Fotel dla młodego gracza. Jaki powinien być?

Jeśli Twoja pociecha jest fanem gier komputerowych, zdecydowanie ucieszy się z fotela dla graczy – takiego z prawdziwego zdarzenia. A Ty nie tylko sprawisz dziecku radość z wyposażenia pokoju w prawdziwie gamingowy gadżet, ale także zadbasz o jego zdrowie. Jakie cechy powinien mieć wygodny i bezpieczny dla kręgosłupa fotel? Odpowiadam i podpowiadam, jaki model wybrać.

Po pierwsze odpowiadam – jaki powinien być fotel dla młodego gracza?

Dzieci, które dopiero się rozwijają, a w ich organizmie zachodzą ciągłe zmiany, szczególnie muszą pamiętać o zachowaniu prawidłowej pozycji siedzącej. Zarówno w szkole podczas nauki, jak i w domu, gdy oddają się rozrywce i włączają ulubioną grę. Ponadto, jak pokazały ostatnie wydarzenia, nauczanie zdalne i lekcje online, także zmuszają do pełnoetatowej pracy-nauki przy biurku i komputerze. Zatem fotele dla graczy sprawdzą się podczas szeroko rozumianego użytkowania komputera. Dobór odpowiedniego fotela pomoże dziecku utrzymać prawidłowe ułożenie kręgosłupa i zredukuje ryzyko zmian postawy. Czym zatem powinien się wyróżniać ten najlepszy fotel?

Fotel dla gracza

Fotele z kategorii gamingowej mają specjalną budowę i oryginalny design. To nie jest zwykłe krzesło, a nawet dalece odbiega od tych obrotowych znanych ze szkoły, biura czy marketu. Gdyby wytrawny gracz lub e-sportowiec usiadł w takim fotelu, zapewne wygrałby batalię, ale przepłaciłby to nieprzyjemnymi dolegliwościami, a po paru latach wadami postawy.

gracz krzesło

Wyobraź sobie, że kierowca rajdowy w swojej wypasionej bryce ma taboret zamiast fotela. Nie ma problemu, ale czy to byłoby wygodne i zdrowe dla ciała oraz kręgosłupa? Nie jest to przypadkowe porównanie. Gamingowe fotele kubełkowe swoją konstrukcją przypominają właśnie samochodowe, rajdowe. Ich specjalne wyprofilowanie pozwala rozsiąść się wygodnie i przemierzyć wiele leveli i map, tak jak kierowcom pokonującym wielokilometrowe trasy.

Przemyślany zakup fotela do gier to inwestycja na lata. Aby tak było, trzeba postawić na wysokiej jakości materiały, które nie ulegną deformacji ani uszkodzeniom. Jednak o tym później, bo najważniejsze to…

Regulacja, regulacja i jeszcze raz regulacja

Jeśli choć raz siedziałeś przy komputerze dłużej niż godzinę, wiesz jak ważne jest ustawienie siedziska. A gdy mowa o prezencie dla dziecka, rozbudowane możliwości regulacji sprawiają, że fotel będzie rósł razem z nim i dopasuje się do jego kręgosłupa na każdym etapie rozwoju. Na jakie funkcje należy zwrócić uwagę?

regulacja fotela gamingowego

Regulowana wysokość siedziska

To absolutna podstawa. Każdy model fotela dla graczy ma tę funkcję. Warto jednak zwrócić uwagę, jaka jest minimalna i maksymalna wysokość, w której możemy ustawić siedzisko.

Regulowane podparcie lędźwi i szyi

Większość modeli posiada w zestawie specjalne poduszki, które stanowią podparcie dla odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Można ustawić ich wysokość, aby jak najlepiej dopasować je do wzrostu, a w razie potrzeby zdemontować. Taka funkcja wymusza odpowiednią pozycję ciała, dopasowaną do naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Regulowane podłokietniki

Równie ważne jest odpowiednie ułożenie i podparcie rąk. Podstawowym ustawieniem jest regulacja wysokości podłokietników, czyli zmiana w płaszczyźnie pionowej. Jednak niektóre modele mają także możliwość indywidualnego dopasowania szerokości rozstawienia i położenia w płaszczyźnie poziomej.

Regulowane odchylenie oparcia

W specyfikacji fotela dla graczy znajduje się także wartość określająca maksymalny kąt odchylenia oparcia. Krzesło skonstruowane jest tak, aby po ustawieniu podanego kąta nie było ryzyka przewrócenia. Gdy fotel ma funkcję blokady odchylenia oparcia, można ułożyć się wygodnie w pozycji półleżącej, nieco bardziej swobodnej, ale wciąż wspierającej kręgosłup.

Bonus – funkcja bujania

Funkcja bujania pozwala zrelaksować się i odprężyć po emocjonującej rozgrywce. Kołysanie się nie tylko sprawi dziecku frajdę, ale także pozwoli mu odpocząć bez konieczności wstawania od komputera – a rodzic gracza wie, jak ciężko nieraz to wyperswadować. Teraz samo chętnie będzie robiło sobie przerwy.

Fotel gamingowy

Maksymalne obciążenie

Ważnym parametrem jest także maksymalne obciążenie fotela. Trzeba zwrócić uwagę, jaką wagę podaje producent, aby bez obaw rozsiąść się wygodnie, a właściwie – rozsiadać się wygodnie przez parę lat.

Wysokość oparcia

Należy także wybrać fotel z oparciem o wysokości dostosowanej do wzrostu. Zwłaszcza wysokie osoby powinny pamiętać o tych wymiarach, aby ich głowa nie sięgała powyżej zagłówka, a poduszka szyjna dała odpowiednie podparcie.

Trwałość i design

Czas powrócić do wspomnianej wyżej trwałości gamingowego mebla. Decydują o tym materiały konstrukcji i tkaniny obicia. Fotel musi być przecież wyjątkowo odporny na ruchy gracza, który przelewa na niego każdą reakcję wywołaną zarówno szczęściem z wygranej, jak i potrzebą wyładowania negatywnych emocji po przegranej.

gaming pc

Konstrukcja wsparta stalowym szkieletem wewnętrznym nie ulegnie deformacji i obluzowaniom elementów fotela, nawet po wielu latach wiercenia się przy biurku. Przekłada się to także na bezpieczeństwo. Podstawa, do której przymocowane są kółka, może być natomiast aluminiowa, co wpływa na lekkość fotela i ułatwia przemieszczanie się na nim. Co więcej, nie musisz obawiać się, że takie przejażdżki odbiją piętno na Twojej podłodze. Fotele gamingowe mają gumowe, silikonowe lub nylonowe kółka, które nie rysują podłóg.

kółka od fotela silver monkey

Aby mieć pewność, że siedzisko i oparcie fotela nie ulegną odkształceniom pod wpływem ciężaru, który mają przecież znosić przez wiele lat, sprawdź materiał wypełnienia. Najlepiej, jeśli będzie to pianka, a siedzisko będzie osadzone na pasach. Tym samym niezmienna pozostanie wygoda i ergonomia fotela, którego kształt nie zmieni się z biegiem czasu.

Pozostaje już tylko wybór materiału obicia i koloru. Tkanina, choć bardziej pospolita, jest milsza dla ciała, zwłaszcza w letnie dni. Przepuszcza powietrze, dzięki czemu gracz nie poci się, a ciało nie przywiera do siedziska. Gorzej przyjmuje za to zabrudzenia. Skórę łatwiej przetrzeć i pozbyć się kurzu oraz plam. Ponadto ładnie wygląda. Trzeba jednak pamiętać, aby w upalne dni być ubranym.

Gamingowy design utrzymany jest głównie w kolorystyce monochromatycznej czerni lub w połączeniu z akcentami kolorystycznymi – choć tu dominuje przede wszystkim czerwony. Znajdą się jednak także inne barwy – od zielonego, przez pomarańczowy, po delikatniejszy biały. Tu wybór zależy zatem od preferencji i kolorystyki pokoju młodego gracza.

