Jaka karta pamięci do drona? Jak wybrać dodatkową kartę microSD i na co zwracać uwagę?

Oglądanie świata z perspektywy lotu ptaka jest bardzo fascynujące i może wciągać bez reszty. Nic więc dziwnego, że gromadzenie materiałów foto i video w ten sposób jest czystą przyjemnością. Zanim jednak zaczniesz chwytać kadry z poziomu nieba, upewnij się, że masz na nie wystarczającą ilość miejsca. W tej kwestii warto liczyć nie tylko na pamięć wewnętrzną urządzenia. Dodatkową przestrzeń na materiały zarejestrowane z poziomu nieba zapewni dobra karta pamięci do drona. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, pozbądź się zbędnych ograniczeń i wracaj do pięknych ujęć kiedy tylko masz na to ochotę.

Karty pamięci SD i microSD – czym są?

Do niedawna karty pamięci SD – Secure Digital – zarezerwowane były wyłącznie dla fotografów i kamerzystów, którzy mogli dzięki nim zapisywać większą ilość materiałów, niż oferowało urządzenie, na którym pracowali. Format ten często spotykany był także w drukarkach, które po podłączeniu takiego nośnika, pozwalały na druk bezpośrednio z jego zasobów. Niemniej, karty pamięci SD wykorzystuje się głównie jako poszerzenie pamięci urządzenia, do którego je podłączymy. W efekcie uzyskuje się więcej miejsca na zgromadzone za jego pomocą materiały.

Obecnie, potencjał kart pamięci SD wychodzi poza ramy pracy kreatywnej i dostrzegany jest również na wielu innych płaszczyznach. Na rynku można spotkać też już ich mniejszy odpowiednik, czyli karty microSD, które wykorzystywane są na szeroką skalę np. w smartfonach, wideorejestratorach, czy w inteligentnych kamerach, skutecznie podkręcając przy tym możliwości i dając przestrzeń do ich efektywnego wykorzystywania. 

Podsumowując, karta SD różni się od formatu microSD (jak sama nazwa wskazuje) głównie gabarytami. Ta druga jest po prostu o wiele mniejsza. Reszta funkcji tych dwóch propozycji pozostaje niemal tożsama. Co więcej, wejście na SD nie wyklucza korzystania z karty microSD. Można w tym celu skorzystać bowiem ze specjalnych adapterów sprzętowych, które pozwalają na bezpieczne umieszczenie karty microSD w urządzeniu obsługującym standardowe rozmiary karty. 

Zobacz pełną ofertę kart microSD w x-komie 

Czy warto kupić kartę pamięci do drona?

Kiedyś, aby podziwiać świat z lotu ptaka, trzeba było udać się na specjalną wyprawę, korzystając przy tym z dobrodziejstw wielkich maszyn zwanych samolotami lub np. wycieczkowych balonów. Na szczęście dzisiaj, a właściwie odkąd świat wymyślił drony, zapierające dech w piersiach kadry z poziomu nieba można mieć dosłownie w kilka chwil w swoim smartfonie, laptopie lub na tablecie. Ich dostępność i piękno potrafią porywać bez reszty i wciągać na długie godziny. 

Właśnie dlatego, decydując się na korzystanie z atutów bezzałogowego statku powietrznego, warto korzystać z dodatkowej karty pamięci, która pozwoli na przechowanie wszystkich zarejestrowanych nim materiałów. Bezpiecznie i bez zbędnych ograniczeń. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie, jak wybrać kartę pamięci do drona i na co zwracać uwagę przy jej zakupie. Podpowiemy także, w jaki sposób skonfigurować je ze sprzętem. 

Z kolei o samych dronach więcej przeczytasz tutaj:

🛰Drony z kamerą 4K. Jakiego drona z nagrywaniem w wysokiej rozdzielczości wybrać?

🛰Jaki tani dron wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie

🛰Dron dla podróżników. Jaki model zabrać na wakacje?

🛰Ranking najlepszych dronów. Oto nasz TOP polecanych modeli

dron

Jak wybrać kartę pamięci do drona? Jak kupować? 

Wybór dobrej karty pamięci do drona, to niezbędny warunek, aby cieszyć się wszystkimi zaletami fruwającego urządzenia. Szczególnie, jeśli liczymy na wciagającą rozrywkę lub efektywną bez zbędnych wyrzeczeń. Jakich? Wyobraźmy sobie sobie sytuację, że jesteśmy w trakcie nagrywania lub fotografowania szczególnej okoliczności i na naszym sprzęcie zaczyna brakować miejsca, aby zapisać uchwycone kadry. Chyba nikt nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji, prawda? Właśnie jej ma zapobiec dodatkowa pamięć w dronie.

Zanim jednak, trzeba wybrać taki wariant karty pamięci do drona, który da nam zadowolenie i komfort korzystania z użytkowania tego urządzenia. W tym miejscu warto przyjrzeć się konkretnym parametrom kart pamięci, które dostępne są na rynku. Ich odpowiedni wybór będzie miał realny wpływ na potencjał latającego wideorejestratora. Co więcej, trzeba też określić, do jakiego rodzaju drona taka karta pamięci miałaby być zainstalowana – inne opcje mogą być bowiem odpowiednie dla dronów profesjonalnych, a inne dla amatorskich. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Poniżej zostawiamy parę konkretnych wskazówek, jak wybierać kartę pamięci do drona i jak unikać najczęściej popełnianych błędów w tej kwestii. 

