iPad Pro i MacBook Air 2020 — poznaj nowości Apple

Mamy to! Wiele było plotek i przecieków, a przed momentem doczekaliśmy się oficjalnych informacji od Apple. Producent za pośrednictwem komunikatu prasowego i informacji na stronie internetowej — zaprezentowało światu nowego iPada Pro 2020 oraz ulepszonego Macbooka Air.

Marcowa premiera Apple 2020

Od dłuższego czasu w sieci pojawiło się coraz więcej przecieków na temat produktów, które Apple może pokazać w pierwszym kwartale 2020.

Zamiast wiosennej konferencji, gigant Cupertino wykorzystał komunikaty prasowe, informacje na stronie oraz spoty na YouTube, aby dziś — 18 marca — zaprezentować nowego iPada Pro i udoskonalonego Macbook Air.

iPad Pro 2020

Twój kolejny komputer nie będzie komputerem — tak brzmi tytuł spotu promującego nowego iPada Pro 2020. Jest to nawiązanie do praktyczności tabletu, którym jest urządzenie, ale też informacja o wydajności, którą przewyższa niejeden komputer. Wszystko dzięki wydajnemu procesorowi Apple A12Z Bionic z koprocesorem M12. Brzmi intrygująco, dlatego warto zobaczyć, o co w tym wszystkim chodzi:

Urządzenie do sprzedaży trafia w dwóch rozmiarach: 11-calowym i 12,9-calowym. Za mniejszy wariant przyjdzie zapłacić 3 899,00 zł w podstawowej konfiguracji. Większe rozwiązanie kosztuje od 4 899,00 zł.

Spójrzmy, jakie no w nim nowego:

Skaner LiDAR

Dotychczas w swoich urządzeniach Apple do pomiaru wykorzystywało wyłącznie kamerę, a nie czujniki. Rozwiązanie było dobre, ale nie doskonałe. Nowe iPady zostały wyposażone w skanery LiDAR.

Ale co to jest?

Czujniki, która pozwalają na dokładny pomiar wielkości oraz odległości obiektów, czyli bardziej uczenie mówiąc — jest to detekcja światła. Odległość zostaje określona przez pomiar czasu potrzebny na dotarcie światła i odbicie. Wszystko dzieje się na poziomie fotonów i działa z prędkością nanosekundową. 

Ta technologia była wcześniej wykorzystywana m.in. przez NASA, a teraz została zaprojektowana i wdrożona w najnowszym iPadzie Pro.

Ma to zapewnić zupełnie nowy wymiar doświadczeń, a jednocześnie otwiera ogromne możliwości dla rozszerzonej rzeczywistości i nie tylko.

czujnik lidar

Rozszerzona rzeczywistość to nic innego, jak możliwość umieszczania obiektów cyfrowych w prawdziwym świecie (oczywiście za pomocą podglądu na ekranie). Oprogramowanie urządzenia i wykorzystania czujników LiDAR jest przełomem, bo dzieje się to natychmiast, bez konieczności oczekiwania na wczytanie poszczególnych tekstur. 

rozszerzona rzeczywistość apple

Już teraz można wyobrazić sobie, jak takie rozwiązanie wpłynie na powstawanie pełnych wrażeń gier, ale nie tylko, bo praca architektów, projektantów wnętrz lub innych kreatywnych branż również może spodziewać się przełomu.

Aparaty iPad Pro 2020

Układ jest znany chyba każdemu z iPhona 11 Pro. Nowy iPad Pro posiada aparaty Ultra Wide ułatwiające kadrowanie zdjęć lub filmów. W tym drugim przypadku możemy liczyć na nagrania 4K oraz profesjonalny dźwięk dzięki mikrofonom studyjnym.

ipad pro aparaty

Wyświetlacz iPad Pro 2020

Wyświetlacz Liquid Retina display ma minimalistyczne ramki, posiada 600 nitów jasności, odświeżanie 120 Hz oraz pełne pokrycie palety barw DCI-P3. Kolory są wciągające, a zaawansowane funkcje czynią go najbardziej zaawansowanym mobilnym wyświetlaczem na świecie.

Na co to komu?

Jednym słowem — praktyczność. W dwóch słowach — praktyczność i wygoda. Wyobraź sobie kompaktowej wielkości urządzenie, które możesz wszędzie ze sobą zabrać. Jeśli musisz pracować — podłączysz do niego klawiaturę, zeskanujesz dokumenty, a także podpiszesz je piórem Apple Pencil i jednym kliknięciem wyślesz do odpowiednich osób. Jest to morze możliwości nie tylko zawodowych. Spójrz na materiał Apple pokazujący prawidłowe korzystanie z komputera:

Aby w pełni korzystać z możliwości iPada Pro, warto zakupić akcesoria tj. klawiatura Magic Keyboard i Apple Pencil 2. Za komplet przyjdzie zapłacić wiele złotówek, ale  możliwości płynące z takiego zestawu są niemierzalne.

Macbook Air 2020

Cena MacBook Air 2020 zaczyna się od 4999,00 zł za podstawową konfigurację wyposażoną w 8 GB pamięci RAM oraz 2 rdzeniowy procesor Intel Core i3. Praca biurowa i domowe przyjemności tj. przeglądanie internetu, oglądanie filmów, edycja zdjęć wakacji powinny stanowić czystą przyjemność.

Natomiast pierwszy raz spotykamy się z sytuacją, gdzie podstawowa wersja ultrabooka Apple posiada powiększony dysk. Użytkownicy do dyspozycji dostają 256 GB (dotychczas było to 128 GB). Większy dysk w praktyce oznacza, że będziesz mieć więcej miejsca na aplikacji, zdjęcia filmy i inne pliki.

Przeprojektowana klawiatura

Klienci poprzednich generacji MacBook Air skarżyli się na problemy z zacinaniem się klawiatury i przypadkowymi naciśnięciami klawiszy. Przeprojektowana wersja  Magic Keyboard eliminuje te niedogodności. Warto podkreślić, że jest to ten sam rodzaj klawiatury, który został wprowadzony w 16-calowym Macbooku Pro.

Pozostałe funkcje

Kolejne zmiany zachodzące w MacBook Air 2020 obejmują:

  • ulepszony mikrofon zapewniający jeszcze wyraźniejsze brzmienie podczas rozmowy — rozwiązanie również zaczerpnięte z Macbook Pro 16″
  • obsługę wyświetlaczy do 6K dzięki nowym złączom Thunderbolt 3
  • nowe i zapewniające jeszcze lepsze brzmienie głośniki stereo
apple macbook air

Więcej nowości od Apple wiosną 2020?

Nie słabną dyskusje na temat kolejnych produktów, które w najbliższym czasie mogą  pojawić się w ofercie Apple. Czego możemy się spodziewać?

  • Nowej generacja iPhone SE, która może pojawić się pod nazwą: iPhone SE 2 lub iPhone 9
  • Macbook Pro z 14″ ekranem
  • Udoskonalona klawiatura  we wszystkich Macbook Pro

Mam nadzieję, że chociaż część internetowych plotek się potwierdzi. W tej chwili pozostaje cierpliwie czekać. Jak tylko poznamy jakiekolwiek informacje, poinformujemy o tym natychmiastowo.