Wiosenne porządki w inteligentnym domu. Co się przyda na powitanie nowej pani?

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr” – słowa piosenki Skaldów stają się rzeczywistością. A skoro wiosna, to i wiosenne porządki. Jak je ogarnąć przy pomocy urządzeń smart home? O jakich inteligentnych sprzętach warto pomyśleć? Podrzucamy kilka propozycji.

Odkurzanie i mycie z inteligentnymi pomocnikami

Wiadomo, że ze sprzątaniem nie ma co czekać do kalendarzowej wiosny (tym bardziej, że ta rzeczywista bywa kapryśna i potrafi się spóźnić albo nagle zamienić miejscem z zimą). Ale jakoś właśnie ta pora roku to zwykle czas, gdy nasze wysiłki stają się intensywniejsze. Ma to niewątpliwie związek z tym, że dni coraz cieplejsze (i dłuższe), coraz chętniej chce nam się wietrzyć i wypędzić kojarzony z zimą zaduch. Do tego dochodzi jeszcze przedświąteczne mycie okien, które stało się już memem, ale to osobny temat.

Czy to przy odkurzaniu, czy przy myciu, można sięgnąć po pomoc inteligentnych sprzętów. Myślimy tu przede wszystkim o robotach sprzątających. Korzystając z aplikacji można zaprogramować trasę sprzątania i zaprogramować harmonogram porządków – zarówno na sucho, jak i – jeśli jest to robot myjący – na mokro. Choć do pewnego stopnia wymagają one naszej uwagi, to mogą okazać się wartościowymi pomocnikami.

W funkcje smart wyposażone są też odkurzacze. Automatycznie dostosowują moc ssania zależnie od napotkanych czynników (np. ilości kurzu). Tym samym mogą sprzątać jeszcze bardziej efektywnie.

Wróćmy jednak do tego – szczęsnego lub nie – mycia okien. Także i tu możemy skorzystać z robotów – w tym wypadku tych myjących. po przytwierdzeniu do szyby, będą się same po niej przesuwały i ją czyściły. Czasem trzeba nieco maszynie pomóc, ale i tak zdejmuje ona z nas część pracy w konkretnym miejscu.

Sprawdźcie też:

Konieczne prace konserwacyjne

Czy była sroga, czy lekka – dobrą pozimową praktyką jest sprawdzanie stanu domowych i znajdujących się przy nim instalacji i urządzeń. Mowa tu o dachach, rynnach i kominkach czy rurach, ale również i inteligentnych czujnikach czy systemach.

Jeśli na jesień i zimę nie sprawdzaliśmy baterii czy stanu filtrów, koniecznie zróbmy to teraz i dokonajmy potrzebnych wymian. W wielu przypadkach o tym, że trzeba podjąć jakieś działanie zostaniemy poinformowani przez aplikację.

sensor czadu
Źródło: Kidde

Pozbywamy się rupieci

Przez zimę nagromadziło się za dużo przedmiotów albo nadeszła już pora, że trzeba nieco zawartość szaf, szafek, komód itd. W każdym razie – chcemy nieco zmniejszyć zawartość naszych czterech ścian. No dobrze, ale jak mogą nam w tym pomóc urządzenia smart home? Czy raczej nie kojarzą się one z ładowaniem dodatkowego złomu w cztery ściany?

Oczywiście, może tak być. Ale inteligentne urządzenia mogą też pomóc w odgraceniu. Na przykład poprzez zastąpienie wielu pilotów i urządzeń do sterowania hubami oraz dedykowaną aplikacją. Trzeba jedynie pamiętać o sprawdzeniu kompatybilności oraz maksymalnej liczbie podpinanych urządzeń. Oczywiście nie zawsze i wszędzie da się zastosować tylko jedną centralkę i apkę, ale często jest to jakiś sposób na ograniczenie natłoku sterowników.

A co jeśli chwilowo chcemy przenieść część rzeczy do garażu – na dłuższy czas lub (oby nie) wieczne zasiedzenie? Wtedy można sięgnąć po czujnik otwarcia garażu, który poinformuje nas, że nasz Sezam nie został zamknięty. Unikniemy wtedy tego, że jego zawartość zlustruje sąsiad albo – co gorsza – złodziej. Garaż możemy także zdalnie zamknąć poprzez aplikację.

Zielono mi – inteligentne urządzenia w służbie zieleni

Trudno chyba o bardziej kojarzący się z wiosną kolor niż zielony. W końcu przyroda wraca do życia. W zadbaniu o trawnik, ogródek czy rośliny doniczkowe również mogą pomóc inteligentne sprzęty.

praca w ogrodzie

Jednym z nich może być automatyczny robot koszący. I choć brzmi to jak coś z Kosiarza umysłów (gdzie jednak takie urządzenie nie było najbardziej przyjazne), to jest to rzecz jak najbardziej autentyczna. Choć jest to dość kosztowny element wyposażenia smart home, pomaga zadbać o zieleń na zewnątrz. Zaprogramowany działa samodzielnie – można nim jednak sterować za pomocą aplikacji. Trawa wprawdzie nie trafia do doczepionego kosza, ale porozrzucana może posłużyć do ściółkowania, które zabezpiecza przed chwastami.

Prócz koszenia, inteligentne urządzenia mogą pomóc w podlewaniu trawnika. Mowa tu o sterowaniu spryskiwaniem. Możemy nim zarządzać za pomocą aplikacji i na przykład ustanowić strefy, które mają podlegać podlaniu, ale również harmonogram nawadniania.  Zaoszczędzimy wodę i na wodzie, gdy będzie się zbliżał deszcz.

Do pielęgnacji rabatki czy kwietnika przydać się może inteligentny monitor roślin. Zbierze i podpowie nam, jak zadbać o odpowiednie nasłonecznienie, poziom wilgotności gleby czy powietrza oraz temperaturę.

szufelka ziemia doniczka

Cenne informacje ze stacji pogodowej

W marcu jak w garncu, kwiecień-plecień, bo przeplata… Wiosenna pora zmienną jest. Żeby umieć się do niej dostosować, skorzystać można z inteligentnej stacji pogodowej. Dostarczy ona informacji na temat temperatury, wilgotności, ciśnienia, wiatru, a także obecności CO2 – także w pomieszczeniu. Dane te będzie można wyświetlić w aplikacji i na ich podstawie planować rozmaite aktywności (nie tylko wiosenne porządki).

Netatmo stacja pogodowa
Źródło: Netatmo

Dbamy o powietrze

Wiosna to także niestety trudny czas dla alergików. A drobiny i pyłki w powietrzu w domu mogą skutecznie dokuczać i pogarszać stan codzienne samopoczucie. Tutaj pomóc może odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. Poprawi przynajmniej częściowo komfort życia w wiosennych miesiącach, a także – w zimniejszych momentach wiosny – uwolni od mieszkaniowego zaduchu. Zdalne sterowanie oczyszczaczem umożliwi aplikacja.

Sprawdźcie też:

Wiosenne światło w inteligentnym domu

Elementy inteligentnego oświetlenia – żarówki, lampy czy taśmy LED – to jedne z najczęściej polecanych akcesoriów smart home. A jak wykorzystać je na początku wiosny?

Na przykład poprzez zaprogramowanie porannej rutyny i budzenia się z żółtym światłem, imitującym to naturalne – dla lepszego rozpoczęcia dnia. Inteligentne oświetlenie może trafić też na ganek lub do altany. Niektóre modele pozwalają na jego automatyczne dostosowanie się do warunków zewnętrznych – zależnie od pory roku.

weranda nocą światło

A czy macie jakieś wskazówki i sugestie dotyczące wiosennych porządków oraz powitania wiosny – z urządzeniami smart home oraz bez? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródła: Mansion Global, Yonomi, United Smart Tech, Smart Home Solver, Control4, Edge Up Technology, The Gadget Flow, Which?, Xiaomi, PCMag, Safety.com