Pojemność karty microSD do drona. Jaką dużą pamięć wybrać?

Pierwszą rzeczą, na który zwracamy uwagę kupując kartę pamięci jest zazwyczaj jej pojemność, czyli to, ile materiałów będziemy mogli na niej faktycznie zapisać. Wartość ta wyrażana jest w GB (gigabajtach). Nie inaczej jest i w tym wypadku.

Pamiętaj, że o ostatecznej pojemności pamięci dla drona decydujesz Ty. Powód? Zwykle taki wybór jest podyktowany indywidualnymi potrzebami i częstotliwością korzystania z latającego sprzętu. Tym bardziej, że oferta poszczególnych producentów jest pod tym względem bardzo barwna i oferuje nośniki, które sięgają od 4 GB do nawet 2 TB, przy czym te najbardziej pojemne oznaczono symbolem CX. 

Przed zakupem, upewnij się też koniecznie, czy karta pamięci, którą wybierzesz, jest kompatybilna z dronem, a przez to, czy będzie w stanie ją obsłużyć. Takie informacje znajdziesz zazwyczaj w specyfikacji urządzenia, którą zwykle dołącza do niego producent.

dron sterowanie

Prędkość zapisu na karcie pamięci. Jaka sprawdzi się w przypadku drona?

Kolejna bardzo ważna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając pamięć do drona to maksymalna prędkość zapisu, jaką oferuje wybrana karta. Dlaczego to ważne? Otóż rejestracja płynnych filmów o wysokiej rozdzielczości wymaga kart, które błyskawicznie przetwarzają dane. W innym przypadku mogą „nie nadążać” za dronem w trakcie lotu i zapisywać materiał z przerwami, które ostatecznie wpłyną na jego jakość, a następnie na odbiór zgromadzonego materiału. 

Znów więc pojawia się tu kwestia kompatybilności z latającym gadżetem, z którego będziesz korzystać – wertując specyfikację, zwróć uwagę na maksymalną szybkość transmisji, która jest wyrażona w mega bitach na sekundę – Max Video Bitrate. Jeśli zdecydujesz się postawić na wysokowydajną kartę microSD, możesz mieć pewność, że dotrzyma Ci ona tempa na każdym kroku, a zarówno zdjęcia, jak i wideo zostaną zapisane bez najmniejszych strat. 

Marka i cena karty pamięci do drona 

Karty SD i microSD produktowane są przez znanych na całym świecie producentów, w tym np. ScanDisk, Kingston, Samsung, Patriot, ADATA czy XIOXIA. Ceny nośników pamięci do dronów wahają się w zależności od ich parametrów i pojemności – im są one na wyższym poziomie, tym cena adekwatnie jest większa. Rozbieżność jest dość duża, bo od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za sztukę. Niemniej za najbardziej optymalną opcję dla amatorskich zastosowań drona uważa się pamięć o pojemności 64 GB, która daje około 130 minut filmu oraz około 50 zdjęć w wysokiej jakości. 

Jaka karta pamięci do drona 4K?

Nawiązując do powyższego, można odpowiedzieć, że im szybsza karta microSD, tym będzie lepsza. Generalnie, jeśli nagrywasz materiały w rozdzielczości Full HD lub 4K UHD i nie chcesz martwić się o gubienie klatek, rozmycia i nieładne lagi, to wybierz kartę o prędkości zapisu nie mniejszej niż 100 mb/s. 

Warto tu zaznaczyć, że klasa prędkości konkretnej karty microSD oznaczana jest numerycznie. Z kolei w przypadku pamięci stworzonych w magistrali Ultra High Speed noszą z kolei oznaczenie UHS + cyfra. Co ciekawe, jest też klasa szybkości, która odnosi się do współpracy karty z oprogramowaniem konkretnego sprzętu – np. A1, A2 itd. Przy czym, w przypadku drona 4K zaleca się nośniki oznaczone symbolem A2 i wyższym. 

Jak odczytać dane z zapisane na karcie microSD?

Karta pamięci do drona jest docenianym rozwiązaniem, bo jest wygodna.  Chodzi o to, że jej odczyt przebiega zazwyczaj bez żadnych problemów, a co za tym idzie bez zagrożenia utratą zebranego materiału. W zasadzie wystarczy wyjąć ją z drona, a następnie połączyć z komputerem, na który chcemy przegrać film lub zdjęcia. 
 
Jak? Większość nowoczesnych laptopów posiada wejście SD, jednak aby z niego skorzystać, będzie nam potrzebny specjalny podajnik, który umożliwi wprowadzenie karty microSD do sprzętu. Można też skorzystać ze specjalnych czytników kart pamięci, które w prosty sposób pomogą zrzucić zgromadzone kadry na dysk komputera, łącząc się ze sprzętem poprzez gniazdo USB. Po podłączeniu, obsługa plików na karcie microSD wygląda analogicznie do danych przekazywanych np. przez tradycyjny pendrive. Prosto, szybko i bez żadnych problemów.