Jak wybrać hulajnogę dla dziecka? Czym różnią się poszczególne modele dostępne na rynku? Jaki producent oferuje najciekawsze warianty pojazdów? To tylko kilka pytań, które zadają sobie wszystkie osoby celujące w zakup hulajnogi elektrycznej dla najmłodszych. Przeczytaj nasz poradnik i upewnij się, że pojazd, który wybierzesz dla swojego dziecka to nie tylko podest, koła i kierownica, ale również pełen funkcjonalności gadżet i w pełni bezpieczny sprzęt, który zawsze doprowadzi je do wyznaczonego celu.
Elektryczna wersja hulajnogi, w przeciwieństwie do jej klasycznej odsłony, przede wszystkim pozwala kierującemu na zdecydowanie więcej. O czym mowa?
Otóż jej praca, jak sama nazwa wskazuje, wsparta jest działaniem specjalnie skonstruowanego silnika elektrycznego, który sprawia, że jazda na tym nowoczesnym urządzeniu jest o wiele lżejsza, przyjemniejsza i wymaga minimalnego wysiłku ze strony kierującego. To z kolei gwarantuje możliwość pokonywania większych i bardziej wymagających dystansów przy znacznie mniejszym obciążeniu, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego sprzętu.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że najbardziej rozbudowane modele hulajnóg elektrycznych potrafią rozpędzić się nawet do około 65 km/h, a ich zasięg sięga czasem aż do 60 km na jednym ładowaniu silnika. Jak można się jednak łatwo domyślić, ze względu na bezpieczeństwo, są to jednak urządzenia dedykowane dorosłym użytkownikom. Entuzjaści tego oryginalnego środka transportu jako jego główne walory podkreślają też ekonomiczność i niezwykle przyjazny środowisku charakter urządzenia.
Samą budową hulajnoga elektryczna niewiele różni się od swojej tradycyjnej wersji. Podobnie do niej składa się z kierownicy, podestu i kół o różnej wielkości. Ich liczba to z reguły dwie lub trzy sztuki.
Zobacz koniecznie: Ranking hulajnóg elektrycznych.
Hulajnogi dla dzieci to grupa sprzętów elektrycznych, w której pojawiają się również trójkołowe urządzenia. Powód jest prosty – dają one większą stabilizację dla niedoświadczonych użytkowników, analogicznie zapewniając większe bezpieczeństwo.
Z tych samych względów modele dedykowane najmłodszym posiadają również ograniczony zasięg czy prędkość. Od modeli dla dorosłych różnią się także dopuszczalnym obciążeniem, które w tym przypadku będzie po prostu mniejsze.
Jak wiadomo ruch na świeżym powietrzu to nieocenione źródło rozrywki i pretekst do przerwy od komputera czy telewizora, przy których w dzisiejszych czasach młodzież spędza większość swojego czasu.
Ponadto jazda na hulajnodze w prosty sposób pomoże poprawić kondycję dziecka, a przy tym pozytywnie wpłynie na jego zmysł równowagi i koordynację ruchową. Hulajnoga elektryczna może też stanowić alternatywę dla tradycyjnego roweru, rolek czy hoverboardu.
Zajrzyj też do tekstu: Hulajnoga elektryczna – lepiej kupić czy wypożyczać na minuty?
O ile tradycyjną hulajnogę dla dziecka możesz mu podarować już od pierwszych lat życia, o tyle sprzęt elektryczny lepiej zachować dla starszych dzieci i młodzieży. Szczególnie, że przepisy stanowią, iż z e-hulajnóg w przestrzeni publicznej samodzielnie mogą korzystać jedynie dzieci powyżej 10 roku życia z odpowiednimi uprawnieniami. Z kolei dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo. Starsze dziecko będzie potrafiło trzeźwo ocenić sytuację na chodniku, drodze lub ścieżce rowerowej. Sprytniej poradzi sobie również z obsługą sprzętu, co gwarantuje jego prawidłowe i w pełni bezpieczne użytkowanie.
