Pierwsze recenzje MacBook Air M2. Lżejszy, szybszy, ale czy wart zakupu?

Podczas konferencji WWDC 2022 zobaczyliśmy zupełnie nowe wcielenie popularnego MacBooka Air. Ponad miesiąc po prezentacji do sieci trafiły pierwsze recenzje notebooka i wreszcie możemy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – czy warto go kupić? Sprawdźmy, co o MacBooku Air M2 sądzą największe redakcje technologiczne na świecie.

MacBook Air 2022, czyli nowa Air-a najpopularniejszego laptopa Apple

Chociaż to wydarzenie przede wszystkim dla deweloperów, to cały technologiczny świat czekał na WWDC 2022 głównie po to, aby poznać nowy procesor M2 i napędzanego przez niego MacBooka Air. Laptopowi zafundowano zupełnie nowy design, wzorowany na MacBookach Pro 14 i 16. Z jednej strony zrywa on z kultową, zwężającą się bryłą, która definiowała MacBooka Air od 2008 roku. Z drugiej równomierna, nieco kanciasta obudowa wygląda nowocześnie i wpasowuje się w nową estetykę laptopów od Apple.

A przy tym MacBook Air M2 jest lżejszy i cieńszy od swojego poprzednika z procesorem M1. Nie wpływa to jednak na czas pracy na baterii, który wciąż wynosi do 18 godzin na jednym ładowaniu. Zmienił się natomiast sposób zasilania. Notebooka naładujemy teraz także poprzez port MagSafe, który tryumfalnie powraca do MacBooków po latach nieobecności. Nowy Air dostał także lepszą kamerkę do wideorozmów i poprawiony system głośników. Są zatem powody do zachwytu? Zobaczmy, co mówią recenzje MacBooka Air M2.

Recenzje MacBook Air M2. Robi wokół siebie szum, choć nie ma wiatraka

The Verge

Dan Seifert z portalu The Verge w swojej recenzji MacBooka Air M2 przede wszystkim chwali produkt Apple. Laptop jest pod każdym względem lepszy od poprzednika – jest lżejszy, cieńszy, wyposażono go w jaśniejszy ekran i dużo lepszą kamerkę internetową. Nowy design przypadł do gustu redaktorowi, według którego nowoczesny, świeży wygląd sprawdzi się przez najbliższe kilka lat. Co ważne, pomimo mniejszej wagi i grubości, jakość wykonania stoi na wzorowym poziomie, a komputer wciąż można otworzyć jednym palcem.

Przy palcach będąc, Seifert odradza wybór wariantu kolorystycznego Midnight. Chociaż wygląda pięknie, to koszmarnie się palcuje. A wracając do specyfikacji – MacBook Air M2 sprawuje się wzorowo w codziennych zadaniach. Jednak brak aktywnego chłodzenia w tak cienkiej obudowie powoduje, że laptop nie radzi sobie z utrzymaniem szczytowej wydajności przez dłuższy czas i zaczyna się bardzo nagrzewać. Redaktor ponadto wytyka Apple, że w najtańszym modelu zastosowano wolniejsze dyski SSD, a jego cena i tak jest wyższa o 200 USD od poprzednika.

Ocena The Verge: 9/10

kolory apple macbook air M2
Źródło: Apple

TechRadar

Recenzja na portalu TechRadar zaczyna się od ciekawej tezy: A co, gdyby Apple pierwotnie planował, że będzie to przeprojektowany 13-calowy MacBook Pro? Design większych MacBooków Pro i elegancka paleta kolorów faktycznie zdają się na to wskazywać. Posiadanie [w ofercie] przeprojektowanego MacBooka Pro wraz z MacBookiem Air z tym samym starym designem (ale nowym chipem M2 i niższą ceną) miałoby sens – ale Apple zrobił coś przeciwnego. […] Nic na to nie poradzę, ale myślę, że to była trochę stracona szansa.

Ale odkładając gdybania na bok, Matt Hanson nie ma wiele do zarzucenia nowemu dziecku Apple, poza wysoką ceną. MacBook Air M1 wygląda świetnie, działa bardzo dobrze i długo pracuje na baterii. Węższe ramki ekranu nadają laptopowi nowocześniejszy wygląd, a notch nie zwraca na siebie uwagi podczas korzystania. Wyświetlacz jest ponadto jaśniejszy i większy od poprzednika, a także nowego MacBooka Pro M2, więc według redaktora stanowi lepszy wybór dla fotografów.

Ocena TechRadar: 4,5/5

Front MacBook Air M2
MacBook Air M2. Źródło: Apple

Engadget

Devindra Hardawar z portalu Engadget jako kolejny uważa, że największym problemem jest cena MacBooka Air M2. Ale to tylko łyżka dziegciu w beczce miodu, gdyż po raz kolejny Apple wyznaczył nowy standard dla ultraprzenośnych urządzeń. To m.in. zasługa nowej (i pięknej) obudowy, która jest znacznie lepiej wyważona, dzięki czemu łatwiej trzymać laptopa.

