Pierwsze kroki w Diablo 4 – poradnik. Poznaj najważniejsze mechaniki, zanim ruszysz za Lilit

Diablo IV to ogromna, ambitna gra, doceniona przez krytyków na całym świecie. Ale jej skala potrafi przytłoczyć nawet weteranów serii. Jeżeli dopiero poznajesz świat Sanktuarium i chcesz postawić w nim pewne pierwsze kroki, sprawdź ten poradnik do Diablo IV. Dzięki niemu poznasz najważniejsze mechaniki gry i wymagania sprzętowe, aby z pełną satysfakcją dziesiątkować hordy piekielnych demonów.

Pierwsze kroki w Sanktuarium – poradnik Diablo IV. Wymagania sprzętowe i platforma testowa

Wymagania sprzętowe Diablo 4

Zanim zaczniesz czytać nasz poradnik Diablo 4, a grasz  na PC, upewnij się, że Twój komputer spełnia wymagania sprzętowe gry. Co ciekawe, Diablo IV ruszy nawet na dość leciwych konfiguracjach, ale odbędzie się to kosztem jakości oprawy graficznej. Być może nie musisz zatem rozbijać skarbonki, aby zrobić upgrade, ale Diablo 4 zdecydowanie jest warte zainwestowania w sprzęt do grania na wysokich detalach. To naprawdę piękna gra.

Minimalne wymagania Diablo 4 (ustawienia niskie, rozdzielczość natywna 1080p, rozdzielczość renderowania 720p, 30 FPS)

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows® 10 wersja 1909 albo nowszy
 • Procesor: Intel® Core i5-2500K lub AMD™ FX-8350
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce GTX 660 lub AMD Radeon™ R9 280
 • Dysk: SSD z 90 GB wolnej przestrzeni na dysku

Średnie wymagania (ustawienia średnie, rozdzielczość 1080p, 60 FPS)

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows® 10 1909 albo nowszy
 • Procesor: Intel® Core i5-4670K lub AMD™ R3-1300X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA® GeForce GTX 970 lub AMD  Radeon™ RX 470
 • Dysk: SSD z 90 GB wolnej przestrzeni na dysku

Wysokie wymagania Diablo IV (ustawienia wysokie, rozdzielczość 1080p, 60 FPS)

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows® 10 1909 albo nowszy
 • Procesor: Intel® Core Intel Core i7-8700K lub AMD  Ryzen™ 2700X
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce® RTX 2060 lub AMD Radeon™ RX 5700 XT
 • Dysk: SSD z 90 GB wolnej przestrzeni na dysku

Ultra 4K (ustawienia ultra, rozdzielczość 4K, 60 FPS)

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows® 10 1909 albo nowszy
 • Procesor: Intel® Core i7-8700K lub AMD Ryzen™ 7 2700X
 • Pamięć: 32 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce® RTX 3080; NVIDIA GeForce® RTX 40 Series dla pełnej obsługi DLSS3 lub AMD Radeon™
 • Dysk: SSD z 90 GB wolnej przestrzeni na dysku

Wybierz komputer G4M3R i graj w Diablo IV bez ograniczeń


Dowiedz się więcej o komputerach G4M3R:

Platforma testowa – komputer G4M3R Elite

Diablo 4 ogrywałem na komputerze G4M3R Elite o następujących parametrach:

 • Procesor: Intel Core i7-12700KF (12 rdzeni, 20 wątków, 3.60-5.00 GHz, 25 MB cache)
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8192 MB GDDR6X
 • Pamięć RAM: 32 GB (DIMM DDR4, 3600 MHz)
 • System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home

Chociaż to G4M3R, który do sprzedaży trafił w 2022 roku, bez trudu spełnia wymagania Diablo IV na ustawieniach ultra w pełnej rozdzielczości 4K przy stabilnych 60 FPS (zablokowana liczba klatek) lub w 2K przy 100-150 FPS (odblokowana liczba klatek).

Jak wygląda Diablo 4 na najniższych ustawieniach?