Wiek to jedno, ale warto również zwrócić uwagę na odpowiedni do urządzenia wzrost. Pamiętaj, że dzieci rosną w różnym tempie i zdarza się, że 10-latek może być wyższy od 12-latka, przez co łatwiej mu będzie kierować pojazdem elektrycznym. W tym zakresie najlepiej postawić na modele z regulowaną wysokością kierownicy, która „rośnie” wraz z dzieckiem.
Oczywisty parametr, który od razu wskazuje, dla której grupy wiekowej użytkowników przeznaczony jest konkretny sprzęt. Pamiętaj, że wybierając model dla dziecka musisz wziąć pod uwagę, że maluch cały czas rośnie. Dobrze zatem postawić na wariant, którego obciążenie jest nieco większe od jego obecnej wagi.
Producenci zwracają również uwagę na prawidłowe korzystanie ze sprzętu – jednocześnie nie powinna korzystać z niego więcej niż jedna osoba – nawet, jeśli są to dzieci. W przeciwnym razie, w wyniku nadmiernego obciążenia, może dojść do niechcianego uszkodzenia urządzenia.
Przyjrzyj się także wadze samej hulajnogi elektrycznej dla dziecka i upewnij się, że nie będzie stanowiła przeszkody w swobodnym korzystaniu z atutów urządzenia. Zgodzisz się pewnie, że Twoje dziecko, podczas korzystania ze sprzętu, będzie go często podnosiło, czy przestawiało. Zadbaj więc by zawsze było to dla niego komfortowe.
Ten wskaźnik pomoże ustalić, ile Twoja pociecha przejedzie kilometrów na jednym ładowaniu urządzenia – im jest ich więcej, tym naturalnie lepiej. Optymalnym wyborem powinna być hulajnoga o zasięgu 20 km, bo to już daje możliwość swobodnego przemieszczania się np. między domem a niedaleko umiejscowioną szkołą, czy placem zabaw – bez konieczności ciągłego kontrolowania wskaźnika baterii.
Sprawdź też, ile czasu trzeba będzie każdorazowo poświęcić na uzupełnienie energii w akumulatorach urządzenia – z reguły wartość ta wynosi od 2 do 9 godzin. W tym przypadku wybieraj na odwrót – im czas ładowania jest krótszy, tym korzystniej.
Kolejna rzecz, obok której nie można przejść obojętnie wybierając sprzęt dla dziecka, to oczywiście prędkość z jaką porusza się urządzenie.
Najbardziej optymalnym wyborem dla dzieci i młodzieży będzie hulajnoga elektryczna rozpędzająca się do około 20-25 km/h. Takie urządzenie pozwoli swobodnie przemieszczać się po osiedlu czy mieście, a jednocześnie jest dostosowane do potrzeb i ograniczeń wynikających z młodego wieku użytkownika.
Tak, jak zaznaczałam wcześniej, wśród hulajnóg dla dzieci możesz wybierać pośród modeli dwu- lub trójkołowych – jak można się łatwo domyślić, im jest ich więcej, tym łatwiej utrzymać równowagę podczas jazdy.
Poszczególne modele różnią się też ich wielkością, dlatego zastanów się, jakie tendencje przejawia Twoja pociecha. Jeśli wybiera raczej polne i nierówne drogi, postaw na model z większymi kołami, które bez problemu poradzą sobie na bardziej wymagającym terenie.
Na koniec przyjrzyj się tzw. „smaczkom”, które de facto decydują o całokształcie wrażenia podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Mowa np. o dedykowanych dzieciom trybach, o które zadbali producenci urządzeń tego sektora. Nie tylko podnoszą one komfort korzystania ze sprzętu, ale zapewniają także większe bezpieczeństwo.
Możesz wybrać m.in. sprzęt z opcją „kick-to-start”, który sprawia, że hulajnoga elektryczna zaczyna pracować dopiero po fizycznym odepchnięciu się nogą od podłoża. Bez tego, samo wciśniecie przycisku „gaz” nie uruchomi sprzętu. W przypadku dzieci sprawdzają się również dedykowane tryby do ograniczenia prędkości.
Oprócz wszystkich powyższych atutów, zwróć uwagę również na:
Kupując hulajnogę dla dziecka, nie zapomnij również wyposażyć go w odpowiednie akcesoria:
Zainteresował Cię ten temat? Koniecznie przeczytaj też: