Jak porównać procesory? Na co zwracać uwagę przy porównywaniu CPU?

Jak porównać procesory i którymi parametrami się sugerować przy ich porównywaniu? Co jest najistotniejsze? Liczba rdzeni i wątków, taktowanie czy może pamięć cache? Dowiedz się, jak porównywać procesory, czego szukać w ich specyfikacji i na co szczególnie zwracać uwagę przy zestawieniu jednostek CPU. Dokonaj dzięki temu poradnikowi lepszego wyboru.

Jak porównać procesory?

Porównywanie procesorów to bułka z masłem, jeśli wiesz, gdzie i czego szukać. Jeśli nie wiesz, to dzięki temu prostemu poradnikowi nie będziesz miał więcej problemów z tym, jak porównać CPU. Co więcej, dowiesz się, na co patrzeć w specyfikacji danego procesora, by móc ocenić, która z porównywanych jednostek jest mocniejsza, a co za tym idzie – ułatwić Ci wybór tej odpowiedniej.

Sposobów na porównywanie procesorów nie brakuje. W sieci znajdziesz masę różnego rodzaju rankingów, które zestawiają CPU. Często oceniają one, które z nich są lepsze – niestety równie często mylnie. Nie sugerowałbym się więc ich wskaźnikami.

procesor intel core

Najpewniejszym źródłem, w którym (zwykle) nie znajdziesz błędów w specyfikacji, są dane bezpośrednio na stronie producenta (ark.intel.com lub amd.com). Pomocne mogą być też porównywarki sklepowe, które ułatwiają wybór jednostki CPU.

Jak porównać procesory Intel?

 1. Wejdź na stronę internetową ark.intel.com.
 2. Wyszukaj interesujący Cię model procesora (np. Intel Core i5-13600K), wpisując jego nazwę w polu Wyszukaj na stronach Intel.com lub Wyszukaj dane techniczne (polecam tę drugą opcję).
 3. Po wybraniu konkretnego modelu CPU (w wynikach wyszukiwania mogą pojawić się różne warianty danej jednostki) zaznacz Dodaj do porównywanych w prawym górnym rogu w specyfikacji.
 4. Musisz powtórzyć tę samą czynność z innym zestawianym procesorem (np. Intel Core i5-12600K), ewentualnie kilkoma innymi modelami, i kliknąć na Porównaj.
 5. Wyświetli Ci się tabelka porównująca specyfikację wybranych modeli CPU, gdzie zobaczysz różnice pomiędzy nimi.
specyfikacja porównywanych procesorów intel core
I voila! Porównanie procesorów na stronie Intela gotowe

Jak porównać procesory AMD?

 1. Udaj się na stronę internetową AMD i kliknij na ikonę lupy w prawym górnym rogu.
 2. Wpisz model procesora (np. Ryzen 7 7800X3D) i zatwierdź wybór, a następnie wybierz go z listy wyszukiwania.
 3. Wyświetli Ci się specyfikacja wybranego CPU. To samo musisz powtórzyć z innym modelem procesora, otwierając nowe okno w przeglądarce (AMD nie oferuje na swojej stronie porównywarki).
 4. Po otwarciu zakładki specyfikacji (specifications) obu modeli CPU zestaw je ze sobą i porównaj różnice.
jak szukać procesorów do porównanie na stronie amd
Wyszukaj procesory na stronie głównej AMD
porównywane procesory amd
Następnie zestaw je. Niestety, brak wbudowanej porównywarki utrudnia to zadanie

Na stronie docelowej o procesorach AMD znajdziesz listę CPU z danej serii (np. Ryzen 5000 lub Ryzen 7000). Zestawiają one całą generację, dzięki czemu możesz łatwo porównać jednostki w sposób uproszczony, tj. ograniczony do kilku najważniejszych parametrów. Dla wielu osób takie porównanie będzie wystarczające.

specyfikacja porównywanych procesorów amd ryzen
Możesz jednak posiłkować się dostępną na stronie AMD listą zestawianych procesorów z danej generacji

Wygodniejsze mogą być porównywarki sklepowe (np. w x-komie), które zwykle zawierają najważniejsze informacje. Powinny one w każdym razie wystarczyć przeciętnemu użytkowniku przy zestawianiu CPU, zwłaszcza że uwzględniają np. aktualną cenę w złotówkach. Ta w końcu jest nie bez znaczenia przy porównywaniu procesorów. Jednak pełne specyfikacje znajdujące się na stronach producenta są bogatsze i zawierają takie szczegóły, jak np. zestaw obsługiwanych instrukcji.

dodaj do porównania procesory w x-komie
Dodanie procesorów do porównania w x-komie jest bezbolesne
pokaż porównanie procesorów intel core w x-komie
Po wybraniu procesorów do porównania w x-komie szukaj przycisku Pokaż porównanie w dolnej części strony

Przeanalizowanie specyfikacji to dopiero wykonanie pierwszego kroku po rozeznaniu się w kwestii serii i modeli CPU. Drugi, jeszcze ważniejszy to recenzje, które potwierdzą, jak teoria w postaci danych technicznych przekłada się na praktykę, czyli rzeczywiste osiągi. Warto je więc uwzględnić w porównywaniu procesorów.

Co więcej, wybrane serwisy technologiczne piszące o sprzęcie komputerowym zamieszczają w swoich recenzjach wykresy z sumaryczną wydajnością testowanych jednostek CPU. Czasem nawet uwzględnia się aspekt opłacalności. W końcu przy wyborze procesora najważniejszy jest stosunek wydajności do ceny. No dobra, a jakie parametry techniczne mają najważniejszy wpływ na moc CPU?

Porównanie procesorów. Na co zwracać uwagę przy zestawianiu CPU?

Pora przekuć teorię na praktykę. Porównując procesory – czy to Intela, czy AMD – wybierz interesujące Cię modele, dodaj do porównywarki na stronie sklepu lub producenta (jeśli to możliwe) i zwróć uwagę w specyfikacji przede wszystkim na następujące współczynniki:

 • Gniazdo procesora (określa kompatybilność z płytą główną).
 • Architektura (generacja).
 • Liczba rdzeni i wątków (w przypadku Intela także na rodzaj tych rdzeni – istotniejsze są P-Core).
 • Taktowanie (bazowe i zegary boost/turbo).
 • Odblokowany mnożnik (istotne głównie u Intela; u AMD zablokowane mają tylko Ryzeny z 3D V-Cache).
 • Ilość pamięci podręcznej (cache).
 • TDP (ewentualnie jeszcze MTP w przypadku Intela).

To są najistotniejsze parametry, ale możesz też spojrzeć na np. obsługiwane pamięci RAM (czasem zdarza się, że procesory mają podwójny kontroler pamięci, tak jak np. Intel Core 12 i 13. generacji), model zintegrowanego układu graficznego (ewentualnie: czy procesor w ogóle ma iGPU) i – z czystej ciekawości – proces litograficzny (im niższy, tym lepiej). Ten wiąże się z architekturą (generacją).

porównanie procesorów intel core w x-komie
Przykładowe porównanie procesorów w porównywarce x-komowej

Porównuj procesory pod kątem wydajności

Jak wspomniałem, sucha specyfikacja nie wystarczy – sprawdź koniecznie, jak CPU sprawdza się w bojach. Szukaj więc wyników testów wydajności, które porównują procesory, jakie masz na oku, i zestawiają je z np. odpowiednikami poprzedniej generacji lub bezpośrednimi rywalami. Tak kompleksowe dane pozwolą uzyskać lepszy obraz możliwości danej jednostki. Sprawdź przykładowe recenzje CPU od Intela i AMD:

Dopiero znając wydajność porównywanych procesorów w różnych zastosowaniach (programy, gry) i ich cenę, możesz śmiało określić ich opłacalność, a co za tym idzie – dokonać lepszego wyboru. Nie zapomnij przy tym o kosztach, jakie generują płyta główna i pamięci RAM

Pomocne w tym mogą być nie tylko testy, ale także zamieszczone poniżej publikacje. Dowiesz się z nich, jakie znaczenie ma architektura (generacja) i która seria (np. Intel Core i3 czy i5 albo Ryzen 5 czy Ryzen 7) będzie dla Ciebie lepsza i do jakich zastosowań lub podzespołów (kart graficznych). Zapoznaj się z nimi:

Odkryj najlepsze procesory i porównaj je w x-komie