iPad czy Macbook Air? Rozstrzygamy odwieczny pojedynek urządzeń od Apple

Apple od dłuższego czasu promuje swoje iPady jako idealną alternatywę dla laptopów. Można mieć zatem dylemat, co lepsze – iPad czy MacBook Air? Poręczny tablet czy laptop w rozmiarze S? Sprawdź, jakie urządzenia wziąć pod uwagę, czym się różnią i który będzie najlepiej dopasowany do Ciebie.

Apple Applowi nierówne. Które urządzenia brać pod uwagę?

Oferta iPadów jest szeroka i w gruncie rzeczy każdy z nich oferuje dobrą wydajność w codziennych zadaniach. Nawet najtańszy iPad bez problemu radzi sobie z pakietem biurowym, przeglądaniem Internetu, a nawet prostym montażem filmów. Ale tylko najlepsze tablety iPad mogą pochwalić się czymś ekstra – procesorem M1, czyli takim samym, jaki napędza podstawowe laptopy i komputery stacjonarne od Apple. A to pod wieloma względami zrównuje dwie grupy urządzeń ze sobą.

Dlatego pod uwagę wziąłem tylko tablety i laptopy, które pracują na procesorach Apple M1 oraz M2. Procesor Apple M2, porównując go z procesorem M1, zapewnia niemal identyczną kulturę pracy w typowych biurowych zastosowaniach. Dzięki temu pojedynek iPad Air / iPad Pro vs MacBook Air może być sprawiedliwy, gdyż różnice w wydajności będą, w teorii, niewielkie i zauważalne wyłącznie w bardzo wymagających zadaniach.

W procesory Apple wyposażone są:

Wszystkie te urządzenia są oficjalnie dostępne w sprzedaży, a dzięki zastosowanym procesorom czeka je wiele lat wsparcia aktualizacjami. UWAGA! W artykule wziąłem pod uwagę MacBooka Air M2 wyłącznie w rozmiarze 13,6 cala.

iPad czy MacBook Air – argumenty za i przeciw

Rozmiar i design – taki duży, taki mały może premium być

Jaki sprzęt Apple jest – każdy widzi. Minimalizm oraz szkło i aluminium to cechy, które łączą wszystkie sprzęty od giganta z Cupertino. Niezależnie od tego, czy wybierzesz iPada Pro czy MacBooka Air, możesz liczyć na wysoką jakość wykonania i doznania estetyczne klasy premium. Diabeł tkwi jednak w rozmiarze.

iPady są mniejsze od MacBooków. Możesz wybierać pomiędzy 10,9-calowym iPadem Air i 11-calowym iPadem Pro (są niemal identyczne) lub większym iPadem Pro 12,9. Ten ostatni swoimi wymiarami jest porównywalny do laptopów Apple. Ale iPady są także znacznie cieńsze – 6,1 mm (iPad Air) kontra 11,3 mm (MacBook Air M2) vs 16,1 mm (MacBook Air M1). W przypadku tego ostatniego to aż centymetr różnicy.

Bok MacBooka Air M2
MacBook Air M2. Źródło: Apple

iPady są także znacznie lżejsze – modele 11-calowe ważą ok. 460 g, a 12,9-calowy ok. 650 g. Jest tylko jedno „ale” – grubość i masa iPada uwzględniają samo urządzenie, bez dodatkowej klawiatury. Magic Keyboard to dodatkowe 600-700 g (zależnie od rozmiaru), więc finalna waga iPada z klawiaturą potrafi być… nieco wyższa, niż MacBooka Air, który waży 1,24 kg (M2) lub 1,29 kg (M1). A cóż, skoro chcemy robić z iPada laptopa, bez prawdziwej klawiatury ani rusz.

nowy iPad Air 2022
iPad Air 5 gen. Źródło: Apple

Ekran, czyli Pro robi różnicę

iPad Air oferuje ekran IPS Liquid Retina odświeżany w 60 Hz. Chociaż zagęszczenie pikseli jest wyższe w tabletach, to ekrany MacBooków Air zapewnią bardzo podobne doświadczenia. Natomiast iPad Pro to już inna liga. Panel odświeżany jest w 120 Hz i zapewnia lepsze odwzorowanie barw. Na dodatek 12,9-calowa wersja jest wyposażona w panel mini LED, który znacznie poprawia jasność i kontrast. Taka jakość wyświetlanego obrazu to gratka dla wymagających twórców.

W codziennej pracy biurowej czy korzystaniu z internetu różnice nie będą tak zauważalne. Jedynym parametrem, który może odegrać większą rolę, jest jasność ekranu. Od jej wartości zależy np. czytelność w ostrym słońcu. Najjaśniejszy ekran ma iPad Pro (12,9 cala: 1000 nit, 11 cali: 600 nit), następnie iPad Air i MacBook Air M2 (500 nit). Najciemniejszy ekran dostał MacBook Air M1 (400 nit), ale podkreślam, różnica będzie zauważalna wyłącznie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. W pomieszczeniach każdy z ekranów sprawdzi się bardzo dobrze.

ekran ipada pro 2021 w słońcu
Ekran iPada Pro 2021 w słońcu (po lewej)

Pojawia się jednak ponownie kwestia rozmiaru. Większy, 13,3-calowy wyświetlacz laptopa to większy komfort użytkowania w niemal wszystkich zadaniach, zwłaszcza biurowych, kiedy na ekranie mamy dużo danych. 11-calowe iPady dla wielu użytkowników mogą być po prostu za małe. Złotym środkiem wydaje się być 12,9-calowy iPad Pro. Trzeba jednak pamiętać, że ekrany iPadów mają proporcje 4:3, czyli są bardziej kwadratowe w porównaniu z MacBookiem Air w proporcjach 16:10.

macbook air w słońcu
MacBook Air w słońcu

System operacyjny i aplikacje. Z zewnątrz podobnie, różnie w środku

iPadOS vs macOS

System operacyjny to największe podobieństwo i zarazem największa różnica między iPadem a MacBookiem Air. Ekran główny z dockiem i wiele elementów interfejsu wyglądają bardzo podobnie na obydwu urządzeniach. Ale na iPadzie działa iPadOS, który stworzono z myślą o obsłudze dotykowej. U podstaw bliżej mu do iOS, niż macOS. Owszem, można obsługiwać go za pomocą klawiatury i myszy bezprzewodowej, ale nie będzie to aż tak intuicyjne, jak korzystanie przy pomocy palca.

ipados 15
Ekran główny w systemie iPadOS
Włączony ekran MacBooka Air M2
Pulpit w systemie macOS (bez widżetów)

macOS zapewnia bardziej tradycyjne środowisko pracy na komputerze za pomocą klawiatury i myszy/trackpada. Ponadto system ten jest lepiej zaprojektowany pod kątem wielozadaniowości, czyli uruchamiania i pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Nadchodzący iPadOS 16 ma jednak wprowadzić wiele usprawnień, m.in. ustawianie dowolnej wielkości okien aplikacji oraz nakładanie ich na siebie. Póki co tak oczywiste dla użytkowników komputerów funkcje nie są dostępne na tabletach Apple. Można natomiast skorzystać z trybu podzielonego ekranu.

podział ekranu apple ipad 8 generacji
Podział ekranu w iPadzie

Aplikacje mobilne vs aplikacje na komputer

Na iPadzie dostępnych jest wiele aplikacji biurowych i kreatywnych, ale spora część z nich oferuje mniej funkcji w porównaniu z wersją komputerową. Na przykład Microsoft Word na iPada nie obsługuje dodawania i aktualizowania przypisów. Jego interfejs jest ponadto dostosowany do mniejszych ekranów tabletów i obsługi dotykiem, więc wielu funkcji nie ma pod ręką. Adobe Photoshop goni wersję komputerową, ale wciąż brakuje mu niektórych funkcji, poza tym także ma inny interfejs.

