Silent Hill 2 otwiera bardzo udanie najgorętszy okres gamingowy roku, zbierając pochwały zarówno od krytyków, jak i graczy. Jakiego PC potrzebujesz, by odwiedziny w Cichym Wzgórzu przebiegały bez zgrzytania zębami i (dodatkowych) nerwów? Tych nie sposób – jak fani oryginału doskonale wiedzą – całkiem uniknąć. Warto jednak sobie ich nie dokładać z powodu niedomagających podzespołów. Dlatego przekonaj się, jakie wymagania sprzętowe ma Silent Hill 2 Remake na PC.
Remake Silent Hill 2 to przenosiny gry z 2001 roku na nowoczesny silnik – Unreal Engine 5. Nie wiążą się one jednak tylko z dostosowaniem oprawy wizualnej do współczesnych standardów. Zmieniła się perspektywa (na TPP, a konkretniej na kamerę znad ramienia), walka została usprawniona, a rozgrywka wydłużyła się praktycznie dwukrotnie (nowe zagadki do rozwiązania i miejsca do odwiedzenia).
To, co zostało nietknięte, to gęsta atmosfera, tak samo wywołująca ciarki na plecach eksploracja zakamarków spowitego mgłą Cichego Wzgórza i niebanalna fabuła, która jest uznawana za największy atut tej kultowej produkcji Konami. Nowy Silent Hill 2 to remake z prawdziwego zdarzenia, który w recenzjach porównuje się do wysoko ocenianych Resident Evilów 2 i 4. Nowe wydanie to również nowe wymagania sprzętowe. Jak się kształtują?
Zobacz również:
Są to wymagania do nisko-średnich ustawień graficznych.
Są to wymagania do średnich ustawień graficznych i 60 fps lub wysokich ustawień graficznych i 30 fps (ew. do 4K z DLSS lub inną techniką skalowania obrazu).
Wymagań sprzętowych Silent Hill 2 nie ma co się bać. Nie ma w nic, co by wywołało nawet najmniejszą obawę. Procesory już leciwe, rzeczywiście do pobrania jest tylko 33 GB, a GeForce RTX 2080 to karta, która nie robi żadnego wrażenia w 2024 roku. Od niej wyraźnie szybszy jest nawet RTX 3060 Ti, więc średnie lub wysokie ustawienia w 1080p wydają się logiczne, biorąc pod uwagę możliwości tego GPU i analogicznych wydajnościowo kart.
Co ważne, nie dotyczą one ustawień z techniką skalowania, jak jest to ostatnio modne w grach AAA. Ale czy w związku z tym wymagania są faktycznie niskie albo chociaż przyzwoite? Trzeba jednak pamiętać, że nie od dziś wiadomo, że dla komputerów rzeczywistość bywa od teorii bardziej okrutna…
Gra zadowala się zaledwie 4-rdzeniową i 8-wątkową jednostką (Intel), choć dobrze wiemy, że dziś optymalną konfiguracją są 6-rdzeniowe i 12-wątkowe CPU, czyli procesory widoczne w zalecanych wymaganiach. Dla lepszego komfortu (wartości bliższe 60 fps) przy wyższych detalach potrzeba będzie jednak nieco więcej pary ze strony CPU, czyli chociażby Intel Core i5-12400(F), Intel Core i5-13400(F), Intel Core i5-14400(F) albo Ryzena 5 5600(X), Ryzena 5 7600X i Ryzena 5 9600X.
Silent Hill 2 Remake to nie jest gra, która wymaga przesadnie wydajnego procesora, chyba że do parowania z topowymi GPU w niższych rozdzielczościach (poniżej 4K) – np. Intel Core i7 albo Ryzena 7 7800X3D. Nie ma w końcu tu nic, co by nie wiadomo jak dużej mocy obliczeniowej od tego podzespołu.
Sprawa zgoła inaczej ma się w przypadku kart graficznych – mogą się one nieco mocniej napocić podczas odwiedzin w Cichym Wzgórzu, zwłaszcza po aktywacji ray tracingu. Takim sensownym minimum wydaje się poziom kart graficznych z wymagań rekomendowanych, czyli np. RTX 3060 Ti, RTX 4060 lub Radeon RX 6750 XT i RX 7700 XT.
Dla lepszej płynności lub wyższej rozdzielczości celowałbym w RTX-a 4070 (Super), RTX-a 4070 Ti (Super) lub Radeona RX 6800 XT, RX 7800 XT i RX 7900 XT. W przypadku 4K (zwłaszcza bez DLSS lub z DLSS i ray tracingiem) sytuacja jest klarowna: może nie obyć się bez RTX-a 4080 (Super), Radeona RX 7900 XTX lub RTX-a 4090.
Wymagania sprzętowe nie powinny przyczynić się do niespokojnych snów, ale dobrze wiemy, że nie zawsze pokrywają się one z rzeczywistością. Sprawdź wybrane komputery, które sprawdzą się w Silent Hill 2 Remake w różnych rozdzielczościach.
Poznaj polecane komputery do innych gier:
Odkryj pełną ofertę laptopów i desktopów (w tym serię G4M3R) do gier w x-komie