uwagę przy tworzeniu mockupu?

Mockup produktu zawiera kilka kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy jego tworzeniu. Oto niektóre z nich:

Zwróć uwagę na napisy

Jeśli chcesz, żeby Twój produkt zawierał jakiekolwiek napisy – mockup jest pierwszym miejscem do eksperymentowania z różnymi stylami i rozmiarami fontów, czyli czcionek. Spojrzenie na typografię w tym kontekście pomoże Ci zwizualizować produkt końcowy na tyle, aby zrozumieć, czy spełnia on Twój cel.

Nie bój się dodać przestrzeni

W mockupach produktów wykorzystaj białą przestrzeń na swoją korzyść. Dodanie trochę otwartej przestrzeni wokół samego produktu pomoże mu wyróżnić się w atrakcyjny wizualnie sposób.

Układ treści to podstawa

Układ treści jest szczególnie ważny w przypadku cyfrowych reprezentacji fizycznych produktów, takich jak produkty drukowane na żądanie. Upewnij się, niezależnie od tego, czy jest to obraz, czy napis, czy układ treści jest reprezentatywny dla produktu końcowego.

Zawsze uważaj na kontrast i kolory

Tworząc mockup zwróć uwagę na to, żeby użyć koloru w taki sam sposób, w jaki zostanie on użyty w produkcie końcowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów cyfrowych lub sposobu, w jaki Twoje produkty będą prezentowane w Internecie. Bądź świadomy wszelkich problemów z kontrastem i różnicami w kolorach na różnych urządzeniach. 

Jakie są rodzaje mockupów?

Ze względu na duże zróżnicowanie potrzeb branży istnieje wiele różnych rodzajów mockupów. Oto niektóre z nich:

Mockup cyfrowy

Jest to cyfrowa reprezentacja fizycznej makiety. W przypadku produktów cyfrowych oczywistym wyborem jest ten typ mockupu, ale mogą one również działać w przypadku produktów fizycznych — zwłaszcza w celu zaprezentowania produktu w medium cyfrowym, takim jak witryna.

Mockup odzieży

Przygotowanie zdjęć produktów dla każdej odmiany odzieży może być żmudne. Dzięki tego rodzaju mockupom możesz łatwo tworzyć realistyczne podglądy produktów. Makiety odzieżowe pomagają dostosować prezentacje produktu za pomocą różnych kolorów i pod różnymi kątami.

Mockup produktowy

Makiety produktowe to doskonały wybór do zaprezentowania projektu fizycznego produktu, takiego jak koszulka lub okładka książki. Zamiast produkować przedmiot i wydawać pieniądze na czasochłonne sesje zdjęciowe, mockup jest łatwym sposobem, aby pokazać ludziom, jak produkt wygląda w rzeczywistości. 

Mockup ruchomy

Mockupy ruchome dają możliwość pokazania, jak działa produkt i jak zamierzony użytkownik będzie mógł z nim wchodzić w interakcję. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku programistów, aby na przykład zademonstrować interfejs aplikacji, ale mogą być również przydatne w wielu innych sytuacjach.

Konsola Xbox One X

Gdzie możesz publikować swoje mockupy?

Istnieje wiele sposobów wykorzystania mockupów do wspierania działalności e-commerce, w tym: katalogi produktów, sklepy internetowe i media społecznościowe.

Zaktualizuj swój sklep internetowy

Szybko i bezproblemowo aktualizuj mockupy produktów na stronie sklepu internetowego. 

Zrób katalog

Mockupy produktów świetnie nadają się do budowania katalogu produktów. W tym celu użyj obrazów skoncentrowanych na produkcie z czystym tłem, aby podkreślić projekt.

Publikuj w mediach społecznościowych

Użyj swoich mockupów, aby tworzyć ciekawe posty w mediach społecznościowych czy na blogu. 

Jak tworzyć mockupy?

Możesz tworzyć profesjonalnie wyglądające mockupy za pomocą oprogramowania do projektowania, takiego jak Adobe Photoshop lub Illustrator. Ale są też prostsze sposoby, używając szablonów projektów online.

Oprogramowanie do projektowania: Adobe Illustrator, Photoshop i inne

Dla profesjonalistów lub wysoce kompetentnych projektantów, którzy mają dostęp i są już zaznajomieni z tymi programami, są to świetne opcje tworzenia wysokiej jakości makiet. Jednak oprogramowanie jest drogie — a efektywne korzystanie z niego może wymagać dużej nauki.

Szablony projektów online

Jeśli nie jesteś projektantem, nie bój się. Szablony projektów online zapewniają łatwy i szybki sposób dla osób, które nie są projektantami, do szybkiego i łatwego tworzenia makiet. Minusem jest to, że będziesz musiał polegać na bibliotece makiet wybranego narzędzia. Korzystaj z narzędzi, które mają często aktualizowane biblioteki, a będziesz mieć większą szansę na odróżnienie swojej makiety od konkurencyjnych marek.

Samsung Galaxy Z Flip

Skąd brać darmowe mockupy?

Gotowe mockupy idealnie nadają się do wzbogacenia i wyeksponowania prac projektowych. Jednak znalezienie odpowiednich darmowych szablonów może być uciążliwe, zwłaszcza gdy masz do czynienia z napiętym terminem realizacij.

Aby ułatwić sobie wyszukiwanie tych zasobów projektowych – zebraliśmy kilka najlepszych stron internetowych z bezpłatnymi mockupami.

Placeit

Tworzenie mockupów produktów jest kosztowne i czasochłonne. Jeśli szukasz łatwego sposobu na tworzenie makiet T-shirtów, toreb na zakupy, czapek, kubków itp., Placeit Ci to zapewni. Możesz nie tylko uzyskać bezpłatny dostęp do ponad 600 makiet produktów, ale także umieścić zrzuty ekranu aplikacji w danej makiecie za pomocą prostego przeciągania i upuszczania.

Jeśli regularnie potrzebujesz mockupów czy logo możesz zapisać się na niski abonament miesięczny lub roczny. Daje to dostęp do nieograniczonego pobierania dowolnych zasobów cyfrowych dostępnych w Placeit. 

Strona internetowa: https://placeit.net/

realme gt2 explorer master edition

Graphicburger

Graphic Burger stał się popularnym miejscem odkrywania darmowych mockupów dla grafików. Istnieje wiele wysokiej jakości zasobów projektowych, takich jak makiety PSD, które są tworzone przez Graphic Burger i innych w branży projektantów z globalnej społeczności.

Strona internetowa: http://graphicburger.com/mock-ups/

Mockplus

Mockplus umożliwia tworzenie makiet dla aplikacji mobilnych, internetowych i desktopowych, z biblioteką gotowych komponentów UI i darmowymi ikonami. Ponadto ma więcej do zaoferowania i dodaje funkcje w celu lepszej prezentacji i wizualizacji.

Strona internetowa: https://www.mockplus.com/

Mockupworld

Oto wiele starannie dobranych i darmowych szablonów makiet projektów PSD stworzonych przez projektantów i agencje z całego świata. Najważniejsze jest to, że każda darmowa makieta jest opatrzona miniaturą i linkiem prowadzącym do strony pobierania.

Strona internetowa: http://www.mockupworld.co/

Premiumpixels

To niesamowity klub freebie, w którym można znaleźć bezpłatne i piękne szablony szkiców, ikony, wzory, pędzle i tekstury itp. Wszystkie te zasoby są dostępne do bezpłatnego pobrania i używania. 

Strona internetowa: http://www.premiumpixels.com/

aparaty leica w xiaomi 12s ultra

FreePik

Ta strona zawiera kolekcję miliona darmowych wektorów, zdjęć oraz plików PSD. Pobieraj te grafiki wektorowe czy ikony, aby używać ich w mockupach, ale również w prezentacjach, witrynach internetowych, banerach i czasopismach itp.

Strona internetowa: http://www.freepik.com/

Designmoo

To tętniąca życiem społeczność, która zapewnia ogromną liczbę darmowych mockupów dla grafików. Celem strony Designmoo  jest zbudowanie doskonałej sieci projektantów oraz zapewnienie scentralizowanej lokalizacji, w której można znaleźć świetnie wyglądające bezpłatne zasoby projektowe.

Strona internetowa: http://designmoo.com/

Pixeden

Pixedin tworzy bezpłatne i premium zasoby graficzne, projektowe i internetowe. Wszystkie są wolne od opłat licencyjnych i do wykorzystania zarówno w projektach osobistych, jak i komercyjnych. Możesz modyfikować dowolne zasoby według własnych upodobań, aby dopasować je do swojego projektu. 

Strona internetowa: http://www.pixeden.com/

Źródło: seobility.net, visme.co, productplan.com, medium.com