Wszystko, co wiemy o Nintendo Switch 2. Szybciej, lepiej, więcej, ale też (nieco) później

Gdzie Sony i Microsoft się biją, tam Nintendo korzysta. Choć japoński gigant sięga tam, gdzie nie sięga konkurencja i ze swoim Switchem 2 ponownie znajdzie się gdzieś obok głównego starcia na rynku konsol. Mimo to szykuje się powtórka z rozrywki, czyli kolejny sukces. Rok 2024 miał być rokiem Switcha 2, ale na nową wersję hybrydowej konsoli będzie trzeba poczekać dłużej. Ale czekać będzie warto, bo ma być wyraźnie mocniejsza od swojej poprzedniczki. Przekonaj się, co (nowego) zaoferuje Nintendo Switch 2.

Nintendo Switch 2 to więcej tego samego, ale czy to źle?

Nintendo nie podąża ścieżką Sony i Microsoftu, lecz ma swój własny plan, który sukcesywnie realizuje, i to w stylu, który może pozazdrościć konkurencja (choć można zadać sobie pytanie, czy w ogóle stanowi ona konkurencję?). Nintendo Switch wyszło w marcu 2017 roku i momentalnie podbiło rynek, obecnie stając się jedną z najlepiej sprzedających się konsol w historii.

Wydanie następczyni tej konsoli było więc tylko kwestią czasu i wygląda na to, że pomału zbliżamy się do momentu, w którym stanie się ona rzeczywistością. Ta jednak nie nastąpi tak szybko, jak można było do niedawno oczekiwać, ale czym są dodatkowe miesiące w obliczu 7 lat oczekiwania?

Czy wystarczy, że Nintendo rozwinie obecne rozwiązania, by przekonać do Switcha 2 nie tylko miliony fanów, ale także by przekonać nowych graczy, którzy do tej pory nie mieli stycznością z konsolami Japończyków? Zebrałem wszystko, co do tej pory wiadomo o Switchu 2, i wszystko wskazuje na to, że to będzie solidne rozwinięcie dotychczasowych pomysłów. Ale nikt raczej po Nintendo nie oczekuje kompletnego przemeblowania tego, co odniosło tak gigantyczny sukces.

konsola nintendo switch

Specyfikacja Nintendo Switch 2. Konsola prawie tak mocna jak PS5?

Nie, Nintendo Switch 2 nie będzie tak mocne jak PS5 czy Xbox Series X/S. To nie ta liga. Nintendo gra w swojej lidze, w której nie ma sobie równych, i dostosowuje sprzęt do swoich potrzeb, gier oraz oddanych fanów. Ale to nie oznacza, że nowa odsłona Switcha nie przyniesie zauważalnego progresu, bo przyniesie całkiem spory. Przynajmniej tak wynika ze wstępnej, nieoficjalnej specyfikacji:

Sercem nowego Switcha ma być zmodyfikowany na potrzeby Nintendo układ NVIDIA Tegra T239 z 8 rdzeniami ARM A78C i 1536 rdzeniami CUDA. Bazuje on na opracowanej w 8-nanometrowym wymiarze technologicznym architekturze NVIDIA Ampere, znanej chociażby z kart graficznych GeForce RTX 3000. To spory przeskok względem układu znanego chociażby z NVIDIA Shield z 2017 roku. Mimo użycie starszej architektury ma on korzystać z rozwiązań charakterystycznych dla nowszej generacji NVIDIA Ada Lovelace (seria GeForce RTX 4000). Mowa głównie o obsłudze kodeków AV1.

Układ ma wykorzystywać pamięć LPDDR5 przy 128-bitowej szynie danych oraz przepustowości maksymalnej 102 GB/s. Parametry NVIDIA T239 to de facto okrojona wersja NVIDIA T234, który jest zbyt duży na konsolę (czip jest o 23% większy niż ten, który znajduje się w Xboksie Series X).

Rozdzielczość ekranu w Switchu 2 wciąż pod dużym znakiem zapytania

Kwestia rozdzielczości pozostaje otwarta, ale skoro obecne wersje Nintendo Switch potrafią wyświetlać obraz w Full HD w trybie zadokowanym, to należałoby spodziewać się przy tym skoku technologicznym chociażby upskalowanego lub dynamicznego 4K. Przeszłością powinna być też rozdzielczości HD w trybie mobilnym.

Nowy układ pozwoli także na zoptymalizowanie poboru energii, a co za tym idzie – wydłużenie czasu pracy. Ale na konkrety jest po prostu za wcześnie.

odłączane kontrolery w nintendo switch

Rzeczywista moc Switcha 2

Pod kątem możliwości ma być to sprzęt porównywalny do PlayStation 4 (naturalnie w trybie stacjonarnym). Dzięki temu Nintendo Switch 2 będzie w stanie oferować doświadczenia wizualne porównywalne z poprzednią generacją konsol, ale z dodatkowymi możliwościami optymalizacji wydajności i jakości obrazu, które cechuje nowa generacja.

