W końcu YouTube zrobił to, co powinien zrobić już dawno. Ogłosił, że rezygnuje z publikowania YouTube Rewind

Ta wiadomość musiała kiedyś nadejść. I choć nie jest największe wydarzenie 2021 roku, nie możemy przejść obok niego obojętnie. YouTube zrezygnował z tworzenia swojego corocznego podsumowania o nazwie YouTube Rewind. Jednak platforma nie pozostawi swoich użytkowników z niczym i zapowiada w zastępstwie inny projekt.

YouTube Rewind anulowany. W końcu!

Jeśli znacie zestawienie najgorszych filmów na YouTube, to wiecie, że te podsumowujące filmiki produkcji YouTube’a, królują w tym rankingu. Coroczne zestawienie popularnych twórców i trendów było przez lata coraz bardziej krytykowane. Film z 2018 roku zdobył nawet 1. miejsce spośród wszystkich najbardziej nielubianych filmów na Youtube. Niewiele lepiej poradził sobie film z 2019 roku, a ten z 2020 roku został w ogóle anulowany, nad czym zresztą nikt specjalnie nie ubolewał. Nie dziwi zatem decyzja o całkowitym zaprzestaniu ich produkowania.

Firma potwierdziła bowiem, że nie będzie już tworzyć filmów z serii Rewind. Co ciekawe w tym roku YouTube Rewind świętowałoby swoją 10. rocznicę, a więc byłaby szansa na to, żeby stworzyć film, który byłby drugim najgorszym w historii filmem z tej serii. Szkoda(?).

Co ciekawe, YouTube wcale nie twierdzi, że rezygnuje z tych filmów z powodu ostrej krytyki, ale dlatego, że „platforma stała się tak masywna, że nie można zawrzeć jej ogromu i różnorodności w ciągu kilkuminutowej kompilacji”. Trudno się z tym nie zgodzić, ale nie jest to przecież jakiś nowy fakt, z którym YouTube musiał się zderzyć akurat w tym roku.

Jednak sentymentalna natura YouTube’a i jego zamiłowanie do podsumowań, nie pozwoli zostawić nas z niczym. Dlatego zamiast Rewind, YouTube na koniec roku będzie kierował ludzi do filmów, stworzonych przez samych twórców z ich własnymi podsumowaniami. Prawdopodobnie jest to rzeczywiście znacznie lepsza forma, niż tworzenie jednego filmu próbującego zawrzeć wszystko to, co działo się na platformie w ciągu całego roku.

Poza tym YouTube ze swojej formy ma zamiar stworzyć jakiś nowy format podsumowania, choć wypowiada się o nim na razie bardzo enigmatycznie. Firma twierdzi, że „skoncentruje swoją energię na uczczeniu Ciebie i trendów, które tworzą YouTube z innym i zaktualizowanym rodzajem doświadczenia”. No cóż, cokolwiek to nie będzie, z pewnością gorzej być nie może.

______________________________

Jeśli macie ochotę na zestawienie bardziej udanych filmów, opublikowanych na YouTube, sprawdźcie: