Intel Core i5 czy Intel Core i7 – który wybrać? Porównanie procesorów i5 vs i7

Intel Core i5 czy Intel Core i7 – którą z tych serii procesorów wybrać? Czy opłaca się inwestować w wyższy model, a jeśli tak, to do jakich zastosowań? Czy do gier wystarczy i5? Który z nich cechuje się lepszym stosunkiem wydajności do ceny? Zobacz porównanie i5 vs i7, w którym zwracam uwagę na najważniejsze różnice oraz wskazuję, co przemawia za wyborem Intel Core i5, a co za wyborem Intel Core i7.

Jaki procesor Intel Core wybrać? i5 czy i7?

Cyferki, cyferki, cyferki – to coś, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze podzespołów komputerowych. To one bowiem często określają segment (więc i wydajność) i nie inaczej jest w przypadku procesorów. U Intela – podobnie jak u AMD – im wyższa cyfra, tym wyższa seria.

Tym samym Intel Core i7 jest wyżej pozycjonowany niż Intel Core i5, a to oznacza więcej rdzeni i wątków, wyższe taktowanie rdzenia, a także więcej pamięci cache i nieco wyższe MTP (maksymalna moc turbo). Ten ostatni parametr określa pobór energii i wydzielanie ciepła podczas wysokiego obciążenia. Mocniejsza specyfikacja na coś musi się w końcu przekładać – co więcej, nie tylko na wyższy pobór mocy, ale i wyższą cenę.

Do maja 2020 roku Intel Core i7 było topową serią procesorów Intela, więc do czasu wydania Intel Core i9 wraz z 9. generacją Intel Core (Coffee Lake Refresh). Pierwszy model, który podniósł półkę, to Intel Core i9-9900K. Dziś i7 nadal traktowana jest jak wysoki segment, ale nie należy już do najwyższego.

Zobacz historię procesorów Intel Core

pudełko intel core i5-13600k

Natomiast Intel Core i5 to przedstawiciel średniej półki, ale w obrębie tej serii możesz spodziewać się szerszego wyboru, która niebezpiecznie zbliża ją albo do wyższego, albo niższego segmentu. W jej skład wchodzą bowiem modele słabsze i mocniejsze, które mogą różnić się dość wyraźnie specyfikacją (a więc i wydajnością) oraz ceną.

Natomiast w i7 wybór w procesorach desktopowych sprowadza się wyłącznie do modeli z iGPU i bez zintegrowanego układu graficznego (model z dopiskiem F) oraz czy ma odblokowany mnożnik (dopisek K), czy nie ma (wersja bez K). A jeśli nie ma, to ma niższe taktowania, a więc nieco gorszą wydajność. Tylko nie są to tak duże różnice jak w modelach z serii Intel Core i5.

Sprawa trochę komplikuje się w procesorach mobilnych. Tam dochodzą bowiem nie tylko dodatkowe modele, ale i oznaczenia. O tym, co one skrywają, dowiesz się z poradników:

To, jaką serię Intel Core wybrać, zależy więc od wielu czynników. Zobacz najpierw, jakie dzielą je różnice.

Intel Core i5 vs i7. Najważniejsze różnice

Czym różnią się procesory Intel Core i5 i Intel Core i7? Główne różnice pomiędzy tymi seriami Intela to:

 • Liczba rdzeni (tak P-Core, jak i E-Core) oraz wątków (zwiększa się ona wraz ze wzrostem liczby P-Core).
 • Ilość pamięci podręcznej (cache L2 i L3).
 • Taktowanie rdzenia (większe różnice mogą być w trybie turbo).
 • Wybór modeli (oferta na serię Intel Core i5 jest bogatsza i bardziej różnorodna, przynajmniej dla komputerów stacjonarnych).
 • Maksymalna moc turbo (MTP).
 • Zintegrowany układ graficzny (w najniższych modelach i5 może być słabsze iGPU).
premiera intel core 13 generacji

Pozostała część specyfikacji jest zwykle identyczna albo zależna od oznaczenia w wersjach mobilnych. Odpowiedniki z tej samej generacji wymagają tego samego socketu, obsługują takie same pamięci RAM, a w desktopowych wariantach mają takie samo TDP. Większe różnice mogą wystąpić między słabszymi jednostkami Intel Core i5 (np. i5-13400) a Intel Core i7 oraz w mobilnych CPU, gdzie już są drastyczne różnice w poborze mocy czy taktowaniach (jedno z drugim się wiąże).

Porównanie i5 vs i7. Które Intel Core lepsze?

Skoro wiesz już, że seria Intel Core i7 reprezentuje wyższą półkę wydajnościową, to odpowiedź jest jasna jak słońce: i7 jest lepsza od i5. Ale czy jest lepszym wyborem? To już nie jest tak oczywiste, jak może się wydawać, zwłaszcza że obie wykorzystują obecnie technologię wielowątkowości (Hyper-Threading). Bo czy na pewno potrzebujesz dodatkowej mocy i czy skorzystasz w pełni z dobrodziejstw, jakie daje Intel Core i7? Czy warto dopłacać do droższego modelu? No właśnie – to kluczowe pytania, które warto sobie zadać przed zakupem.

Intel Core i5 w pigułce, czyli najważniejsze cechy serii i5

Zalety Intel Core i5

 • Szeroki wybór modeli z różnej półki cenowej (zarówno desktopowych, jak i mobilnych wersji).
 • Optymalna dawka rdzeni i wątków do większości zastosowań.
 • Generalnie lepszy stosunek wydajności do ceny niż i7 (jest to jednak mocne uproszczenie!).
 • Dobry wybór do gier, niezależnie od rozdzielczości (znowu uogólniam, bo to zależy od modelu).

Wady Intel Core i5

 • Nie każdy model jest tak samo opłacalny (zależy także od generacji i jednostki; wymagane indywidualne podejście).
 • Trzeba uważać, bo niższe modele Intel Core i5 mogą bazować na starszej architekturze (tak przynajmniej jest w Intel Core 13. generacji, a mianowicie w modelach od Intel Core i5-13600[F] w dół). To z kolei oznacza wyraźnie gorszą wydajność (patrz punkt pierwszy i punkt trzeci).
 • Słabsze i5 mogą nieco hamować wyższe modele GPU w niższych rozdzielczościach (1080p i 1440p).
 • Niższa wydajność w aplikacjach (pół)profesjonalnych od i7 (tej samej generacji!).

Intel Core i7 w pigułce, czyli najważniejsze cechy serii i7

Zalety Intel Core i7

 • Większa porcja rdzeni i wątków przekłada się na sprawniejszą pracę w profesjonalnych aplikacjach; to też lepsza opcja dla np. streamerów.
 • Wyższe taktowanie turbo i więcej pamięci cache = wyższa wydajność.
 • Lepszy wybór do (naj)wydajniejszych kart graficznych w niższych rozdzielczościach (1080p i ewentualnie 1440p).

Wady Intel Core i7

 • Mniej atrakcyjna cena.
 • Skromniejszy wybór modeli (dotyczy wersji desktopowych).
 • Różnica wydajności w wielu grach może nie być istotna i warta dopłaty względem najmocniejszej i5; nie wszystkie tytuły wykorzystają moc i7 (a jak wykorzystają, to niekoniecznie w takim samym stopniu; patrz poniższe wykresy).

Porównanie powinno dotyczyć CPU z tej samej generacji. Jeśli dzieli je architektura (np. Alder Lake-S vs Rocket Lake-S), wtedy nie zawsze wydajniejszą opcją są modele Intel Core i7. Na przykład Intel Core i5-13600K potrafi nie tylko pokonać Intel Core i7-12700K, ale nawet zbliżyć się lub przebić w wielu przypadkach Intel Core i9-12900K, mimo skromniejszej liczby rdzeni i wątków i wyraźnie niższej ceny. To wiąże się bowiem z usprawnieniami w architekturze i np. ze zwiększonymi taktowaniami.

Sprawdź pełną specyfikacji wszystkich modeli Intel Core 13. generacji

Dlatego to generacja (np. Alder Lake, Raptor Lake), a następnie model (np. i5-12400, i5-13600K, i7-13700K itd.) powinny być punktem wyjścia, a dopiero potem możesz rozważyć za i przeciw dla obu serii Intel Core.

i5 vs i7. Która seria Intela opłacalniejsza?

Nie ma zwycięskiej serii procesorów Intel Core. Jej wybór powinien być podyktowany potrzebami – tym, co zamierzasz robić na komputerze. Bardziej opłacalnym CPU jest zwykle Intel Core i5, ale to zależy od generacji i konkretnego modelu, bo i5 nie jest równa i5. Na dodatek w komputerach stacjonarnych tych jest jak mrówków w przeciwieństwie do wąskiego wyboru w serii i7. Dopiero laptopy stwarzają większe pole manewru.

Intel Core i7 lepiej sprawdzi się w połączeniu z najwydajniejszymi kartami graficznymi (np. GeForce RTX 4080 i RTX 4090), głównie – tak, tak – w niższych rozdzielczościach (1080p i w mniejszym stopniu 1440p), a także w profesjonalnych aplikacjach. Jednak nie zawsze różnice wynikające głównie z liczby rdzeni i wątków będą duże i warte dopłaty kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach nawet czterocyfrowej kwoty.

Przed podjęciem decyzji, koniecznie sprawdź wyniki testów w tych grach i aplikacjach, z których korzystasz. Następnie wyciągnij wnioski i sam oceń, która seria i model będą dla Ciebie odpowiednie i czy warto przeznaczyć przynajmniej kilkaset złotych więcej na i7, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz parować CPU z bardzo mocnym GPU i grać w Full HD. Ponadto jeśli nie korzystasz (intensywnie) z wymagających aplikacji, opłacalniejsza będzie także (sensowna) i5.

Czy i7 jest bardziej przyszłościowa niż i5? 

Co z grami? W przyszłości mogą co prawda pojawić się produkcje, które zaczną mocniej korzystać z większej liczby rdzeni i wątków. Jednak po dłuższym czasie może okazać się, że procesor Intel Core i7 zdąży się zestarzeć, zanim dojdzie do tego momentu. Dlatego do gier często lepszym wyborem jest zakup i5 i dołożenie niewydanej na i7 kwoty do wydajniejszej karty graficznej, która zrobi zdecydowanie większą różnicę.

Możesz powiedzieć: przeszłość pokazała, że bywa z tym różnie. I masz rację. W końcu zakup Intel Core i7-8700K był zdecydowanie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem niż i5-8600K, dlatego nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi w każdym przypadku.

intel core i9-13900k

W okresie przejściowym między generacjami taki zakup jest zdecydowanie mniej pewny, bo wtedy dochodzi do skoku wymagań sprzętowych i lepszego wykorzystania nowych podzespołów. To oznacza, że wówczas procesor o lepszej specyfikacji (głównie konfiguracji rdzeni) może okazać się korzystniejszym wyborem. W pozostałych scenariuszach, gdy postęp nie jest tak duży, już nie jest tak to oczywiste. 

Jedno jest pewne: kieruj się głównie generacją (architekturą) i modelem, mając na uwadze swoje zastosowania, a dopiero potem serią. Chyba że stawiasz głównie na profesjonalne aplikacje i zależy Ci na oszczędności czasu, choćby niewielkiej, wtedy i7 będzie lepszym rozwiązaniem (tylko jeśli rozważasz procesory z tej samej generacji, pamiętaj o tym!).

Przeczytaj inne przydatne artykuły o procesorach (Intela):

Zobacz pełną ofertę na Intel Core i5 i Core i7 oraz wszystkie procesory Intela w x-komie

Sprawdź również laptopy z Intel Core i5 i Core i7 w x-komie