Ile fps w Fortnite? Czy Cyberpunk 2077 zadziała na najtańszym laptopie z kartą GeForce GTX? Jeżeli zadziała, to na jakich detalach? To tylko kilka z całej masy pytań, jakie można zadać sobie przed zakupem laptopa gamingowego. My również jesteśmy graczami, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw nie tylko Waszym, ale też naszym oczekiwaniom i stworzyliśmy podsumowanie testów wydajności laptopów do gier.
Nasze testy wydajności zostały zaktualizowane o 8 nowych laptopów:
Jednym słowem – mocny. W praktyce oznacza to, że laptop do gier powinien posiadać procesor z oznaczeniem „H” oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX, RTX lub AMD Radeon RX. Jeśli chodzi o pamięć RAM, 8 GB na start może być okej, choć w wielu dzisiejszych tytułach jest to już za mało, a o wiele bardziej optymalne będzie 16 giga.
Laptopów jest jednak całe mnóstwo, a od jakiegoś czasu można również spotkać się z oznaczeniami mocy kart graficznych (TGP), co jeszcze bardziej skomplikowało podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej. Lepiej wziąć lapka z RTX 3050 95W czy może tego z RTX 3050 Ti 75W? Czy lepsza będzie kombinacja z procesorem Core i7-11370H czy może z Ryzen 5 5600H?
Na te pytania trudno odpowiedzieć bezpośrednio, ale mam nadzieję, że przeprowadzone przez naszą redakcję testy oraz recenzje pomogą w dokonaniu ostatecznego wyboru. W tym artykule znajdziecie porównanie oraz test wydajności laptopów w popularnych grach oraz programach.
Jeżeli modelu, którego szukacie jeszcze tutaj nie ma, to absolutnie nic straconego. Ten wpis będzie aktualizowany o kolejne laptopy z przeprowadzanych przez nas recenzji, tak więc polecam dodać go do zakładek i w razie potrzeby – zapraszam serdecznie. Poza testami laptopów stricte gamingowych, nie zabraknie tu porównań do konstrukcji typowo domowych, wyposażonych w słabsze układy (np. GeForce MX), jak i grafiki zintegrowane (Intel Iris Xe, AMD Radeon Graphics).
Poniżej znajduje się pełna lista sprawdzonych przez nas laptopów. Jeżeli pisaliśmy osobną recenzję, to na pewno do niej zalinkujemy. Miejcie na uwadze, że część laptopów została poddana tylko wybranym testom i jeśli interesują Was rezultaty fps np. dla laptopa Acer Nitro 5 w konfiguracji z i5-10300H oraz GTX 1660Ti, to możecie zerknąć na HP OMEN z tą samą kartą i odpowiednikiem procesora i5-10. generacji czyli AMD Ryzen 5 4600H, gdzie wyniki w grach będą bardzo zbliżone.
Naszym celem jest nie tylko ilość, ale też jakość. Opracowaliśmy stały schemat testów, którego będziemy się dokładnie trzymać, a wszystko po to, by nasze porównania były jak najbardziej rzetelne. Poniżej znajdziecie listę wszystkich przeprowadzanych przez nas testów (szczegóły poznacie w poświęconych im kolejnych akapitach):
Sprawdzamy również temperaturę procesora oraz karty graficznej w spoczynku i obciążeniu, a także poziomu emitowanego przez laptopy hałasu. Jeżeli więc są wśród Was osoby, którym zależy na lepszej kulturze pracy, to takie porównanie również w tym artykule znajdziecie.
Pamiętajcie jednak, że na jakość rozgrywki wpływ ma naprawdę wiele różnych czynników. Po pierwsze, laptopy testowane są w trybie zasilania sieciowego „Najwyższa wydajność” i na najwyższym dostępnym w laptopie trybie pracy układu chłodzenia. Wyjątkiem od tej reguły jest na Lenovo Legion 5 w konfiguracji z R5 4600H i RTX 2060, gdzie przetestowane zostały 2 tryby chłodzenia: auto (w którym GPU działa z mocą 80W) oraz wydajny (115W). Testy wydajności różnych trybów chłodzenia w innych laptopach znajdziecie natomiast w dedykowanych im recenzjach.
Po drugie, zawsze działamy na kompletnych, najnowszych sterownikach oraz w pełni zaktualizowanym systemie Windows. Jeśli to możliwe, wymuszamy działanie dedykowanego układu graficznego w sterowniku GPU lub poprzez przełącznik w BIOS (poza testami czasu na baterii, które pojawią się w przyszłości, a będą oczywiście przeprowadzane na w trybie automatycznego przełączania się karty graficznej).
Po trzecie i ostatnie, wszystkie testowane przez nas gry (z wyjątkiem CS:GO) zużywają powyżej 8 GB pamięci operacyjnej, dlatego też każdy sprawdzony do tej pory laptop posiada 16 GB RAM. Jeśli będziemy testować konfiguracje z mniejszą ilością pamięci, na pewno to odpowiednio oznaczymy. Podczas testów korzystamy wyłącznie z programów pomiarowych, dzięki czemu zasoby komputera skupione są na zapewnieniu najwyższej wydajności w wybranej grze lub aplikacji.
