MacBook Air M1 czy M2? Porównanie najpopularniejszych laptopów Apple

MacBook Air to od wielu lat najchętniej wybierany laptop Apple. Dobry stosunek ceny do jakości i niezawodna praca, z której słyną urządzenia giganta z Cupertino, przekonały wiele osób do rozpoczęcia przygody z systemem mac OS. Tylko który będzie lepszy – MacBook Air M1 czy M2? Sprawdź porównanie najważniejszych cech obydwu modeli i wybierz laptopa, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

MacBook Air M1 czy M2 – podobieństwa i różnice

Design, wymiary i jakość wykonania

MacBook Air M1 – klasyczne szaty króla

Laptop Apple MacBook Air M1 ujrzał światło dzienne w 2020 roku. To jeden z pierwszych Maców z autorskimi procesorami Apple M1. Jego design jest przejęty bezpośrednio z Aira 2018, który pracował na procesorze Intel. Ten wygląd wyróżnia się charakterystycznym dla serii zwężaniem obudowy, które dodaje wrażenia smukłości i lekkości. Dostępne kolory to srebrny, gwiezdna szarość i złoty.

Komputer jest wykonany z aluminium, a ekran pokrywa szkło. Wysokość obudowy ma od 0,41 do 1,61 cm, a waga wynosi 1,29 kg. Na lewy bok trafiły dwa porty USB-C z Thunderbolt 3 (obydwa służą także do ładowania), na prawy zaś gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Komputer nie ma żadnych wylotów powietrza, ponieważ jest chłodzony pasywnie – w środku nie znalazł się wentylator. Dzięki temu praca jest całkowicie bezgłośna.

MacBook Air M2 – więcej, lepiej i szczuplej

MacBook Air M2 zadebiutował w 2022 roku i przyniósł zupełnie nowy wygląd. Jest on spójny z nowymi MacBookami Pro 14 i 16. W związku z tym zniknął charakterystyczny, zwężający się profil i laptop jest płaski oraz łagodnie zakrzywiony na krawędziach. Wysokość obudowy spadła o prawie 0,5 cm i wynosi 1,13 cm, a waga 1,24 kg. Laptop także wykonano z aluminium i szkła. Dostępne kolory to północ, gwiezdna szarość, księżycowa poświata i srebrny.

Różnica w masie jest marginalna, ale niższy profil to już spora zaleta, jeżeli chcesz często przemieszczać się z komputerem. Łatwiej zapakujesz go do torby czy plecaka i dorzucisz jeszcze parę drobiazgów.

Zobacz także:

Pierwsze recenzje MacBook Air M2

Na lewym boku obudowy znajdziesz dwa porty USB-C z Thunderbolt 4 oraz złącze MagSafe 3. Ten uwielbiany przez użytkowników port powraca do MacBooków Air po raz pierwszy od modelu z 2015 roku. Służy do ładowania laptopa, ale dzięki temu, że wtyczka wpinana jest magnetycznie, to zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu komputera w razie pociągnięcia za kabel. Podobnie jak poprzednik, MacBook Air M2 nie ma aktywnego chłodzenia.

Co ważne, Air M2 dostępny jest także w większym wariancie z ekranem 15,3 cala. Ten model ma 1,15 cm grubości i waży 1,51 kg, ale funkcjonalności pozostały bez zmian. Poniżej znajdziesz dokładne zestawienie wymiarów każdego z laptopów.

MacBook Air 15 obok modelu 13
MacBook Air 15 (z lewej) i MacBook Air 13 (z prawej). Źródło: Apple

Szczegółowe porównanie wymiarów i złącz MacBooków Air

 • MacBook Air M1 – szerokość 30,41 cm, głębokość 21,24 cm, wysokość 0,41-1,61 cm, waga 1,29 kg. Dwa porty Thunderbolt 3, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
 • MacBook Air M2 – szerokość 30,41 cm, głębokość 21,5 cm, wysokość 1,13 cm, waga 1,24 kg. Dwa porty Thunderbolt 4, MagSafe 3, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
 • MacBook Air M2 15-cali – szerokość 34,04 cm, głębokość 23,76 cm, wysokość 1,15 cm, waga 1,51 kg. Dwa porty Thunderbolt 4, MagSafe 3, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Sprawdź również:

MacBook Air 15 – specyfikacja i cena

Wyświetlacz Retina – któremu Airowi ładniej z oczu patrzy?

Wszystkie MacBooki Air wyposażone są w ekrany IPS LCD o szerokiej gamie kolorów (P3). Wspierają także technologię True Tone, która dopasowuje odcień barw do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Różnice tkwią w szczegółach.

MacBook Air M1 ma panel Retina o przekątnej 13,3 cala, w rozdzielczości 2560 × 1600 px (2,5K). Jego jasność maksymalna wynosi 400 nitów. Wyświetlacz jest prostokątny.

MacBooki Air M2 dostały delikatnie zakrzywiony na górnych krawędziach panel Liquid Retina o jasności 500 nitów. Model 13,6-calowy ma nieco wyższy ekran w rozdzielczości 2560 na 1664 piksele. Do dodatkowych rzędów pikseli trafił górny pasek narzędziowy i kamerka internetowa, a aplikacje zajmują teraz całą przestrzeń roboczą. Model 15,3-calowy ma zaś ekran w proporcjonalnie wyższej rozdzielczości 2880 na 1864 piksele.

Widać zatem, że w bezpośrednim zestawieniu MacBook Air M2 13 oferuje nieco większą przestrzeń roboczą od modelu M1. Dzięki przeniesieniu paska narzędziowego do dodatkowych rzędów pikseli aplikacje są w stanie wyświetlić więcej treści. Model 15,3-calowy to zaś świetne rozwiązanie dla osób, które po prostu potrzebują smukłego laptopa z dużym ekranem. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. do otwierania dwóch aplikacji obok siebie czy pracy na rozbudowanych arkuszach kalkulacyjnych.

Szczegółowe porównanie ekranów MacBooków Air

 • MacBook Air M1 – IPS LCD Retina, przekątna 13,3 cala, rozdzielczość 2560 × 1600 px, jasność 400 nit.
 • MacBook Air M2 13 – IPS LCD Liquid Retina, przekątna 13,6 cala, rozdzielczość 2560 × 1664 px, jasność 500 nit.
 • MacBook Air M2 15 – IPS LCD Liquid Retina, przekątna 15,3 cala, rozdzielczość 2880 × 1864 px, jasność 500 nit.

Zaglądamy pod maskę. Który ma lepszy procesor – MacBook Air M2 czy M1?

MacBook Air M1, zgodnie z nazwą, pracuje na podstawowym czipie Apple M1 z 2020 roku. Pomimo kilku lat na karku to wciąż solidna jednostka, wyposażona w 8‑rdzeniowe CPU i 7-rdzeniowy układ graficzny. Do tego 8 lub 16 GB RAM oraz od 256 GB do 2 TB przestrzeni dyskowej SSD (pamięci nie można wymienić ani rozszerzyć).

SoC Apple M1 omówienie
Źródło: Apple

Obydwa MacBooki Air M2 pracują na zaprezentowanym w 2022 roku układzie Apple M2. Ma on 8-rdzeniowe CPU oraz 8- lub 10-rdzeniowy układ graficzny (Air 15 ma w standardzie 10-rdzeniowy układ graficzny). Pamięć RAM ma 8, 16 lub 24 GB, a przestrzeń dyskowa SSD od 256 do 2 TB. MacBooki Air M2 również nie pozwalają na rozbudowę. Na otarcie łez dostajemy profit w postaci obsługi wideo w formacie ProRes oraz ProRes RAW.

SoC Apple M2 podsumowanie
Źródło: Apple

W praktyce przekłada się to na ok. 20 % lepszą wydajność procesora oraz nawet 35-procentowy skok wydajności graficznej względem M1. To istotne w przypadku pracy kreatywnej, np. nad grafiką czy montażem filmów, a także w grach, których na komputery Mac wychodzi coraz więcej. Jeżeli natomiast koncentrujesz się na pracy biurowej, przeglądaniu internetu czy multimediach, różnica między M1 a M2 będzie niemal nieodczuwalna.

Dowiedz się więcej o procesorach Apple M2

Szczegółowe porównanie specyfikacji MacBooków Air

 • MacBook Air M1 – układ Apple M1, 8-rdzeniowe CPU, 7-rdzeniowe GPU, 8 lub 16 GB RAM, dysk SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB.
 • MacBook Air M2 13,6 cala – układ Apple M2, 8-rdzeniowe CPU, 8- lub 10-rdzeniowe GPU, 8, 16 lub 24 GB RAM, dysk SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB.
 • MacBook Air M2 15,3 cala – układ Apple M2, 8-rdzeniowe CPU, 10-rdzeniowe GPU, 8, 16 lub 24 GB RAM, dysk SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB.

MacBook Air M1 czy M2 – czas pracy na baterii

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych procesorów, pasywnego chłodzenia i bardzo pojemnych baterii, wszystkie MacBooki Air zapewniają do 18 godzin pracy na jednym ładowaniu. Taki rezultat osiągniesz podczas pisania dokumentów, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Im bardziej wymagające zadanie, tym szybciej akumulator się wyczerpie. Jednak nawet w przypadku intensywnego montowania filmów czy renderowania grafiki 3D bez problemu popracujesz ładnych parę godzin.

Photoshop na MacBooku Air M2
Źródło: Apple

Klawiatura, zabezpieczenia i multimedia

Klawiatura Magic Keyboard

Nieważne, czy wybierzesz MacBooka Air M1 czy MacBooka Air M2, dostaniesz pełnowymiarową klawiaturę Magic Keyboard bez sekcji numerycznej. Jest równomiernie podświetlana, zapewnia całkiem głęboki, wygodny skok i cichą pracę. Do tego duży gładzik Force Touch, który wyczuwa siłę nacisku oraz obsługuje szeroki zakres gestów wielodotykowych. W klawisz włączania zatopiony jest zaś czytnik linii papilarnych, który służy m.in. do odblokowywania urządzenia czy autoryzacji płatności Apple Pay. Mówiąc krótko – stary i nowy model dadzą Ci dokładnie to samo.

Kamerka do wideorozmów

Obydwa modele odróżniają kamerki internetowe. Air M1 ma moduł w rozdzielczości 720p, który robi, co ma robić, ale jakość rejestrowanego obrazu jest co najwyżej OK. W Airach M2 znajdziesz dużo lepszą, jaśniejszą kamerkę 1080p. Rejestruje więcej szczegółów, a także lepiej radzi sobie z balansem bieli i kontrastem. Na dodatek możesz bezprzewodowo połączyć swojego iPhone’a i korzystać z jego głównego obiektywu jako kamery do wideorozmów – jakość będzie wówczas jeszcze wyższa.

Głośniki i złącze słuchawkowe

Różnicę widać (a w sumie słychać) też po głośnikach. MacBook Air M1 ma wysokiej klasy głośniki stereo, które są zgodne ze standardem Dolby Atmos. MacBook Air M2 13 dostał cztery głośniki, umożliwiające odtwarzanie dźwięku przestrzennego, natomiast model 15-calowy ma aż sześć głośników z dodatkowymi przetwornikami niskotonowymi.

Ponadto MacBooki Air M2 pozwalają na odtwarzanie muzyki i wideo z dźwiękiem przestrzennym w technologii Dolby Atmos przy użyciu wbudowanych głośników. Do tego dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy przy korzystaniu ze słuchawek AirPods (3. generacji), AirPods Pro lub AirPods Max. Na deser, tylko modele z procesorami M2 dostały lepsze złącze słuchawkowe z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji.

AirPods Pro 2 generacji
AirPods Pro 2. generacji. Źródło: Apple

Wnioski? Nowe Airy M2 brzmią po prostu lepiej, a także oferują więcej dodatkowych funkcji związanych z odtwarzaniem dźwięku przestrzennego. Dodatkowo ulepszone złącze słuchawkowe docenią twórcy muzyki lub wyczuleni melomani, którzy korzystają z profesjonalnych słuchawek o wysokiej impedancji. Nie oznacza to jednak, że głośniki MacBooka Air M1 są kiepskie, wręcz przeciwnie! To wciąż jeden z lepiej brzmiących ultrabooków na rynku, więc seanse filmowe lub słuchanie muzyki dostarczą Ci mnóstwa przyjemności.

MacBooka Air M1 vs M2 – cena robi różnicę?

Przechodzimy do kluczowego dla wielu osób aspektu. Który MacBook Air – M2 czy M1 – jest korzystniej wyceniony?

W czasie pisania tego artykułu (koniec czerwca 2023) ceny podstawowych konfiguracji (8 GB RAM, 256 GB SSD) wyglądały następująco:

 • MacBook Air M1 – 4549 zł.
 • MacBook Air M2 13 – 5849 zł.
 • MacBook Air M2 15 – 6799 zł (cena promocyjna), 7299 zł (cena katalogowa).

Jeżeli potrzebujesz laptopa z pojemniejszym dyskiem lub pamięcią RAM, trzeba głębiej sięgnąć do portfela. Przykładowo, MacBook Air M2 13 z 16 GB RAM kosztuje ok. 1200 zł więcej, a z dyskiem 512 GB – ok. 1500 zł więcej. 

Widać wyraźnie, że wejściowe modele są wycenione całkiem atrakcyjnie, Apple zresztą mocno promuje je jako komputery do nauki i multimediów. Bardziej wymagający użytkownicy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Na szczęście nie brakuje wielu ciekawych promocji, które pozwalają zaoszczędzić sporo grosza. Dlatego warto śledzić ofertę x-komu, aby upolować wymarzonego MacBooka w atrakcyjnej cenie.

Apple Mac lineup styczeń 2023
Oferta komputerów Mac. Źródło: Apple

MacBook Air – który wybrać i dlaczego?

Pozostała zatem odpowiedź na zasadnicze pytanie – którego wybrać, MacBooka Air M1 czy M2? Decyzja może wynikać z kilku czynników.

Tanie wejście w ekosystem Apple

Jeżeli poszukujesz najtańszego sposobu na wejście w ekosystem Apple, a jednocześnie zależy Ci na fabrycznie nowym sprzęcie, który posłuży przez lata, wybierz podstawowego MacBooka Air M1 z 8 GB RAM. To wciąż wydajny, wysokiej klasy laptop, na dodatek z bardzo dobrym ekranem i wykonany ze świetnych, wytrzymałych i miłych dla oka materiałów.

MacBook Air podsumowanie
Źródło: Apple

Do pracy biurowej i multimediów

Do codziennych zadań, takich jak praca biurowa, multimedia, czy podstawowa obróbka zdjęć i filmów, podstawowy MacBook Air M1 także sprawdzi się jak znalazł. Jeżeli możesz zainwestować nieco więcej, wybierz MacBooka Air M2. Dostaniesz urządzenie ze świeżym designem, złączem MagSafe, szybszym procesorem, lepszymi głośnikami i jaśniejszym, ciut większym wyświetlaczem, który będzie bardziej czytelny w mocnym słońcu.

MacBook Air Gold do nauki

Inwestycja na przyszłość

Planujesz kupić MacBooka raz na długi czas? Postaw na MacBooka Air M2 z 16 GB RAM. Apple powinno zmienić ten design dopiero za kilka lat, a procesor to obecnie ścisła czołówka wśród ultramobilnych laptopów. Ponadto jego cena jest całkiem konkurencyjna względem laptopów z systemem Windows, pracujących na najnowszych, mobilnych układach od Intela. Więcej RAM-u zagwarantuje Ci sprawne działanie aplikacji na wiele lat wprzód, a laptop będzie dłużej wspierany aktualizacjami do nowych wersji mac OS, niż model z układem M1.

podsumowanie apple macbook air m2
Źródło: Apple

Do pracy kreatywnej i grania

Potrzebujesz mobilnej maszyny do obróbki grafiki, montażu filmów, projektowania w 3D czy wszelkich innych zadań kreatywnych? Jednocześnie Twoja praca nie wymaga mocy komputerów stacjonarnych czy mobilnych stacji roboczych (jak MacBooki Pro 14 i 16) albo po prostu raz na jakiś czas chcesz doszlifować projekt poza domem? Rozważ zakup MacBooka Air M2 z 10-rdzeniowym GPU i przynajmniej 16 GB RAM. Dodatkowe rdzenie graficzne sprawdzą się podczas pracy z grafiką 3D, a dzięki większej pamięci RAM otworzysz kilka wymagających aplikacji jednocześnie.

Gaming na komputerach Mac to wciąż nisza, ale coraz więcej wysokobudżetowych hitów trafia także na urządzenia Apple. W tym celu także dobrze postawić na MacBooka Air M2 z mocniejszym układem graficznym. Dzięki temu gry będą działać płynniej i na wyższych ustawieniach, a dodatkowa moc przyda się, kiedy zechcesz zagrać w coś nowego za kilka lat. Taki laptop to zdecydowania najlepsza i najbardziej wszechstronna inwestycja na długie, długie lata.

Sprawdź ofertę laptopów Apple MacBook Air w x-komie

Zobacz również:

Zobacz strefę Apple w x-komie i zbuduj ekosystem urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem