Wymagania sprzętowe Starfielda na PC. Kosmiczne podboje w nowej grze Bethesdy nie będą potrzebować komputera z NASA

Starfield to świat tysiąca planet, ale wbrew pozorom do podboju kosmosu nie będziesz potrzebować komputera z NASA. Wymagania sprzętowe nie są wcale tak straszne, mimo że gra Bethesdy znacznie wyładniała od pokazu z 2022 roku. Poznaj minimalne i zalecane konfiguracje do Starfielda i zobacz nowe materiały wideo z Xbox Games Showcase i Starfield Direct.

Wymagania sprzętowe Starfielda na PC. Jaki komputer do kosmicznej gry Bethesdy?

Wymagania sprzętowe kosmicznego Starfielda okazały się zaskakująco przyziemne. W polecanych konfiguracjach next-gena nie wyczujesz. Na rynku nie brakuje gier z dużo wyższymi wymaganiami sprzętowymi. Oby tylko przełożyły się one na faktyczne działanie gry i jej optymalizację. Bo z grami Behesdy, zwłaszcza na premierę, bywa różnie.

Skoro jednak nie została ona przełożona, to daje to nadzieję, że firma jest pewna swego (po tylu latach prac wypadałoby…). Mam tylko nadzieję, że Starfield nie będzie kontynuował odwiecznej tradycji Bethesdy i gra okaże się bardziej dopracowana od właściwie każdego tytułu tego producenta od początku istnienia studia. Biorąc pod uwagę ogrom świata, można mieć pewne wątpliwości…

eksploracja planety w starfield

Bez zbędnego przedłużania – zobacz, jak kształtują się wymagania sprzętowe Starfielda na PC:

Starfield – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 (wersja 22H2)
 • Procesor: Intel Core i7-6800K 3,4 GHz lub AMD Ryzen 5 2600X 3,6 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1070 Ti 8 GB lub Radeon RX 5700 8 GB; kompatybilna z DirectX 12
 • Dysk: 125 GB wolnego miejsca; wymagane SSD

Starfield – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
 • Procesor: Intel Core i5-10600K 4,1 GHz lub AMD Ryzen 5 3600X 3,8 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2080 8 GB lub Radeon RX 6800 XT 16 GB; kompatybilna z DirectX 12
 • Dysk: 125 GB wolnego miejsca; wymagane SSD

Niestety, Bethesda nie dookreśliła do jakich ustawień graficznych i do jakiej płynności są one zalecane. Jednak minimalne zapewne odnoszą się do rozdzielczości 1080p i 30 fps.

W wymaganiach odnotowano wymóg SSD – ma to zapewne związek z rozległością świata gry. Na dysku twardym gra może być niegrywalna.

key art gry starfield wraz z logo

Zastanawiający jest też dobór niektórych podzespołów, szczególnie w kartach graficznych. Na przykład Radeon RX 6800 XT w końcu gra w zupełnie innej lidze niż nieco  przestarzały, choć nadal dość mocny GeForce RTX 2080. W końcu wydajnościowym odpowiednikiem tego układu AMD są karty GeForce RTX 3080 i RTX 4070.

Grafika i wydajność Starfielda na konsolach Xbox Series X/S

Jak z wydajnością na konsolach? Todd Howard z Bethesdy potwierdził, że Starfield zadziała na obu Xboksach Series w 30 klatkach na sekundę:

 • Xbox Series X – natywne 4K i 30 fps
 • Xbox Series S – natywne 1440p i 30 fps

Co ciekawe, nie będzie żadnego trybu wydajnościowego. Bethesda nie chce, by gracze grali w Starfielda w wersji okrojonej graficznie. Od ostatniego pokazu gra mocno wyładniała i najwidoczniej Bethesda nie chce iść na kompromisy poza wyłącznie samą rozdzielczością obrazu. Tylko dlaczego musi odbierać graczom możliwość wyboru?

tajemnicza jaskinia w starfield

Data premiery Starfielda

Przypominam, że premiera Starfielda odbędzie się 6 września 2023 roku na PC oraz konsolach Xbox Series X/S. Microsoft nie ma w planach wersji na PS5. Gra będzie dostępna w polskiej kinowej wersji językowej (z napisami).

Cena wersji podstawowej wynosi 349 zł, natomiast Digital Premium Edition, która gwarantuje wcześniejszy dostęp do gry (do 5 dni przed premierą), kosztuje 499 zł.

Nie jesteś przekonany do Starfielda? Zobacz gameplay i zwiastun

Na Xbox Games Showcase 2023 i następującym po nim Starfield Direct pokazano nie tylko rozbudowany zwiastun z fragmentami rozgrywki, ale i pełnoprawny gameplay z komentarzem deweloperów. Co tu dużo pisać – Starfield zapowiada się na przepotężną grę, która wręcz przytłacza rozmachem i możliwościami. Sam oceń, co czeka Cię w starfieldowym kosmosie: