Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie? Oto 10 prostych sposobów!

Prawdopodobnie każdy użytkownik korzystający z notebooka spotkał się z sytuacją, w której chciał udostępnić zawartość swojego ekranu. Niezależnie od przyczyny jest to dobry sposób na szybkie przekazywanie informacji. Jak to zrobić? Czy potrzebne są do tego narzędzia, a może wystarczą skróty klawiszowe? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Czym jest zrzut ekranu (screenshot)?

Zrzut ekranu, screen lub screenshot jest to zapisany obraz, całej wyświetlanej zawartości ekranu. Stanowi bardzo łatwy i wygodny sposób na przekazywanie informacji. Okazuje się przydatny w różnych sytuacjach, takich jak zapis interesującej nas informacji lub fragmentu strony internetowej.

Surface Laptop 4 wyświetlacz w słońcu

Jak zrobić screenshot na laptopach z systemem Windows?

W systemach operacyjnych Windows są co najmniej 4 możliwości na wykonanie zrzutu ekranu. Większość z nich jest banalnie prosta w użyciu.

Sprawdź najlepsze notebooki z systemem Windows w x-kom

Przycisk PrtScr

Najłatwiejszym sposobem zrobienia zrzutu ekranu w systemie Windows jest klawisz Print Screen (PrtScn). Aby przechwycić cały ekran, po prostu naciśnij PrtScr w prawym górnym rogu klawiatury.

Zrzut ekranu zostanie zapisany w schowku. Aby zapisać plik, wklej zrzut ekranu za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+V do dowolnego programu umożliwiającego wstawianie obrazów, takiego jak Microsoft Word lub Paint.

Windows + Print Screen

Aby wykonać i od razu zapisać zrzut ekranu, użyj kombinacji klawiszy Windows + PrtScr.

Twój ekran zgaśnie, a zrzut całego ekranu zostanie zapisany w folderze Obrazy ->Zrzuty ekranu.

Narzędzie wycinanie

Aby uruchomić narzędzie do wycinania, musisz je znaleźć za pomocą paska wyszukiwania Windows 10. Pole wyszukiwania znajduję się na pasku zadań w jednym rzędzie z menu start. Użyj przycisku „Tryb”, aby dostosować wycinek, a następnie kliknij przycisk „Nowy”, zrzut wykona się samoczynnie, bez zaznaczania obszaru. Potem wystarczy zapisać obraz. Sam wybierasz lokalizację pliku.

Xbox Game Bar

Pasek gier to nakładka, której można używać w większości aplikacji i gier systemu Windows 10 do robienia zrzutów ekranu i nagrywania wideo. Aby otworzyć pasek gier, naciśnij klawisz Windows + G.

W menu nakładki kliknij ikonę aparatu, aby wykonać zrzut ekranu, który zapisze się w lokalizacji. Jak udostępniać i nagrywać ekran smartfona oraz komputera?

Jak wykonać zrzut ekranu na MacBooku?

Skróty klawiszowe w przypadku systemu macOS różnią się od tych z Windowsa, co wynika ze specyfiki systemu Apple. Chodź, wydają się proste, to każda technika rejestruje inną część ekranu. Dlatego musisz pamiętać, co zapiszesz daną kombinacją klawiszy.

Zobacz niezawodne laptopy Apple w x-kom

Command+Shift+3

Ten skrót klawiszowy przechwytuje zrzut całego ekranu. Jest to szybki i najprostszy sposób, by utrwalić wszystko, co wyświetlane jest na pulpicie. Po wciśnięciu kombinacji zrzut pojawi się na pulpicie zapisany w formacie .png.

Shift+Command+4

Ta kombinacja wymaga użycia myszy, by zaznaczyć konkretny wycinek ekranu, ale na tym nie koniec.

Dzięki jednemu wciśnięciu spacji kursor zmienia się w małą ikonę kamery, którą można przesuwać po dowolnym oknie folderu lub aplikacji. Wybierając interesujące nas okno, tworzymy nowy zrzut. Zrzut ekranu zrobiony tą metodą ma białą ramkę wokół okna z odrobiną cienia.

Naciśnięcie i przytrzymanie spacji powoduje zablokowanie wcześniej zaznaczonego kształtu, umożliwiając w ten sposób zmianę jego położenia na ekranie w celu korekty.

Przytrzymanie klawisza Shift pozwala zablokować zaznaczony obszar po obydwóch stronach. Dzięki temu można swobodnie przesuwać myszy w górę lub w dół do dolnej krawędzi.

Shift+Command+5

Ta kombinacja przycisków wywołuje mały panel w dole ekranu z opcjami przechwytywania. Dostępne są trzy przyciski zrzutu ekranu, które umożliwiają przechwycenie całego ekranu, okna lub wybranego kursorem elementu.

Zewnętrzne aplikacje do robienia zrzutów ekranu

Jeśli nie jesteś zadowolony z żadnej z systemowych opcji, warto rozważyć narzędzia do zrzutów ekranu innych firm. Większość z nich oferuje prosty interfejs oraz rozbudowany edytor, który umożliwia natychmiastową edycję zrzutu.

Sharex – zrzut w formie linku

Aplikacji Sharex  posiada szereg funkcji takich jak, wykonanie zrzut całego ekranu, części ekranu, wybranego okna czy zrzutu przewijanego ekranu. Dodatkowym atutem jest również wbudowany edytor graficzny zrzutów ekranu i możliwości wysłania zrzutu w formie linku. Program jest darmowy i a jego obsługa to czysta przyjemność.

Logo aplikacji Sharex
Źródło: pixstacks.com

Lightshot – zastąp funkcję Print Screen

Lightshot to darmowe narzędzie do robienia zrzutów ekranu przeznaczone do szybkiego udostępniania w serwisach społecznościowych. Po pobraniu i zainstalowaniu Lightshot w systemie Windows 10 zastępuje funkcję Print Screen i oferuje możliwość edycji zrzutu ekranu w takcie jego wykonywania.

Logo aplikacji LightShot
Źródło: naviera101.com

Greenshot – edytuj i dostosowuj swoje zrzuty ekranu

Greenshot to kolejne bezpłatne narzędzie, które umożliwia edycję i dostosowywanie zrzutów ekranu, ma także opcję przechwytywania całej przewijanej strony internetowej. Zrzuty możemy przesłać w formie linku lub zapisać lokalnie. Jeżeli korzystamy z programów Microsoft Office, to możemy przesłać do nich grafiki za pomocą jednego kliknięcia.

Logo aplikacji Greenshot
Źródło: pixstacks.com