Instagram: triki i sztuczki, które warto znać

Zakładasz właśnie profil na Instagramie i marzysz by publikować treści niczym profesjonalista? A może po prostu chcesz wygodnie z niego korzystać i czerpać pełną satysfakcję z uroków tej znanej na całym świecie platformy społecznościowej? Nie ma problemu. Poniżej zebrałam najpopularniejsze sztuczki, triki i haki na uwagę, które w mgnieniu oka skutecznie pozwolą ulepszyć profil na Instagramie i cieszyć się jego wszystkimi atutami. Sprawdź, o czym mowa.

Fenomen Instagrama

Od momentu uruchomienia w 2010 roku Instagram cieszy się niesłabnącą popularnością. Witryna wraz z dedykowaną jej aplikacją stanowią dziś jedno z najpopularniejszych miejsc do dzielenia się zdjęciami i treściami wideo. Co ważne, nie tylko w kwestiach prywatnych, ale i w biznesowych.

Prosta i przejrzysta forma oraz szybkość, z jaką rozprzestrzeniają się udostępniane za pośrednictwem Instagrama treści to największe i niepodważalne zalety platformy, która obecnie obsługuje aż 33 języki.

Warto wspomnieć, że wraz ze wzrostem popularności Instagrama, jego twórcy sukcesywnie wprowadzali zmiany, mające na celu wygodniejsze korzystanie z aplikacji. Idąc z duchem czasu i postępu technologicznego, zadbali również o nowe funkcjonalności i ciągły rozwój platformy – tak, aby była zawsze aktualną i przygotowaną na wyzwania otaczającego nas świata przestrzenią. O kilku z nich przeczytacie w naszych artykułach:

Instagram na smartfonie

Instagramowe triki, które warto znać. TOP 10 propozycji

Masz wrażenie, że wszyscy wokół robią fajne rzeczy na Instagramie, a Ty jesteś daleko w tyle? Pamiętaj, że bez względu na to, czy jesteś początkującym użytkownikiem, czy korzystasz już z Instagrama przez jakiś czas, zawsze możesz sprawić, aby czerpanie z platformy było jeszcze przyjemniejsze.

Dodatkowe efekty? Filtracja treści? A może skuteczne rozkręcenie fanpage’a? Wystarczy, że poznasz odpowiednie triki i sztuczki, a korzystanie z tej popularnej platformy stanie się proste, przyjemne i bardzo efektowne.

Korzystanie z powiadomień o publikacji treści

Masz ulubionych influencerów? Zadbaj, aby nie ominęła Cię żadna z ich publikacji. Możesz włączyć specjalne powiadomienia i otrzymywać je za każdym razem, gdy wskazana przez Ciebie osoba opublikuje coś na Instagramie. Jak to zrobić? Wystarczy, że:

 1. Wejdziesz na profil wybranego użytkownika.
 2. Klikniesz w dzwonek, znajdujący się w prawym górnym rogu.
 3. Zaznaczysz, jakie powiadomienia Cię interesują.

Oryginalna czcionka w Insta Bio

To, że w Bio profilu ludzie umieszczają emotoikony, które mają przyciągnąć uwagę i stanowić graficzne uzupełnienie opisu nikogo dzisiaj nie dziwi. Czy istnieje jednak lepszy sposób na wyróżnienie się wśród mnóstwa tożsamych wizualnie opisów? Owszem. Możesz zastosować czcionkę, która skutecznie zwróci uwagę na treść i będzie genialnym uzupełnieniem Twojej biografii na Instagramie. Wykonaj poniższe kroki:

 1. Wejdź na portal Lingojam.
 2. Wpisz tekst, który chcesz zmienić.
 3. Wybierz jedną ze wskazanych wersji czcionki i skopiuj wybraną alternatywę do instagramowego profilu.

Ukrywanie swoich relacji przed wybranymi osobami

To, co publikujesz na Instagramie często jest spontaniczne i nie przez wszystkich może zostać dobrze odebrane. Jeśli nie chcesz sobie zaprzątać głowy, tym co pomyślą inni, zawsze możesz wybrać użytkowników, którym ograniczysz dostęp do publikowanych przez siebie treści. W jaki sposób? To proste:

 1. Wejdź w ikonkę trzech pasków na swoim profilu.
 2. Wybierz „Ustawienia”, a następnie opcję „Prywatność”.
 3. W tym miejscu możesz wyciszyć, ograniczyć lub zablokować wybrane konta. Możesz też ustawić widoczność poszczególnych funkcji dla konkretnych użytkowników.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że Twoje konto może być prywatne lub publiczne. To drugie ustawienie sprawi, że publikowane przez Ciebie treści będą widoczne dla wszystkich użytkowników Instagrama – nawet tych, którzy nie są Twoimi obserwatorami. Jeśli natomiast ustawisz konto jako prywatne, posty i relacje zobaczą wyłącznie zaakceptowane przez Ciebie osoby.