Natomiast Excel, chyba najbardziej komputerowa aplikacja z pakietu Office, na iPadzie nie nadaje się do pracy z rozbudowanymi, skomplikowanymi arkuszami. Przenoszenie danych wewnątrz programu, a także pomiędzy aplikacjami, np. Excelem a Wordem jest łatwiejsze na MacBooku dzięki dużo sprawniejszej wielozadaniowości i precyzyjnej obsłudze myszką.

Microsoft Excel na iPadzie
Microsoft Excel na iPadzie. Źródło: Microsoft

Co dodatkowo działa na korzyść MacBooków z procesorami Apple Silicon? Można uruchomić na nich większość aplikacji pisanych dla iPadów oraz iPhone’ów. W ten sposób baza dostępnego oprogramowania rośnie niebotycznie. Także gier. Wtedy do dyspozycji są zarówno duże tytuły na komputery, dostępne na Steamie czy Origin (tych nie jest za wiele), jak i gry mobilne przeznaczone na iPhony czy iPady (tych jest ogrom). Wystarczy podłączyć kontroler Bluetooth (np. od Xboxa albo PS5) i dobrze się bawić.

Funkcje i łączność. iPad nokautuje

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to oczywiście aparaty w iPadach. Oczywiście nie zachęcam do robienia zdjęć z wakacji tabletem (ani tym bardziej laptopem, choć chętnie to zobaczę), ale wynik pojedynku iPad vs MacBook jest chyba oczywisty. iPad Air ma jeden aparat główny, a iPad Pro ma aż dwa oczka – jedno standardowe, drugie szerokokątne, na dodatek wspierane skanerem LIDAR. Skaner ten znacznie usprawnia korzystanie z aplikacji AR. Do tego świetny, 12-megapiselowy aparat przedni.

Laptopy Apple mają natomiast tylko kamerki do wideorozmów. MacBook Air M1 posiada zabytkową matrycę w rozdzielczości 720p, MacBook Air M2 bardziej godziwą kamerkę 1080p. Jakość rejestrowanego obrazu jest co najwyżej OK i wystarczy wyłącznie do wideorozmów. Nie można oczekiwać jednak po nich cudów, zwłaszcza przy kiepskim oświetleniu.

iPady dostępne są również w dwóch wersjach – tylko z Wi-Fi, jak i z dodatkowym modemem 5G. Dzięki niemu można uzyskać dostęp do bezprzewodowego Internetu komórkowego. Użytkownicy MacBooków muszą wspierać się zewnętrznymi modemami lub hotspotami Wi-Fi – na obecną chwilę Apple nie wyposażyło laptopów w modemy sieci komórkowej.

Akcesoria – praktyczne i dla urody

Do iPadów można (a wręcz należy) dokupić etui z klawiaturą, jeżeli chcemy zrobić z niego laptopa. Ale akcesoriów to tabletu jest dużo więcej. To m.in. Apple Pencil, który dla osób pracujących z grafiką czy twórców wizualnych jest zakupem obowiązkowym. Ponadto różnorodne etui bez klawiatury, podstawki, folie ochronne, powerbanki, które przydadzą się w podróży czy uchwyty samochodowe. Ponieważ tabletowi u podstaw bliżej do smartfona, gama akcesoriów jest dużo bardziej szeroka.

ipad pro 2021
iPad Pro z klawiaturą Magic Keyboard i Apple Pencil

Do MacBooka także można dokupić etui czy nawet folię ochronną, ale wybór nie będzie aż tak ogromny i zróżnicowany. Ponadto powerbank musi być odpowiednio mocny, aby zasilić laptopa, więc wybór się zmniejsza (a cena rośnie). Laptop traktowany jest nieco bardziej jako narzędzie pracy – tablet zaś ma w sobie więcej z lifestyle’owego gadżetu.