Po drugie podpowiadam – polecane fotele gamingowe

Odpowiedziałam już na pytanie, jaki fotel gamingowy będzie odpowiedni dla młodego gracza. Pora przyjrzeć się zatem polecanym modelom, które o własnych kołach przemierzyły za nami cały artykuł i zaliczały kolejne etapy, a więc spełniają powyższe kryteria. W związku z tym w ich opisach skupię się przede wszystkim na wymiarach i tym, co dany model wyróżnia na tle innych.

Silver Monkey SMG-400

Fotel dla gracza ze skóry ekologicznej dostępny w wielu kolorystycznych odsłonach. Czarny to oczywiście jego klasyczne ubarwienie, ale mocne kolorystyczne akcenty stanowią: niebieski, zielony, pomarańczowy, biały, szary lub czerwony.

Dane techniczne:

 • Maksymalny kąt odchylenia: 170°
 • Wysokość oparcia: 830 mm
 • Wysokość siedziska: 450–525 mm
 • Szerokość i głębokość siedziska: 536 x 520 mm
 • Maksymalne obciążenie: 120 kg


Silver Monkey SMG-450

Obity tkaniną fotel Silver Monkey SMG-450 dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: czarny, czarno-szary i czarno-czerwony. Podłokietniki 2D wyregulujesz w górę i w dół oraz zmienisz ich pozycje, odchylając w lewą lub prawą stronę. Wymiary i wysokości regulacji są takie same jak w powyższym modelu.


Silver Monkey SMG-700

Kolejna propozycja od Silver Monkey to fotel dla graczy ze skóry ekologicznej, którego kolorystyka może być jednolicie czarna lub wzbogacona delikatnymi akcentami czerwieni, szarości lub bieli. W modelu Silver Monkey SMG-700 zastosowano podłokietniki 4D, pozwalające na regulację w czterech płaszczyznach: góra-dół, prawo-lewo, przód-tył i po skosie.

Dane techniczne:

 • Maksymalny kąt odchylenia: 142°
 • Wysokość oparcia: 860 mm
 • Wysokość siedziska: 430–490 mm
 • Szerokość i głębokość siedziska: 320 x 545 mm
 • Maksymalne obciążenie: 150 kg


SPC Gear SR300 V2 i SPC Gerar SR300F V2

Fotel gamingowy SPC Gear z serii SR300 V2, dostępny jest w dwóch wersjach. Oznaczony literką F – SPC Gear SR300F V2 obity jest wysokiej jakości materiałem tapicerskim. Natomiast model SPC Gear SR300 V2 to fotel ze skóry ekologicznej. Oba dostępne są w kolorze czarnym lub czarno-czerwonym, a pod tkaniną znajduje się pianka wykonana w technologii molded foam, która jeszcze skuteczniej opiera się odkształceniom.

Dane techniczne:

 • Maksymalny kąt odchylenia: 170°
 • Wysokość oparcia: 930 mm
 • Wysokość siedziska: 470–545 mm
 • Szerokość i głębokość siedziska: 360 x 480 mm
 • Maksymalne obciążenie: 120 kg


Silver Monkey SMG-750

Kolejna propozycja od Silver Monkey, ale o niej dokładniej opowie Ci Bartek:


Silver Monkey SMG-550

Obity tkaniną fotel Silver Monkey SMG-550 dostępny jest w wersji czarnej bądź czarno-szarej. Posiada podłokietniki 4D.

Dane techniczne:

 • Maksymalny kąt odchylenia: 130°
 • Wysokość oparcia: 820 mm
 • Wysokość siedziska: 420–490 mm
 • Szerokość i głębokość siedziska: 360 x 500 mm
 • Maksymalne obciążenie: 150 kg


DXRacer Racer 5

Obity tkaniną czarny fotel dla graczy DXRacer Racer 5 to najdroższa propozycja z listy.

Dane techniczne:

 • Maksymalny kąt odchylenia: 135°
 • Wysokość oparcia: 820 mm
 • Wysokość siedziska: 430–520 mm
 • Szerokość i głębokość siedziska: 530 x 540 mm
 • Maksymalne obciążenie: 100 kg


Zapoznaj się także z naszym poradnikiem: