Setki dokumentów, biblioteka zdjęć, filmy z wakacji, aplikacje – gdzie to wszystko pomieścić? Kiedy dysk w Twoim komputerze Apple pęka w szwach, z pomocą rusza dysk zewnętrzny do Maca. W jakich sytuacjach się przyda, na jakie parametry zwrócić uwagę i który model wybrać? Pomożemy Ci odnaleźć się w szerokiej ofercie urządzeń i podjąć zakupową decyzję.
Jeżeli na swoim Maku trzymasz dużo cennych danych, warto odpowiednio o nie zadbać na wypadek awarii lub zmiany komputera na nowy. W system mac OS wbudowana jest aplikacja Time Machine, która pozwala automatycznie wykonywać pełną kopię zapasową komputera. W ten sposób szybko odtworzysz stan swojego Maka, a także nie utracisz żadnych plików i ustawień.
W obecnie oferowanych komputerach Mac znajdziesz dyski o pojemności przynajmniej 256 GB, ale wielu użytkowników decyduje się na modele z większymi pamięciami, np. 512 GB lub 1 TB. Dlatego zadbaj o to, aby zewnętrzny dysk Time Machine miał przynajmniej taką pojemność, jak ta wbudowana. Ponadto szykując się do przygotowania Time Machine, system mac OS poinformuje Cię, czy wybrane urządzenie sprawdzi się do tego celu.
Chociaż coraz więcej danych trzymamy w chmurach, to w wielu przypadkach musimy mieć nasze pliki zapisane na fizycznym dysku komputera. M.in. w zawodach kreatywnych (fotografia, grafika, filmy itp.) projekty potrafią zajmować bardzo dużo miejsca, a dostęp do plików powinien być łatwy i wręcz natychmiastowy. A są także osoby, które po prostu wolą trzymać wszystko, co ważne, zapisane na fizycznym dysku – a wówczas jego pojemność potrafi szybko się wyczerpać.
Jeżeli nie zdecydujesz się na model z pojemniejszą pamięcią wbudowaną, najlepszym rozwiązaniem pozostaje dysk zewnętrzny do Maka. Wystarczy podłączyć go do jednego z portów USB, aby cieszyć się setkami gigabajtów dodatkowej przestrzeni. To także znacznie tańsze rozwiązanie od kupna modelu z większą fabryczną pamięcią. Taki dysk możesz również podpiąć do innego komputera i kontynuować pracę.
Nie wszystkie pliki są nam potrzebne cały czas, ale nie chcemy też ich stracić. Stare zdjęcia, rodzinne filmy, kolekcja muzyki, notatki ze studiów i wiele innych danych potrafi zajmować mnóstwo miejsca. Aby zwolnić je dla nowych programów i plików, najlepiej zainwestować w dysk zewnętrzny do MacBooka lub komputera stacjonarnego Mac.
Pojemny dysk zewnętrzny pozwoli zgromadzić pokaźne archiwum danych, które nie będzie zajmować cennego miejsca we wbudowanej pamięci komputera. A kiedy zechcesz do nich wrócić, wystarczy podłączyć dysk do portu USB Maka. To także gwarancja większego bezpieczeństwa plików, gdyż nie utracisz ich w razie nieoczekiwanej awarii, uszkodzenia czy kradzieży komputera.
Wybierając dysk zewnętrzny do Maca, postaw na model ze złączem USB-C. To główny interfejs w komputerach Apple, który uchodzi obecnie za globalny standard i powoli zastępuje klasyczne, duże złącze USB-A. Ponadto MacBooki czy iMac M1 wyposażone są wyłącznie w porty USB-C.
Przewaga portów USB-C to więcej, niż widzimisię Apple, gdyż interfejs ten może zapewniać bardzo wysokie prędkości transmisji danych. Dzięki temu błyskawicznie otworzysz nawet ogromne pliki, takie jak wideo w wysokiej rozdzielczości, oczywiście po podłączeniu odpowiednio szybkiego dysku. Typ C pozwala także przekazywać sygnał wideo i audio, a także służy do ładowania laptopów, więc jest bardziej wszechstronny.
Szybkie dyski SSD to obecnie już standard we wszystkich komputerach. Ceny zewnętrznych nośników tego rodzaju zdążyły spaść w ostatnich latach, więc kwestia kosztu powoli przestaje odgrywać dużą rolę. Nie oznacza to jednak, że klasyczne twarde dyski zupełnie odeszły do lamusa.
Jeżeli potrzebujesz nośnika do Time Machine lub rozszerzenia wbudowanej pamięci, wybierz zewnętrzny dysk SSD do Maca. Zapewni on wysokie prędkości odczytu i zapisu, dzięki czemu szybko wykonasz kopię zapasową, wczytasz duże pliki czy przeniesiesz dane między urządzeniami. Podstawowe modele oferują transmisję danych na poziomie ok. 400-600 MB/s (to więcej, niż w dyskach HDD), ale zdecydowanie warto dopłacić do szybszych nośników z prędkościami min. 1000 MB/s.
Ponadto dyski SSD są bardziej odporne na czynniki mechaniczne, takie jak wstrząsy. Lepiej zatem sprawdzą się, jeżeli planujesz często z nimi podróżować. Oczywiście nie oznacza to, że dyski zewnętrzne HDD do Maka są delikatne – ryzyko uszkodzenia pojawia się głównie w razie silnych wstrząsów czy upadków. Natomiast ze względu na wyraźnie niższe prędkości odczytu i zapisu, tradycyjnego dysku HDD nie polecam jako dodatkowej pamięci do korzystania na co dzień.
Dyski HDD mają niemało zalet. Są tańsze od SSD, a także oferowane w bardzo dużych rozmiarach. Różnica w cenie między konkretnymi modelami może być niewielka, więc warto wówczas zainwestować w pojemniejsze urządzenie. Ponadto dane z dysków HDD można częściowo odzyskać w razie pomniejszych awarii – jest to niemożliwe lub bardzo kosztowne w przypadku nośników SSD.
Dlatego zewnętrzny dysk HDD do komputera Mac sprawdzi się jako nasze prywatne archiwum i magazyn danych. To świetny sposób na zgromadzenie kolekcji zdjęć czy filmów, do których wracamy sporadycznie, ale nie chcemy się z nimi żegnać. W ofercie dysków zewnętrznych HDD znajdziesz nawet modele o bardzo dużej pojemności, przeznaczone do ustawienia na biurku. Dzięki temuw łatwy sposób podłączysz się do swojego prywatnego i przepastnego magazynu na dane.
Chcesz dowiedzieć się więcej o dyskach SSD i HDD? Niezbędną wiedzę znajdziesz w naszych rankingach:
Pojemność dysku zewnętrznego do MacBooka lub komputera stacjonarnego Mac zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli skorzystasz z niego wyłącznie jako Time Machine, wystarczy model o pojemności takiej, jak wbudowany dysk. Dobrze jednak dorzucić nieco grosza i postawić na dysk w większym rozmiarze. Wówczas system mac OS przygotuje kilka kopii zapasowych, a te najstarsze będzie sukcesywnie usuwać.
Dysk zewnętrzny jako dodatkowa pamięć dostępna na bieżąco? Oszacuj rozmiar, jakiego potrzebujesz, a następnie… kup większy dysk zewnętrzny do Maka. Nigdy nie wiesz, czy nie będziesz potrzebować dodatkowego miejsca. Ponadto zakup większego urządzenia jest tańszy od dwóch mniejszych, o wygodzie korzystania nie wspominając. Tak samo działaj w przypadku archiwum danych – zostaw sobie spory zapas miejsca, aby zapisywać pliki w kolejnych latach.
Nie wiesz, jaki dysk zewnętrzny do MacBooka lub komputera stacjonarnego Apple wybrać? Sprawdź polecane modele w różnych przedziałach cenowych – zarówno SSD, jak i HDD. Większość proponowanych urządzeń korzysta z interfejsu USB-C, więc podłączysz je do każdego dostępnego w sprzedaży komputera Apple Mac. W przypadku egzemplarzy z kablem USB-A potrzebujesz odpowiedniej przejściówki.