Apple Watch po raz kolejny uratował życie. Tym razem poinformował o specyficznej odmianie zawału serca

O medycznych zastosowaniach zegarków Apple Watch pisałam już wiele razy. Ostatnio jednak miała miejsce sytuacja, obok której nie da się przejść obojętnie. Apple Watch co prawda nie ma wbudowanej funkcji wykrywania zawału serca, ale urządzenie stale monitoruje tętno, dzięki czemu poinformowało o wykrytych nieprawidłowościach i uratowało kolejne ludzkie życie, zapobiegając katastrofalnym skutkom groźnej odmiany zawału serca.

Kontrola tętna za pomocą smartwatcha Apple

Zegarki z logiem nadgryzionego jabłka od lat wiodą prym wśród gadżetów typu wearables. Oprócz tego, że oferują doskonałe funkcje sportowe, to dodatkowo potrafią też bardzo skrupulatnie monitorować organizm – zarówno podczas dnia, jak i w nocy. Swoją skuteczność zawdzięczają precyzyjnym czujnikom, które genialnie mierzą poszczególne parametry organizmu. Jednym z nich jest całodobowy pomiar tętna.

Co oznacza on w praktyce? Możesz weryfikować tętno podczas każdego treningu, ale także sprawdzać dokonane w ciągu dnia pomiary tętna w spoczynku, podczas marszu, podczas oddychania, podczas treningu, a nawet podczas regeneracji. Dodatkowo, mając na ręce Apple Watch, możesz też  zmierzyć tętno manualnie w dowolnej chwili.

Ale to nie wszystko. Nowe modele Apple Watch otrzymały również funkcję powiadamiania o nieprawidłowych wartościach tętna. Uruchomi ją zawsze, gdy będzie ono za niskie lub za wysokie w kontekście 10-minutowego braku aktywności.

apple watch

Apple Watch uratował kobietę. Groził jej poważny zawał

W artykule Apple Watch może uratować życie? Ależ oczywiście pisałam już, że zegarek z logiem jabłka perfekcyjnie radzi sobie w kryzysowych sytuacjach. Wówczas chodziło jednak o funkcję SOS, która informuje kontakty alarmowe o braku aktywności użytkownika, np. w wyniku upadku czy omdlenia.

Tym razem głośno zrobiło się także o czujniku tętna w Apple Watch. Ten uratował ostatnio życie kobiecie, która otrzymała zegarek w prezencie urodzinowym od swojego troskliwego męża. Za pomocą wspomnianych powiadomień o tętnie, zegarek ostrzegł kobietę, że jej serce bije aż 169 razy na minutę. 

22 kwietnia miałam 169 uderzeń serca na minutę, mimo że najbardziej energicznym ćwiczeniem, jakie wykonałam, było wchodzenie po 12 stopniach. Więc zadzwoniłam do mojego męża do pracy i zapytałam, co uważa. Powiedział: zadzwoń do swojego lekarza
Diane Feenstra
kobieta uratowana przez Apple Watch

Okazało się, że rada męża była trafiona, a Apple Watch wykrywając nieprawidłowości w tętnie Diane dosłownie uratował jej życie. Po konsultacji lekarskiej okazało się, że kobieta cierpi na niedrożność lewej tętnicy głównej – zstępującej tętnicy serca. Jest to bardzo specyficzna i trudna do wykrycia odmiana zawału serca. Mówiąc najprościej, ten stan rzeczy nie pozwala na dopływ krwi do lewej strony serca, która następnie przestaje działać prawidłowo. 

Nie trzeba chyba dodawać, że w najgorszej wersji skutkuje śmiercią – American Heart Association dosnosi, że tylko 12% osób, które mają ten rodzaj zawału serca, przeżywa. Dzięki Apple Watch lekarze zdążyli podjąć stosowne działania jeszcze przed kluczowym atakiem serca, ratując w ten sposób zdrowie i życie Diane. Kobieta przyznała później:

Ćwiczę, dobrze się odżywiam i piję prawie codziennie zielony napój, który robię w naszym Vitamixie z jarmużem i wszelkiego rodzaju wspaniałymi składnikami odżywczymi, więc szczerze pomyślałam, że to błąd.

Jak widać, nawet w przypadku najlepszych lifestyle’owych nawyków, warto mieć na nadgarstku asystenta w postaci Apple Watch, który nie tylko genialnie wygląda, ale i (jak widać) znakomicie sprawdza się w kryzysowych sytuacjach.

apple watch os 8

Inne medyczne zastosowania Apple Watch

Pomiar tętna nie jest oczywiście jedynym medycznym rozwiązaniem w zegarkach Apple. Można spotkać tu także wspomniany czujnik upadku, którego następstwem jest alarm SOS. Co więcej, czujnik tętna w zegarkach Apple Watch 4 i nowszych wraz z dedykowaną aplikacją pozwala w dowolnie wybranym momencie wykonać pomiar EKG.

Ponadto zegarki firmy z kalifornijskiego Cupertino weryfikują także m.in. oddech i stres. Po wprowadzeniu w aplikację odpowiednich danych pozwalają też na śledzenie cyklu menstruacyjnego u kobiet. Co ważne, większość modeli Apple Watch ma także wbudowany pulsoksymetr, który sprawdza natlenienie krwi w organizmie.

Dlaczego to ważne? Przeczytaj koniecznie:

To też może Cię zainteresować:

Zajrzyj także do sklepu x-kom, gdzie znajdziesz zegarki Apple 

Źródło: Apple, bgr.com