Nowy Xbox bliżej niż myślisz. Jaką moc pokaże 10. generacja konsol, czyli wszystko, co wiemy o next-genowym Xboksie

W ostatnich tygodniach temat przyszłości marki Xbox nie schodzi z ust dziennikarzy i graczy. Najpierw ogrom wątpliwości wywołanych przez rozmaite przecieki, a potem rozwiewanie ich przez firmę Microsoft. Przyszłość jest bardziej ekscytująca, niż mogło się z plotek wydawać. Co nas w niej czeka? 10. generacja konsol ma przynieść największy skok technologiczny w historii i może ona nadejść znacznie szybciej, niż myślisz. Sprawdź, co już wiemy, a czego jeszcze nie o nowym Xboksie.

Jak będzie wyglądać 10. generacja konsol? Jaki powinien być nowy Xbox?

Era 9. generacji konsol trwa w najlepsze i przekroczyła półmetek, choć ciągle odnosi się wrażenie, jakbyśmy znajdowali się na jej początku. Problemem są, jak zwykle, gry, a konkretnie ich nie tyle brak, co niedobór wysokobudżetowych tytułów na wyłączność.

To właściwie problem każdej generacji, ale obecne tytuły tworzone są zbyt długo, bo są zbyt skomplikowane i zbyt rozbudowane. Co więcej, ambicje często przerastają możliwości i samych twórców, przez co wizja na projekt zmienia się wielokrotnie w czasie produkcji. A to z kolei wydłuża siłą rzeczy cały proces.

Zatem coraz mniejsza liczba gier, które tak naprawdę napędzają sprzedaż konsol i zainteresowanie nimi, wydaje się podpowiedzią, że może warto byłoby zmienić nieco kierunek w nowej generacji. Może w międzyczasie realizować więcej mniejszych tytułów, które wypełnią lukę powstającą między największymi i najbardziej rozbudowanymi hitami? Albo by gracze mogli szybciej zobaczyć postęp w grafice, zamiast czekać do zmierzchu danej generacji?

xbox series refresh

10. generacja i znowu dwie konsole. Xboksowy handheld stanie się rzeczywistością?

Wierzę, że Microsoft wyciągnie wnioski z 9. generacji i nie zaserwuje dwóch konsol, z których jedna (Xbox Series S) będzie hamować ewentualny rozwój grafiki i możliwości twórców (co pokazały takie gry jak Baldur’s Gate 3).

Według nieoficjalnych doniesień 10. generacja w wydaniu Microsoftu ma również obejmować dwie konsole. Jedną ma być następcą Xboksa Series X, a drugą ma być… handheld. Jednak konsola mobilna, wzorem chociażby Steam Decka czy Asus ROG Ally, nie musi ograniczać postępu technologicznego. Tak naprawdę zależy od planów Microsoftu. To raz, a dwa w niej dużą rolę może odegrać chmura.

Fani Xboksów już rozpaczali nad losem kolejnych generacji tego sprzętu, a tymczasem plany Microsoftu są ambitniejsze i ciekawsze niż chyba kiedykolwiek wcześniej. Naturalnie trzeba tonować hurraoptymistyczne oczekiwania wobec nowego Xboksa, który może nazywać się…. no właśnie: jak?

Xbox Series X wentylacja

Kolejny Xbox Series, czy może powrót do Xbox, czyli o niekonsekwencji w nazwach konsol Microsoftu

Firma Microsoft ma od samego początku problem z odpowiednim nazwaniem swoich konsol. Z PlayStation jest łatwiej, bo tak naprawdę po prostu wystarczyć dopisać lub zmienić cyferkę. Prosto i czytelnie. U Nintendo, które ciągle zmienia nazwy, to przynajmniej mają one więcej sensu i pasują do konstrukcji samej konsoli, czego nie można napisać o Xboksach.

Ostatnia nazwa, Xbox Series, jest moim zdaniem fatalnym wyborem i widziałbym chętnie powrót do korzeni, czyli po prostu Xboksa. Xbox 1, Xbox 2, Xbox 3 – po co komplikować, skoro można tak prosto? Po co tworzyć jakieś dziwne i za długie twory pokroju Series?

Wstępna specyfikacja nowego Xboksa z 10. generacji konsol

Microsoft sam sobie podnosi wysoko poprzeczkę: czy to będzie rzeczywiście największy skok technologiczny w historii wszystkich generacji konsol? To się dopiero okaże, ale ewentualne przyspieszenie premiery nowego Xboksa siłą rzeczy wpłynie na to, co znajdzie się w jego środku.

Według dokumentacji przygotowanej na potrzeby Federalnej Komisji Handlu (FTC) nowy Xbox miałby skrywać:

 • Procesor: hybrydowe APU AMD Zen 6 z większymi (wydajnymi) rdzeniami oraz mniejszymi (energooszczędnymi) rdzeniami
 • GPU: Navi 5x (oparte na architekturze AMD RDNA 5)
 • NPU: układ AMD XDNA 3 (?) do obliczeń związanych ze SI

Akcelerator do obliczeń SI, oparty prawdopodobnie na architekturze XDNA 2, ma pojawić się wcześniej także w PS5 Pro. AI można wykorzystać do różnych zadań, nie tylko do np. rozwiązań gamingowych, ale także do m.in. do zarządzania mocą konsoli. Lepiej skoordynowana praca rdzeni i samego urządzenia miałaby wpływ na np. pobór energii. 

Jednak ta specyfikacja dotyczy konsoli Xbox, która była planowana dopiero za 4 lata. Dlatego nowsze przecieki sugerują jednak wykorzystanie architektur AMD Zen 5 oraz AMD RDNA 4/5. Procesory Zen 6 mogą zadebiutować na rynku dopiero w 2026 roku – nie ma wtedy najmniejszej szansy na to, by trafiły one do nowego Xboksa w tym samym roku.

Wszystko jednak zależy od tego, czy faktycznie Microsoft zdecyduje się tak szybko wydać nowego Xboksa. A także od tego, kiedy ruszy konkretnie produkcja podzespołów AMD, które wykorzystają wspomniane architektury.

Jaki wzrost wydajności zapewni nowy Xbox?

Jak te podzespoły przełożą się na rzeczywistą wydajność w grach? PS5 Pro ma być szybsze o nawet 50-60% od zwykłej PS5, więc siłą rzeczy nowa generacja przyniesie przynajmniej ponad dwukrotnie wyższą wydajność. Chociaż tak naprawdę zależy, kiedy ostatecznie trafi na rynek i w jakiej postaci, co jedno z drugim nierozerwalnie się wiąże.

xbox series x refresh
Tak miała wyglądać odświeżona wersja Xbox Series X (Refresh)... ale być może w ogóle nie ujrzy światła dziennego

Na tę chwilę trudno podać konkretne przewidywania, bo wciąż jest zbyt wiele znaków pytania. Jednak według zapewnień Microsoftu, nowy Xbox ma przynieść największy międzygeneracyjny skok technologiczny w historii konsol.

Postęp w grafice, czyli na co postawi Microsoft w 10. generacji konsol?

Nacisk na obliczenia związane ze sztuczną inteligencją to jedno, ale Microsoft ma położyć silniejszy akcent na m.in. wizualną stronę gier:

 • (bogatsze) efekty graficzne oparte na ray i zapewne też path tracingu
 • dynamiczne globalne oświetlenie
 • technika skalowania rozdzielczości z użyciem algorytmów SI i funkcją interpolacji klatek na wzór DLSS 3
 • usprawnione renderowanie mikropoligonów
innowacje w nowym xboksie

Nie zabraknie także wstecznej kompatybilności, z czego zresztą słyną konsole Xbox i nie ograniczają one dostępu do starszych gier jak Sony w PlayStation.

Nowa konsola Microsoftu ma także być bardziej przyjazna dla deweloperów gier, by mogli oni szybciej i lepiej przygotowywać swoje produkcje, a co za tym idzie – w większym stopniu wykorzystać potencjał sprzętu nowej generacji. To z kolei powinno przełożyć się na więcej gier, które rzeczywiście są w stanie pokazać możliwości nowej konsoli, czy to w grafice, czy w fizyce (w końcu pasowałoby, żeby i ten aspekt mocniej się rozwinął w 10. generacji konsol).

Xbox jako hybrydowa platforma do grania

Microsoft nie zapomina o swoich usługach chmurnych, które mają odgrywać w nowych Xboksach jeszcze większą rolę niż w starszych urządzeniach. W dokumentacji jest mowa o chociażby hybrydowym graniu. Sprzęt mógłby być wspomagany rozwiązaniami opartymi na chmurze, dostarczając jeszcze lepsze doznania podczas grania. Już teraz są przecież gry, które korzystają z tej technologii. Jednym z nich jest np. Microsoft Flight Simulator. W grze ogrom zasobów strumieniowanych jest prosto z chmury.

Chmura odegra jeszcze większą rolę w ewentualnym xboksowym handheldzie, na wzór chociażby Nintendo Switch. To właśnie dzięki chmurze jest możliwe granie na konsoli Japończyków w wymagające gry. Nie widzę przeszkód, by i w tym celu wykorzystać tę usługę w konsoli mobilnej Microsoftu – czy to do poprawy wrażeń, czy ogólnie jakiejkolwiek opcji uruchomienia mocno obciążających podzespoły tytułów.

platforma hybrydowa xbox next gen

Cloud gaming to technologia, która cały czas się rozwija i za kilka lat forma takiego grania powinna stać się czymś znacznie powszechniejszym. Wciąż jednak jest to początek obiecującej przyszłości, a nowe Xboksy byłyby kolejnym, oby znaczącym krokiem ku niej.

Nowy Xbox z nowym kontrolerem a’la DualSense

Microsoft pracuje też nad nowym kontrolerem o nazwie kodowej Sebile, który ma przywodzić na myśl DualSense z PS5. To oznacza przede wszystkim haptyczne wibracje. Mają one podnieść poziom doznań w grach, pozwalając odczuć np. różną fakturę podłoża, po którym porusza się postać (pad inaczej będzie odwzorowywać poruszanie się po piasku, a inaczej skradanie w trawie).  

Nie jest jednak jasne, czy musielibyśmy czekać na niego aż do premiery konsoli 10. generacji, czy może Microsoft zdecyduje się wypuścić pierwszą rewizję nowego kontrolera wcześniej, a potem ewentualne jego kolejne wydanie. Pierwotnie – według przecieku – miał on trafić wraz z odświeżoną wersją Xboksów Series X/S (Refresh).

kontroler xbox sebile
Nowy kontroler do Xboksów może poprzedzić premierę next-genowej konsoli

Nowy Xbox. Kiedy premiera 10. generacji konsol?

Według dokumentacji Microsoftu, która była przygotowana dla Federalnej Komisji Handlu (FTC), nowy Xbox planowany był pierwotnie na 2028 rok. Jednak, jak niedawno przyznał sam Phil Spencer, szef Microsoft Gaming, to może nie być dłużej aktualne. Najnowsze plotki – z różnych, mniej lub bardziej sprawdzonych, źródeł – sugerują znaczne przyspieszeniu debiutu Xboksa 10. generacji. Jego premiera miałaby odbyć się przed końcem 2026 roku, a więc aż o dwa lata wcześniej.

Krótszy cykl życia danej generacji

Tym samym byłoby to skrócenie okresu trwania danej generacji (do 6 lat), choć nie tak jak w dawnych latach, gdy postęp był dużo większy. Dla przypomnienia w ostatnich generacjach wyglądało to następująco:

7. generacja konsol

 • Xbox 360 – 2005-2013 (8 lat)
 • PlayStation 3 – 2006-2013 (7 lat)

8. generacja konsol

 • Xbox One – 2013-2020 (7 lat)
 • PlayStation 4 – 2013-2020 (7 lat)

W tej generacji po drodze wyszły jednak ulepszone warianty pierwotnych konsol – Xbox One X (listopad 2017 r.) oraz PS4 Pro (listopad 2016 r.).

9. generacja konsol

 • Xbox Series X/S – 2020-2026 (6 lat?)
 • PlayStation 5 – 2020-2028 (8 lat?)

I tym w przypadku obie firmy planowały, według plotek, odświeżone wersje swoich konsol – Xbox Refresh X/S oraz PS5 Pro. Aktualnie może być planowane wydanie tylko tej drugiej – pod koniec 2024 roku.

wszystkie edycje xbox series
Microsoft miał zrezygnować z Xboksów Series X/S Refresh na rzecz next-genowego Xboksa i... handhelda

Next-genowy Xbox wcześniej. Co wtedy zrobi Sony z PS6?

Czyżby przyspieszenie premiery nowego Xboksa sprawiło, że dojdzie do powtórki z 7. generacji konsol, kiedy PlayStation 3 (listopad 2006) wyszło rok po premierze Xboksa 360 (listopad 2005)? Według dotychczasowych przecieków PS6 może wyjść, tak jak pierwotnie planowany był next-genowy Xbox, w 2028 roku.

Na ten rok planowana jest premiera PS5 Pro, ale jeśli faktycznie Xbox 10. generacji wyjdzie przed końcem 2026 roku, Sony może być zmuszone do przyspieszenia debiutu PlayStation 6 – jeśli nie o dwa lata, to przynajmniej o rok.

To wciąż wszystko plotki i przecieki – tak naprawdę trzeba będzie poczekać przynajmniej do końca 2024 roku, kiedy Microsoft ma ujawnić pierwsze konkrety o przyszłości Xboksa. Ta zapowiedź jest już oficjalnie potwierdzona, więc nie pozostaje nic innego, jak wyczekiwać cierpliwie na prezentację.

gry na xbox series
Microsoft nie powinien jednak zapominać o tym, że Xboksy to (przede wszystkim) platforma do grania

Microsoft nie skreślił marki Xbox i zamierza dalej rozwijać hardware, konkurując najwidoczniej nie tylko z Sony (PlayStation), ale i z Nintendo (handheld). A nowy sprzęt to także szereg innowacji, które mają ostatecznie przełożyć się na jeszcze lepsze wrażenia z gamingu. Xbox to nie tylko hardware, ale także gry, ale i pod tym względem powinno być tylko lepiej dzięki wielkim zakupom Microsoftu w ostatnich latach. 

Źródło: Tweaktown, The Verge, Microsoft, Eteknix

Przeczytaj również:  

Odkryj konsole Xbox w x-komie