Z ciekawości postanowiłem sprawdzić, jak Diablo 4 zadziała na komputerze, który spełnia minimalne wymagania sprzętowe. To biurowy Dell Optiplex 3050 SFF o następujących parametrach:

 • Procesor: Intel Core i5-6600 (4 rdzenie, 4 wątki, 3.30-3,9 GHz, 6 MB cache)
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 1030 2048 MB GDDR5
 • Pamięć RAM: 8 GB (DIMM DDR4, 2133 MHz)
 • System operacyjny: Microsoft Windows 10 Pro.

Ku mojemu niemałemu zaskoczeniu, gra trzymała w miarę stabilne 30 FPS na ustawieniach niskich (ustawienia geometrii średnie) w rozdzielczości 2K z aktywnym DLSS w trybie wydajności. Niewielka część screenów wykorzystanych w tym poradniku do Diablo 4 pochodzi właśnie z tego komputera. Poniżej znajdziecie kilka zrzutów ekranów, które prezentują grę na niskich ustawieniach graficznych.

Diablo IV na konsolach

Jeżeli jesteś graczem konsolowym, sytuacja wygląda znacznie prościej. Diablo IV trafiło na wszystkie stacjonarne konsole obecnej i poprzedniej generacji. Oznacza to, że zagrasz na PS5, Xbox Series X, Xbox Series S, PS4 i Xbox One. W ofercie znajdziesz przede wszystkim międzygeneracyjne wydania gry, działające zarówno na starych, jak i nowych konsolach. W sprzedaży są także gotowe zestawy konsol z grą Diablo 4.

Poradnik Diablo IV – podstawy tworzenia postaci

Klasy postaci

Nasz poradnik do Diablo IV zaczynamy od wyboru klasy postaci. To decyzja kluczowa, bo od niej zależy cała nasza rozgrywka. Do wyboru mamy pięć klas, których szczegółowe charakterystyki poznasz po wyborze jednej z nich:

 • Barbarzyńca/Barbarzynka,
 • Druid/Druidka,
 • Nekromanta/Nekromantka,
 • Łotr/Łotrzyca,
 • Czarodziej/Czarodziejka.

Każda z klas ma swoje unikatowe cechy, umiejętności oraz przedmioty, a także wymaga innego stylu rozgrywki. Na start, dla mniej doświadczonych graczy, polecam Barbarzyńcę (świetny w bezpośredniej walce z dużymi grupami wrogów) lub Nekromantę (efektywny w starciach na odległość).

Wybór postaci - poradnik Diablo 4

Poradnik przygotowałem w oparciu o Czarodzieja. Dotychczas nie grałem tą klasą (zawsze miałem słabość do Paladynów/Krzyżowców) i zdecydowałem się odkrywać postać wraz z przechodzeniem Diablo 4. Pomimo teoretycznie wysokiego poziomu trudności, jaki wiąże się z wyborem Czarodzieja, na podstawowym poziomie trudności rozgrywka była satysfakcjonująca. Ważną rolę odegrał oczywiście dobry build, czyli wybór i rozwój umiejętności.

Wizualna personalizacja bohatera

Diablo IV daje całkiem spore możliwości spersonalizowania wyglądu swojej postaci. W kreatorze wybierzesz płeć, rodzaj sylwetki, kolor skóry, jeden z kilku wariantów twarzy, kolor oczu, fryzurę, tatuaże i kilka innych kosmetycznych cech. Nie jest to może poziom, który reprezentują gry Bethesdy czy Cyberpunk 2077, ale w zupełności wystarczający. Naszą bohaterkę lub bohatera w pełnej krasie widzimy i tak dosyć rzadko, zwykle podczas przerywników filmowych na silniku gry.

Wraz z przechodzeniem gry, rozwojem postaci i odblokowywaniem kolejnych funkcji, spersonalizujesz także wygląd elementów zbroi i broni. Przykładowo mój czarodziej Kopecki nosi bardzo zróżnicowane przedmioty, ale podmieniłem ich design tak, aby był spójny ze sobą i cieszył moje wymagające oko.

Mapa świata i nawigacja w Sanktuarium. Nie można narzekać na nudę

Otwarty świat Diablo 4

Pierwsze kroki w Diablo IV warto rozpocząć od mapy świata. Dostępny do eksplorowania teren jest ogromny i w pełni otwarty. Dzięki odkrywaniu kolejnych jego fragmentów mapa będzie się stopniowo wypełniać, dając dostęp do nowych zadań pobocznych, podziemi do eksplorowania czy punktów nawigacyjnych. Dowiesz się o nich więcej w dalszych częściach tego poradnika do Diablo 4.