Zapisywanie na profilu wyróżnionych relacji

Jak wiadomo relacje na Instagramie widoczne są dla innych użytkowników przez 24 godziny, po czym znikają z profilu. Jako jego właściciel możesz oczywiście do nich wrócić w archiwum, ale co jeśli chcesz, aby dłużej były one dostępne dla innych osób? Z pomocą przychodzi funkcja Highlights, która umożliwia „przyczepienie” na stałe wybranych stories do profilu. Co trzeba zrobić?

 1. Wejdź na swój profil i kliknij w grafikę przedstawiającą kółko z plusem, podpisaną jako „Nowe” i znajdującą się między Bio a zdjęciami.
 2. Wybierz relacje, które chcesz na stałe umieścić w swoim profilu. Możesz nadać im nazwę i dodać do nich krótki opis.
 3. Zamiast samodzielnie wybierać stories, możesz skorzystać z predefiniowanych propozycji Instagrama, które pogrupowane są wg kategorii, np. selfies, nature, travel.

Pamiętaj, że wyróżnione na profilu relacje możesz modyfikować oraz usunąć w każdym momencie.

Udostępnianie postów innych użytkowników w swojej relacji

Instagram daje również możliwość publikowania odnośników do wybranych postów w swojej relacji. Możesz więc skorzystać z inspirujących postów i dodać je do własnego profilu, jednocześnie zwracając na nie uwagę swoich obserwatorów.

Wystarczy, że:

 1. Wejdziesz na profil, który Cię interesuje i pod postem, który chcesz opublikować na swoim instastories klikniesz strzałkę „Udostępnij”.
 2. Wybierzesz dyspozycję „Udostępnij w swojej relacji”.
 3. Ostatecznie zaakceptujesz podgląd udostępnianej treści.

Kontrola komentarzy pod postami – ukrywanie, usuwanie, wyłączanie

Nie lubisz mieć bałaganu na własnym profilu? Chcesz skutecznie filtrować treści, które inni umieszczają pod Twoimi postami? Nie ma problemu. Instagram pozwoli zrobić to w bardzo prosty sposób. Możesz filtrować komentarze według określonego słowa, całkowicie je usunąć albo wyłączyć je – pod konkretnymi postami lub na stałe. Wszystkie z wymienionych możliwości znajdziesz w swoim profilu. Poniżej zostawiam graficzną ściągawkę.

Stosowanie odpowiednich hashtagów

Znaczniki w postaci hashtagów # to sposób na dotarcie do większego niż zazwyczaj grona odbiorców. Pod zdjęciem stanowią odnośnik do postów o tej samej tematyce i wrzucają do tego worka również Twój post, który zobaczą wszyscy wyszukujący posty z oznaczeniem, które znajduje się pod umieszczoną na Twoim profilu treścią. O tym, skąd wziął się fenomen hasztagów i jak prawidłowo je stosować przeczytacie w tekście:

Aplikacje dedykowane dla Instagrama

Możesz też skorzystać ze specjalnie stworzonych dla Instagrama aplikacji wspierających. Specjalnie napisane dla tej platformy programy gwarantują, że publikowane treści są jeszcze bardziej przyjemne, atrakcyjne i łatwiej rozpoznawalne dla odbiorcy. Skutecznie pomagają stawiać pierwsze kroki w gąszczu możliwości Instagrama. 

Edycja i publikacja treści z odpowiednimi aplikacjami jest łatwiejsza i bardziej efektywną, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twój profil będzie się wyróżniał i nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Kilka przykładowych programów do obróbki instagramowych treści znajdziesz w tekście:

Edycja filtrów do filmów i zdjęć

Oprócz tego, że wybierzesz odpowiedni dla publikowanej treści filtr, możesz również zarządzać jego intensywnością, jasnością, czy np. kontrastem. Instagram daje także możliwość ułożenia wybranych filtrów w najbardziej odpowiadającej Ci kolejności – od najczęściej do najrzadziej używanych. Ustawienie to jest dowolne i stanowi znaczną oszczędność czasu przy publikacji treści.

Usuwanie znaczników ze zdjęć

Z pewnością zdarzyła Ci się sytuacja, że oznaczono Cię na zdjęciu, które było niekorzystne. Albo po prostu na takim, na którym nie chciałeś być oznaczony. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Instagram przewiduje możliwość usunięcia znaczników. 

W tym celu trzeba przejść do zakładki „Oznaczenia”, która znajduje się obok publikowanych przez nas zdjęć, wybrać konkretne z nich i kliknąć na znacznik, a następnie wybrać – czy chcemy na stałe usunąć znacznik, czy jedynie ukryć go na naszym profilu. Poniżej ściągawka:

Więcej instagramowych tematów

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zachęcam również do poczytania tekstów:

Śledź także naszą strefę Lifestyle, w której znajdziesz mnóstwo informacji na temat szerokopojętych social mediów.