Cinebench testuje i ocenia możliwości procesora przy użyciu silnika 3D, który można znaleźć w popularnym oprogramowaniu Cinema 4D firmy Maxon. Aplikacja Cinebench sprawdza jak procesor zachowuje się pod długotrwałym obciążeniem w teście jednego oraz wielu rdzeni. Korzystamy z wersji R23, która zapewnia aktualnie najdokładniejszy obraz potencjału procesora w zadaniach 3D.
GFXBench to benchmark stworzony przez Kishonti Informatics, który testuje wydajność układu graficznego w sposób podobny do gier. Spośród wielu dostępnych szablonów wybraliśmy scenę Aztec Ruins w wyższej rozdzielczości 1440p oraz Car Chase w klasycznym 1080p – oba w formie Offscreen i przy użyciu API OpenGL.
Handbrake to darmowe narzędzie przeznaczone do konwersji materiałów wideo. Plik MP4 o wielkości 1 gigabajta konwertujemy w naszym teście do formatu MKV (preset: fast, kodek H.264) i wykonujemy pomiar czasowy operacji.
Blender to otwarte oprogramowanie do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji trójwymiarowych. Testy wykonujemy przy użyciu wersji 2.9, która posiada wsparcie dla silnika NVIDIA OptiX Ray Traycing. Mierzymy czas wykonania renderingu sceny Classroom z wykorzystaniem procesora lub karty graficznej.
Niedawno ukazał sie Blender w wersji 3.0, która znacząco przyspiesza proces renderingu z wykorzystaniem procesora, ale przede wszystkim z użyciem karty graficznej. Wyniki z nowszej wersji Blendera są oznaczone na wykresie kolorem szarym.
CrystalDiskMark to proste i bezpłatne narzędzie do testowania wydajności dysków HDD oraz SSD. Poniżej znajdziecie prędkości odczytu oraz zapisu 1 GB plików w 5-krotnym teście sekwencyjnym SEQ1M Q8T1.
Tego tytułu nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Zdecydowanie najpopularniejszy obecnie First-Person Shooter, w którym im więcej fps, tym lepiej. Nasze testy przeprowadzamy na mapie Mirage w trybie Death Match.
Jakby ktoś pytał – Cyberpunk 2077 to polska gra z otwartym światem rozgrywająca się w nie tak dalekiej przyszłości i posiadająca dość duże wymagania sprzętowe. Test polega na przejażdżce przez kilka zróżnicowanych dzielnic: Kabuki, Watson oraz Little China.
Fortnite to wciąż jedna z najpopularniejszych, darmowych gier typu battle royal z wyróżniającą ją, kreskówkową oprawą graficzną. Test to oczywiście mecz online, w którym stawiamy na zróżnicowaną rozgrywkę w różnych lokacjach.
Mimo, że GTA V zostało wydane na PC w 2015 roku to cały czas jest na topie i warto je testować, bo o rekordy fps wciąż tutaj trudno. Nasz test opieramy na wbudowanym benchmarku, który dobrze weryfikuje wydajność w różnych lokalizacjach i scenariuszach.
Dziki zachód od Rockstar Games nadal wyciska z kart graficznych ostatnie soki, więc nie mogliśmy przejść obok tego tytułu obojętnie. Podobnie jak GTA V, grę testujemy poprzez wbudowany benchmark, który bardzo dobrze odzwierciedla warunki podczas tradycyjnej rozgrywki.
Jednego najlepszego na pewno nie ma. Tak naprawdę to sporo zależy od naszego budżetu, ale też od stale ewoluujących cen. Jeszcze niedawno można było kupić laptopa z 130-watową kartą RTX 3060 poniżej 5000 zł, natomiast aktualnie możliwe jest to wyłącznie w konfiguracji bez systemu operacyjnego.
W 2021 roku najbardziej opłacalnymi laptopami były te z kartami RTX 2060 oraz GTX 1660 Ti, jednak niemal wszystkie takie laptopy zostały już wyprzedane, a zamiast nich trzeba zadowolić się nowszymi, acz gorszymi w tym budżecie modelami RTX 3050 oraz 3050 Ti.
Poza tym wydajność to jedno, a podczas wyboru odpowiedniego laptopa do gier warto też zerknąć na kilka innych cech, takich jak matryca, czy wykonanie. Zdarza się, że za niewielką dopłatą możemy dostać sprzęt o tej samej wydajności, ale np. z jaśniejszą matrycą oraz obudową częściowo z aluminium.
Mimo to, mam nadzieję, że powyższe testy wydajności odpowiedzą na część Waszych pytań związanych z laptopami do gier i pomogą zawęzić krąg poszukiwań do kilku modeli, o których to więcej dowiecie się już w naszych dedykowanych recenzjach.
Przypominam też, że ten artykuł będzie cyklicznie aktualizowany o nowe laptopy, tak więc jeśli szykujecie się do zakupu w przyszłości, to możecie zajrzeć tutaj ponownie za jakiś czas.
A jeżeli interesuje Was jakiś konkretny test lub wybrany model laptopa, śmiało piszcie do nas na adres geex@x-kom.pl – zobaczymy co da się zrobić.