Cena gra rolę

No właśnie, cena. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wybierając laptopa, kupujesz kompletne urządzenie. Wyjmując go z pudełka, nie potrzebujesz już niczego więcej. Do iPada musisz jeszcze dokupić klawiaturę. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, ale pozostaniemy wierni ekosystemowi Apple i wybierzemy Magic Keyboard. To dodatkowe ok. 1500zł do ceny.

Do porównania wziąłem modele o takiej samej specyfikacji. W przypadku tabletów podane ceny dotyczą modeli Wi-Fi, czyli bez obsługi sieci komórkowych. Biorąc pod uwagę ceny na dzień 23 października 2023 zapłacimy:

  • iPad Air 8/256 Wi-Fi + Magic Keyboard – 4549 zł + 1899 zł = 6448 zł
  • MacBook Air M1 8/256 – 4549 zł
  • iPad Pro 11 8/256 Wi-Fi + Magic Keyboard – 5499 zł + 1899 zł = 7398 zł
  • MacBook Air M2 8/256 – 5749 zł
  • iPad Pro 12,9 8/256 Wi-Fi + Magic Keyboard – 7239 zł + 2199 zł = 9438 zł

Wnioski? Najtańszym rozwiązaniem są obecnie MacBooki, których ceny w ostatnich miesiącach gwałtownie spadły. Ale wybierając tańsze akcesirua do iPadów, np. Smart Keyboard Folio lub akcesoria innych producentów można zaoszczędzić ładnych parę stówek

Werdykt. Kto wygrywa pojedynek MacBook vs iPad?

Zacznę od wniosku, który wywoła pewnie jęk zawodu. W tym pojedynku nie ma zwycięzcy, jeżeli nie bierzemy pod uwagę ceny. Wybór między iPadem a MacBookiem w dużej mierze zależy od potrzeb i budżetu. 

Do bardziej wymagającej pracy biurowej, profesjonalnej obróbki zdjęć i filmów, czy nawet grania lepiej wybrać MacBooka. Pisane na niego aplikacje są zwykle bardziej rozbudowane, a filozofia pracy systemu sprzyja produktywności. Ponadto sam MacBook Air M1 będzie w gruncie rzeczy najbardziej opłacalny – ekran 13,3 cala to duża przewaga w pracy.

iPad to lepsza opcja dla tych, którym zależy na wszechstronności, jaką oferuje mniejsza konstrukcja i ekran dotykowy oraz aparaty. Tablet firmy Apple to zatem wybór dla osób, które chcą tworzyć treści wizualne. Zwłaszcza iPad Pro to propozycja, którą powinni rozważyć pracujący z grafiką czy przy projektowaniu wnętrz. Dzięki doskonałemu ekranowi i aparatom z czujnikiem LIDAR uzyskają efekty trudne do osiągnięcia na laptopie.

W bardziej podstawowej pracy biurowej, robieniu odręcznych notatek, szkicowaniu iPad także nie ma sobie równych. No i wysokiej jakości kamerka do wideorozmów to atut w pracy zdalnej.

Praca na iPad Pro
Źródło: Apple

Jak najłatwiej to podsumować? MacBook Air to najlepsze rozwiązanie dla osób, które szukają niezawodnego laptopa. iPad natomiast skierowany jest do osób, które potrzebują wydajnego tabletu z dobrym ekranem, mogącego w razie potrzeby zastąpić wiele funkcji notebooka. 

Ale wspomniane zmiany w systemie iPadOS, które przyniosą wiele funkcji systemu macOS, pozwolą jeszcze mocniej zatrzeć granicę między iPadem a Makiem. Kto wie, może za kilka lat obydwa produkty zamienią się w jeden?

Zobacz także:

Poznaj Strefę Apple w x-komie

Źródła: Tom’s Guide, Fstoppers, 9To5Mac, Business Insider