Chociaż poziom bestii skaluje się zależnie od naszego poziomu doświadczenia, to niektóre obszary nie są polecane graczom na niskich levelach. Wkraczając na dany teren, dostaniesz informację, jaki jest minimalny poziom, od którego bezpiecznie jest go eksplorować. Za pierwszym razem najlepiej po prostu podążać za głównym wątkiem fabularnym. W ten sposób oswoisz się z mechanikami gry, a jednocześnie nie będziesz notorycznie ginąć w potyczkach ze zbyt mocnymi przeciwnikami.

Korzystanie z punktów nawigacyjnych i portali

Szybka podróż w Diablo IV odbywa się na dwa sposoby – poprzez punkty nawigacyjne oraz portale miejskie. Te pierwsze stopniowo odkrywasz podczas zwiedzania świata i każdy z nich wymaga jednorazowego aktywowania. Wówczas szara ikonka podświetli się na niebiesko (zobacz mapę powyżej). Odtąd wystarczy otworzyć mapę i dowolnie przenosić się do każdego z aktywowanych punktów.

Portale miejskie w Diablo 4 są nielimitowane i łatwo dostępne dzięki skrótowi klawiszowemu. Możesz z nich skorzystać w każdej chwili, poza walkami z bossami. Zgodnie z nazwą, przenoszą Cię do najbliższego miasta, w którym możesz np. udać się do handlarzy i rzemieślników. Następnie tym samym portalem wrócisz do punktu wyjścia i możesz kontynuować eksplorację.

Poruszanie się na wierzchowcu

Kiedy rozpoczniesz czwarty akt kampanii i spotkasz się z Donanem w Kiowosadzie, aktywuje się zadanie dodatkowe „Wierzchowiec: Przysługa Donana”. Po jego ukończeniu dostaniesz możliwość jazdy na koniu w Diablo 4. Dzięki wierzchowcowi szybko przemieścisz się po mapie i nie ominą Cię żadne znajdźki, zadania czy podziemia. Konia przywołasz w dowolnym miejscu za pomocą skrótu klawiszowego.

Pamiętaj jednak, że wierzchowiec w Diablo IV ma swoją wytrzymałość. Nie możesz galopować zbyt długo, a zaatakowany zmusi Cię do zejścia z siodła. Z drugiej strony łatwo ominiesz większe grupy wrogów i szybko udasz się do celu, jeżeli akurat nie masz ochoty walczyć i nabijać XP.

Jazda na wierzchowcu w Diablo 4
Źródło: Blizzard/GameSpot

Ekwipunek i przedmioty w Diablo IV – od przybytku głowa nie boli

Okno ekwipunku w Diablo 4

Każdy, kto kiedykolwiek grał w którąś część Diablo, poczuje się jak w domu. Podstawowe okno ekwipunku dzieli się na dwie części. Górna połowa to widok postaci z umieszczonymi wokół niej slotami na zbroję, broń, pierścienie i amulety. Dolna połowa to nasze wyposażenie, które ma 33 wolne miejsca na przedmioty. Każdy przedmiot zajmuje jedno miejsce. Znajdziesz je, eksplorując świat, zabijając potwory lub kupując u handlarza.

Poradnik Diablo IV - okno ekwipunku

Na tym jednak okno ekwipunku się nie kończy. Obok wyposażenia znajdują się trzy kolejne zakładki na przedmioty jednorazowe (np. eliksiry), przedmioty fabularne oraz aspekty, czyli ulepszenia lub modyfikacje przedmiotów legendarnych. Każda zakładka to osobna pula miejsc, dzięki czemu jednocześnie można nosić przy sobie naprawdę sporo rzeczy.

Na samym dole podane jest Twoje złoto, liczba Ziaren nienawiści oraz szemrzące obole. Te ostatnie wydasz u Dostarczyciela Kuriozów. Oferowane przez niego przedmioty są losowe, ale masz szansę zdobyć unikatowe elementy wyposażenia. Liczba oboli, które możesz przy sobie nosić, jest ograniczona, więc wydawaj je na bieżąco.