Sprzeczne doniesienia o pamięci wewnętrznej

Pojawiły się też sprzeczne doniesienia o pamięci wewnętrznej. W niektórych plotkach przewijał się temat 512 GB dysku SSD. Taki rodzaj nośnika i taka pojemność byłyby ogromnym ulepszeniem, ale jednocześnie zwiększyłyby one znacząco koszty produkcji, a co za tym idzie – cenę końcową dla konsumenta. Bardziej prawdopodobny jest bezpieczny wariant: karta eMMC o pojemności 64 GB.

złącza w nintendo switch

Powrót do LCD

Nintendo podobno zdecydowało się na powrót do ekranu LCD. Porzucenie OLED-a jest cięciem kosztów, bo inaczej Nintendo musiałoby jeszcze mocniej podbić cenę. Nie jest wykluczone jednak, że podobnie jak w oryginalnej wersji konsoli, w przyszłości wyjdzie ulepszona wersja Switcha 2. Zwiększenie ekranu wpłynie siłą rzeczy na gabaryty i mobilność konsoli, ale Lenovo Legion Go pokazało ze swoim 8,8-calowym, że można i ma to sens. Zwłaszcza że w Switchu 2 powinno być to lepszym kompromisem.

W sieci pojawiły się też ciekawe patenty, który uwzględniałyby dwa (składane i odłączane) ekrany, przypominając rozwiązaniem starszą konsolę Nintendo – 3DS-a. Ostatecznie to mogą być tylko eksperymenty Nintendo „na papierze” i nigdy taki projekt nie ujrzy światła dziennego.

Nintendo Switch 2 vs Nintendo Switch. Porównanie specyfikacji

W zakresie pamięci Nintendo Switch 2 ma być wyposażone w 8 GB (a może nawet 12 GB) pamięci RAM LPDDR5, co stanowi znaczący skok w porównaniu do poprzednika. Co więcej, konsola będzie oferować 64GB pamięci wewnętrznej typu eMMC, zapewniając szybsze czasy ładowania i płynniejszą obsługę gier. Możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą zewnętrznych kart pamięci pozostaje kluczową cechą, umożliwiając użytkownikom elastyczne zarządzanie swoją biblioteką gier.

Gry siłą Switcha 2. Czy będzie wsteczna kompatybilność?

Siłą konsoli Nintendo Switch jest nie tylko jej konstrukcja i możliwość mobilnego grania, ale także – albo przede wszystkim – gry, gry i jeszcze raz gry. Mariany i Zeldy to tylko część tego, co ma do zaoferowania Nintendo. Konsola jest pełna tytułów na wyłączność, które są wysoko oceniane przez krytyków i graczy

Na premierę Switcha 2 Nintendo ma wydać między innymi nową trójwymiarową odsłonę przygód Mario (w końcu od premiery Super Mario Odyssey minęło niemal 7 lat) oraz największą w historii odsłonę Mario Kart. Na zamkniętym pokazie w ramach Gamescomu 2023 firma miała pokazać również ulepszoną wersję The Legend of Zelda; Breath of the Wild, a także demo technologiczne Matrix Awakens na Unreal Engine 5, które było także pokazem możliwości PS5 i Xboksów Series X/S.

To nie oznacza, że Switcha 2 zaoferuje poziom, jaki reprezentują konsole obecnej generacji Sony i Microsoftu. Pod tym względem Nintendo będzie bliżej do poprzedniej generacji – PS4 i Xboksowi One, ale z uwzględnieniem nowości, które wprowadziła dopiero obecna generacja (np. ray tracing).

To umożliwi ogrywanie hitów z pierwszego Switcha w lepszej jakości i wydajności, co z pewnością ucieszy nie tylko wyjadaczy, ale i nowych fanów, którzy chcieliby spróbować konsoli Nintendo po raz pierwszy. Switch 2 będzie zatem najlepszą platformą do ogrania ostatnich produkcji z japońskiej wytwórni hitów.

Niestety, może to także wiązać się z (nieuniknionymi?) podwyżkami cen gier do 70 dolarów, czyli kwoty, po jakiej już teraz sprzedawane są największe produkcje na PC oraz konsolach obecnej generacji (349 zł).

Na koniec warto dodać, że Nintendo Switch 2 ma mieć wsteczną kompatybilność, co pozwoli graczom na korzystanie z istniejącej biblioteki gier z oryginalnego Switcha. Ma ona dotyczyć także akcesoriów, a przynajmniej części z nich.

Co nowego w Nintendo Switch 2, a co zostaje po staremu?

Nintendo Switch 2, jak zresztą wskazuje sama nazwa, ma kontynuować to, co Nintendo zaczęło w poprzedniej konsoli. Nadal będzie to hybrydowa konsola, która umożliwi stacjonarne i mobilne granie z odłączanymi kontrolerami Joy-Con. Te mają być odpowiednio usprawnione i bazować na magnetycznych gałkach z efektem Halla. Czyżby koniec z nieprzyjemnym efektem dryfowania analogów?

Nowa konsola ma być wyposażona w ulepszony i większy, bo 8-calowy, ekran LCD, który zapewni wyraźniejszy i ostrzejszy obraz dzięki wyższej natywnej rozdzielczości w porównaniu do poprzednich modeli Nintendo Switch. Mimo zmiany technologii ekranu z OLED na LCD, Nintendo skupia się na optymalizacji jakości wizualnej i wydajności energetycznej, aby zapewnić najlepsze możliwe doświadczenie grania w trybie przenośnym.

nintendo switch portable

Nowością ma być wspomniane wcześniej przy specyfikacji techniki skalowania obrazu (DLSS 2 z rekonstrukcją promieni z DLSS 3.5 oraz FSR 3) oraz śledzenie promienia. To przełoży się nie tylko na lepsze doznania wizualne, ale również na wyższą wydajność. Obecne stadium technik skalowania pokroju DLSS dają świetne efekty w postaci jakości obrazu niemal równego albo nawet przewyższającego rozdzielczość natywną przy zauważalnie wyższej wydajności.

Switch może zatem pozwolić na granie powyżej 30 klatek na sekundę przy sensownej jakości obrazu.

Cena Nintendo Switch 2. Czy będzie drożej?

W przeciekach najczęstszą ceną, jaka pada w odniesieniu do Nintendo Switch 2, jest 399,99 dolarów, co w Polsce może przełożyć się na ok. 1799 zł. Jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę użyte podzespoły czy ogólnie wyższe koszty produkcji.

Trudno oczekiwać niższej kwoty przy tak kształtujących się cenach dotychczasowych wariantów oryginalnego Switcha:

W przeciekach przewijały się też różne warianty konsol i niekoniecznie miałyby różnić się podzespołami (choć pojawiały się i plotki o wersji z 12 GB RAM-u). Na rynek mogłyby trafić dwie wersje Nintendo Switch 2:

  • Nintendo Switch 2 Digital – cena 399,99 dolarów (1799,99 zł?)
  • Nintendo Switch 2 Standard – cena 449,99 dolarów (1999,99 zł?)

Jak sama nazwa wskazuje, różniłyby się tylko obsługą gier. W tańszej można byłoby korzystać wyłącznie z wersji cyfrowych. W dobie coraz większego znaczenia rynku elektronicznej dystrybucji takie rozwiązanie miałoby sens. Na razie jednak te informacje należy traktować z dużym przymrużeniem oka.

granie na nintendo switch

Kiedy premiera Nintendo Switch 2? Zapomnij o 2024 roku

Premiera Nintendo Switch 2 to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń gamingowo-sprzętowych. Konsola miała wyjść pierwotnie przed końcem 2024 roku, ale według najnowszych, nieoficjalnych doniesień, do których dotarły serwis VGC i agencja Bloomberg, debiut Nintendo Switch 2 został przesunięty na początek 2025 roku. Według brytyjskiego portalu Eurogamer wydarzy się on w pierwszym kwartale. Marzec wydaje się optymalny, bo byłyby to 8. urodziny oryginalnego Switcha i ten termin pokrywa się z raportem portalu Nikkei.

W związku z opóźnieniem planowana nieoficjalnie na marzec zapowiedź Switcha 2 również się przesunie – prawdopodobnie na czerwiec 2024 roku.

Fani Nintendo z pewnością ubolewają nad tym opóźnieniem. Nintendo raczej też nie ma powodów do zadowolenia. W końcu nie uda się wydać konsoli w okresie przedświątecznym, gdy trwa świąteczna gorączka zakupowa.

Jaka będzie dostępność Nintendo Switch 2 na premierę?

Według analityków z firmy Omdia Nintendo zamierza wprowadzić na rynek w pierwszym roku od premiery 10 mln egzemplarzy Nintendo Switch 2. Nie jest to mało, ale dużo też nie, zwłaszcza że zainteresowanie konsolą będzie z pewnością duże.

Dla przypomnienia oryginalny Switch rozszedł się w pierwszym roku w nakładzie prawie 18 mln, większym niż sugerowały to początkowe szacunki. Konsola nadal sprzedaje się jak ciepłe bułeczki (według raportu Nintendo jest to obecnie prawie 140 mln sztuk do końca 2023 roku) i idzie po rekord, który należy do PlayStation 2 (158 mln sprzedanych egzemplarzy).

Nintendo Switch 2 nie będzie żadnym przełomem wśród konsol, ale przecieki sugerują, że znacznie podniesie komfort grania, oferując lepsze doznania wizualne i wyższą wydajność. Może trochę ubolewać nad brakiem ekranu OLED, ale nie jest wykluczone, że podobnie jak w oryginalnym Switchu, wydanie ulepszonej wersji będzie tylko kwestią czasu. Jeśli do tej pory wstrzymywałeś się z zakupem poprzedniej konsoli Nintendo, warto będzie poczekać do początku 2025 roku na Switcha 2.

Źródło: VGC, VideoCardz, Bloomberg, IGN, Eurogamer

Sprawdź również:

Przeczytaj także, co na horyzoncie u konkurencji:

Zobacz ofertę na konsole Nintendo i gry na Switcha w x-komie