Instagram wprowadza nowe funkcje mające zapewnić większe bezpieczeństwo dzieci i nastolatków

W mediach społecznościowych cały czas pojawiają się różnego rodzaju nowe funkcje, które mają uczynić daną platformę bardziej atrakcyjną. Całe szczęście Instagram nie zapomina też o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. O nie w szczególności należy dbać w kontekście dzieci, które nie są jeszcze świadome zagrożeń płynących z internetu. Nowe funkcje na Instagramie mają na celu właśnie podniesienie tej świadomości i uchronienie najmłodszych przed jednym z takich zagrożeń.

Dzieci nie będą mogły założyć konta na Instagramie

Nastolatki kochają Instagram ponieważ uwielbiają oglądać czyjąś twórczość, inspirować się nią i tworzyć własną, dzielić się tym z innymi i nawiązywać nowe kontakty. To wszystko można robić właśnie na Instagramie. Oprócz zwykłych postów jest także możliwość tworzenia znikających po 24 godzinach nagrań, czyli InstaStory i to ta forma publikacji stała się znacznie popularniejsza od samego wrzucania postów ze zdjęciami i ich opisami.

Chociaż w samej platformie nie ma nic niebezpiecznego, to podobnie jak w przypadku innych mediów społecznościowych jest kilka rzeczy, które martwią rodziców. Rodzice obawiają się złośliwych zachowań ze strony rówieśników, dostępu do nieodpowiednich treści oraz wrzucania przez dziecko zdjęć lub filmów, które mogłyby zostać źle odebrane przez otoczenie lub przyciągnąć niewłaściwą uwagę. Oprócz tego rodzice obawiają się oczywiście, że obcy ludzie mogą się z ich dziećmi komunikować poprzez kanały mediów społecznościowych, w tym oczywiście Instagram.

Świadomy tych obaw i zagrożeń Instagram zaprezentował we wtorek technologię, której celem jest uniemożliwienie małoletnim dzieciom tworzenia kont i blokowanie dorosłym kontaktu z młodymi użytkownikami, których nie znają.

Instagram podobnie jak większość serwisów, zgodnie z ustawą o ochronie prywatności dzieci w internecie, określa minimalny wiek użytkowników na 13 lat. Jednak do tej pory Instagram nie prosił użytkowników o podanie ich wieku i pomimo zasad wiele młodszych dzieci korzystało z tej platformy. Co warto dodać, działo się to często za zgoda rodziców. Jeśli Instagram uzyskał powiadomienie o takim koncie prowadzonym przez osobę poniżej 13 roku życia i nie mógł zweryfikować wieku, usuwał takie konta.

Teraz Instagram zacznie używać sztucznej inteligencji do określenia wieku użytkownika już podczas procesu rejestracji, aby na tym wczesnym etapie znaleźć nieletnich użytkowników. W poście na blogu napisano:

Chociaż wiele osób jest uczciwych co do swojego wieku, wiemy, że młodzi ludzie mogą kłamać na temat swojej daty urodzenia. Chcemy zrobić więcej, aby temu zapobiec, ale weryfikacja wieku ludzi w Internecie jest złożona i wiele osób w naszej branży boryka się z tym problemem. Aby sprostać temu wyzwaniu, opracowujemy nową sztuczną inteligencję i technologię uczenia maszynowego, aby pomóc nam zapewnić nastolatkom większe bezpieczeństwo i zastosować nowe funkcje dostosowane do wieku

Ograniczenie wiadomości od nieznanych dorosłych

Powyższa funkcja utrudni z pewnością najmłodszym dostęp do Instagrama, jednak na tym zmiany się nie kończą. Pozostaje jeszcze przecież kwestia osób nieletnich przekraczających próg ustawowych 13 lat, a przecież nadal narażonych na różnego rodzaju zagrożenia.

Tutaj przydatne okażą się nowe funkcje, które mają uniemożliwić dorosłym użytkownikom wysyłanie wiadomości do osób, które ich nie śledzą i których wiek nie przekracza 18 lat. To ma ukrócić potencjalnie podejrzane zachowania ze strony dorosłych użytkowników, interakcję z nastolatkami, w tym także uniemożliwić tym dorosłym przeglądanie sugerowanych kont nastolatków.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Na przykład, gdy dorosły użytkownik będzie próbował wysłać wiadomość do nastolatka, który go nie obserwuje, otrzyma powiadomienie, że nie ma takiej możliwości. Tutaj również wiek będzie określany przy użyciu technologii uczenia maszynowego oraz wieku podawanym podczas rejestracji. 

Instagram - bezpieczeństwo dzieci
Źródło: Instagram

Powiadomienia z ostrzeżeniami

Kolejnym istotnym elementem zmian będą wysyłane do osób nieletnich powiadomienia, aby zachęcić nastolatków do zachowania ostrożności w rozmowach z dorosłymi, których już obserwują lub z którymi zdążyli nawiązać kontakt. Instagram w takich powiadomieniach ma ostrzegać nastolatków przed potencjalnie podejrzanymi zachowaniami dorosłych, w tym wysyłaniem dużej liczby prywatnych wiadomości.