Jeżeli brakuje Ci miejsca w ekwipunku, w dużych miastach znajdziesz skrytki. Skrytka składa się domyślnie z jednej skrzyni o pojemności 50 miejsc. Dodatkowa skrzynia to koszt stu tysięcy sztuk złota, kolejna – dwustu itd. W wybranych miastach trafisz także na garderoby. Możesz w nich modyfikować wygląd swojej zbroi i broni.

Rodzaje przedmiotów w Diablo IV

Na początkowym etapie Twojej przygody warto znać trzy rodzaje przedmiotów w Diablo 4:

 • Podstawowe (kolor biały) – poprawiają głównie podstawowe statystyki postaci, przykładowo broń zadawane obrażenia, a napierśnik statystyki pancerza.
 • Rzadkie (kolor żółty) – mają afiksy, czyli specjalnie premie, które wyświetlają się pod głównymi właściwościami przedmiotu. Poprawiają one dane statystyki, np. zwiększają wskazany rodzaj obrażeń, poprawiają szanse na trafienie krytyczne
 • Legendarne (kolor pomarańczowy) – oprócz dodatkowych parametrów przedmiotów rzadkich, każdy przedmiot legendarny posiada aspekt. To cecha specjalna, która wzmacnia lub modyfikuje działanie danej umiejętności. Przykładowo mój amulet co jakiś czas generuje specjalną barierę ochronną, jeżeli zostanę zaatakowany. Aspekty potrafią także przyśpieszać odnawianie życia czy zwiększać ilość wypadających z przeciwników zasobów.

Sprzedaż i ulepszenia – podstawowe informacje

W każdym mieście oraz wiosce spotkasz handlarzy i rzemieślników. Im większa osada, tym więcej profesji na Ciebie czeka. U handlarzy kupisz oraz sprzedasz przedmioty, natomiast dużo ciekawsi są rzemieślnicy. Za odpowiednią opłatą ulepszą Twoje przedmioty, rozbiorą je na części pierwsze czy zmodyfikują. W Diablo IV spotkasz m.in.

 • Kowala – ulepsza i naprawia broń i zbroję oraz odzyskuje z nich surowce, dzięki czemu nie tylko zyskasz materiał do ulepszeń, ale także nowe wyglądy przedmiotów.
 • Uzdrowiciela – przywraca zdrowie i uzupełnia mikstury leczenia.
 • Alchemika – warzy jednorazowe mikstury, ulepsza materiały rzemieślnicze, a także wzmacnia miksturę leczenia co 10/15 poziomów.
 • Złotnika – wytwarza mocniejsze klejnoty, dodaje gniazda do przedmiotów, usuwa klejnoty z gniazd oraz ulepsza pierścienie i amulety.
 • Okultysta – naznacza przedmioty rzadkie i legendarne, wydobywa aspekty z przedmiotów legendarnych oraz zmienia afiksy przedmiotów rzadkich i legendarnych.
Mapa miasta z zaznaczonymi kupcami i rzemieślnikami
Mapa miasta z zaznaczonymi kupcami i rzemieślnikami

Pamiętaj, że każde ulepszenie wymaga opłaty oraz zebrania odpowiedniej liczby konkretnych surowców. Im bardziej zaawansowane ulepszenie, tym rzadsze surowce musisz zdobyć. Część z nich uzyskasz dzięki odzyskowi z przedmiotów rzadkich i legendarnych.

Drzewko umiejętności – rozwiń unikatową postać

Awansując na kolejny poziom, otrzymujesz punkty umiejętności. Możesz je wydawać na zdolności podzielone na różne kategorie. Kolejne kategorie odblokujesz po wydaniu wskazanej liczby punktów na umiejętności z wcześniejszych grup.   

Pierwsza kategoria to zdolności podstawowe, które są zawsze dostępne i nie zużywają many, furii czy siły duchowej. Kolejna gałąź, umiejętności główne, zużywają podane zasoby, ale ich działanie jest znacznie silniejsze. W kolejnych kategoriach znajdziesz specjalne efekty i talenty, które nie zużywają zasobu, ale potrzebują określonego czasu na odnowienie – od kilku do nawet kilkudziesięciu sekund. Od wybranych umiejętności odchodzą także dodatkowe gałęzie, dzięki którym wzmocnisz lub zmodyfikujesz sposób działania umiejętności.

Nie zwlekaj z wydawaniem punktów i jak najszybciej odblokuj wszystkie kategorie. W pasku podręcznym możesz umieścić aż sześć umiejętności naraz. Dzięki temu nie tylko urozmaicisz przebieg potyczek, ale także podejdziesz do nich taktycznie. Kiedy część umiejętności będzie się regenerować, wciąż skorzystasz z pozostałych, albo zachowasz najmocniejsze na legendarnych przeciwników.

Pamiętaj, że punkty umiejętności możesz niemal dowolnie zwracać i przydzielać je do innych kategorii. W początkowych etapach gry nic to nie kosztuje, a późniejszy koszt także nie daje mocno po kieszeni. Dzięki temu możesz eksperymentować z buildem swojej postaci i wyważyć go tak, aby rozgrywka sprawiała jak najwięcej satysfakcji.

Rodzaje zadań w Diablo 4. Eksploracja i praca bardzo popłaca

Zadania fabularne

Zadania fabularne, oznaczone na mapie żółtym znacznikiem z wykrzyknikiem lub żółtą obwódką, to podstawowy rodzaj zadań w Diablo IV. Prowadzą one historię do przodu, zapewniają względnie zrównoważone tempo rozwoju postaci, a po ukończeniu fabuły otrzymasz dostęp do wyższych poziomów trudności czy nowych zadań pobocznych. Ponadto historia w Diablo 4 jest naprawdę ciekawie opowiedziana, więc warto poświęcić je ładnych parę wieczorów.

Zadania priorytetowe

Zadania priorytetowe w Diablo IV są skierowane do konkretnej klasy postaci. Dzięki ich wykonaniu rozwiniesz umiejętności i odblokujesz unikatowe dla klasy atrybuty. Nie są one kluczowe dla ukończenia gry, ale zdecydowanie warte podjęcia, jeżeli planujesz grać w sieci przez długi czas.

Zadania poboczne

Poboczne questy w Diablo 4 zwykle otrzymujesz od postaci oznaczonych niebieskim wykrzyknikiem. Na mapie wskazują je niebieskie znaczniki lub obwódki. Są one bardzo zróżnicowane – od prostego wyeliminowania potworów, po wieloetapowe poszukiwania z własną historią i bohaterami.  

Wydarzenia w świecie gry

Specjalnym rodzajem zadań pobocznych są wydarzenia. Ich obszar oznaczono pomarańczowymi okręgami na mapie, które pojawiają się zwykle w tych samych miejscach i na krótki czas. Wydarzenia polegają zazwyczaj na przetrwaniu natarcia fal potworów – główny cel pojawi się pod minimapą. Zazwyczaj dostaniesz także cele poboczne, np. jak najszybsze wyrżnięcie demonów czy ocalenie danej liczby osób. Wydarzenia wynagradzane są punktami doświadczenia i skrzynią z całkiem niezłymi przedmiotami.

Piwnice i lochy

Piwnice to niewielkie, podziemne lokacje oznaczone ikoną klapy w podłodze. Zasada ich działania jest podobna do wydarzeń – mamy oczyścić je z potworów, a za wykonanie dodatkowych celów pobocznych będziemy dodatkowo wynagrodzeni. Na koniec czeka na nas skrzynia ze skarbami.

Podziemiom, oznaczonym bramą, znacznie bliżej do pełnoprawnych zadań pobocznych. To rozbudowane, kilkuetapowe lokacje, często z własną, małą historią. Spodziewajcie się poszukiwania kluczy do otwarcia przejść, ratowania więźniów z opresji czy nawet walk z mini-bossami.

Punkty sławy

Za wykonywanie aktywności pobocznych w danym regionie otrzymasz punkty sławy. To nie tylko czyszczenie piwnic i lochów, ale także odkrywanie kolejnych fragmentów mapy czy aktywacja ołtarzy Lilit – intensywna eksploracja jest zatem w cenie. W menu gry znajdziesz progi punktowe dla danych regionów. Za ich przekroczenie dostaniesz m.in. złoto, punkty doświadczenia czy mikstury.

Dowiedz się więcej o najnowszych grach:

Sprawdź pełną ofertę gier w x-komie