Jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy? Zestawienie procesorów mobilnych

Procesor w smartfonie to jeden z tych podzespołów, który wpływa na szybkość i płynność działania urządzenia, a także w pewnym stopniu na jakość zdjęć czy filmów. Jednak producenci smartfonów stosują różne procesory, w zależności od tego, do jakiego segmentu należy telefon. W artykule odpowiadamy na pytanie, jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy, a także, za co ten komponent jest odpowiedzialny.

Co to jest procesor w smartfonie i za co odpowiada?

Procesor jest najważniejszym podzespołem w smartfonie. Przetwarza on dane oraz wykonuje obliczenia, które są do tego potrzebne. Im większa jest jego moc, tym szybciej działa smartfon oraz więcej funkcji jest w stanie zaoferować. Choć też trzeba wyraźnie zaznaczyć – nie tylko procesor wpływa na wydajność smartfona.

Oprócz samej wydajności procesor odpowiada także za inne funkcje. To od niego zależą między innymi możliwości związane z łącznością – czy smartfon obsługuje sieć 5G (czy tylko starsze generacje) albo czy zamontowany chip oferuje wsparcie dla Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3.

Nie bez znaczenia są także parametry związane z nagrywaniem i wyświetlaniem obrazu. Przykładowo Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 pozwala na to, by smartfona wyposażyć w ekran QuadHD+ z odświeżaniem 144 Hz albo 4K z 60 Hz. Ponadto nawet jeśli sam ekran nie wyświetla obrazu w 4K, procesor pozwala odtworzyć wideo nagrane w 4K, przeskalowując obraz do możliwości wyświetlacza, ponieważ jest on w stanie zdekodować film w wysokiej rozdzielczości.

Podobnie jest w przypadku nagrywania – wspomniany procesor wspiera rejestrowanie wideo w 8K przy 30 klatkach na sekundę lub 4K i 120 fps. Dlatego, jak widać, nie tylko możliwości samego aparatu są tutaj istotne, ale również to, czy procesor jest w stanie taki obraz przetworzyć i zapisać.

Parametry procesora – na co zwrócić uwagę?

Przyglądając się specyfikacji danego smartfona czy samego procesora spotkać można takie terminy, jak: liczba rdzeni, częstotliwość taktowania czy proces technologiczny. Co oznaczają i w jaki sposób wpływają na to, jak działać będzie smartfon?

  • Liczba rdzeni – z reguły „procki” smartfonowe mają łącznie 8 rdzeni: 4 o wysokiej wydajności dla wymagających zadań i 4 energooszczędne, które wykorzystywane są dla mniej wymagających procesów. Im więcej rdzeni, tym więcej zadań smartfon jest w stanie wykonać w danym momencie. Ale przykładowo Apple w swoich procesorach Bionic stosuje 6 rdzeni i trudno powiedzieć, żeby traciły na wydajności, przeciwnie – przez długi czas po premierze okupują pierwsze miejsca w zestawieniach. Stosuje się też różny układ rdzeni, najczęściej 1+3+4 lub 2+6 w procesorach ośmiordzeniowych.
  • Częstotliwość taktowania – prędkość, z jaką dany rdzeń jest w stanie wykonywać obliczenia (inaczej moc obliczeniowa). Wyraża się ją w gigahercach (GHz) lub czasem w megahercach (MHz). Obowiązuje zasada – im wyższe taktowanie, tym lepiej, bo szybciej.
  • Proces technologiczny – wyrażany jest w nanometrach (nm), ale w tym wypadku im mniej, tym lepiej. Mniejsza wartość oznacza, że procesor cechuje się wyższą energooszczędnością. Ale trzeba podkreślić, że opisanie procesu technologicznego zasługuje na osobny artykuł.
  • Układ graficzny – zazwyczaj jest zintegrowany z procesorem, a odpowiada za jego  odciążenie, tworzy grafiki i tekstury oraz zwiększa wydajność, co ma znaczenie głównie w grach mobilnych. Procesory Qualcomma wspomagają układy Adreno, a w przypadku Samsungów, ich najnowsze procesory Exynos korzystają z grafiki Xclipse.
  • Obsługiwany typ pamięci – w specyfikacjach smartfonów da się znaleźć dwa rodzaje pamięci: masową (UFS lub eMMC) oraz operacyjną (LPDDR). Procesor musi obsługiwać określone typy pamięci. W 2022 roku najbardziej wydajne są UFS 3.1, eMMC 5.1 oraz LPDDR5X. Nowszy rodzaj pamięci to oczywiście wyższa wydajność.
procesor w smartfonie

Najlepsze procesory w smartfonach

Procesorów na rynku jest bardzo dużo, a ich nazewnictwo i specyfikacja niewiele powiedzą komuś, kto na co dzień nie śledzi nowinek związanych ze smartfonami. W artykule zebraliśmy więc modele „procków”, dzieląc je na te, które cechują się najwyższą, średnią i niską wydajnością.

