Nareszcie! Apple zaprezentowało Apple Vision Pro, czyli oczekiwane od miesięcy gogle VR/AR

Na tę informację, podczas dzisiejszego eventu WWDC 2023, czekaliśmy najbardziej. Plotki okazały się prawdziwe i w końcu gogle VR/AR od giganta z Cupertino zostały oficjalnie zaprezentowane. Oczekiwania były wielkie i trzeba przyznać, że pierwsze informacje nie rozczarowują. Czy czeka nas rewolucja i będzie to najbardziej przełomowe urządzanie od czasu iPhone’a? Sprawdźcie, co oferują i ile kosztują gogle Apple Vision Pro.

Apple Vision Pro — wszystko, co wiemy o rewolucyjnych goglach VR/AR od Apple

„Dzięki Vision Pro nie jesteś już ograniczony wyświetlaczem” — powiedział Tim Cook, przedstawiając Apple Vision Pro – oczekiwane właściwie już nie od miesięcy, a od lat gogle AR/VR. Jak zapowiedział, dzięki nim będziemy mogli przeglądać treści multimedialne tak, jak gdyby były prezentowane na gigantycznym, otaczającym nas ekranie. 

Nowy sprzęt Apple, choć kształtem bardzo przypomina gogle narciarskie, to możliwościami bliżej mu do mobilnego komputera, który ma posłużyć do pracy i rozrywki. I rzeczywiście, na oficjalnej stronie, Apple nazywa nowy sprzęt swoim „pierwszym przestrzennym komputerem”.

Zgodnie z oczekiwaniami, zamiast kontrolerów, Apple Vision Pro swoje działanie opiera na ruchach dłoni i oczu użytkownika (które wykrywa za pomocą wewnętrznych kamer). Na przykład, aby przeglądać filmy w Apple TV+ wystarczą nasze gesty wykonane palcami.  Sprzęt będzie oczywiście reagował także na polecenia głosowe. 

Apple Vision Pro
Źródło: Apple

Z pewnością do jednej z ciekawszych rozwiązań należy zaliczyć zastosowaną technologię Apple EyeSight, która wykorzystuje przedni wyświetlacz, aby odsłonić oczy innym osobom (kompensując nieprzejrzysty wizjer), tworząc „autentyczną reprezentację ciebie” na zakrzywionej przedniej szybie. 

Dzięki temu będziemy mogli swobodnie rozmawiać ze znajomym siedzącym w tym samym pokoju, a jednocześnie z boku widzieć na ekranie gogli, na przykład, treść e-maila. Natomiast kiedy będziemy pochłonięci jakimś zadaniem lub oglądaniem filmu, urządzenie wyraźnie zasłoni nam oczy, sygnalizując innym, że nie jesteśmy w tej chwili dostępni.

Apple Vision Pro - gogle od Apple
Źródło: Apple

Sprzęt napędzany jest przez zestaw procesorów Apple M2 i Apple R1. Pierwszy odpowiada za odpowiednią wydajność, a drugi za obrobienie informacji z sensorów. Gogle działają pod kontrolą nowego systemu operacyjnego visionOS, który został stworzony specjalnie z myślą o tym sprzęcie.

Jednak oprócz aplikacji stworzonych od podstaw dla urządzenia, gogle Vision Pro będą również uruchamiały aplikacje systemu iOS, które pojawiają się jako pływający ekran przed użytkownikiem. Podczas prezentacji mogliśmy zobaczyć np. osobę prowadzącą rozmowę FaceTime w rzeczywistości rozszerzonej, podczas gdy jej kontakty pojawiały się na ekranach unoszących się wokół niej.

Apple Vision Pro
Źródło: Apple

Gogle służą również do wyświetlania obiektów w 3D. Pozwala to na stworzenie wirtualnej przestrzeni roboczej wokół siebie. Dzięki niej można poczuć się jak w idealnym biurze, skrojonym do potrzeb konkretnego użytkownika.

Kolejną fajną funkcją dostępną w urządzeniu jest możliwość połączenia z komputerem Mac przez Bluetooth. Jeśli będziemy nosić gogle podczas korzystania z komputera Mac, będziemy mogli jednocześnie widzieć ekran Mac’a i aplikacje Vision Pro, co według Apple pomoże maksymalnie zwiększyć naszą produktywność.

Jeśli chodzi o rozrywkę, Apple potwierdziło, że Apple Vision Pro obsłuży ponad 100 różnych gier dostępnych w bibliotece Apple Arcade, a do rozgrywki będziemy mogli wykorzystać kontrolery od PlayStation i Xboksa.

Warto podkreślić także, że pomimo niewielkich rozmiarów sprzętu we wnętrzu znalazły się dwa ekrany wyposażone w aż 23 mln pikseli każdy, dając użytkownikom w każdym oku większą gęstość pikseli niż telewizor 4K. Jeśli chodzi o audio, to Apple wykorzystało system dźwięku przestrzennego, który dostosowuje dźwięki do odgłosów otoczenia.niej

Apple Vision Pro – cena i dostępność

Gogle Apple Vision Pro mają kosztować 3499 dolarów, czyli niemal 15000 zł i pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Niestety na ten moment wiadomo, że będą oferowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Nie jest jasne, kiedy trafią do Polski i na pozostałe rynki.

Sprawdź strefę Apple w x-komie