Apple Watch 7 otrzyma czujnik do mierzenia poziomu glukozy we krwi? Coraz więcej na to wskazuje

Co przyniesie siódma odsłona Apple Watch? To pytanie zadają sobie wszyscy entuzjaści sprzętu z sektora wearables. Okazuje się, że nowy zegarek z logiem nadgryzionego jabłka może zaskoczyć unikalną, a jednocześnie bardzo wyczekiwaną funkcjonalnością. O czym mowa? Otóż, coraz głośniej mówi się, że Apple Watch 7 otrzyma specjalny czujnik, pozwalający na bezinwazyjne mierzenie poziomu glukozy we krwi.

Mierzenie glukozy za pomocą zegarka

Już od dawna w sieci pojawiają się informacje, że producenci branży wearables pracują nad innowacyjnym czujnikiem, który miałby pomoc w codziennym życiu diabetyków. 

Dlaczego to takie ważne? Pomiar poziomu glukozy we krwi to żmudny i wymagający każdorazowego nakłuwania proces, polegający na pobraniu próbki krwi, a następnie użyciu odpowiedniego sprzętu do jej weryfikacji. Co ważne, stanowi codzienną rutynę diabetyków, bo znajomość poziomu glukozy we krwi jest kluczową informacją w leczeniu cukrzycy. Dzięki nadgarstkowemu urządzeniu, które dawałoby taką możliwość ten codzienny obowiązek mógłby być natomiast  wykonywany o wiele wygodniej i – co najważniejsze – bezinwazyjnie.

Nie tak dawno pisałam nawet artykuł na temat smartwatcha, który ma zostać stworzony wyłącznie w tym celu: Inteligentny zegarek dla… diabetyków? Poznajcie smartwatch, monitorujący poziom glukozy w  organizmie.

Apple Watch 7 zmierzy glukozę we krwi?

Teraz okazuje się, że być może nie będzie potrzeby kupowania oddzielnego zegarka, który da możliwość mierzenia glukozy w organizmie. Otóż coraz pewniej mówi się, że Apple Watch serii 7, który ma pojawić się jeszcze w tym roku, będzie posiadał tę możliwość w swoich funkcjonalnościach. Niektórzy sceptycy twierdzą z kolei, że nastąpi to dopiero w 2022 roku, w ósmej odsłonie zegarka.

Niemniej najbardziej istotne jest to, że amerykański producent prowadzi intensywne prace nad dopracowaniem tego medycznego udogodnienia i ma zamiar zagwarantować opcję dla diabetyków w mających najbliższe premiery urządzeniach.

apple watch

Umieszczony w nich czujnik może wykonywać bierne odczyty poziomu cukru we krwi i pomóc chorym na cukrzycę w dbaniu o codzienną rutynę i realnie wpływać na ich stan zdrowia. 

Amerykański gigant niedawno wysłał też specjalną ankietę do wybranych klientów, korzystających z Apple Watch. Pyta w niej wprost, czy używają zegarka do śledzenia parametrów, związanych np. z odżywianiem. Odpowiedzi mają prawdopodobnie potwierdzić, czy opcja mierzenia poziomu glukozy we krwi ma szansę być równie popularna.

Apple pyta również o aplikacje innych firm do zarządzania informacjami zdrowotnymi, w tym śledzenia treningów i zarządzania opieką zdrowotną. Ta ostatnia kategoria obejmuje aplikacje do śledzenia leków i – kluczowego dla tematu – poziomu glukozy we krwi.

Skąd pewność, że firma z Cupertino wprowadzi funkcjonalność dedykowaną cukrzykom? Nie da się ukryć, że spekulacje na temat wprowadzenia pomiaru glukozy w Apple Watch wynikają ze schematu postępowania firmy. Zwykle bowiem Apple rozsyła ankiety z pytaniami dotyczącymi konkretnie tych funkcjonalności, które są w danym momencie w fazie rozwoju. Dużym zaskoczeniem byłoby, gdyby w tym przypadku reguła ta została zachwiana.

Co jeszcze przyniesie nowy Apple Watch?

W sieci nie cichną również opinie o tym, że wbudowany czujnik do mierzenia glukozy to nie jedyna innowacja, którą w swoim urządzeniu ubieralnym wprowadzi producent z logiem jabłka. Coraz odważniej mówi się też o tym, że Apple Watch 7 będzie mierzył ciśnienie krwi i poziom alkoholu we krwi. A jak będzie faktycznie? Czas pokaże.

Zobacz też:

Źródło: bgr.com