Najmocniejsze procesory w smartfonach

W smartfonach flagowych, czyli tych, które konkurują pomiędzy sobą o miano najlepszych, montowane są najmocniejsze procesory. Trzeba jednak pamiętać, że smartfony z tymi samymi procesorami niekoniecznie muszą mieć taką samą wydajność – wpływają na nią także inne parametry, jak: ilość pamięci RAM czy system, na jakim urządzenie pracuje.

W zestawieniu znajdziecie najmocniejsze procesory w 2022 roku wraz z modelami smartfonów, w których można je znaleźć. Z pewnością do końca roku zestawianie nieco się zmieni.

Z nieco starszych procesorów, które górowały rok wcześniej, a w dalszym ciągu radzą sobie świetnie, to między innymi: MediaTek Dimensity 8100, Samsung Exynos 2100, Apple A13 Bionic, Qualcomm Snapdragon 870 czy MediaTek Dimensity 1200.

Procesory w smartfonach ze średniej półki

Smartfony ze średniej półki otrzymują procesory, które mają zapewnić im płynne działanie, ale niekoniecznie są już demonami szybkości. Na co dzień różnica zwykle nie jest zbyt mocno odczuwalna, ale już porównując flagowca i średniopółkowca, widać, że jest inaczej, np. jeśli wziąć pod uwagę szybkość wczytywania aplikacji. W procesorach w tym segmencie stawia się nieco bardziej na energooszczędność, niż wydajność.

W smartfonach średniobudżetowych z 2021 i 2022 roku najczęściej spotykane są:

Oprócz wyżej wymienionych modeli, spotkać można również Samsung Exynos 9820, HiSilicon Kirin 980, Qualcomm Snapdragon 768G czy MediaTek Dimensity 900.


Procesory w najtańszych smartfonach

Nie oszukujmy się – w smartfonach budżetowych próżno szukać procesorów, które wyróżniają się szczególną mocą. Dobrze radzą sobie z niezbyt wymagającymi zadaniami – dzwonienie, wymiana wiadomości, obsługa podstawowych aplikacji. Ich zaletą jest za to stosunkowo niskie obciążenie baterii, a dzięki czemu wydłuża się czas pracy smartfona na jednym ładowaniu. Drugim atutem jest oczywiście niższa cena.

W segmencie smartfonów budżetowych wśród procesorów królują głównie MediaTek i jego seria Helio, Qualcom Snapdragon 4xx i 6xx oraz Spreadtrum Unisoc. Warto wyróżnić takie modele, jak:

Nie tylko procesor. Co jeszcze wpływa na wydajność smartfona?

Oczywiście procesor to kluczowy podzespół w kwestii wydajności smartfona. Ale nie tylko on wpływa na to, jak urządzenie się spisuje. Ważnym parametrem jest też ilość pamięci RAM oraz jej rodzaj. Dobrze sprawdza się 6 lub 8 GB RAM-u rodzaju LPDDR5 lub LPDDR5X. Jest to standard dla smartfonów z Androidem. Z kolei iPhony bardzo dobrze radzą sobie mając tylko 4 lub 6 GB pamięci RAM, ponieważ iOS lepiej optymalizuje zużycie pamięci operacyjnej niż Android.

I w tym miejscu trzeba przejść do kwestii systemu właśnie, ponieważ to on w dużej mierze wpływa na to, jak wydajny jest smartfon. O ile najnowsze Androidy i iOS-y z każdą kolejną wersją są lepiej zoptymalizowane, to z nakładkami systemowymi, stosowanymi przez producentów, bywa różnie. Niektóre nie wpływają specjalnie na wydajność smartfonów, a inne, przez mnogość dodatkowych funkcji i niezbyt dobre ich zaimplementowanie, potrafią niepotrzebnie spowolnić smartfona.

Trzeba też pamiętać o zachowaniu wystarczającego zapasu wolnej pamięci masowej. Zapchanie smartfona filmami, zdjęciami czy muzyką, skutkujące informacją o braku miejsca, również wpłynie na zmniejszenie wydajności.

Na koniec trzeba też wspomnieć o ustawieniach i funkcjach, które mogą wykorzystywać zasoby smartfona. Może się okazać, że w tle działają kompletnie niepotrzebne aplikacje, a zabierają one moc obliczeniową. I nie chodzi o to, by zamykać te, z których korzystacie najczęściej („zabijanie” ich skutkuje dłuższym czasem ładowania), ale sprawdzić, czy smartfon nie uruchamia apki, o której istnieniu nie macie pojęcia.

Na wydajność wpływają także wykorzystywane animacje, ruchome tapety i widżety. Im więcej smartfon musi ich wyświetlać, tym większe prawdopodobieństwo, że zwolni. O ile flagowce raczej dobrze radzą sobie z takim obłożeniem, już nieco słabsze smartfony mogą mieć problem.

Smartfony kupisz w sklepie x-kom