Ranking TOP 10 gier na Nintendo Switch

Największą zaletą konsoli Nintendo Switch jest to, że można na niej zagrać dosłownie wszędzie. Pytanie tylko, który tytuł wybrać? Na popularnego „Pstryka” można bowiem znaleźć wszystko – od gier indie po największe produkcje znane z konsol stacjonarnych. Jak zatem odnaleźć się w bogatej bibliotece gier oferowanej przez Nintendo?

W co zagrać na Nintendo Switch?

Nintendo to nie tylko klasyki kojarzone z tą firmą, takie jak: Pokemony, Mario i Zelda. Posiadacze Switcha cenią sobie możliwość zagrania w multiplatformowe tytuły klasy AAA, czyli np. w Wiedźmina 3: Dziki Gon, w dowolnym miejscu i warunkach. „Pstryk” przeniósł gaming znany wyłącznie z konsol stacjonarnych na mniejszy ekran (choć nie tylko, bo umożliwia strumieniowanie rozgrywki na telewizor) i pchnął go w kierunku mobilnego grania. Oczywiście wszystko odbywa się kosztem grafiki, ale to tak jak w życiu – coś za coś.

Wiele osób niezaznajomionych ze Switchem uważa, że są na nim wyłącznie gry dla dzieci. Na ten mit z pewnością wpływa kolorowa, przejaskrawiona stylistyka wielu produkcji, ale to nie musi jeszcze niczego oznaczać. Wystarczy przypomnieć sobie film Coco od Pixara. Owszem, na Switcha jest masa familijnych gier, ale dobrze mogą bawić się przy nich osoby w każdym wieku.

Poza klasycznymi markami, grami familijnymi i portami dużych gier na Switchu można znaleźć praktycznie wszystko. I to bez względu na to, czy się tego chce czy nie, ponieważ granice twórców gier na tę konsolę chyba nie istnieją i można znaleźć kilka naprawdę dziwnych potworków.

Jak kupować gry na Switcha?

Kupować gry na „Pstryka” można według dwóch różnych filozofii. Celowo wprowadziłem taki patos, ponieważ ceny wersji pudełkowych i cyfrowych gier na tę konsolę rządzą się swoimi prawami.

Wersje pudełkowe

Kupowanie gry wydanej na kartridżu traktuje się jako swego rodzaju inwestycję. Ze względu na stosunkowo niewielki rynek Nintendo Switch w Polsce nie ma dużej konkurencji na rynku wtórnym, więc wersje pudełkowe trzymają swoją cenę (ok. +200zł). O ile nie chcemy budować imponującej biblioteczki gier, to jest to dobry sposób na względnie tanie ogrywanie najnowszych produkcji na Switcha.

Wersje cyfrowe

Zakupy w Nintendo eShop – czyli wirtualnym sklepie, natomiast wiążą się z polowaniem na dobrą cenę. Użytkownicy konsoli często uciekają się do zmiany regionu na koncie Nintendo, w którym aktualnie gra jest najtańsza. Teoretycznie jest to legalne, natomiast tym, którzy nie chcą zbyt wiele kombinować, pozostaje wyczekiwać rabatów przewidzianych przez producenta.

„Styl” zdobywania gier na Nintendo należy wyrobić sobie samemu. Warto jednak pamiętać o tym, że wersji elektronicznych gier nie odsprzedamy ani nie pożyczymy znajomemu. Z drugiej strony w wirtualnym sklepie Nintendo można znaleźć zdecydowanie więcej tytułów niż w wersji fizycznej. Nie każdego producenta stać bowiem na fizyczne wydanie gry.

Co daje abonament?

Alternatywą dla kupowania gier jest opłacanie abonamentu Nintendo Switch Online. Abonenci subskrypcji co miesiąc dostają dostęp do gier retro z NES-a czy SNES-a. Wiele z nich zestarzało się w bardzo dobrym stylu i nawet w 2020 roku są piekielnie grywalne. Do tego dochodzą bony zniżkowe do wykorzystania przy zakupie dowolnych gier z wirtualnego sklepu. Cenionym benefitem jest także możliwość zapisywania stanów rozgrywki w chmurze, dzięki czemu postępy w grze nigdy nie zostaną utracone.

Z abonamentem Nintendo można także pograć w trybie multiplayer, dając grom drugie i być może nawet nieskończone życie. Switch jak żadna inna konsola idealnie nadaje się do wspólnej rozgrywki ze względu na gry, które są po prostu stworzone do kooperacji lub rywalizacji w sieci. Sztandarowym przykładem może być Mario Kart 8 Deluxe nastawione na rozgrywkę online. Warto odnotować, że gry typu free-to-play, takie jak Fortnite, nie wymagają ani wykupowania abonamentu, by grać przez internet, ani kupowania samej gry.

Wszystko pod kontrolą

Nintendo Switch może dawać radość zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Na szczęście z systemem kontroli rodzicielskiej jedni mogą kontrolować drugich i wcale nie chodzi tu o pomoc zagubionym rodzicom na jednym z poziomów Super Mario.  Aplikacja Nintendo Switch Parental Controls dostępna w Google Play i App Store pozwala bowiem na zdalny nadzór tego, co pociecha wyrabia na konsoli.

Program wyświetla kto i w co akurat gra oraz jak długo już to robi. W razie nadmiernej eksploatacji handhelda można z poziomu telefonu uśpić go lub nawet zablokować dostęp do konkretnych gier czy programów.

Ranking najlepszych gier na Nintendo Switch

TOP 10 gier na Nintendo Switch