Nintendo Switch Pro (albo Nintendo Switch 2) – wszystko, co na ten moment wiadomo o konsoli

Umówmy się, Switch już w zamyśle nie był sprzętem, który mógłby konkurować wydajnością z konsolami Sony i Microsoftu. Mimo to hybrydówka od Nintendo szybko stała się prawdziwym hitem sprzedażowym, pozwalając wielkiemu „N” złapać głębszy oddech po fiasku związanym z Wii U. Czas już jednak najwyższy, by na rynku pojawił się bardziej zaawansowany technologicznie następca. Switch Pro (lub jak kto woli – Switch 2) wciąż nie został ogłoszony, ale plotki zdradzają nam na jego temat całkiem sporo.

Kiedy premiera konsoli Switch Pro aka Switch 2?

Wielu ekspertów i fanów spodziewało się, że Switch Pro będzie najgorętszym tematem na tegorocznych targach E3. Konferencja Nintendo, choć bardzo udana, pominęła temat nowej konsoli, prawie w całości skupiając się na grach. Wtedy jeszcze, głównie za sprawą Bloomberga, mówiło się o tym, że Switch 2 trafi na sklepowe półki na przełomie września i października 2021. Po E3 jednak trzeba chyba zrewidować te prognozy.

Obecnie grzany jest inny przeciek, pochodzący z youtubowego kanału SwitchUp, zajmującego się tematyką Nintendo. Według SwitchUp Switch Pro pojawi się najwcześniej w 2022 roku, co ma rzekomo potwierdzać „niezawodne źródło z Chin, zajmujące się produkcją urządzeń peryferyjnych”.

Ową wiarygodność można oczywiście kwestionować, niemniej rok 2022 pod wieloma względami wydaje się datą uzasadnioną. Wtedy to bowiem swoją premierę mają mieć takie gry, jak Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 oraz Pokémon Legends: Arceus.

Aktualizacja: Nie Switch Pro, ale Switch OLED

W chwilę po publikacji tego tekstu (pogratulujcie mi timingu) Nintendo pochwaliło się, że dostaniemy nowego Switcha. Choć „nowy” to zbyt duże słowo.

Switch OLED od Switcha z 2017 roku różni się w zasadzie tylko 7-calowym panelem OLED i większą pamięcią masową (64 GB). Podzespoły odpowiedzialne za wydajność nie doczekały się odświeżenia, co jest – przynajmniej dla mnie – sporym rozczarowaniem.

Premiera modelu OLED 8 października 2021.

Pokemon Legends Arceus

Cena za konsolę Switch Pro będzie wyższa niż za pierwszego Switcha

Oczywiście w tej kwestii należy zachować pewien dystans. Wystarczy wspomnieć przedpremierowe prognozy cenowe PS5 oraz Xbox Series X|S; było ich tyle i były tak różne, że któreś musiały znaleźć odzwierciedlenie w ostatecznych cenach.

Jeśli jednak chodzi o Switcha Pro, cena z pewnością przekroczy 299 dolarów, jakie trzeba było zapłacić za jego poprzednika w dniu premiery. Jak bardzo jednak obie konsole będą się różnić cenowo, tego nie wiemy.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Switch Pro ma być zupełnie nową konsolą, a nie rozszerzeniem, jakim na przykład PS Pro było dla standardowego PlayStation 4. Wraz z premierą Switcha 2 jego poprzednich będzie więc stopniowo wycofywany ze sprzedaży i z biegiem czasu też – pomijany przez deweloperów tworzących gry.

Nintendo Switch Minecraft

Switch Pro – specyfikacja

Najistotniejszej zmiany wydajnościowej odróżniającej Switcha 2 od poprzednika należy doszukiwać się w mocniejszym układzie graficznym od Nvidii. W trybie stacjonarnym (po zadokowaniu w telewizorze) konsola ma nam umożliwić rozgrywkę w rozdzielczości 4K. Niestety, jeśli wierzyć doniesieniom, w trybie przenośnym Switch Pro dalej będzie działać w maksimum 720p.

Ekran Switcha Pro

Tutaj również zapowiada się ciekawie. Switch 2 ma być wyposażony w 7-calowy panel OLED. Dla porównania – klasyczny Switch, czyli ten nie będący „Lite”, korzysta z 5,5-calowego wyświetlacza LCD. Przeskok jakościowy będzie więc więcej niż zauważalny.

Zastosowanie panelu OLED z pewnością przełoży się na lepszy kontrast i żywsze kolory. Ale też na działanie baterii, wszak, jak wiadomo, OLED-y charakteryzują się m.in. tym, że wyłączają piksele odpowiedzialne za wyświetlanie czerni.

Można nieco żałować wspomnianej już rozdziałki 720p w trybie przenośnym. Z jednej strony nie będzie to tak odczuwalne, biorąc pod uwagę, że to ledwie 7-calowy ekran. Z drugiej jednak – pozostaje pewien niedosyt, że Nintendo nie udało się podbić rozdzielczości do Full HD.

the legend of zelda breath of the wild

Wsteczna kompatybilność Switcha Pro?

Chyba wszyscy oczekują, że Switch Pro da nam możliwość uruchomienia tytułów z biblioteki gier na Switcha Lite i standardowego Switcha. Jestem w stanie wyobrazić sobie rozczarowanie fanów Animal Crossing: New Horizons, którzy zmuszeni są do rezygnacji z hardware’owego upgrade’u, nie mogąc odpalić na nowej konsoli swojej ulubionej gry.

Tak czy inaczej, wsteczna kompatybilność Switcha Pro wciąż nie została potwierdzona.

Na pewno pojawi się kilka starterów, które zademonstrują możliwości nowej konsoli Nintendo. Najczęściej typowanymi tytułami są Pokémon Legends: Arceus oraz Breath of the Wild 2, wstępnie zapowiedziane podczas prezentacji „Big N” na tegorocznych targach E3. Obie gry swoją premierę mają mieć w 2022 roku.

Multiplatformowe gry na Switcha Pro będą działać lepiej niż na Switchu?

Wszyscy pamiętamy, jak wielkim wydarzeniem i technologicznym majstersztykiem było przygotowanie portu Wiedźmina 3 na Switcha. Sztuka ta udała się wręcz znakomicie, aczkolwiek wymagała wielu kompromisów graficznych ze strony deweloperów pracujących nad portem.

Niestety nie ze wszystkimi multiplatformowymi tytułami, które zagościły na Switchu, było tak kolorowo.

Nowe GPU od Nvidii i rzekoma możliwość grania w 4K w trybie zadokowanym dają nadzieję, że w tej materii nastąpi znaczący przełom. Cóż, pożyjemy, zobaczymy.

 

Źródła: trustedreviews.com, tomsguide.com, nintendolife.com, bloomberg.com, gamesradar.com, whathifi.com