Przypadkowe połączenia na numery alarmowe z Apple Watch. Dowiedz się, jak wyłączyć funkcję SOS

Nie da się ukryć, że Apple to pionier w sektorze wearables, a jego kolejne smartwatche konsekwentnie podbijają serca entuzjastów tego typu gadżetów. Dzieje się to za sprawą inteligentnych funkcji, które znacznie wyprzedzają rynkową konkurencję. Jedną z nich jest opcja automatycznych połączeń na numer alarmowy, czyli popularne SOS wysyłane z poziomu nadgarstka.

Funkcja powiadomień SOS w Apple Watch

Powiadomienia na numer alarmowy z poziomu Apple Watch wysyłane są w momencie, kiedy przytrzymamy guzik boczny. Cała akcja odbywa się dyskretnie, cicho i bez najmniejszej wiedzy otoczenia, co jest niezwykle pomocne w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. 

Trzeba też przyznać, ze funkcja SOS jest jedną z najbardziej docenianych opcji w zegarkach producenta z logiem jabłka i nie raz już uratowała jego użytkowników z opresji. Z resztą, nie jest to jedyne rozwiązanie, które bije rekordy popularności, o czym pisałam również tu:

Apple Watch SOS alarm
fot. Apple

Fala zgłoszeń w amerykańskim Kansas

Ostatnio o funkcji automatycznych połączeń alarmowych w Apple Watch zrobiło się głośno poprzez opinię centrum telefonicznego 911 w Overland Park. 

Jego przedstawiciele twierdzą, że odbierają nawet do 250 połączeń na godzinę. Apelują zatem o unikanie fałszywych połączeń na numer alarmowy, bo blokowanie linii i fałszywe alarmy wpływają na efektywność pomocy niesionej przez niniejszą instytucję. Okazuje się też, że znaczna część połączeń, które są bezpodstawne ma źródło w przypadkowym naciśnięciu guzika alarmu, m.in. w Apple Watch.

Jak wyłączyć opcję SOS w Apple Watch?

Można domyślać się, że za nieopatrznym wysyłaniem alarmu stoi fakt, że Apple Watch kontroluje m.in. sen. Warunek jest jeden – podczas odpoczynku musi się znajdować na nadgarstku. A zatem korzystamy z niego również nieświadomie, podczas snu, a to powoduje, że przycisk może zostać włączony bez rzeczywistego celu, np. w trakcie przewracania się na łóżku. 

Na szczęście opcję automatycznego alarmu w można wyłączyć.

Apple Watch SOS alarm
fot. Apple

Jak? To bardzo proste, wystarczy, że naciśniesz i przetrzymasz przycisk boczny, aż zobaczysz suwaki, a następnie przeciągniesz w prawo suwak „Wyłącz”. Można to zrobić również z poziomu sparowanego iPhone’a.

Warto też pamiętać, ze jeśli połączenie alarmowe zostało rozpoczęte przypadkowo, należy jak najszybciej stuknąć w czerwoną słuchawkę, a następnie wybrać opcję „Zakończ połączenie”, aby je anulować.

Źródło: ubergizmo.com, Apple

Sprawdź też pełną gamę zegarków Apple Watch wraz z dedykowanymi im akcesoriami. Znajdziesz ją w sklepie x-kom.