Wybór komputera to prawie jak kupno mieszkania – to inwestycja pomyślana na dłuższy okres i mająca być dopasowana do naszych potrzeb. Konkurencja na rynku komputerów osobistych jest ogromna, a wśród niej jest także gigant z Cupertino – Apple. Czy warto kupić komputer Mac? Tutaj dowiesz się wszystkiego, co pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.
Maki to nic innego jak komputery osobiste od Apple. Ich nazwa pochodzi od legendarnego komputera stacjonarnego Macintosh, zaprezentowanego w 1984 roku. W ciągu tych kilku dekad oczywiście bardzo wiele się zmieniło, a współczesne komputery Mac niemal w niczym nie przypominają swoich protoplastów.
Obecnie na ofertę komputerów od Apple składają się trzy główne linie:
Maki od zarania swoich dziejów oferowały wiele unikatowych rozwiązań, których próżno szukać u innych producentów. Czy współcześnie także wyróżniają się wśród konkurencji pracującej przede wszystkim na systemie Windows?
Komputery Apple pracują pod kontrolą macOS – autorskiego systemu operacyjnego, dostępnego wyłącznie na sprzęcie od giganta z Cupertino. Dlaczego korzystanie z tego systemu robi taką różnicę?
Dzięki temu, że Apple projektuje i komputery, i oprogramowanie, ich sprzęt słynie z niezawodnej pracy, znakomitej wydajności i bardzo długiego wsparcia aktualizacjami. System macOS działa na wąskiej grupie urządzeń, w związku z czym jest dobrze dopasowany do każdego z nich. Nawet kilkuletnie Maki nie tylko dostają najnowsze oprogramowanie, ale również działają bez zarzutu, prawie jak w dniu wyjęcia z pudełka.
Oprócz systemu operacyjnego, Apple wyposaża komputery Mac w pakiet autorskich aplikacji. Jest to między innymi pełnowymiarowy pakiet biurowy iWork, program do montażu filmów iMovie oraz GarageBand do komponowania muzycznych przebojów. Programy te są bezpłatne, bardzo proste w obsłudze i w pełni wykorzystują możliwości oferowane przez komputery od Apple.
Również wyłącznie na macOS dostępne są płatne programy takie jak Logic Pro, Final Cut Pro czy MainStage, wykorzystywane zarówno przez youtuberów, jak i przez największych twórców muzyki i filmów na świecie. Dlatego też Maki to sprzęty wybierane przez profesjonalistów. Ponadto aplikacje innych producentów także są często optymalizowane specjalnie pod kątem Maców, chociażby legendarny Adobe Photoshop.
Własny system operacyjny to jednak nie wszystko. W 2020 roku Apple zaprezentowało swoje autorskie procesory M1, a ich następca M2 napędza już większość dostępnych na rynku Maców. Dlaczego to tak ważne?
Dzięki zastosowaniu autorskich procesorów, Apple może jeszcze lepiej dbać o wydajność i niezawodną pracę swoich komputerów osobistych. Procesory są przygotowane z myślą o pracy z macOS, a macOS jest projektowany pod kątem procesorów Apple. Dzięki temu Maki uruchamiają się błyskawicznie, oferują bardzo dobre wyniki wydajności w porównaniu z konkurencyjnym sprzętem w podobnej cenie, a przy tym prawie się nie nagrzewają.
Takie połączenie pozwala również na świetne zarządzanie energią. Jak na swoją moc, komputery Mac nie zużywają dużo prądu, a to kluczowe zwłaszcza w przypadku komputerów przenośnych. MacBooki od lat słyną z bardzo długiej pracy na baterii, ale przejście na procesory z serii M wydłużyło czas ich pracy nawet dwukrotnie w porównaniu z wcześniej stosowanymi procesorami Intel.
Kolejna rzecz to bezpieczeństwo. Sprzęt Apple uchodzi za bardzo bezpieczny i ponadto szanujący prywatność użytkowników. Po raz kolejny to zasługa określonego katalogu urządzeń oraz autorskich rozwiązań sprzętowych i systemowych. Po prostu dużo łatwiej zabezpieczyć kilkadziesiąt zaprojektowanych od podszewki urządzeń, niż tysiące potencjalnych konfiguracji. Dlatego sprzęt Apple często wybierany jest przez biznesmenów, polityków, a także gwiazdy muzyki i filmu.
Maki mają wbudowane zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, a nawet umożliwiają zaszyfrowanie całego systemu dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Współcześnie sprzedawane komputery Mac wyposażone są ponadto w specjalne czipy, które odpowiadają za odblokowanie komputera odciskiem palca, szyfrowanie i odszyfrowywanie danych lub bezpieczne korzystanie z kamerki internetowej oraz mikrofonu. Te i wiele innych, potencjalnie drobnych zadań składa się na całościowo ogromny system zabezpieczeń komputerów od Apple.
