Ranking systemów mesh. Jakie urządzenia typu mesh są najlepsze?

Na szybki internet możesz liczyć tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się router? Odchodzisz nieco dalej, jakość sygnału spada, przez to najprostsza strona ładuje się długo, a o filmiku z YouTube możesz zapomnieć? Nie jest to niczym nadzwyczajnym, w końcu każdy router ma swój określony zasięg. Na szczęście jest to problem, który da się rozwiązać. Z pomocą przychodzą systemy mesh, rozszerzając zasięg sieci bezprzewodowej w domu lub biurze.

Jaki system mesh Wi-Fi jest najlepszy? Jak działają sieci mesh?

W ostatnich latach systemy mesh zdobywają coraz większą popularność. W końcu są najłatwiejszym rozwiązaniem w przypadku słabego zasięgu sieci Wi-Fi w niektórych miejscach w domu lub w biurze. Wystarczy postawić urządzenia tam, gdzie internet jest słaby i problem rozwiązany.

System to swego rodzaju łańcuch – urządzenia wchodzące w jego skład łączą się ze sobą, tworząc sieć, która obejmuje większy obszar. Użytkownik korzysta z jednej sieci, a np. smartfon łączy się z tym elementem systemu mesh, który w danym momencie oferuje najlepsze połączenie z internetem. Przełączanie się pomiędzy punktami tworzącymi system mesh przebiega bardzo szybko, dlatego uważa się, że jest to lepsze rozwiązanie niż repeatery, które działają podobnie.

Mimo że wszystkie systemy mesh działają na tej samej zasadzie, to gama dostępnych produktów jest szeroka. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb mesh.

Sieć mesh w domu – na co zwrócić uwagę? Parametry systemu mesh

Większość systemów mesh obsługuje standardy Wi-Fi 5 lub 6. Drugi z nich jest nowszą technologią, a więc zapewni wyższą prędkość transmisji. Tego typu urządzenia działają także w trybie DualBand – obsługują jednocześnie częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Pierwsza z nich lepiej radzi sobie z przeszkodami (np. ściany), ale nie pozwala na rozwinięcie wysokiej prędkości transmisji danych. Druga za to zdecydowanie przegrywa z przeszkodami, ale już prędkości są maksymalne, jakie dane urządzenia potrafią obsłużyć.

Informacja, która jest bardzo istotna podczas wyboru systemu mesh, ale rzadko pojawia się w specyfikacji to pokrycie. Dzięki temu znając powierzchnie mieszkania lub biura wybierzemy taki system, który zapewni szybki i stabilny internet w każdym jego miejscu. Taki parametr znajduje się często w opisie produktu.

Dodatkowe funkcje i zabezpieczenia systemu mesh

Systemy mesh mogą mieć jeszcze kilka funkcji, które przydadzą się nie tylko zaawansowanym użytkownikom. Są to:

  • Kontrola rodzicielska – pozwoli monitorować, na jakie strony wchodzą inni oraz zablokuje te, które mają treści przeznaczone dla pełnoletnich. Umożliwi także ustawienie odpowiednich limitów na korzystanie z internetu. Stopień rozbudowania tej funkcji różni się w zależności od danego urządzenia.
  • Sieć gościnna – prosta funkcja, dzięki której w łatwy sposób udostępnimy sieć gościom bez konieczności podawania im hasła.
  • WPA – standard szyfrowania danych w sieciach bezprzewodowych. Obecnie najczęściej stosuje się WPA2, a od niedawna pojawia się także najnowsza wersja zabezpieczenia – WPA3.
  • Aplikacja mobilna – systemami mesh najczęściej da się w łatwy sposób zarządzać z poziomu aplikacji. Jeśli jednak jakiś system takiej funkcji nie ma, do ustawień można przejść w przeglądarce internetowej.

Sieci mesh: najczęściej zadawane pytania

System mesh to kilka urządzeń, których głównym zadaniem jest poprawa sygnału Wi-Fi. Urządzenia te łącząc się ze sobą tworzą stabilną i szybką sieć mesh na większym obszarze niż można to uzyskać tylko z routera. Jest to szczególnie przydatne domu wielopoziomowym, ponieważ ze względu na dużą przestrzeń w niektórych miejscach zasięg sieci może być słaby. Mesh to także dobre rozwiązanie w firmie, by zapewnić pracownikom stabilny dostęp do internetu niezależnie od tego, jak duże jest biuro.

Przede wszystkim warto wybrać taki system mesh, którego maksymalna prędkość transmisji jest zbliżona do tej, jaką oferuje dostawca internetu i/lub z taką, którą obsługuje router (jeśli jest głównym urządzeniem sieciowym). Pozwoli to maksymalnie wykorzystać możliwości systemu mesh i uniknąć kosztów za sprzęt, którego potencjał nie będzie dało się wydobyć. Ponadto warto zastanowić się nad ilością urządzeń, by zapewniła odpowiednią siłę sygnału na całym obszarze, który ma objąć sieć.

System mesh skonstruowany jest w możliwie najprostszy sposób – dane urządzenie może działać jako router lub punkt dostępu. Jeśli urządzenie pracuje jako router, należy podłączyć do niego kabel sieciowy, ponieważ jest to jedyny sposób na połączenie z internetem. Gdy jednym z elementów, które rozszerzą zasięg sieci Wi-Fi, należy podłączyć go do sieci poprzez aplikację na urządzeniu mobilnym lub przeglądarkę internetową.

Systemy mesh konfiguruje się najczęściej z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na urządzeniu mobilnym. Wystarczy postępować według instrukcji, które pojawiają się podczas instalacji systemu, by działał poprawnie. W zależności od producenta systemu proces ten może się nieco różnić.

Ranking: najlepsze systemy mesh