Na przykład, jeśli osoba dorosła wyśle dużą liczbę zaproszeń lub wiadomości do osób poniżej 18 roku życia, Instagram powiadomi nieletnich odbiorców w ich wiadomościach i da im opcję zakończenia rozmowy lub zablokowania, zgłoszenia lub ograniczenia takiego konta. 

W niektórych krajach ta opcja ma się pojawić jeszcze w tym miesiącu, a w najbliższym czasie ma być dostępna dla użytkowników na całym świecie.

instagram - bezpieczeństwo dzieci
Źródło: Instagram

Utrudnianie dorosłym znajdowania i śledzenia nastolatków

To jeszcze nie koniec zmian. W nadchodzących tygodniach Instagram zacznie także opracowywać sposoby utrudniania dorosłym, którzy wykazywali już potencjalnie podejrzane zachowania, interakcję z nastolatkami. 

Może to obejmować ograniczanie tym dorosłym dostępu do kont nastolatków w sekcji „Sugerowani użytkownicy”, uniemożliwienie im odkrywania treści udostępnianych przez nastolatków w Reels. Ponadto dorośli wykazujący podejrzane zachowania mogą mieć utrudnioną opcję wyszukiwania kont nieletnich oraz mieć zablokowaną możliwość komentowania publicznych postów z kont prowadzonych przez nastolatków.

nastolatek z telefonem

Prywatne konto – większe bezpieczeństwo

Te wszystkie zmiany dokonywane przez Instagram cieszą i są na pewno dobrym krokiem naprzód jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Warto jednak także pamiętać, że jest jeszcze jeden prosty krok, który utrudnia obcym dostęp, a mianowicie ustawienie konta prywatnego.

Prywatne konto umożliwia lepszą kontrolę nad tym, kto może wyświetlać udostępniane treści i wchodzić z użytkownikiem interakcję. Mając takie konto tylko zatwierdzeni przez użytkownika obserwujący mogą zobaczyć jego posty na profilu, a także wyszukując po nazwach konta, hasztagach lub lokalizacji.

W tym kierunku Instagram także dodał coś od siebie. Do tej pory każde konto domyślnie było ustawione jako publiczne, teraz, gdy ktoś poniżej 18 roku życia będzie rejestrować się na Instagramie, od razu pojawi się opcja wyboru między kontem publicznym lub prywatnym. Celem takiego działania jest zachęcenie młodych ludzi do wybrania konta prywatnego poprzez wyposażenie ich w informacje o tym, co oznaczają różne ustawienia.

Ponieważ wiadomo, że większość młodych osób decydowało się do tej pory na konta publiczne, Instagram nie zamyka przed nimi takiej możliwości. Ale jeśli osoba nastoletnia nie wybierze konta prywatnego podczas rejestracji, otrzyma później powiadomienie, w którym Instagram podkreśli zalety konta prywatnego i przypomni o sprawdzeniu ustawień. 

Portal zapewnia, że to dopiero pierwsze kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom nieletnim i cały czas bada jakie dodatkowe środki można jeszcze podjąć, by uchronić młodych użytkowników jeszcze lepiej.

Rodzice strażnikami bezpieczeństwa dzieci

Jakiekolwiek ulepszania i zabezpieczenia Instagram by nie dodawał, rodzice nadal muszą pozostać czujni i stać na straży bezpieczeństwa dzieci. Wiedząc, że dziecko chce założyć konto warto porozmawiać z nim o tym, jak unikać publikowania czegokolwiek, co mogłoby zagrozić jego bezpieczeństwu, prywatności lub reputacji. 

Warto rekomendować młodym założenie konta prywatnego, jednak trzeba pamiętać, że nawet jeżeli posty są prywatne, Twój profil jest publiczny (każdy może zobaczyć zdjęcie profilowe, nazwę użytkownika i biografię). Dlatego warto także rozważyć jaką treść zamieścić wpisując w bo informacje na swój temat.

Kolejną kwestią, na którą warto uczulić młodych ludzi jest udostępnianie lokalizacji podczas przesyłania zdjęć lub filmów, a także używania hasztagów ujawniających tę lokalizację. Tutaj można pomyśleć o wyłączeniu opcji przechwytywania lokalizacji przez Instagram w funkcjach dostępnych na smartfonie.

Aby wyłączyć to na iPhonie trzeba przejść do ustawień telefonu, Prywatności i w Usługach lokalizacji wyłączyć pozwolenie na dostęp do położenia przy ikonce Instagramu. W Androidzie należy przejść do ustawień telefonu, dotknąć Aplikacje i Powiadomienia i kliknąć Instagram oraz wybrać uprawnienia i odznaczyć Lokalizację. Oczywiście takie wyłączenie lokalizacji na Instagramie nie powoduje ukrycia lokalizacji podczas korzystania z innych aplikacji.