Również przygotowane przez Apple aplikacje systemowe stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i prywatność użytkownika. Rozmowy na iMessage i FaceTime są w pełni szyfrowane. Sklep z aplikacjami AppStore informuje o wszystkich osobistych danych, do których dostęp ma pobierana aplikacja. Przeglądarka Safari ostrzeże, jeżeli używane hasło jest stare, powtarzalne albo zostało upublicznione w trakcie jakiegoś wycieku danych. macOS zaproponuje także bezpieczne hasła, a następnie zapamięta je i zaszyfruje w Pęku Kluczy, do którego dostęp masz tylko Ty.
Teraz coś dla oka – komputery Mac są po prostu… piękne! Pod względem designu Apple od lat zresztą wyznacza trendy w całym świecie sprzętu elektronicznego. Minimalistyczne i eleganckie obudowy z aluminium i szkła to znak rozpoznawczy firmy z Cupertino, niezależnie do tego, czy to laptop, czy potężny komputer stacjonarny. Maki dodadzą szyku i wnętrzom, i Tobie.
Atrakcyjny wygląd komputerów od Apple to jednak nie sztuka dla sztuki. Wszystkie elementy są idealnie spasowane i złożone z największą precyzją, a żaden, nawet najmniejszy drobiazg nie jest umieszczony przypadkowo i niedbale. Maki ponadto projektowane są z myślą o jak najlepszej ergonomii i przyjemności z użytkowania. Jedyne, co do Ciebie należy, to włączenie komputera – cała reszta ma po prostu działać. Kupując Maca nie kupujesz po prostu urządzenia – kupujesz całe doświadczenie, jakie zawsze wiąże się z marką Apple.
Już sam komputer Mac sprawi mnóstwo frajdy. Ale prawdziwe możliwości otwierają się, jeżeli posiadasz więcej urządzeń Apple. Na Macu możesz odbierać połączenia i SMS-y z iPhone’a, artykuł, który zacząłeś czytać na iPhonie jednym kliknięciem otworzysz na Macu, a iPad posłuży Ci za dodatkowy ekran komputera. A to tylko wierzchołek góry lodowej.
Ekosystem Apple to najbardziej kompleksowe i niezawodne tego typu rozwiązanie na rynku. Komunikacja między urządzeniami odbywa się w sposób nieodczuwalny dla użytkownika, ale bez płynącego z niej komfortu trudno później wyobrazić sobie pracę. Nie bez powodu użytkownicy sprzętu Apple bardzo wysoko oceniają swoją satysfakcję i nie chcą rezygnować ze sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem.
Maki zaliczają się do komputerów klasy premium, ale to wcale nie oznacza, że przeznaczone są tylko dla wybrańców. Apple zadbało o to, aby każdy znalazł Maca dopasowanego do siebie. Każda linia komputerów ma swoje podstawowe warianty i modele skierowane do profesjonalistów. Dlatego wymarzony komputer znajdzie i student, i etatowy grafik komputerowy.
Z pewnością o komputerach Apple powinni pomyśleć profesjonaliści. To dla nich gigant z Cupertino przygotował mnóstwo udogodnień, mających uczynić pracę maksymalnie efektywną. Ale komputery Mac docenią też osoby, którym zależy po prostu na łatwości obsługi, niezawodnym działaniu i pewności długoletniego wsparcia aktualizacjami oprogramowania. Maki polecane są szczególnie osobom, które posiadają już sprzęt Apple lub rozważają jego późniejszy zakup – ekosystem pozwoli w pełni wykorzystać potencjał komputera.
Nie wiesz, którego Maca wybrać? Sprawdź, jaki komputer od Apple jest dla Ciebie
W końcu trafiłem na jakieś bardziej rzeczowe wytłumaczenie dlaczego warto by kupić komputer od Apple. Wydaje się, że sporą zachętą jest oprogramowanie które dostajemy razem z komputerem przy zakupie. Chociaż wciąż czuję niedosyt i autor mógłby to trochę rozwinąć. Opowieści o intuicyjnej obsłudze systemu to już od dawna jest mit, ponieważ inni producenci też bardzo rozwinęli swoje produkty. Natomiast oprogramowanie i długie wsparcie to mogłoby być coś co by mnie przekonało, ale niestety Apple’owcy zazwyczaj słabo rozwijają ten wątek co jest słabo przekonywujące gdy ma się wydać grube tysiące.