Hardawar chwali większy i jaśniejszy ekran, który lepiej sprawdzi się podczas pracy na dworze, chociaż autor ubolewa nad brakiem ProMotion. Przeciwnie do opinii wielu innych recenzentów, według redaktora Edgadget nowa kamerka internetowa rozczarowuje jakością obrazu, który nadal wygląda ponuro i ziarnisto. Na szczęście nowy system czterech głośników brzmi szokująco świetnie, a procesor M2, choć nie zmienia całkowicie świata komputerów PC, jest godnym następcą przełomowego Apple M1. Potrafi jednak łapać zadyszkę podczas długich, rozbudowanych zadań.

Ocena Engadget: 96/100

Photoshop na MacBooku Air M2
Źródło: Apple

CNET

Ciut więcej dziegciu do beczki miodu dodaje Dan Ackerman z portalu CNET. Wzrost ceny o 200 USD uważa za rozczarowanie, a dopłatę do 67-watowego zasilacza umożliwiającego szybkie ładowanie poddaje surowej krytyce. Za minus uznany został także notch oraz, co nie zaskakuje, intensywne palcowanie się laptopa w kolorze Midnight. Poprawa wydajności względem poprzednika jest zauważalna, ale nie zapiera tchu tak, jak przy przejściu z procesorów Intela na M1.

Wydawać się może, że Ackerman masakruje nieco nowego MacBooka Air, ale nic bardziej mylnego – całościowy ton recenzji jest bardzo pozytywny. Redaktor chwali to, co wszyscy – znakomity czas pracy na baterii, jasny ekran, świeży, atrakcyjny design i dobrą mobilność laptopa. Chociaż różnica względem M1 faktycznie nie jest duża, to wydajność procesora M2 jest znakomita, a notebook radzi sobie nieźle nawet z grami wideo.

Ocena CNET: 8,7/10

Klawiatura MacBooka Air M2
Źródło: Apple

WIRED

Brenda Stolyar z portalu WIRED najsurowiej podeszła do nowego laptopa od Apple. Redaktorka za największe zalety komputera uznała większy i jaśniejszy niż w poprzedniku wyświetlacz oraz smukłą i lekką obudowę. Według niej design przejęty z nowych MacBooków Pro dodaje Airowi wyrafinowania. Atutem MacBooka Air M2 jest także niezła kamera internetowa, świetna żywotność baterii i złącze MagSafe.

Według Stolyar wydajność laptopa sprawdzi się w codziennych zadaniach, ale laptop może porządnie spowolnić, jeśli przełącza się między wieloma kartami w Chromie i otwartymi w tle aplikacjami. Problem ten rzekomo nie występował w poprzedniku, MacBooku Air M1 z 2020 roku. Dużym minusem jest także obsługa tylko jednego wyświetlacza zewnętrznego. Usunięcie maskownic głośników na krawędziach i przeniesienie ich pomiędzy klawiaturę a wyświetlacz może niekiedy spowodować, że dźwięk brzmi na nieco stłumiony.

Ocena WIRED: 7/10

MagSafe w MacBooku Air M2
Źródło: Apple

Najważniejsze pytanie – czy warto kupić MacBooka Air 2022?

Odpowiedź jest oczywista – tak, ale z kilkoma „ale”. Jeżeli korzystasz z MacBooka Air M1, to możesz spać spokojnie, gdyż skok wydajności nie będzie zauważalny w codziennej pracy. Jeżeli pracujesz na MacBooku Air z procesorem Intel, zwłaszcza modelu z 2015 roku lub starszym, MacBook Air M2 zapewni Ci kosmiczny skok pod względem wydajności. Możesz także wahać się między Airem M2 a tańszym poprzednikiem, MacBookiem Air M1. Tutaj zadecydować może cena i preferencje estetyczne – w pracy biurowej czy do nauki obydwa laptopy sprawdzą się praktycznie równie dobrze.

MacBook Air M2 – dostępność i cena w Polsce

Przedsprzedażowe zamówienia na MacBooka Air 2022 można składać od 15 lipca 2022 roku. Bazowa konfiguracja (M2/8GB RAM/256 GB SSD) kosztuje 6999 zł i zawiera w zestawie kabel USB Typu-C do MagSafe oraz zasilacz. Oczywiście dostępnych jest wiele konfiguracji, różniących się wielkością pamięci RAM i dysku, więc nowego MacBooka Airmożna dopasować do swoich potrzeb.

Jak to bywa ze sprzętem Apple w Polsce, zamówienia realizowane będą z pewnym opóźnieniem, wynikającym z niskiej dostępności urządzeń przez pierwsze miesiące po premierze. Wysyłka zamówień powinna rozpocząć się w połowie sierpnia 2022 roku. Jeżeli korzystasz z kilkuletniego MacBooka Air lub Pro z procesorem Intel i zależy Ci, aby nowy komputer także służył przez wiele lat, warto poczekać. MacBook Air M2 to nowe otwarcie, więc jego design i wydajność powinny zachować świeżość na długo.

Sprawdź pełną ofertę MacBooków Air M2 w x-komie

Źródła: Apple, 9To5Mac, The Verge, TechRadar, Engadget, WIRED, CNET