A może laptop z Radeonem? Test i recenzja HP OMEN 16

Jeżeli w jakimkolwiek laptopie znajduje się dedykowana karta graficzna, niemal na pewno będzie to układ NVIDIA GeForce. Co z kartami AMD? O ile na rynku PC panuje względna równowaga, to Radeon w laptopie jest swego rodzaju białym krukiem. Czy RX 6600M dorównuje kartom z serii RTX? Zapraszam na recenzję HP OMEN 16.

HP OMEN 16 – Specyfikacja

Laptop, który trafił do mnie tym razem to z jednej strony „tylko” odświeżona wersja dobrze znanego już modelu OMEN – z drugiej jednak to coś unikalnego, bowiem jest to laptop z grafiką AMD. Nowy HP wyposażony został w Radeona RX 6600M, a więc kartę, która z założenia ma konkurować z układem GeForce RTX 3060.

To jednak nie jedyny komponent „czerwonych” na pokładzie, ponieważ HP OMEN 16 otrzymał 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800H. Należy jednak pamiętać, że choć cały czas to bardzo wydajna jednostka, to wcale nie najnowsza. Testowany dzisiaj HP debiutował na rynku późnym latem zeszłego roku, natomiast do Polski trafił stosunkowo niedawno. Poza upgrade’em komponentów doczekaliśmy się również nowego systemu operacyjnego, a wszystkie nowe OMENy pracują na Windowsie 11.

hp omen 16 windows 11


Design, konstrukcja, jakość wykonania

Nowy OMEN jest nieco większy. Starsze były konstrukcjami 15-calowymi (dokładnie to 15.6″), natomiast HP zdecydowało się powiększyć swój flagowy model o pół cala. Jeśli zresztą weźmiemy pod uwagę postępujący ostatnimi czasy trend (na przekątną 16”), nikogo nie powinno to dziwić. Co istotne, powiększona matryca nie przekłada się znacząco na wymiary laptopa. Odświeżona wersja jest szersza o 11, głębsza o 8, a grubsza o zaledwie pół milimetra.

Jeżeli chodzi o konstrukcję, OMEN 16 posiada aluminiowy palmrest oraz krawędzie, co przekłada się sztywniejszą i lepszej jakości obudowę. Jak chwali sie producent, jest to wytłaczane aluminium pochodzące z recyclingu. Laptop jest dobrze wyważony, ponieważ możemy otworzyć go jedną ręką bez przytrzymywania podstawy. Do ideału jednak brakuje, ponieważ sztywność zawiasów matrycy wydaje mi się identyczna jak w starszych OMENach – oznacza to w zasadzie tyle, że matryca chwieje się ciut za bardzo.

Klawiatura i podświetlenie

Tutaj zmian szukać próżno. Klawiatura wygląda i działa według mnie dokładnie tak samo, jak w starszym modelu. To zresztą bardzo dobrze, bo pracuje się na niej wyjątkowo wygodnie, a do plusów należy zaliczyć również powiększoną spację oraz touchpad. Podświetlenie jest wielokolorowe (cała paleta RGB) i podzielone zostało na 4 sekcje. Przycisk uruchamiana wciąż niestety znajduje się obok klawisza delete, natomiast największą zmianą będą dwa małe, plastikowe wsporniki po bokach klawiatury (oraz jeden nad), które mają za zadanie lepiej podtrzymywać zamkniętą pokrywę matrycy.

Głośniki i kamera

Na lewej stronie palmrestu znajdziemy logo Bang & Olufsen, czyli znanej i popularnej marki audio, która odpowiada w tym wypadku za system głośników. Te umieszczone są na bocznych krawędziach, choć jednocześnie ukryte nieco pod spodem. Jak na laptopa, głośniki grają całkiem donośnie i czysto, jednak nie myślcie o skorzystaniu z nich podczas domowej imprezy.

Na górnej krawędzi znajdziemy wbudowaną kamerkę oraz mikrofon, choć szkoda, że w ramach kosmetycznych ulepszeń producent nie zdecydował się na przesuwaną zaślepkę – tym bardziej, że miejsca jest tu wyjątkowo sporo. Kamera ma rozdzielczość 1.0 Mpix i powinna spełnić swoją podstawową funkcję podczas wszelkich wideokonferencji oraz zajęć zdalnych.

hp omen kamera 1 mpix

Dostępne złącza

To jest to. To mi się podoba. Logicznie rozmieszczone złącza i to w zasadzie cały komplet. Nie zabrakło nawet slotu na kartę pamięci, ale najważniejsze, że zdecydowana większość wejść i wyjść znajduje się na dalszym końcu obu krawędzi (w tym i złącze zasilania). Tak było również i w starszych OMENach, niemniej dobrze, że producent nie rezygnuje ze sprawdzonych rozwiązań. W sumie do dyspozycji mamy:

  • 3x USB 3.2
  • USB Typu-C (z DisplayPort)
  • HDMI 2.1
  • Mini Display Port
  • Czytnik kart pamięci SD
  • RJ-45 (LAN)
  • jack 3.5mm

Matryca HP OMEN 16 165 Hz

Musicie przyznać, że jak na razie to jest naprawdę, ale to naprawdę nieźle. Solidne wykonanie, wygodna klawiatura i touchpad oraz duża liczba portów. Co z matrycą? Też jest nieźle, bo OMEN otrzymał matowy ekran IPS z technologią TUV Eyesafe (chroniącą nasze oczy przed światłem niebieskiem), a jego rozdzielczość to w 2560 x 1440. Taka ilość pikseli na 16-calowym ekranie sprawa, że obraz jest ostry jak brzytwa, choć co poniektórzy z Was zastanawiają się pewnie jak przełoży się to na wydajność GPU.

hp omen matryca

Zanim do tego przejdziemy to jeszcze trzy ważne cechy tej matrycy, ponieważ wysoka rozdziałka to nie wszystko. Jasność ekranu wynosi 300 nitów, częstotliwość odświeżania to 165 Hz, a odwzorowanie barw sRGB jest na poziomie 100%. Podsumowując to wszystko, matryca w nowym OMENie nadaje się nie tylko do gier, ale powinni docenić ją również graficy i inne osoby szczególnie wyczulone na jakość prezentowanego obrazu.

hp omen ekran windows 11

HP OMEN 16 – Test wydajności w programach

Nowy OMEN pracuje na Windows 11 i wyposażony jest w wydajny, 8-rdzeniowy oraz taktowany do 4.4 GHz procesor AMD Ryzen 7 5800H, choć warto zaznaczyć, że od kilku miesięcy dostępne są już Ryzeny z serii 6000. Taki model CPU nie mógł jednak znaleźć się w OMENie, a przynajmniej nie w tym dziś testowanym, ponieważ sam laptop ukazał się późnym latem zeszłego roku, a dopiero niedawno trafił na polski rynek.

hp omen logo

Zresztą nawet gdyby taki procesor się tutaj znalazł (a w bliżej nieokreślonej przyszłości taką wersję OMENa niemal na pewno otrzymamy), to warto też pamiętać, że cena laptopa również byłaby wtedy wyższa. Aktualnie mówimy o kwocie 6 500 zł, a najnowsze procesory AMD współpracują wyłącznie z pamięcią RAM DDR5, co w sumie podniosłoby cenę laptopa o co najmniej 1 000 zł. Wypadałoby więc zaakceptować to, co mamy, a czy OMEN 16 jest wart swojej ceny – do tego przejdziemy oczywiście na koniec.

Cinebench

test hp omen cinebench r23 single
test hp omen cinebench r23 multi

Handbrake

test hp omen handbrake

Blender

test hp omen blender cpu

Dysk SSD

test hp omen ssd

HP OMEN 16 – Test wydajności w grach

Tak, jak wspominałem na początku, OMEN to kompletnie „czerwona” konstrukcja wyposażona nie tylko w procesor AMD, ale też w kartę graficzną Radeon RX 6600M o maksymalnej mocy około 100 watów. Około? Wszystkie źródła wskazują na dokładnie taką moc układu, jednak w praktyce będzie to jakieś 106-107 watów w przypadku maksymalnego obciążenia GPU.

Jeżeli chodzi o wydajność, to po przetestowaniu kilku tytułów gier szybko można zorientować się, że RX 6600M oferuje wydajność zbliżoną do karty RTX 3060 o podobnym limicie mocy. A przynajmniej tak długo jak porównujemy je w grach bez Ray Tracingu i DLSS. O ile Ray Tracing jest obsługiwany (tyle, że działa gorzej), to DLSS zarezerwowany wyłącznie dla kart GeForce RTX.

Tak – teraz ktoś może przypomnieć mi o AMD FSR, natomiast porównywanie tych dwóch rozwiązań jest w niedług mnie nezwykle trudne. Różnice w jakości oraz płynności oferowanych trybów w FSR 1.0 i DLSS 2.0 są dość duże – pomijając już, że technika skalowania jednej i drugiej funkcji działa inaczej. Bardzo możliwe, że jeszcze w tym kwartale AMD udostępni FSR 2.0, a wtedy będzie można przeprowadzić o wiele lepsze i bardziej szczegółowe porównania.

hp omen test

Warto jeszcze pamiętać, że Radeon RX 6600M ma 8 GB pamięci VRAM. Konkurencyjne, laptopowe karty RTX 3060 mają 6 GB pamięci, natomiast Radeon posiada jej o 2 GB więcej, co może przydać się np. podczas gamingu w wyższej rozdzielczości. Tutaj wróćmy jednak do sedna, bo mimo, że natywna rozdzielczość wynosi 2560 x 1440 px, to nie widzę absolutnie żadnych przeszkód aby grać w klasycznym Full HD.

Pamiętajcie, że cały czas mówimy o laptopie z przekątną 16.1”, więc porównajcie to do grania na 24-calowym monitorze właśnie w rozdzielczości 1920 x 1080. O ile na pulpicie i w każdym innym zastosowaniu śmiało można korzystać z tej wyższej, natywnej rozdziałki 1440p, to nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby grać w 1080p. W „normalnej” odległości od takiego 16-calowego ekranu nie zauważymy znaczącej różnicy w ostrości obrazu podczas rozgrywki.

Disklejmer: fanatycy rozdzielczości 4K w 13-calowych laptopach absolutnie się ze mną nie zgodzą.

Cyberpunk 2077

test hp omen cyberpunk 2077

Grand Theft Auto V

test hp omen gta v

Horizon Zero Dawn

test hp omen horizon zero dawn

Red Dead Redemption II

test hp omen rdr ii

Shadow of the Tomb Raider

test hp omen shadow of the tomb raider

Kultura pracy i bateria

Jako, że miałem okazję testować starszego OMENa z procesorem R5 4600H i kartą GTX 1660 Ti, to od razu mogę powiedzieć, że nowy model jest pod tym względem nieco gorszy. Z jednej strony nie powinno to dziwić, bo mamy tu sporo mocniejszy procesor, jak i znacznie wydajniejszą grafikę, niemniej układ chłodzenia radzi sobie jak może.

omen gaming hub kontrola wydajności

Zacznijmy jednak od aplikacji OMEN Gaming HUB, a więc centrum dowodzenia, w którym ustawimy dokładny tryb pracy naszego laptopa. OMEN 16 posiada 2 ogólne tryby – zrównoważony oraz wydajny, a te posiadają jeszcze 3 „podtryby” prędkości wentylatorów: maksymalna, auto oraz ręczna.

Jak można się domyślić, maks. prędkość obrotów oznacza wyższy hałas i jest to do 54 dB(A) oraz nieco niższe temperatury. Tryb auto sam będzie starał się dostosować ich prędkość do obciążenia systemu, co średnio oznacza ok. 52 dB(A) w grach. Dzięki ręcznej kontroli możemy natomiast dowolnie skonfigurować krzywą wentylatorów i dostosować ich prędkość do naszych wymagań.

test hp omen głośność wentylatorów

Tryb działania układu chłodzenia ma również bezpośredni wpływ na moc układu graficznego i jeśli zamierzacie odpalić jakąś gierkę, to najlepiej robić to w trybie „wydajność”. Tryb „zrównoważony” ogranicza możliwości GPU, a po osiągnięciu 80 °C moc układu będzie systematycznie spadać. W moich testach moc karty graficznej ustabilizowała się na 83 watach, co przełożyło się na ok. 10% spadek wydajności.

PS. Temperatura karty graficznej w programie HP wskazuje wartość gorącego punktu i nie reprezentuje „głównej” temperatury układu.

Czas pracy na baterii

Praca na baterii to coś, o co lepiej w laptopach gamingowych nie pytać. Zresztą grać na takim sprzęcie powinno się wyłącznie na kablu, bo wydajność na zasilaniu bateryjnym jest znacznie niższa. Mimo tego, OMEN 16 oferuje całkiem sporą, 6-komorową baterię o pojemności 6900 mAh, co przekłada się na ok. 1,5 godzin grania oraz do 5,5 godziny pracy, jeśli chodzi o typowy użytek (Internet, dokumenty, film) w trybie oszczędzania energii i 50% podświetlenia ekranu.

hp omen wnetrze windows 11

Podsumowanie. OMEN z Radeonem daje radę

OMEN 16 to tak naprawdę wydajniejszy OMEN 15. Główna różnica jest taka, że kiedyś laptopy te dostępne były również w niższej konfiguracji sprzętowej, dzięki czemu niemal każdy gracz mógł sobie pozwolić na laptopa z tej serii. Teraz w niższym budżecie są modele Pavilion Gaming lub Victus, a OMEN staje się jednocześnie półką premium.

No właśnie – tylko czy laptop z Radeonem RX 6600M rzeczywiście do takiej półki premium należy? Skoro OMENy z kartami AMD dostępne są u nas stosunkowo krótko, to być może te tańsze wersje jeszcze się pojawią, kto wie. Testowany dziś model to jednak koszt 6 500 zł, co wydaje się ceną trochę za wysoką, a szczególnie przy tak licznej konkurencji z kartami RTX 3060. 

Nie można zapominać o braku funkcji DLSS, ale na horyzoncie jest przecież wspominany przeze mnie FSR 2.0. Nie można zapominać też o niższej wydajności w grach z włączonym Ray Tracingiem, natomiast lepiej zadać sobie pytanie ile ma to aktualnie sensu. Aby grać z RT na maks. detalach nie wystarczy nam RTX 3060 (czyli konkurent Radeona RX 6600M), a niezbędne będą topowe układy GeForce RTX.

hp omen pokrywa ekranu

Zaraz, zaraz! Ale przecież ten sam OMEN, którego dzisiaj testuję dostępny jest 500 zł taniej, a jedyną różnicą jest matryca 144 Hz i 1080p. Cena 6 000 zł za taką samą konfigurację wydaje się więc o wiele bardziej atrakcyjna, a wtedy OMEN z grafiką AMD staje się poważnym konkurentem dla laptopów wyposażonych w karty NVIDIA.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że to kawał naprawdę solidnego laptopa. Aluminiowy palmrest, wygodna klawiatura z powiększonym touchpadem oraz duża liczba rozsądnie umiejscowionych portów. Całość uzupełnia wysokiej klasy matryca IPS 165 Hz z pokryciem barw sRGB 100%, wydajny procesor Ryzen 7 oraz grafika Radeon RX 6600M, która okazuje się godnym rywalem dla RTX-a 3060.

hp omen ekran 165 hz windows 11

Minusy

  • głośna praca układu chłodzenia
  • cena (wersja z matrycą 144 Hz i 1080p jest 500 zł tańsza)

Plusy

  • Radeon RX 6600M to godny konkurent dla karty RTX 3060
  • R7 5800H to wciąż wydajny procesor
  • matryca IPS 1440p
  • a także pokrycie barw sRGB 100% i jasność 300 cd/m²
  • szybki dysk SSD
  • sensowne rozmieszczona, duża ilość portów
  • 3 lata gwarancji producenta

Ocena redakcji

8/10